wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Lekarstwo dla ryb na wiosne
Autor Wiadomość
pawelrad 
Bywalec



Dołączył: 16 Sie 2010
Posty: 179
Skąd: Polska
Wysłany: 2016-03-27, 21:53   Lekarstwo dla ryb na wiosne

Witam

Zima chyba już odeszła za chwilę zaczną budzić się ryby i przyjdzie czas na montowanie filtracji. Przypomniało mi się, żeby na wiosnę zakupić lekarstwo dla ryb i wlać do oczka wodnego. Tak mi powiedział sprzedający ryby w tamtym roku.

Więc chciałem zapytać co wy stosujecie u siebie i czy stosujecie?
 
 
Jendras 
Bywalec


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 04 Wrz 2015
Posty: 140
Skąd: Rawicz
Wysłany: 2016-03-27, 22:19   

Witam
Właśnie myślałem o zastosowaniu na start coś do odkażenia np. Fmc oraz coś na start np. TetraPond SeasonStart. Tylko nie wiem czy to dobry pomysł i czy można zmieszać te dwa preparaty. Na pewno przy fmc musi być już włączona filtracja.
_________________
__________________________________
POZDRAWIAM JENDRAS

MOJE OCZKO WODNE 20m3
http://forum.oczkowodne.n...p=173256#173256
 
 
tom11 
Hobbysta


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 04 Sty 2010
Posty: 433
Skąd: 40 km od Lublina
Wysłany: 2016-03-27, 22:33   

Po jaką cholerę odkażać oczko na wiosnę ? możecie mi to jakoś wyjaśnić
 
 
 
pawelrad 
Bywalec



Dołączył: 16 Sie 2010
Posty: 179
Skąd: Polska
Wysłany: 2016-03-27, 22:42   

tom11 - a kiedy to trzeba robić? Ja nie piszę, że chce to zrobić teraz na dniach ale jak się już ociepli tak na stałe bez przymrozków to bym taki preparat zastosował powiedzmy po 15 kwietnia?

Widziałem właśnie preparat FMC Plus 5l jak na moje 40 tyś litrowe oczko to by było na 2,5 raza tylko tam podają, że trzeba potem wymienić polowe wody albo znacznie więcej to troche mnie dziwi bo co naleje nowej wody i ryby mogą złapać coś. Myślałem, że te lekarstwo zostaje na stałe i samo się rozkłada z czasem.

Chciałem też zastosować preparat na glony chyba Tigger-3 ale to też jak już uruchomię filtrację i pytanie mam czy oba na raz to nie za dużo chemi jak tak to który dać jako pierwy i ile czasu karencji na zastosowanie drugiego.
 
 
Jendras 
Bywalec


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 04 Wrz 2015
Posty: 140
Skąd: Rawicz
Wysłany: 2016-03-27, 23:38   

Ostatnio byłem w sklepie z preparatami do oczek wodnych i właśnie facet tak twierdził żeby zastosować fmc. Tez mi się wydawało to dziwne z tego względu ze nie wiadomo czy pasożyty i wirusy są w wodzie a jako kolejne to one rozwijają się w innych warunkach niż te co są teraz chociażby temperatura wody. Powiedziałem mu to. Stwierdził że zapobiegawczo. Ale chemi się nie stosuje zapobiegawczo. To mi odpowiedział ze przedstawiciel handlowy od którego zakupu je te preparaty właśnie taka informacje mu przekazał.
_________________
__________________________________
POZDRAWIAM JENDRAS

MOJE OCZKO WODNE 20m3
http://forum.oczkowodne.n...p=173256#173256
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2016-03-28, 07:36   

Są pewne fakty uzasadniające podanie na wiosnę preparatów zwalczających mikroby.
Każdy może mieć własną opinię, szczególnie jeżeli (jak Tomek) wiele kolejnych wiosen obserwował co się dzieje z jego rybami na wiosnę.
Co do faktów - bakterie Aeromonas czy Pseudomonas zaczynają być aktywne w 6C, niektóre pasożyty - w 7C. System immunologiczny ryb zaczyna startować od 7C, ale zanim się to dobrze rozrusza, to ryby faktycznie są w tym czasie bardziej narażone na zakażenia.
Ja FMC odpuściłem, akurat po informacji, że zieleń malachitowa może uszkadzać komórki pigmentowe. Stosuję odkażenie nadmanganianem potasu - to bardzo niebezpieczna metoda, jeżeli dokładnie się nie poczyta i zapozna ze sposobem ustalania dawek i stosowania. (Prawie) bez sensu, jeżeli w oczku jest pełno mułu.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
czester 1 
Entuzjasta


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 01 Cze 2012
Posty: 549
Skąd: slask
Wysłany: 2016-03-28, 08:36   

moje zaczeły się ocierać wiec użyłem fenbenatu, na razie jest spokój.
 
 
tom11 
Hobbysta


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 04 Sty 2010
Posty: 433
Skąd: 40 km od Lublina
Wysłany: 2016-03-28, 10:48   

No właśnie fenbenat,fmc,triger 3,i szereg innych preparatów
No i teraz pytanie co chcesz osiągnąć nalaniem któregoś z tych preparatów???
 
 
 
pawelrad 
Bywalec



Dołączył: 16 Sie 2010
Posty: 179
Skąd: Polska
Wysłany: 2016-03-28, 15:00   

Oczywiście zapobierzenie zachorowań ryb w przypadku FMC oraz eliminacje glonów czyli stworzenie przezroczystej wody. Niestety w opcji filtra to się nie udało. Powiem ci, że mam oczko od 2011 i były takie wiosny i jesienie, że kilka ryb chorowało i padło. W tym roku nie widze obecnie takich możliwe, że jest jeszcze za wcześnie i za zimno ale i zima była raczej jesienna.
 
 
tom11 
Hobbysta


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 04 Sty 2010
Posty: 433
Skąd: 40 km od Lublina
Wysłany: 2016-03-28, 15:28   

do doprowadzenia wody do czystości służą filtry i lampa uv na glony,jeżeli nie udało Ci się doprowadzić wody do czystości filtrem to po prostu masz do :dupa: filtr.
Owszem fmc wybije glony nitkowate (jeśli będzie to fmc o prawidłowym składzie) ale jeśli masz zdrowe ryby to po co coś lać????

Zapytam inaczej spadnie śnieg i zaczną się mrozy to od razu bierzesz gripex czy coś takiego??
Druga sprawa fmc+triger, tu jasno jedno wyklucza drugie (z jednej strony chemia a z drugiej preparat biologiczny)

a jak już koniecznie chcesz odkazić zbiornik a potem dodać biologi żeby lepiej to ruszyło z wiosny to przywal vircon, działa godzinę i się utlenia po dobie możesz walić trigera.
 
 
 
pawelrad 
Bywalec



Dołączył: 16 Sie 2010
Posty: 179
Skąd: Polska
Wysłany: 2016-03-28, 17:42   

Masz racje po co lać jak nie potrzeba tylko jak zachorują ryby (oby nie) to ktoś powie znów trzeba było lać, a teraz to za pózno.

Co do glonów w oczku to miałem filtr na 2 x 200l z peszl i keramzytu efekt zerowy w tamtym roku dodałem 3 beczkę na początek ze szczotkami i efekt też kiepski. Moim zdaniem to za duże oczko mam bo 40 tyś. litrów w całkowicie nasłonecznionym miejscu i jeszcze mało roślin ale do takiego wielkiego oczka to ciężko na raz te rośliny pozyskać. Zakup roślin to nie ma sensu bo wydając z 200 zł to mam ich tyle co nic dlatego pozyskiwać trzeba z innych stawów, rzek.

Preparat do glonów chce zastosować i zobaczyczyć czy faktycznie efekt będzie. Niestety wielkie oczko ładnie wygląda ale kosztowo to jest x wydatek większy niż przy małym oczku.

Ten twój VIRKON to jakiś preparat do dezynsekcji czy to jest do stawów bo nie piszą nic o tym ale patrząc po porcji dla kur pijących wodę to dawka 1g /1litr wody czyli 1000g na 1000litrów czyli dla mojego oczka wychodzi czyli mniej więcej 40 kg na moje oczko, a kosztuje to 5 kg - 420 zł to ja bym musiał wydać 3360 zł :yahoo: :yahoo:

To za taką kasę co roku mógłbym wymieniać wszystkie ryby i miałbym na 7 lat spokój to chyba nie o to chodzi.
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2016-03-28, 19:27   

pawelrad napisał/a:
Ten twój VIRKON to jakiś preparat do dezynsekcji czy to jest do stawów bo nie piszą nic o tym ale patrząc po porcji dla kur pijących wodę to dawka 1g /1litr wody czyli 1000g na 1000litrów czyli dla mojego oczka wychodzi czyli mniej więcej 40 kg na moje oczko, a kosztuje to 5 kg - 420 zł to ja bym musiał wydać 3360 zł

Kury kurami, a do oczka daje się 5g/1000 litrów jedna dawka, czyli u Ciebie 200 gramów.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
tom11 
Hobbysta


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 04 Sty 2010
Posty: 433
Skąd: 40 km od Lublina
Wysłany: 2016-03-28, 19:33   

1-preparaty na glony nie działają a jak działają to na krótką metę
2-virkon stosuje się 2gr/m3
3-przy 40m3 2-3 beczki po 200 l. to jest nic.
4-pompa minimum 20 000 l.
5-lampa uv minimum 75w
6-z tego co piszesz pozyskujesz rośliny z innych zbiorników (odkażasz je ? )
 
 
 
pawelrad 
Bywalec



Dołączył: 16 Sie 2010
Posty: 179
Skąd: Polska
Wysłany: 2016-04-03, 20:00   

tom11 napisał/a:
1-preparaty na glony nie działają a jak działają to na krótką metę
2-virkon stosuje się 2gr/m3
3-przy 40m3 2-3 beczki po 200 l. to jest nic.
4-pompa minimum 20 000 l.
5-lampa uv minimum 75w
6-z tego co piszesz pozyskujesz rośliny z innych zbiorników (odkażasz je ? )



ad1. myślałem, że jednak działają nawet na forum jest temat opisujący ten preparat.
ad2. To jeszcze mniejsza dawka niż 200 gr. Jak polecacie to zastosuje.
ad3. Niestety więcej nie postawie i chyba bez sensu jest stawiać 10 beczek.
ad4. Mam chyba 4500 albo 6200 l/h z tego co czytałem na forum to woda ma się powoli przedostawać przez filtr czyli większa wydajność pompy za szybki przepływ wody przez filtr.
ad5. Nie używam
ad6. Nie od każam w sumie nie czytałem o tym, a czym odkażać?

Jednak 2 ryby mi padły po zimie. Jeden karaś kolorowy i jeden zwykły.
 
 
KILERK1 
Entuzjasta



Pomógł: 15 razy
Dołączył: 26 Mar 2012
Posty: 767
Skąd: TRZEBNICA
Wysłany: 2016-04-03, 20:28   

Tomek jak często należy podawać vircon,?
_________________
PAWEŁ
oczko ok. 90 m3

https://www.youtube.com/watch?v=cs9BJuKxhvw
http://youtu.be/P4GE-x_xM5c
http://youtu.be/lqGzwxdLgAE
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny