wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
sugestie dotyczęce budowy
Autor Wiadomość
sebastian 123 
Nowy


Dołączył: 24 Kwi 2016
Posty: 8
Skąd: częstochowa
Wysłany: 2016-04-24, 17:29   sugestie dotyczęce budowy

Witam mam na imię Seba jestem nowy i w końcu zaczynam przygodę z oczkowanie przedstawię szanownym użytkownikom mój skromny projekt z prośbą o jakieś doradztwo czy jest ok czy coś poprawić dodam iż od jutra zaczynam kopać strumyk.
Zdjęcie 1 i 2 posiada w tle opis co i jak chcę zrobić.

W załączniku kilka fotek


















[ Dodano: 2016-04-24, 18:45 ]
dodam że pojemność oczka to ok 25000l
 
 
adxan 
Bywalec


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 12 Maj 2013
Posty: 114
Skąd: Okolice Częstochowy
Wysłany: 2016-04-24, 20:23   

Witaj Sebastian123.
Zapowiada się niezłe oczko. Masz dużo miejsca, wiec hulaj dusza:).
Jeśli mogę zapytać?:
Czy planujesz więcej pólek w oczku?Jedna na obwodzie to trochę mało.
Jak planujesz wykończyć brzegi oczka?
Pomyśl o strefie bagiennej, będzie duże oczko, więc strefa bagienna będzie niezbędna do utrzymania czystej wody. Możesz ją zastąpić, tworząc na długości strumienia mini oczka, obsadzone roślinami-świetny filtr!
Wydaje mi się ze szerokość 50cm to za mało na strumień. Ja mam o wiele mniejsze oczko, i mój strumień to mikrus przy twoim, ale mając do dyspozycji twoją powierzchnie to budowy zrobiłbym, go szeroki na 80-100 cm, z przewężeniami do 30 cm, aby uzyskać efekt górskiego potoku.
Czekam na relacje z budowy:)
_________________
Moje oczko: http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=5957
 
 
sebastian 123 
Nowy


Dołączył: 24 Kwi 2016
Posty: 8
Skąd: częstochowa
Wysłany: 2016-04-25, 20:35   

Witam będzie więcej półek dzisiaj wykończyłem pierwszą która ma głębokość ok 30cm druga będzie miała ok 50 cm strefa bagienna również będzie myślę że jej głębokość będzie ok 10-15cm
Strumień ma szer od 30 do 100cm głębokość ok 30cm
Brzegi oczka zamierzam wykończyć piaskowcem + biały grys do tego posadzimy z żoną jakieś byliny ozdobne.
jeśli chodzi o strumyk to oczywiście będzie porośnięty roślinnością bo będzie służył jako filtr dzisiaj troszkę pokopałem ok czwartku myślę zakończyć wykopy i formowanie oczka i wrzucę jakieś foty
 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2016-04-26, 09:48   

Polecam moje uwagi z
http://forum.oczkowodne.n...f167118da023dc0
W skrócie:
Półki okrężne nie są dobrym, praktycznym pomysłem. Lepiej robić całe duże strefy/płaszczyzny półkowe. Starać się mieć dużo takich poziomów, kosztem pochyłości. Choć tu dużo zależy od podłoża.
Co do białego grysu to jeśli to są te drobne kamyczki wysypywane z taką lubością pod różne kwiatki i krzaczki to odradzam bo zdaje się strasznie syfią wodę. Jeśli będą się w niej znajdować.
Warto sobie zresztą uświadomić że oczko ma swoje życie i jego sterylność oraz czyściutkie kamyczki nie trwa dłużej niż parę tygodni. Potem wszystko pokrywa się warstwą mułu.
Natomiast co do wykończenia brzegów piaskowcem do ogólnie dobra idea.
 
 
sebastian 123 
Nowy


Dołączył: 24 Kwi 2016
Posty: 8
Skąd: częstochowa
Wysłany: 2016-04-26, 20:11   

dzisiaj zamówiłem piaskowce 60zł za tone w kopalni jutro ma przyjechać sam transport droższy od kamienia ale cóż strumyk w trakcie realizacji postaram się wrzucić w czwartek jakieś foty ukształtowałem również troszke inaczej półki w oczku

Nie mam natomiast pomysłu na odstojnik na większe zanieczyszczenia myślałem o wkopaniu beczki ale nie dam rady podłoże kamienne może jakaś kastra budowlana z sitami.

Może ktoś podpowie
 
 
adxan 
Bywalec


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 12 Maj 2013
Posty: 114
Skąd: Okolice Częstochowy
Wysłany: 2016-04-27, 15:04   

A może pomysł o filtrze bębnowym. Jest to inwestycja, ale później na pewno zachorujesz na koi i ta inwestycja zwróci Ci się.
Myślałeś może o odpływie dennym? Zdecydowanie ułatwia utrzymanie czystości.
_________________
Moje oczko: http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=5957
 
 
sebastian 123 
Nowy


Dołączył: 24 Kwi 2016
Posty: 8
Skąd: częstochowa
Wysłany: 2016-04-27, 19:20   Kopania ciąg dalszy

witam dzisiaj podczas kopania postanowiłem uwiecznić trochę roboty więc zrobiłem kilka fotek

pierwsze 3 z opisem co i jak ( opis w tle)

Moje pytanie czy zmienić coś w ukształtowaniu samych półek głębsze szersze a może dołożyć jeszcze więcej
Czy strefa bagienna ma być połączona z oczkiem tak jak w moim przypadku czy ma to być osobny zbiornik
Czy głębokość strumienia 20 cm wystarczy czy kopać głębiej ( strumiań szer od 30cm do 100cm z przewagą 80cm)czy jak obsadzę strumień roślinnością strefy bagienne również to czy będę jeszcze porzebował dodatkowych filtrów oczywiście będą rybki w oczku

Kolega ADXAN pisał o filtrze bębnowym czy będzie trzeba stosować taki filtr czy nie i o co chodzi ze spustem dennym gdzie niby miałby się znajdować taki spust czy to jakiś zawór

[ Dodano: 2016-04-27, 20:39 ]
Zapomniałe o fotkach już dodaję


















A to dziadek zrobił wnusiowi domeczek również na ukończeniu





[ Dodano: 2016-04-27, 21:09 ]
I jeszcze jedno co sądzicie żeby zamiast lampy uv zastosować i-tronic
 
 
adxan 
Bywalec


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 12 Maj 2013
Posty: 114
Skąd: Okolice Częstochowy
Wysłany: 2016-04-28, 18:58   

Strumień musisz podzielić progami, tak aby w przypadki braku zasilania wodą strumienia, utrzymać wodę dla roślin. Jest to kluczowa zwłaszcza zimą.
Moim zdaniem głębokość strumienia powinna być głębsza. 30-40cm będzie ok. W ten sposób zwiększasz objętość na korzeni roślin.
Odpływ denny to po prostu spust z rury np. fi 100, którą łączysz z systemem filtracji. Stosowana jest ona najczęściej w koi-pondach, zerknij na galerie Wolanina, tam sporo pisze na ten temat.
i-tronic to poziom wyżej niż uv więc wybór jest prosty :)
Moim zdaniem musisz zastosować jakiś filtr, w przeciwnym razie, bardzo szybko "zaszlami" Ci się strumień.
U mnie pomimo ze mam całkiem spory system filtracji, strumień po 2 latach, jest już pełny zanieczyszczeń. Oczywiście dzięki temu rośliny mają dużo pożywienia, ale na kolejny sezon myślę o przebudowie.
_________________
Moje oczko: http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=5957
 
 
sebastian 123 
Nowy


Dołączył: 24 Kwi 2016
Posty: 8
Skąd: częstochowa
Wysłany: 2016-04-28, 20:21   

ok czyli strumień robię głębszy jeśli chodzi o filtr to przed strumykiem będzie filtr korzenny o wymiarach 3metry na 1.1 na 0.7 głębokość dzisiaj udało mi się go wykopać do tego dam jeszcze jakąś beczkę w której będą mi się osadzały większe zanieczyszczenia i skąd łatwo będę mógł to wszystko pompą usunąć myślę że zda to wszystko egzamin

a jeśli chodzi o i tronica to czy wystarczy 05 do oczek do 5 tyś czy 15 do oczek do 15tyś
i pompa czy 8000l/h to nie za dużo
 
 
sebastian 123 
Nowy


Dołączył: 24 Kwi 2016
Posty: 8
Skąd: częstochowa
Wysłany: 2016-05-01, 10:19   

Witam oczko ukształtowane wystarczy wyłożyć folię mam nadzieję że w tym tygodniu pogoda dopisze i zainstalujemy folię proszę jednak jeszcze o jakieś porady co do pompy roślin
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny