wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Zaczynam od projektu.
Autor Wiadomość
Arca92 
Początkujący


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 30 Mar 2016
Posty: 39
Skąd: Wlkp.
Wysłany: 2016-05-27, 13:02   

W końcu powoli ruszyłem z kopaniem.

[URL=http://www.fotosik.pl/zdjecie/140358a752d5c7c9]
[/URL]




Najpierw chcę wykopać i porobić półki w tej części na pierwszym planie. Ziemia niestety pozostawia wiele do życzenia i ciągle mi się osypuje. Podpowiedzcie jak zacząć robić te półki czy mogą być schodkowe czy raczej żeby płynnie przechodziły w coraz głębsze i jak to zrobić.
W tej mniejszej części chcę od 15-50cm wody.
 
 
Arca92 
Początkujący


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 30 Mar 2016
Posty: 39
Skąd: Wlkp.
Wysłany: 2016-05-29, 12:26   



Na razie tyle wykopałem ziemia mi się strasznie osypuje i musiałem porobić takie szalunki żeby się ubiło trochę. Niestety mam bardzo nie równy teren i bd musiał podnieść brzegi wykorzystam do tego wspomniane wcześniej płyty chodnikowe. W tym wykopie mam od 15 do 40cm głębokości. W dużym planuje 3 strefy głębokości 30 100 i 150-200. Doradźcie czy może tak być czy pozmieniać zanim zacznę kopać.
 
 
Mariano 
Bywalec


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 27 Gru 2014
Posty: 143
Skąd: Kraków
Wysłany: 2016-05-30, 11:26   

Jeśli przy 40cm ziemia Ci się osypuje, to bez betonowania niecki się nie obejdzie. Musiałbyś błyskawicznie wykopać (koparka), rozłozyć folię i od razu zalać.
_________________
Przydomowe oczko 12000 m^2, głębokość średnia 2m. Jakieś tam stawy. Parę strumyków :)
 
 
Arca92 
Początkujący


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 30 Mar 2016
Posty: 39
Skąd: Wlkp.
Wysłany: 2016-07-03, 16:46   

Witam, możecie mi podpowiedzieć jakie teraz czynności wykonać z wykończeniem tych wykopów? Jakie półki itd? najgłębiej mam 1,4m potem po lewo półka około 80cm( nie ma jej jeszcze na zdjęciach)

tutaj jest już pólka 80cm

To jest część płytka chciałem żeby to była taka część ozdobna z białym kamykiem roślinkami, a w koło wykleić kamieniem łupanym.



PS Ta kostka jest na razie tymczasowo chociaż zastanawiam się czy jej nie zostawić żeby było łatwiej wykończyć brzeg co wy na to? Z osypującą ziemią o której pisałem wcześniej już się uporałem.
 
 
Arca92 
Początkujący


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 30 Mar 2016
Posty: 39
Skąd: Wlkp.
Wysłany: 2016-07-19, 20:14   

Słuchajcie potrzebuje pomocy mam juz oczko wylozone geowoknina. Czy znacie jakas firme z wielkopolski ktora zakłada folie? Bo boje sie ze zle cos zaloze.
 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2016-07-19, 22:07   

Ale w układaniu folii nie ma wielkiej filozofii. Najważniejsze jest właśnie to co zrobiłeś wcześniej: poprawnie wykonany wykop, pozbawiony jakiś ostrych pozostałości, ładnie pokryty geowłókniną. Trzeba kupić płachtę o odpowiednim wymiarze a reszta jest naturalna.
Co innego jeśli chcesz by ci folię zgrzano na miejscu. To dobre rozwiązanie ale w twoim wypadku może być kosztowne. Bo firmy co robią takie rzeczy nie lubią się babrać w małych projektach, drobnych półkach, nieprzyjemnych kształtach. Za takie coś mogą sobie sporo policzyć od metra kwadratowego.
Im prostszy i większy wykop tym w sumie taniej wychodzi.
 
 
Arca92 
Początkujący


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 30 Mar 2016
Posty: 39
Skąd: Wlkp.
Wysłany: 2016-07-19, 22:54   

No tak razem mi wyszlo po sznurku ze potrzebuje okolo 110m2 folii. Najgorsze jest to zeby mi nie powstaly jakoes poduszki powietrzne. I jak to poukladac zeby bylo dobrze
 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2016-07-19, 23:03   

110m² płachty jest ok. Poduszki nie powstaną bo woda dociśnie. Ewentualnie mogą powstać tam gdzie będziesz mieć fałdy ale jakoś sobie z tym poradzisz ;) Naprawdę nie ma czym się przejmować. Potrzebujesz paru pomocników bo 110m² trochę waży. Zaczynasz od dołu, od środka. Udeptujesz, naciągasz, będzie ok :P
Bez zgrzewania i tak nie unikniesz fałd i innych niedoskonałości. Ważne by ci folii nie brakło. Potem wszystko pokryje się glonowym mułem i wszystkie wady znikną...
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-07-20, 15:03   

Oczywiście, kilku chłopa i po sprawie. Kolega Luzio ma całkowitą rację. 5 lat temu w dwie osoby rozłożyliśmy bez większych problemów 72 m2 EPDMu, który jest dużo cięższy od foli.
 
 
Arca92 
Początkujący


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 30 Mar 2016
Posty: 39
Skąd: Wlkp.
Wysłany: 2016-07-21, 10:08   

No to mnie pocieszyliscie. Teraz musze zamawiac folie ale maja b dlugie czasy realizacji ale mam nadzieje ze marzenie wkoncu sie spelni
 
 
Arca92 
Początkujący


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 30 Mar 2016
Posty: 39
Skąd: Wlkp.
Wysłany: 2016-07-22, 14:22   

macie jakiś dobry patent na sklejenie 2 płacht folii? żeby troszkę zaoszczędzić to zamówiłem folie w 2 częściach i chcę ją skleić na przewężeniu.

[ Dodano: 2016-07-22, 17:29 ]
Udalo się zamowić folie taka ze nie bedzie potrzeby kleic. U państwa galińskich mam nadzieje ze w czwartek juz bd wylozona.
 
 
Arca92 
Początkujący


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 30 Mar 2016
Posty: 39
Skąd: Wlkp.
Wysłany: 2016-07-30, 17:38   

Woda wlana. 15tys litrów pojemności. Miało być zdjęcie niestety wpadłem z telefonem do wody :P :-D :) :)
Z pobliskiej rzeki przyniosłem łącznika, strzałke, trawę(narazie po jednej sadzonce) oraz rogatka sztywnego.
Trzy pierwsze roślinki zasadziłem w piasku i przykryłem kamieniami + geowłóknina, żeby nie wypłukało piasku. Rogatka zakotwiczyłem w siatce ok 2m2 oczko 4mm i tworzy mi taki podwodny las.
Teraz w pierwszej kolejności zamierzam zakupić inne roślinki filtrujące kosaćca trawy może pistię hiacynta itp.

Co możecie mi doradzić jeszcze ciekawego ? Czy mogę już wpuścić rybki chociaż kilka sztuk(woda wlewana ze studni)??

Aha razem z roślinami przyniosłem masę ślimaków i jakąś ikre podejrzewam, że to też ich sprawka. Czy takie ślimaki mogą jakoś szkodzić oczku czy bd w przyszłości pożywieniem dla rybek?
 
 
smazio 
Uczestnik


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 22 Lip 2012
Posty: 90
Skąd: Lublin
Wysłany: 2016-08-02, 19:28   

Pistie i hiacynta daruj sobie juz o tej porze roku. Ta sa rosliny jednoroczne. Nie zdaza Ci sie dobrze rozwinac, a juz bedziesz musial je wyrzucac. Ale to jest moje skromne zdanie. Kup sporo kosacca,zeby dobrze wode filtrowalo, jakies palki wodne, osobiscie podoba mi sie rozplaw. Mysle, ze jakas lilia tez juz by sie przydala. No i kaczeniec, kwitnie pierwszy na wiosne. Zacznij od roslin, niech sie rozwinal. Zdjecia Twojego oczka tez by sie przydaly, zeby sluzyc radami.
Pzdr.
_________________
Moje oczko
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=6783
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-08-02, 21:15   

Jak już nie możesz wytrzymać to wpuszczaj te rybki /kilka/. A ślimaki / w rozsądnej ilości/ na pewno nie zaszkodzą ani rybom ani roślinom. Zresztą ryby skutecznie powinny ograniczyć ich ilość. Poza jakąś jedną lilią staraj się na razie sadzić tylko rośliny rosnące w żwirze, na inne takie jak strzałka itp poczekaj do przyszłego roku. Pistie i hiacynty rzeczywiście we wrześniu lądują na kompostowniku, ale w przyszłym roku dobrze by było wprowdzić je na wiosnę do oczka.
 
 
Arca92 
Początkujący


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 30 Mar 2016
Posty: 39
Skąd: Wlkp.
Wysłany: 2016-08-02, 22:17   

Dziś zauważyłem, że strzałka przyniesiona z rzeki puściła już 2 nowe liście i pączki kwiatowe, a posadziłem w żwirze. Zamówiłem troszkę roślin do posadzenia kaczeńce czermień kosaćce i kilka pływających . Jak posadzę wszystko to postaram się załatwić jakiś lepszy aparat i wstawię zdjęcia.

P.S Warciany rogatek rośnie aż miło.
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny