wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Moje przydomowe oczko 130m3
Autor Wiadomość
czester 1 
Entuzjasta


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 01 Cze 2012
Posty: 549
Skąd: slask
Wysłany: 2016-05-13, 10:24   

wolanin napisał/a:
czester 1 napisał/a:
osadnik musi być z 2 razy większy od pojemności filtrów, a w nich pompa do brudnej wody, wiec bezsensu.
bez prefiltra się nie obejdzie...

E no, przecież do zebrania osadu nie musi się go gromadzić, tylko wylewać.
Na dnie (spadek w każdej komorze do środka) komór filtrów w najniższym miejscu dajemy otwór z odprowadzeniem 50-tką kanalizacyjną poziomo do jednej zbiorczej studzienki obok o średnicy wystarczającej do wpuszczenia tam pompy do szamba. Osad z pompy dasz już przecież radę gdzieś odprowadzić? Studzienkę dobrze byłoby jednak zrobić nieco większą i na wylotach każdej 50-tki z komory dać od środka studzienki małą zasuwę Valterra z przedłużonym uchwytem - żeby można było do pustej studzienki gwałtownie zrzucić osad spod rusztu, osobno z każdej komory. W przeciwnym razie ciężko będzie ten osad jakoś poruszyć, choć to kwestia otwarta, jak to zrobić - mi chodzi po głowie jakiś przewód z kranówką pod ruszt dla podniesienia osadu przed zrzuceniem go do studzienki. Można byłoby też poprzez złoże wprowadzić jakieś mieszadło czy cóś...


to może jeszcze inaczej.
w każdej komorze filtracyjnej pod rusztem umieścić pompę do szamba. kiedy będzie potrzeba wyczyścić szczotki, maty czy inne media wyłączasz zasilanie komór a włączasz pompy.
osad pod roślinki, pozostanie tylko uzupełnianie wody w oczku.
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-05-13, 15:41   

czester 1 napisał/a:
wolanin napisał/a:
czester 1 napisał/a:
osadnik musi być z 2 razy większy od pojemności filtrów, a w nich pompa do brudnej wody, wiec bezsensu.
bez prefiltra się nie obejdzie...

E no, przecież do zebrania osadu nie musi się go gromadzić, tylko wylewać.
Na dnie (spadek w każdej komorze do środka) komór filtrów w najniższym miejscu dajemy otwór z odprowadzeniem 50-tką kanalizacyjną poziomo do jednej zbiorczej studzienki obok o średnicy wystarczającej do wpuszczenia tam pompy do szamba. Osad z pompy dasz już przecież radę gdzieś odprowadzić? Studzienkę dobrze byłoby jednak zrobić nieco większą i na wylotach każdej 50-tki z komory dać od środka studzienki małą zasuwę Valterra z przedłużonym uchwytem - żeby można było do pustej studzienki gwałtownie zrzucić osad spod rusztu, osobno z każdej komory. W przeciwnym razie ciężko będzie ten osad jakoś poruszyć, choć to kwestia otwarta, jak to zrobić - mi chodzi po głowie jakiś przewód z kranówką pod ruszt dla podniesienia osadu przed zrzuceniem go do studzienki. Można byłoby też poprzez złoże wprowadzić jakieś mieszadło czy cóś...


to może jeszcze inaczej.
w każdej komorze filtracyjnej pod rusztem umieścić pompę do szamba. kiedy będzie potrzeba wyczyścić szczotki, maty czy inne media wyłączasz zasilanie komór a włączasz pompy.
osad pod roślinki, pozostanie tylko uzupełnianie wody w oczku.

Proponujesz całą baterię pomp. Na dłuższą metę jednak lepiej zrobić studzienkę zbiorczą i zastosować jedną pompę.
 
 
woj.piotrek 
Początkujący


Dołączył: 03 Kwi 2016
Posty: 27
Skąd: Rzeplin
Wysłany: 2016-05-13, 17:31   Moje przydomowe oczko 130m3

Masakra....
Ciężko mi sobie wyobrazić jak to będzie działało a co dopiero jak to zrobić...
Jak to wszystko wykonać żeby nie trzeba było poprawiać. Problem jest taki że ja ogólnie wiem jak to zrobić żeby było dobrze ale nauczony doświadczeniem, najprawdopodobniej okaże się ze w trakcie pracy jakiś szczegół techniczny przerwie prace:-)...

Zaczynając od początku:

Jak wykonać konstrukcję?
- wymurować z bloczków pełnych?
- wymurować z bloczków fundamentowych i zalać?
jak i z czego wykonać pokrywę/ pokrywy filtra żeby dało się to otwierać??


reszta pytań za chwilę:-)
_________________
Piotrek
 
 
Ryba2008 
Przyjaciel forum



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 652
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-05-14, 21:58   

Elendil napisał/a:
Zapowiada się ciekawie ale gdzie tam zmieścić 130 tysięcy litrów wody to nie mam pojęcia ;)


Witam.
Wg mnie, Kolega Piotr ma rację. Jego oczko ma pojemność około 130 m3. Jego wyliczenia są z pewnością obarczone błędem, ale poprawne. Postanowiłem także dokonać wyliczeń wykorzystując wzory matematyczne. Otóż oczko Piotrka nie ma powierzchni kwadratowej, ani prostokątnej, ma kształt elipsy, której półosie mają wymiary a = 5,5 m ; b = 8 m. Pole powierzchni elipsy oblicza się wg wzoru: S = 3,14 * a * b = 3,14 * 5,5 * 8 = 138 m2. Jeśli założymy, że średnia głębokość oczka Piotrka wynosi 1 m, to objętość oczka = 138 m3. Ponieważ ściany oczka nie są pionowe, objętość maleje w kierunku 130 m3.
Przy założeniu, że średnia głębokość oczka Piotrka wyniesie 0,9 m, pojemność oczka będzie wynosiła 124 m3.Ponieważ taras domu wbił się w oczko pojemność oczka z pewnością zmaleje poniżej 130 m3. Pozdrawiam. Ryba 2008
_________________
Wszyscy jesteśmy Aniołami z jednym skrzydłem. Będziemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka. Bruno Ferrero
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2016-05-14, 22:21   Re: Moje przydomowe oczko 130m3

woj.piotrek napisał/a:
jak i z czego wykonać pokrywę/ pokrywy filtra żeby dało się to otwierać?

Klasyczne (szczelne) pokrywy na takie filtry nie są potrzebne. Przykrywa się je jedynie segmentami podestu.
Jak chcesz zrobić konstrukcję bardzo porządnie - to zazbrojona wylewka na dnie, związane z dnem pionowe pręty na które nasadza się otwory betonowych pustaków, potem u góry mały wieniec.
Przykład - ale całego zbiornika dla ryb: https://www.youtube.com/watch?v=b4pPT8sROW0
Jak chcesz w zasadzie ok. to bloczki betonowe i też będzie, ale dla świętego spokoju i ze względu na ewentualne przemarzanie - wieniec by się przydał.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
woj.piotrek 
Początkujący


Dołączył: 03 Kwi 2016
Posty: 27
Skąd: Rzeplin
Wysłany: 2016-05-15, 16:25   

Chciałem się podzielić pewną informacją. Otóż 2 dni temu wpadła mi do pustego jeszcze oczka duża nornica. Dużo się słyszy że podobno myszy i nornice nie gryzą EPDM.
Powiem wam jak było: próbując wydostać się, wcisnęła się pod zakładkę folii na rogu i wygryzła tam taką dziurę ze przeszłyby 3 obok siebie. Podejrzewam, że udało jej się to dlatego, że nie było wody i złapała odstający kawałek. Nie zdołała uciec bo co dziwne nie dała sobie rady z geowłókniną 200g/m i wróciła do zbiornika.
Na szczęście zdążyłem złapać ją zanim zagryzła mi epdm na śmierć.

Tak więc EPDM jest wytrzymałe ale w określonych okolicznościach.
_________________
Piotrek
 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2016-05-15, 21:00   

Ryba2008 napisał/a:
Elendil napisał/a:
Zapowiada się ciekawie ale gdzie tam zmieścić 130 tysięcy litrów wody to nie mam pojęcia ;)


Witam.
Wg mnie, Kolega Piotr ma rację. Jego oczko ma pojemność około 130 m3. Jego wyliczenia są z pewnością obarczone błędem, ale poprawne. Postanowiłem także dokonać wyliczeń wykorzystując wzory matematyczne. Otóż oczko Piotrka nie ma powierzchni kwadratowej, ani prostokątnej, ma kształt elipsy, której półosie mają wymiary a = 5,5 m ; b = 8 m. Pole powierzchni elipsy oblicza się wg wzoru: S = 3,14 * a * b = 3,14 * 5,5 * 8 = 138 m2. Jeśli założymy, że średnia głębokość oczka Piotrka wynosi 1 m, to objętość oczka = 138 m3. Ponieważ ściany oczka nie są pionowe, objętość maleje w kierunku 130 m3.
Przy założeniu, że średnia głębokość oczka Piotrka wyniesie 0,9 m, pojemność oczka będzie wynosiła 124 m3.Ponieważ taras domu wbił się w oczko pojemność oczka z pewnością zmaleje poniżej 130 m3. Pozdrawiam. Ryba 2008


Oj, sprostuję bo może ktoś to weźmie na serio :P
Począwszy może od elipsy, gdzie przy wyznaczaniu pola używa się półosi a nie osi. Czyli jeśli już to 3,14*2,25*4 czyli 28 m2
Zresztą widać to gołym okiem. To oczko ma właśnie coś około 30 m3.
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2016-05-16, 09:09   

luzio napisał/a:
Oj, sprostuję bo może ktoś to weźmie na serio
...
Zresztą widać to gołym okiem. To oczko ma właśnie coś około 30 m3.

:) a mi ani razu powieka nie drgnęła. Nawet kostka w takich gabarytach głęboka na 2m to zaledwie 88 m3 wody.

W każdym razie to wciąż bardzo duże oczko i proponowany filtr wcale nie będzie za duży.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
Ryba2008 
Przyjaciel forum



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 652
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-05-16, 21:11   

wolanin napisał/a:
luzio napisał/a:
Oj, sprostuję bo może ktoś to weźmie na serio
...
Zresztą widać to gołym okiem. To oczko ma właśnie coś około 30 m3.

:) a mi ani razu powieka nie drgnęła. Nawet kostka w takich gabarytach głęboka na 2m to zaledwie 88 m3 wody.

W każdym razie to wciąż bardzo duże oczko i proponowany filtr wcale nie będzie za duży.


Witam. Wolamin, wprowadzasz mętlik w obliczeniach. Przeczytaj ponownie moje obliczenia. Jeśli Kolega Piotr podał informacje, że szerokość jego oczka wynosi 11 m (oś mała elipsy), a długość 16 m( oś duża elipsy), to półosie elipsy wynoszą odpowiednio a=11/2=5,5m; b=16/2=8 m. Zatem pole powierzchni S=3,14 *a*b= 3,14*5,5*8=138 m2 Głębokość max. jego oczka to 2 m. Przy założeniu, że średnia głębokość wynosi 1 m, więc V =138*1 = 138 m3. Pozdrawiam. Ryba2008 :soczek:
_________________
Wszyscy jesteśmy Aniołami z jednym skrzydłem. Będziemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka. Bruno Ferrero
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2016-05-16, 21:43   

Ryba2008 napisał/a:
Witam. Wolamin, wprowadzasz mętlik w obliczeniach. Przeczytaj ponownie moje obliczenia. Jeśli Kolega Piotr podał informacje, że szerokość jego oczka wynosi 11 m (oś mała elipsy), a długość 16 m( oś duża elipsy), to półosie elipsy wynoszą odpowiednio a=11/2=5,5m; b=16/2=8 m. Zatem pole powierzchni S=3,14 *a*b= 3,14*5,5*8=138 m2 Głębokość max. jego oczka to 2 m. Przy założeniu, że średnia głębokość wynosi 1 m, więc V =138*1 = 138 m3. Pozdrawiam. Ryba2008 :soczek:

:) :) Ależ ja niczego nie wprowadziłem. Gadaj z Luzio :)
Ja po prostu przyjmuję bezkrytycznie Wasze enuncjacje bez sprawdzania, jak jest faktycznie. I tu mea culpa. Lenistwo.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
woj.piotrek 
Początkujący


Dołączył: 03 Kwi 2016
Posty: 27
Skąd: Rzeplin
Wysłany: 2016-05-18, 17:46   Moje przydomowe oczko 130m3

Witam

Wrzucam kilka zdjęć oka po nalaniu wody. Może trochę nie po kolei, ale teraz zabieram się za zorganizowanie jakiegoś kamienia i sadzenie roślin.
Za niedługo wrzucę kolejne zdjęcia. Wykopałem ponad 10 lilii wodnych ze stawu z rodzinnych stron i chcę je zakotwiczyć jak najszybciej. Sąsiadka ma krowy więc nawóz będę miał.
Co myślicie o oborniku granulowanym?? Lepszy ten czy naturalny pod lilie???




_________________
Piotrek
 
 
adxan 
Bywalec


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 12 Maj 2013
Posty: 114
Skąd: Okolice Częstochowy
Wysłany: 2016-05-18, 21:49   

Masz widok z tqrasu jak na mazurskie jezioro :brawo: co do liczby lilii moim zdaniem lepszy jest ten granulowany. W naturalnym Oborniki jest za dużo substancji gnilnych, więc możesz mieć problem z wodą - chociaż bez filtracji i strumienia problemy zaczną się za jakieś 2-3 tygodnie
_________________
Moje oczko: http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=5957
 
 
czester 1 
Entuzjasta


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 01 Cze 2012
Posty: 549
Skąd: slask
Wysłany: 2016-05-19, 13:17   

czyli co nie wiemy ile weszło?
 
 
Ryba2008 
Przyjaciel forum



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 652
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-05-19, 21:43   

czester 1 napisał/a:
czyli co nie wiemy ile weszło?


Witam. Też jestem ciekawy ilością wody w oczku. Czy jest w granicy 120 - 130 m3??////
Ryba2008 :-|
_________________
Wszyscy jesteśmy Aniołami z jednym skrzydłem. Będziemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka. Bruno Ferrero
 
 
woj.piotrek 
Początkujący


Dołączył: 03 Kwi 2016
Posty: 27
Skąd: Rzeplin
Wysłany: 2016-05-20, 21:50   Moje przydomowe oczko 130m3

Niestety tym azm nie byłem w stanie odmierzyć tego dokładnie ponieważ zwyczajnie szkoda mi było kasy na licznik. Licznik wodu do tego typu przekrojów najtańszy znalazłem używany za 300 zł ( nowy to koszt nawet 1500 zł) Dodatkowo trzeba by było dorobić 2 nasady na fi75 do węża strażackiego a to kolejny koszt i strata czasu a ja miałem tylko jeden dzień żeby skorzystać z hydrantu.

Mogę Wam jedynie powiedzieć, że lałem wodę od godz 12 do 17:30 z z hydrantu 80. Niestety to żadne dane ale nie ma innej możliwości żeby weszło mniej. Zdjęcia tego nie oddają ale zbiornik ma na połowie swojej powierzchni 2m gł.
_________________
Piotrek
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny