wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Budowa oczka wodnego przy tarasie
Autor Wiadomość
Raafix 
Uczestnik



Dołączył: 19 Lut 2016
Posty: 75
Skąd: Dzikowo
Wysłany: 2016-02-20, 16:08   Budowa oczka wodnego przy tarasie

Witam proszę o poradę bo już mnie głowa boli od czytania łep rośnie i pulsuje. Po przeczytaniu forum dot. oczka wodnego zapadła decyzja robię. Wiedzy żadnej, ale chęci są. Zanim zatwierdza mi zgłoszenie o budowie zacząłem wykopki.
Założenie mam takie ogranicza mnie teren także zbiornik nie będzie za duży bo chce widzieć moja robotę z tarasu i cieszyć oczy
-długość ok 5,5 m
-szerokość ok 3,5 m
-głębokość jak się uda to chcę uzyskać 1,5 m
-oczko wyłożone folią niestety nie EPDM bo cena kosmos folie zakupie z firmy Master-Fol bo zauważyłem że chwalicie ta firmę
-filtr zasilany od dołu z jednej beczki 140 l będzie stał w garażu bo nie chce szpecić otoczenia no i w zimę nie zamarznie tu kierowałem się postami Jarka G zasilany 25 powrót 32 i tu zaczyna się pierwszy problem. A mianowicie chodzi mi o powrót wody do kaskady bo filtr ni jest ciśnieniowy i jak z rur powstanie U to czy woda poleci na kaskadę- chyba że filtr dam wyżej???
-pompa tu tez mam problem jaką dobrać z forum wywnioskowałem że fajna będzie Jebao DC-2500/3000/3500 lub ECO JEBAO SP 4500
Proszę o pomoc i podpowiedzi. Zamieszczam kilka zdjęć i szkic żeby było łatwiej zrozumieć problem.
















 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2016-02-20, 16:24   

Fajnie że chcesz zbudować oczko ale miejsce wydaje się nie być zbyt szczęśliwe. Przede wszystkim jest go mało. A poza tym zdaje się być mało przyjazne do kontemplacji oczka. Żeby jakaś ławeczka była czy coś w tym stylu. Widzę trochę terenu z drogą garażową, może tam byłoby lepiej?
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2016-02-20, 17:54   Re: Budowa oczka wodnego przy tarasie

Cześć,

Ja bym dał zasilenie minimum 32, powrót 50. Szkoda tracić (zmniejszać) wydajność pompy na oporze zbyt cienkich rur. Żeby przez to U przepłynęła woda - tak jak piszesz, a konkretnie: zwierciadło wody w filtrze musi być wyżej ponad wylewem wody na kaskadę czy też zwierciadłem zbiorniczka na szczycie kaskady - wyżej o tyle centymetrów, żeby przy wymaganej wielkości przepływu woda pokonała opory przepływu przez tą rurę. Może to być kilka, kilkanaście centymetrów, trudno powiedzieć. Zawsze będziesz mógł to skorygować podnosząc beczkę na konieczną wysokość.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
Raafix 
Uczestnik



Dołączył: 19 Lut 2016
Posty: 75
Skąd: Dzikowo
Wysłany: 2016-02-20, 23:13   

Dzięki za info.
Luzio miejsca jest mało ale jest szczęśliwe zaraz przy tarasie jak zrobię kaskadę to rozwalę murek zrobię prześwit i z tarasu będę widzieć rybki i ponadto nawet z pokoju syna też będę mógł obserwować życie w oczku. Mogłem zrobić oczko za domem gdzie mam dużo miejsca ale bywam tam jak muszę lub w ogrodzie z przodu domu, ale to by było na pokaż a nie o to mi chodzi to ma być dla mnie nie dla sąsiadów. nie patrz na murki z bloczków bo tez ich nie będzie także miejsca będzie więcej.
Wolanin rozważam twoje uwagi i chyba tak zrobię. Tu sugerowałem się postami Jarka G 25 zasilanie 32 powrót ale skoro tak mi radzisz to zapewne tak zrobię bo jestem kompletnie zielony na temat przepływów i strat. Mam pewien pomysł żeby nie kombinować z podnoszeniem filtra, a jakbym dał za pompą trójnik i skierować wodę bezpośrednio na kaskadę tylko w tym przypadku jaki przekrój rury. druga sprawa jakie rurki użyć myślałem o użyciu rur zasilających do nawadniania takie czarne nie znam fachowej nazwy ale nie wiem czy fi 50 takie występują. Poproszę o poradę dot. pompy. Każda rada pomocna!
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2016-02-21, 09:46   

Np. pompa NMC-6500. Przy 50W naprawdę bardzo dobrze pompuje - i taka nadałaby się (chyba - to zawsze wyjdzie w praktyce) - aby jej część przepływu wykorzystać na kaskadzie, a część do niewielkiego - w Twoich planach - filtra. Albo wymieniana tu Aqua Nova NFP-3500 - jako pompa do układu z kaskadą zasilaną przez filtr.
Ja dałbym rury elastyczne PVC wzmocnione spiralą, z gładkim wnętrzem - na dziale ogrodowym jest tego pełno. Sam lubię stosować rury i kształtki z twardego (białe) PVC do klejenia - robię z nich rozbieralne układy - nawet nie kleję, bo na wcisk mają wystarczającą (dla mnie!) wytrzymałość połączenia. 50-tka - mogłaby być nawet kanalizacyjna, ale z porządnym wzmocnieniem połączeń, bo tu na uszczelkach nie bardzo można polegać.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
KILERK1 
Entuzjasta



Pomógł: 15 razy
Dołączył: 26 Mar 2012
Posty: 767
Skąd: TRZEBNICA
Wysłany: 2016-02-21, 21:14   

filtr ciśnieniowy nie jest super rozwiązaniem.Z jednej beczki tym bardziej. Potrzebujesz filtra wstępnego ,najtańszy to sitowy,a za ni ze trzy beczki. W jednej gąbki ,a w dwóch pozostałych helix k1 .
_________________
PAWEŁ
oczko ok. 90 m3

https://www.youtube.com/watch?v=cs9BJuKxhvw
http://youtu.be/P4GE-x_xM5c
http://youtu.be/lqGzwxdLgAE
 
 
Raafix 
Uczestnik



Dołączył: 19 Lut 2016
Posty: 75
Skąd: Dzikowo
Wysłany: 2016-02-23, 13:52   

Kilerki1 ale przecież pisałem ,że nie robię filtra ciśnieniowego tylko przelewowy oczko nie będzie duże w kształcie łezki jakieś 5 m na 3,5 m szerokie. To co jeden filtr 140 l nie starczy jak zasilany będzie od dołu? Przy założeniu że pompa będzie miała wydajność 6000 l/h to taki stawik przefiltruje z 10 razy w ciągu dnia o nocy już nie wspomnę. A syf osadza się na dnie także być może częściej trzeba będzie spuszczać nieczystości z dna filtra.

[ Dodano: 2016-02-23, 14:52 ]
Dzisiaj dalej wykopki muszę przełożyć beczki z wodą spustową z deszczówki i biorę się za rozwalanie murków. Przy okazji nie znacie kogoś co ma na sprzedaż dzikówkę, płyty i kamienie z piaskowca. W Toruniu horror za paletę chcą 650 zł w górę plus transport. Na alledrogo już taniej ale transport dobija 150 zł za paletę.
Kolejne pytanie czy jak już wyłożę dno EPDM/bo chyba jednak to zrobię a nie folie/ to mogę to obłożyć płytkami z granitu/ takie jak na fotkach/ bo zostało mi z budowy, a na dno bym wysypał żwir lub otoczak.






 
 
KILERK1 
Entuzjasta



Pomógł: 15 razy
Dołączył: 26 Mar 2012
Posty: 767
Skąd: TRZEBNICA
Wysłany: 2016-02-23, 15:42   

Raafix napisał/a:
Kilerki1 ale przecież pisałem ,że nie robię filtra ciśnieniowego tylko przelewowy oczko nie będzie duże w kształcie łezki jakieś 5 m na 3,5 m szerokie. To co jeden filtr 140 l nie starczy jak zasilany będzie od dołu? Przy założeniu że pompa będzie miała wydajność 6000 l/h to taki stawik przefiltruje z 10 razy w ciągu dnia o nocy już nie wspomnę. A syf osadza się na dnie także być może częściej trzeba będzie spuszczać nieczystości z dna filtra.

Przejrzystość wody to jedno, a skład biologiczno-chemiczny to drugie. To co zostaje zatrzymane przez filtr i nie zostanie odprowadzone na zewnątrz jest dalej szkodliwe. Dlatego najlepszy rozwiązaniem są prefiltry np. sitowy (jeśli chodzi o cenę). Możesz zastosować w pierwszej kolejności filtr sitowy, a następnie jedną lub dwie napopwietrzane beczki z ( heliksem ,kaldness-em). Te dwie ostatnie beczki będą przerabiały dzięki bakteriom azotyny,azotany. Na końcu możesz dołożyć jeszcze filtr zraszany jest chyba jeszcze skuteczniejszy jeśli chodzi o biologię

[ Dodano: 2016-02-23, 16:21 ]
Wielkość filtrów zależy od ilości i wielkości ryb. Nie wiem co w tym oczku będziesz chciał trzymać.
Ja w tej chwili trzymam 40 szt . dużych koi w garażu,karmię je codziennie i skład wody jest ok.
Pracuje profidrum i dwie beczki z helixem.
_________________
PAWEŁ
oczko ok. 90 m3

https://www.youtube.com/watch?v=cs9BJuKxhvw
http://youtu.be/P4GE-x_xM5c
http://youtu.be/lqGzwxdLgAE
 
 
Raafix 
Uczestnik



Dołączył: 19 Lut 2016
Posty: 75
Skąd: Dzikowo
Wysłany: 2016-02-23, 21:35   

Kilerk1 moje oczko nie będzie wielkie to i rybek nie za dużo marzą mi się z dwie parki koi jakieś orfy i złote karasie żeby był ruch i życie i oczko się cieszyło. Myślę o 10 rybkach. Patrzyłem na necie o tych filtrach co mi pisałeś profidrum i dwie beczki z helixem. Pierwszy kosztuje ponad 10 000 zł, także to jest poza moim zasięgiem.
 
 
KILERK1 
Entuzjasta



Pomógł: 15 razy
Dołączył: 26 Mar 2012
Posty: 767
Skąd: TRZEBNICA
Wysłany: 2016-02-23, 22:29   

Raafix napisał/a:
Kilerk1 moje oczko nie będzie wielkie to i rybek nie za dużo marzą mi się z dwie parki koi jakieś orfy i złote karasie żeby był ruch i życie i oczko się cieszyło. Myślę o 10 rybkach. Patrzyłem na necie o tych filtrach co mi pisałeś profidrum i dwie beczki z helixem. Pierwszy kosztuje ponad 10 000 zł, także to jest poza moim zasięgiem.

Z ceną to trochę zaszalałeś , można to zrobić taniej.
Filtr wstępny sitowy to koszt ok. 1000 zł
np. Filtr sitowy-BOFITEC-Czarny-150μ
następnie 2 beczki ,może być mauzer ( chyba jest nawet lepszy) cena ok 200 zł
rury kanalizacyjne ok 100 zł
Kosz przelewowy 30cm-110mm cena ok. 70 zł
HELX-12KLL-100 litrów ok, 650 zł
pompa powietrza np. SECOH-JDK-80 plus akcesoria 1000 zł
pompa wody np. Pompa AquaKing Red Label ACP-6500 koszt ok. 1300 zł
skimmer ok 300 zł
całość ok. 5000 zł
_________________
PAWEŁ
oczko ok. 90 m3

https://www.youtube.com/watch?v=cs9BJuKxhvw
http://youtu.be/P4GE-x_xM5c
http://youtu.be/lqGzwxdLgAE
 
 
Raafix 
Uczestnik



Dołączył: 19 Lut 2016
Posty: 75
Skąd: Dzikowo
Wysłany: 2016-02-24, 13:02   

Cytat:
całość ok. 5000 zł to i tak jak na moje możliwości za dużo widzę że opierasz się na sklepie koimark to wyższa półka. Jak już pisałem moje oczko nie będzie wielkie a ten sprzęt co mi polecasz to raczej dla dużych zbiorników i profi stawów.Wydaje mi się że większość zrobię w ramach własnych sił i wiedzy z którą na razie krucho ale się uczę. Ale dzięki za informacje na pewno skorzystam.
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2016-02-24, 21:36   

Raafix napisał/a:
całość ok. 5000 zł to i tak jak na moje możliwości za dużo

Wiesz, faktem jest, że jak wszystko sobie podsumujesz, to wyjdzie pewna sumka, ale uważam, że masz bardzo dobrą sytuację wynikającą z umiejscowienia filtra w piwnicy - zawsze w miarę potrzeby możesz sobie coś dołożyć (nawet wnieść być może Mausera o ile przejdzie przez drzwi) bez przebudowywania okolicy oczka, więc niewiele ryzykujesz wypróbowując mniejsze i tańsze rozwiązania. Na pewno jeden element warto byłoby zrobić na wyrost: odpływ denny 110mm z oczka połączony przejściem przez fundament domu do piwnicy i zakończony zbiornikiem o poziomie wody takim jak w oczku - dla umieszczenia tam pompy.
Poza skalowalnością Twojego rozwiązania - można mając pewien czas i chęci próbować zrobić samemu skuteczny odpowiednik drogich urządzeń. Ja powoli zabieram się do wykonania obrotowego filtra bębnowego - to żaden patent ProfiDruma, ogólnie znane i powielane w wielu wydaniach rozwiązanie. Na YT można znaleźć filmiki (DIY rotary drum filter) z takimi samoróbkami.
Jeszcze jedna sprawa: ponieważ robisz oczko tuż przy ścianie domu, czy nie mógłbyś rozważyć zrobienia kaskady opartej wprost na tej ścianie? Taka polska realizacja fontanny di Trevi...
Same zalety. A może jakaś aranżacja wylewu wprost po (zmodyfikowanej) ścianie domu? Proszę o niewyskakiwanie z alarmami typu zalanie fundamentów, podciekanie, szczeliny... żyjemy w XXI wieku...
Piszę o tym bo sam nie lubię usypywanych obok oczka górek pasujących tam jak pięść do nosa.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
Raafix 
Uczestnik



Dołączył: 19 Lut 2016
Posty: 75
Skąd: Dzikowo
Wysłany: 2016-02-25, 18:39   

Wolanin jedno sprostowanie filtr ma być w garażu tak jak na szkicu. Niestety nie mam piwnicy. Co do filtrów obrotowych nie znam tej technologi trochę poczytałem ale to dla mnie czarna magia. Na razie z braku miejsca zrobię jeden filtr zasilany od dołu. Zobaczę jak to działa i zapewne jak kupie druga beczkę to zrobię filtr wstępny. Co do kaskady chcę ją zrobić w narożniku połączenia tarasu i ściany domu niestety tiu cie zmartwię tradycyjnie chce usypać górkę obłożyć folią piaskowcem i zrobić wodospad. Ale to raczej jeszcze nie ten czas, bo dużo wykopów jeszcze przede mną i nie mam skończonej wizji kaskady.
Bardziej na dzień dzisiejszy spędzam i sen z oczu sama instalacja hydrauliczna. A mianowicie jaką pompę użyć - myślałem o Jebao DC-6000/3000 Aqua Nova NFP-6500/3500<ie wiem czy zastosować dwie pompy oddzielnie te z mniejsza wydajnością oddzielna na filtr i na kaskadę czy jedna większą i zrobić na zasilaniu trójnik i podzielić ciśnienia na filtr i kaskadę tylko w takim przypadku jakich rur użyć. Np. równych 50 czy na filtr 50 a na kaskadę np 40.
No i żona chce mieć jeszcze fontannę czyli też jakaś pompa fontannowa powinna się znaleźć tylko jaka? Już mnie głowa boli od myślenia a nie za bardzo wszystko kumam. Każda rada pomocna.
 
 
musasz 
Uczestnik


Dołączył: 16 Lut 2014
Posty: 84
Skąd: Jasło
Wysłany: 2016-02-25, 22:56   

Witam! Pomysł wolanina o odpływie dennym 110 i zbiorniku w garażu na pompę jak najbardziej polecam. Sam mam taki zbiornik na pompę obok oczka i jest super bo mam bezpośredni dostęp do pompy. Odpływ z oczka (bez konsultacji - mój błąd) zrobiłem 2x50 i niestety było to za mało, musiałem dodać jeszcze jeden odpływ górą coś jak skimer i teraz jest ok. ale mam 3x50. A kaskada na ścianie super. Poszukaj w internecie zielone ściany. Mała zamiast drabinki. Ja prefiltr mam ręczny, duży worek z gęstej tkaniny w beczce 250l wkopanej w ziemię. Rano i wieczorem muszę przeczyścić, ale trwa to chwilkę a jak gdzieś wyjeżdżam na dłużej to zakładam zwykłą firankę i wtedy zbieram tylko duże zanieczyszczenia U mnie zdaje egzamin i pomimo bardzo dużej obsady woda kryształ. Pozdrawiam
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2016-02-26, 08:43   

Nie przyjrzałem się szkicowi. Faktycznie, musisz poprowadzić ten przewód w postaci syfonu (u) z filtra do kaskady. Widzę, że garaż ma drzwi z tej strony, czyli filtry będą gdzieś z tyłu? To bardzo wydłuża odległości. Przewód z filtra do kaskady zrobiłbym więc na kanalizacyjnej 50mm, a nawet 70mm, byle połączenia dobrze doszczelnić. Ekstra patent do poliuretanowy klej do drewna (!), lekko puchnący (biała pianka) na coś w rodzaju szkliwa. Filtrami obrotowymi nie musisz się przejmować, może kiedyś uznasz dotychczasowe rozwiązania za zbyt uciążliwe i warte popracowania nad tego typu tematem. Jak pisze musasz = ważne, żeby mieć osobny zbiornik na prefitr, wtedy cokolwiek zrobisz, będzie lepsze niż pojedynczy filtr zapychany (choćby i od dołu) osadem. Przy filtrach z tyłu garażu raczej odpada (?) prucie podłogi i prowadzenie odpływu dennego. Czyli pompa musi być na dnie oczka i podawać wodę na filtry stojące na podłodze garażu? Przewód z pompy do filtrów dałbym 40mm. Co do prefiltra polecałbym Ci poszukanie innego rozwiązania - osadnika radialnego (nie cyklon), w którym woda dopływa centralnie w środku (szukaj Radial Flow Filter + koi), a odpływa rynienką wzdłuż obwodu - ma lepszą skuteczność niż cyklon, a jest równie prosty w wykonaniu. Ewentualnie patent Mariusza, o ile masz możliwość codziennej obsługi. Albo osobna beczka ze szczotkami.
Co do kaskady, oczywiście mnie nie martwisz (odbieram Twoje słowa jako efekt mojej lekko prowokacyjnej wypowiedzi co do kaskad :) ), a wręcz przeciwnie. Oparcie kaskady o dwie ściany - domu i tarasu - idealnie (dla mojego gustu) uzasadnia istnienie górki.
Nie potwierdzę Ci która pompa lepsza, bo nie miałem ich wszystkich, mam NFP i jest bardzo OK. Możesz coś wydumać porównując (zazwyczaj dostarczane) wykresy pompowania tych modeli. Żeby jeszcze taki wykres podawał użytą moc pompy przy danym przepływie. Sens rozdzielania pomp do obsługi filtra i kaskady moim zdaniem jest wtedy, gdy chcemy zrobić układ filtracji przy minimalnej różnicy wysokości - aby cała moc jednej pompy szła na zapewnienie przepływu, bez dławienia pompowaniem na kaskadę. U Ciebie wszystko masz powyżej terenu (brak piwnicy...) i raczej nie będziesz wkopywał filtrów w podłogę? Ja zrobiłbym tak jak narysowałeś - jedna pompa podaje wodę do filtrów i stąd przewodem 70 na kaskadę. Do zrobienia fontanny wrzuciłbym jakąś tanią małą pompkę fontannową, da wystarczający efekt.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny