wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
oczko na działce - dziennik z budowy
Autor Wiadomość
lis_ek 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 06 Lut 2011
Posty: 188
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2016-05-03, 23:11   

Mało ;)
_________________
Pozdrawiam ;)
 
 
 
Pawlak 
Oczkomaniak



Pomógł: 15 razy
Dołączył: 09 Cze 2007
Posty: 852
Skąd: Władysławowo
Wysłany: 2016-05-05, 13:58   

motor napisał/a:
Ile mam czasu?

Nie ma ryb, nie ma osadu jeszcze. Spokojnie : ) Rób swoje po prostu :) )
PS. Oczko super wygląda ^^ <cichy podglądacz wątku>
_________________
https://wizjonerbezwizji.blogspot.com/ Mój Blog osobisty.
http://ogrodwodny.blogspot.com/ Mój blog o oczkach wodnych.
 
 
 
motor 
Uczestnik


Dołączył: 11 Kwi 2016
Posty: 74
Skąd: Tarnowskie Góry
Wysłany: 2016-05-06, 20:33   

Dosadziłem dwie kępy kosaćców.



Z pleneru przyniosłem

Tatarak zwyczajny (?)



oraz trzcinę (?)

 
 
Elendil 
Przyjaciel forum



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 17 Lut 2009
Posty: 1403
Skąd: Radom
Wysłany: 2016-05-07, 09:40   

Tak, to te rośliny.
_________________
OCZKA ELENDILA MOJE PODRÓŻE TANIE HOTELE
5000l oczko + 1600l płazarium,
Pozdrawiam i zapraszam. Tomek.
 
 
 
motor 
Uczestnik


Dołączył: 11 Kwi 2016
Posty: 74
Skąd: Tarnowskie Góry
Wysłany: 2016-05-14, 22:08   

Pozyskałem z pleneru kilka roślinek podwodnych. Niestety zdjęcia słabe bo aparat ostrzy na taflę. Jeśli ktoś potrafi rozpoznać gatunek to będę dźwięczny.

1


2


3


4


5


oraz jedną przybrzeżną - to chyba sitowie

6


Pojawiły się glony - póki co tragedii nie ma.
 
 
smazio 
Uczestnik


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 22 Lip 2012
Posty: 90
Skąd: Lublin
Wysłany: 2016-05-16, 07:24   

Posadź jakąś lilię wodną. Jak się rozrośnie zacieni trochę lustro wody, no i oczywiście upiększy Oczko :)
 
 
motor 
Uczestnik


Dołączył: 11 Kwi 2016
Posty: 74
Skąd: Tarnowskie Góry
Wysłany: 2016-05-16, 20:56   

Nie wiem czy lilia, ale jakaś zacieniająca roślinka na pewno się pojawi. Na razie skupiam się na szkielecie kosaćcowo-tatarakowym.





Przynoszę z pleneru po szczypce wszystkiego co mi w ręce wpadnie i sadzę w kamieniach żeby zobaczyć jak roślinka poradzi sobie w oczku. Jeszcze nie mam w pełni sprecyzowanej wizji całości ale skłaniam się ku jednemu-dwóm gatunkom w każdej strefie. Najbardziej podobają mi się rodzime, proste gatunku. Na dziś to kosaciec żółty i tatarak zwyczajny oraz przęstka pospolita i ponikło błotne. Ale jak to w oczku bywa panta rei.
 
 
aniacios 
Początkujący


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 15 Kwi 2016
Posty: 39
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2016-05-17, 09:00   

Bardzo mi się podoba i myślę, że efekt końcowy będzie rewelacyjny. Zazdroszczę tej dostępności roślin w okolicy bo u mnie to totalna pustka tylko tataraki ... :-(
 
 
motor 
Uczestnik


Dołączył: 11 Kwi 2016
Posty: 74
Skąd: Tarnowskie Góry
Wysłany: 2016-05-17, 14:51   

Oczko wodne to także wspaniała przygoda krajoznawcza. Zaopatrzyłem się w kalosze (30zł), saperkę (20zł) i plastikowe wiadro. Za pomocą Google Maps i Geoportal poszukuję wszelkich oczek, jeziorek, rzeczek, stawów, podmokłych łąk itp. i wyprawiam się w plener. Okazuje się, że już kilka kilometrów za miastem, po zjechaniu z głównej drogi w boczną i w kolejną boczną są takie cuda, że żadna Tunezja, Egipt czy tez inne Kanary nie dają rady.
 
 
aniacios 
Początkujący


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 15 Kwi 2016
Posty: 39
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2016-05-17, 16:13   

Zeszłego roku wypatrzyłam kaczeńce gdy byłam z moim niebieskookim na rybach . W tym po nie wróciłam ale po nich ani śladu. Wiem, że nie powinnam ich ruszać ale tak tylko troszkę chciałam skubnąć :evil: No cóż a w tym roku :dupa: nie ma ...
 
 
motor 
Uczestnik


Dołączył: 11 Kwi 2016
Posty: 74
Skąd: Tarnowskie Góry
Wysłany: 2016-05-27, 23:22   

Jak nam się klimat ociepli to takie oczka sobie zrobimy.







Tak tylko, w temacie inspiracje - do popatrzenia i pomarzenia :evil:
(Kew Gardens - Londyn)

[ Dodano: 2016-05-28, 21:20 ]
Powrót do rzeczywistości.
Oczko małe, a pracy ogrom. Szkielet kosaćcowo-tatarakowy powoli się domyka.



Bardzo spodobało mi się ponikło błotne. Znajdzie się dla niego dużo miejsca w oczku. Jest to roślina bardzo powszechna w moich stronach co przekłada się na łatwość pozyskania sadzonek. Tak czy siak dużo roboty przy tym. Wyjazdy w plener, przygotowywanie roślin, sadzenie. Nie wyobrażam sobie błyskawicznego nasadzenia w większym oczku w krótkim czasie.
Mimo tego, że nie stosuję ani chemii ani techniki póki co problemu z glonami nie ma. Myślę, ze to zasługa ilości roślin i uprawy hydroponicznej. Woda nie jest kryształowa, pojawiło się zmętnienie, ale dla mnie jest ok. Nie oczekuję basenowej przejrzystości.

Tak to wygląda z uwzględnieniem otoczenia.



Naokoło oczka jest kilka drzew. Na jesień będzie masakra. Na razie nie myślę o tym. Oczko małe, zakryję siatką czy inną agrowółkniną.

Oczko nie tylko mi się podoba. Pojawiają się pierwsi lokatorzy zwierzęcy - owady oraz ...

 
 
motor 
Uczestnik


Dołączył: 11 Kwi 2016
Posty: 74
Skąd: Tarnowskie Góry
Wysłany: 2016-07-09, 00:15   

Parę zaległych zdjęć z początku czerwca.





Tutaj widać wysoki brzeg z dostępem do wody z jeszcze niezamaskowaną folią.



Dziś wreszcie wziąłem się za dopieszczanie brzegów. W dwóch miejscach będzie dostęp do wody, na razie bez roślin, później może pomyślę o jakiś niskich gatunkach. Tam brzegi zabuduję kamieniem. Pozostała część brzegu ma być gęsto porośnięta kosaćcami i tatarakiem, gdzie zielona ściana zamaskuje folię.



 
 
motor 
Uczestnik


Dołączył: 11 Kwi 2016
Posty: 74
Skąd: Tarnowskie Góry
Wysłany: 2016-08-01, 22:15   

Kosaćce nie wyglądają za dobrze. Część liści żółknie i marnieje.



Czy to jest normalne o tej porze roku, że część liści zamiera?
Boję się tego, że schnięcie jest efektem głodzenia roślinek. W oczku brak ryb, rośliny uprawiane hydroponicznie. Woda kryształ mimo tego, że nie używam żadnej techniki. Oczko napełnione w maju. Czy może być tak, że rośliny zużyły już wszystkie związki pokarmowe i przyszła pora na nawożenie? Tak, czy siak, zamówiłem już nawóz Zoolek Aquaflora i spróbuję zaaplikować 1/4 zalecanej dawki. Zobaczę co się będzie działo.
 
 
Ryba2008 
Przyjaciel forum



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 652
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-08-02, 08:34   

motor napisał/a:
Kosaćce nie wyglądają za dobrze. Część liści żółknie i marnieje.
Czy to jest normalne o tej porze roku, że część liści zamiera?
Boję się tego, że schnięcie jest efektem głodzenia roślinek. W oczku brak ryb, rośliny uprawiane hydroponicznie. Woda kryształ mimo tego, że nie używam żadnej techniki. Oczko napełnione w maju. Czy może być tak, że rośliny zużyły już wszystkie związki pokarmowe i przyszła pora na nawożenie? Tak, czy siak, zamówiłem już nawóz Zoolek Aquaflora i spróbuję zaaplikować 1/4 zalecanej dawki. Zobaczę co się będzie działo.


Witam. Wg mnie za bardzo spieszysz się z chemią. Dodasz chemię, zaraz będziesz kupował następną chemie na glony.Zostaw ją na gorsze czasy. Jak rybki wpuścisz, będzie i chemia naturalna. Rośliny posadziłeś w tym sezonie. Jest to ich pierwszy sezon w oczku. Nie wszystkie zdążyły dobrze się zakorzenić. Kosaćce posadziłeś dopiero w maju. Roślinki pozyskiwałeś z pobliskiego terenu wykopując je przy pomocy łopatki itp., która w 100 % podcinała korzenie. Kosaćce bardzo trudno jest wykopać z gruntu, ponieważ maja bardzo grube i twarde korzenie.. Bez łopaty, noża lub sekatora trudno jest rozdzielić kłącza kosaćca. Faktyczny rozwój roślinek zobaczysz dopiero w przyszłym sezonie 2017. Pośpiech jest wskazany tylko przy łapaniu pcheł. Trochę cierpliwości. Uschłe listki kosaćca wycinaj nożyczkami lub sekatorem. Pozdrawiam i zachwalam oczko. W przyszłym roku Twoje oczko będzie jeszcze piękniejsze jak wpuścisz rybki. Pozdrawiam. Ryba2008 :piwko:
_________________
Wszyscy jesteśmy Aniołami z jednym skrzydłem. Będziemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka. Bruno Ferrero
 
 
motor 
Uczestnik


Dołączył: 11 Kwi 2016
Posty: 74
Skąd: Tarnowskie Góry
Wysłany: 2016-08-07, 17:12   

Tak wygląda klarowność wody.



Ryba2008, zgadzam się z tobą w 100 procentach ale .... nie mogłem się powstrzymać i wlałem 50 mililitrów (1/4 zalecanej dawki), bo bardzo jestem ciekawy co się stanie. Czy zmieni się kondycja roślin, czy zmieni się kondycja wody? Zobaczymy.
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny