wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Zaczynam od projektu.
Autor Wiadomość
Arca92 
Początkujący


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 30 Mar 2016
Posty: 39
Skąd: Wlkp.
  Wysłany: 2016-03-31, 20:11   Zaczynam od projektu.

Witam :pa: , jakiś czas temu natrafiłem na to forum, no i się zaczęło. :) Oglądając Wasze oczka, stawy strumyki, kaskady itp. Zapragnąłem mieć w ogrodzie kawałek własnej wody. Jako, że ogród mam dość duży to i oczko też musi mieć swój wymiar. Chciałbym wykorzystać to graniczne 30m2. Najlepiej byłby żeby oczko funkcjonowało bez żadnej techniki po prostu żyło własnym życiem. Jednak wiem że jest to dosyć trudne i w grę ew. wchodzi filtr glebowo - korzeniowy o ,którym czytałem tutaj: http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=1092.
Prace zamierzam zacząć dopiero na przełomie maja i czerwca, jednak już zbieram fundusze i snuje pewne plany.
Poniżej przedstawiam Wam mój plan w/w oczka.
Co sądzicie o takim dołku? Co zmienić, dodać, wyrzucić?
Może macie swoje plany którym chcielibyście się podzielić?
P.S Zdjęcia dość ciemne ale mam nadzieje, że da rade z nich coś odczytać.


 
 
renmir 
Bywalec



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 30 Cze 2013
Posty: 179
Skąd: Lublin
Wysłany: 2016-04-01, 16:59   

Witam! Przydałaby się jeszcze strefa bagienna tak 10-20cm
_________________
Pozdrawiam Mirek
 
 
Arca92 
Początkujący


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 30 Mar 2016
Posty: 39
Skąd: Wlkp.
Wysłany: 2016-04-01, 22:25   

renmir napisał/a:
Witam! Przydałaby się jeszcze strefa bagienna tak 10-20cm


Dzięki za poradę :soczek: . Jak duża powinna być taka strefa? Myślałem że tą strefę zastąpię filtrem glebowo korzeniowym. A może poprostu zatopie kasty w tej lewej części?

[ Dodano: 2016-04-01, 22:26 ]
oczywiście miało być z prawej strony. Ps jak edytować post?
 
 
renmir 
Bywalec



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 30 Cze 2013
Posty: 179
Skąd: Lublin
Wysłany: 2016-04-03, 20:07   

W filtrze glebowo-korzeniowym zwykle sadzi się irysy,pałki i inne trzcinowate a przydało by się miejsce na czermień błotną,bobrka trójlistkowego,kaczeńca itp. Wielkość strefy zależy od tego ile roślin planujesz posadzić,a co do kastr to przy czystej wodzie wszystkie będą widoczne.
_________________
Pozdrawiam Mirek
 
 
Arca92 
Początkujący


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 30 Mar 2016
Posty: 39
Skąd: Wlkp.
Wysłany: 2016-04-25, 20:29   

Witam :pa: , po dość długiej przerwie związanej z praca, a co za tym idzie brakiem czasu postanowiłem wrócić do budowy oczka. I pojawiły się nowe pomysły i pytania.

Czy przez filtr g-k musi przepływać woda czy może być po prostu jak takie bagienko przyklejone do oczka? I jakiej musi być wielkości ?


Zależy mi jak najbardziej na tym, żeby takie oczko żyło własnym życiem z minimalnym udziałem pomp filtrów i tego typu rzeczy? Jest to możliwe?

Nasłonecznienie to jakies 8-10h latem
Za moimi plecami (fot.1) jest 24l śliwka, która rano delikatnie zacienia to miejsce, a wieczorem to miejsce zacieniają tuje które widać na dalszym planie.






W jakiej odległości od pnia drzewa można kopać, żeby nie uszkodzić systemu korzeniowego? Wystarczy do korony drzewa?
 
 
Artur 
Administrator



Pomógł: 54 razy
Dołączył: 21 Cze 2010
Posty: 1268
Skąd: Długołęka/Wrocław
Wysłany: 2016-04-25, 20:37   

Praktycznie wszystko, jest już napisane. http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=2015
_________________
Pozdrawiam Artur!
 
 
zbiho 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 25 Lip 2012
Posty: 184
Skąd: Borek nad Balatonem
Wysłany: 2016-04-26, 07:32   

Arca92 napisał/a:
Chciałbym wykorzystać to graniczne 30m2.

Nie żałuj sobie,teraz możesz kopać do 50m2 wg nowych przepisów.
_________________
albo rybki i akwarium
 
 
Arca92 
Początkujący


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 30 Mar 2016
Posty: 39
Skąd: Wlkp.
Wysłany: 2016-04-26, 09:46   

zbiho napisał/a:
Nie żałuj sobie,teraz możesz kopać do 50m2 wg nowych przepisów.


No to super sprawa :yahoo: mam jeszcze troszkę miejsca to teraz na spokojnie bd mógł sobie planować. Może uda się zrobić bez pompek i filtrów.
 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2016-04-26, 10:33   

Było już dość często poruszane: nie rób takich okrężnych półek. Lepiej mieć duże, wygodniejsze płaszczyzny. Powiększ strefy bagienne, fg-k. To to samo. Centrum głębi przesuń bok, w lewo by wygospodarować miejsce na fg-k. Nie rób tam półek, z lewej strony. A jedynie z prawej strony i od dołu patrząc na twój rysunek.
Pompa musi być, bo woda powinna krążyć. Jeśli nie planujesz kaskad to proponowałbym pobieranie wody zrobić od lewej górnej części a wylot wody z pompy poprowadzić dwoma wężami/rurami do twoich dwóch stref bagiennych. Pompę wtedy można dać jakąś słabą bo bez większego podnoszenia w pionie i tak osiągnie się spory przepływ.
Zaplanuj to wszystko już na etapie budowy by osiągnąć ładne maskowanie.
No i uczulam na jeszcze jedną istotną rzecz:
Oczko powinno być wkopane! Woda powinna znajdować się jakieś 20-30 cm. poniżej gruntu. Dzięki temu łatwo potem zadbać o wykończenie brzegów. No i wygląda to naturalnie.
Kiedyś starałem się by woda była jak najwyżej. Niemal z poziomem gruntu. Ale dzisiaj takie rzeczy są dla mnie sztuczne, wyglądają jak podeszczowe kałuże. Obniżyłem poziom wody i wygląda to zdecydowanie lepiej. Ludzie przychodzą i mówią: o fajny stawik, masz jakieś źródełko? :)
I nawet nie zaważają że to wszystko na folii, całkowicie sztuczne.
 
 
Ryba2008 
Przyjaciel forum



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 652
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-04-26, 10:44   

Witam Cię Arca92 jak i pozostałych oczkomaniaków.
Ponieważ oczko wodne mam z dala od miejsca zamieszkania 38 km, byłem zmuszony zrezygnować w dużym stopniu z zaawansowanej techniki filtrującej wodę (beczkę sprzedałem).
Ograniczyłem się do zbudowania blisko oczka filtra K-G i w zeszłym roku rzeczki.
Filtr KG ma wymiary 4m x 1m i głębokość 60 cm, co stanowi około 10% objętości wody w moim oczku wodnym (22 000 l) i nieco ponad 10 % powierzchni oczka (30 m2).

O ile przy wykorzystaniu tylko filtra KG woda była prawie czysta, to po uruchomieniu rzeczki o długości 7 m i głębokości 60 cm,



woda jest „za czysta”, przez to rażą mnie widoczne w oczku kastry budowlane z roślinami. Z techniki wykorzystuję tylko pompkę wodną akwarystyczną o wydajności teoretycznej 1200 l 24 W (wydajność praktyczna 500L), lampę UV 55W i napowietrzacz akwarystyczny 3,5W. Glony i zanieczyszczenia zbierane są przez worki jutowe do ziemniaków, które płuczę 1x na 2 tygodnie (można częściej).

Nie stosowałem jeszcze żadnej chemii i oby tak dalej. Dlatego uważam, że lepiej zbudować oczko mniejsze i uzbroić je w filtr KG i rzeczkę, niż angażować duże środki w technikę. Ma to szczególne znaczenie, gdy oczko jest z dala od domu.
Pozdrawiam. Ryba2008
_________________
Wszyscy jesteśmy Aniołami z jednym skrzydłem. Będziemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka. Bruno Ferrero
 
 
Arca92 
Początkujący


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 30 Mar 2016
Posty: 39
Skąd: Wlkp.
Wysłany: 2016-04-26, 11:34   

Oj Ryba2008 super oczko.


Czytam zbieram informacje już od jakiegoś czasu i mam wrażenie, że wiem coraz mniej. :???:
Mam coraz więcej pomysłów niestety nie mam jakiś umiejetności budowlnych dlatego muszę wybudować dość prostą konstrukcje :P

W moim przypadku taki filtr musi być obok oczka. Najlepiej wbudowany w oczko na tym samym poziomie. Czy jest to do zrobienia? czy jednak wyżej i woda jakąś rurka my się przelewała na taki filtr mam jakieś 3-4m2 do ewentualnego zagospodarowania.
 
 
Ryba2008 
Przyjaciel forum



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 652
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-04-26, 13:59   

Arca92 napisał/a:
Oj Ryba2008 super oczko.



Mam coraz więcej pomysłów niestety nie mam jakiś umiejetności budowlnych dlatego muszę wybudować dość prostą konstrukcje :P
W moim przypadku taki filtr musi być obok oczka. Najlepiej wbudowany w oczko na tym samym poziomie. Czy jest to do zrobienia? czy jednak wyżej i woda jakąś rurka my się przelewała na taki filtr mam jakieś 3-4m2 do ewentualnego zagospodarowania.

Do wykopania oczka nie potrzeba umiejętności budowlanych. Wystarczy łopata, taczka, wiadro, grabki, poziomica. Najlepiej zaproś na grila kolegów i z pewnością Ci pomogą. Choćbyś miał najlepsze plany, to i tak z pierwszego oczka nie będziesz zadowolony. Gdybym miał w przyszłości robić drugi oczko, z pewnością zrobiłbym wiele rzeczy inaczej i lepiej.

Moja rada jest taka: bierz się za kopanie, w przerwach czytaj posty, rób zdjęcia i pokazuj na forum. Porad biedzisz miał mnóstwo. Uwierz w pomocne dłonie forumowiczów. Z samych chęci oczka nie zbudujesz. Pozdrawiam. Ryba2008
_________________
Wszyscy jesteśmy Aniołami z jednym skrzydłem. Będziemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka. Bruno Ferrero
 
 
Arca92 
Początkujący


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 30 Mar 2016
Posty: 39
Skąd: Wlkp.
Wysłany: 2016-04-26, 16:57   

Ryba2008 napisał/a:
Moja rada jest taka: bierz się za kopanie, w przerwach czytaj posty, rób zdjęcia i pokazuj na forum. Porad biedzisz miał mnóstwo. Uwierz w pomocne dłonie forumowiczów. Z samych chęci oczka nie zbudujesz. Pozdrawiam. Ryba2008


Masz rację tak właśnie zrobię jednak dziś dostałem telefon, że muszę iść do pracy w weekend, a chciałem już zacząć :bum: biednemu zawsze wiatr w oczy. Jednak wykożystam ten czas na douczenie się na tematy "oczkowe"

[ Dodano: 2016-04-26, 17:01 ]
*wykorzystam oczywiście

[ Dodano: 2016-04-27, 12:49 ]
Słuchajcie mam jeszcze pytanie. Czy dno, półki takiego oczka mogę wyłożyć betonowymi płytami chodnikowymi + ew cienką agrowłókninę i na to folię? Bo tak się składa, że robią mi remont ulicy i mam dostęp do naprawdę dużej ilości tego materiału. :-D
 
 
Elendil 
Przyjaciel forum



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 17 Lut 2009
Posty: 1403
Skąd: Radom
Wysłany: 2016-05-01, 09:38   

Możesz. ale po co?
_________________
OCZKA ELENDILA MOJE PODRÓŻE TANIE HOTELE
5000l oczko + 1600l płazarium,
Pozdrawiam i zapraszam. Tomek.
 
 
 
kmarkot 
Hobbysta


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Lut 2016
Posty: 314
Skąd: podlasie
Wysłany: 2016-05-01, 11:12   

Cytat:
Słuchajcie mam jeszcze pytanie. Czy dno, półki takiego oczka mogę wyłożyć betonowymi płytami chodnikowymi + ew cienką agrowłókninę i na to folię? Bo tak się składa, że robią mi remont ulicy i mam dostęp do naprawdę dużej ilości tego materiału

Można użyć do stabilizacji gruntu np jeżeli mamy piasek który się osypuje.
Do przykrycia raczej wełna mineralna

http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=6578
_________________
----
Moje oczko wodne
----
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny