wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Nowe prawo budowlane, a staw
Autor Wiadomość
Florenzi 
Nowy



Dołączył: 15 Sty 2016
Posty: 9
Skąd: Zamość
Wysłany: 2016-01-15, 17:16   Nowe prawo budowlane, a staw

Witam serdecznie forumowiczów !

Otóż borykam się z problemem, na który ciężko gdziekolwiek znaleźć mi odpowiedź w internecie...
A więc, mam 20 lat i chciałbym stworzyć wraz z moim tatą staw. Wedle obowiązującego nowego prawa, podobno można budować stawy, czy oczka do 50m2.
My chielibyśmy wybudować staw na łące, oddalonej znacznie od naszego domu, jakiś 1 km.
Nie wiem czy będzie to podlegało jeszcze tylko pod zwykłe zgłoszenie do urzędu, czy trzeba będzie już dostawać pozwolenie budowlane its. z tą całą biurokracją?
Prawdopodobnie nie będziemy robili tego na rzece, bo tutaj podobno są spore koszta...
Jeżeli ktoś mógłby mi udzielić jakiejkolwiek rady, byłbym wdzięczny ...
Pozdrawiam i miłego dnia życzę :)
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2016-01-15, 19:18   Re: Nowe prawo budowlane, a staw

Odległość od domu nie decyduje o tym, czy robisz to na zgłoszenie czy na pozwolenie.
To na przykład, czy staw na rzece, czy nie - jak najbardziej.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
Florenzi 
Nowy



Dołączył: 15 Sty 2016
Posty: 9
Skąd: Zamość
Wysłany: 2016-01-15, 19:34   

Pytam dlatego, bo czytając te przepisy natknałem się na punkt w którym piszę że w " przydomowych basenach i czokach wodnych ". Zdanie mnie dosyć zaintrygowało, ale jeżeli tak jest jak piszesz @wolanin, było by świetnie :)

Odnośnie stawu na rzecę, dużo bardziej by mi odpowiadał. Wiadomo, cały czas napływa świeża woda, staw nie wysycha, ryby nie będą zdychać. Szkoda, bo to sporo kosztuję...
 
 
Ryba2008 
Przyjaciel forum



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 652
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-01-15, 20:20   

Witam.
Budowa oczka wodnego o powierzchni do 50 m2 z punktu widzenia urzędniczej biurokracji nie nastręcza trudności. Natomiast budowa zbiorników wodnych powyżej 50 m2 jest już dużo większym problemem.
Proponuję skontaktować się z użytkownikiem Irkus na tym forum, który w tym roku wybudował "Oczko na milion litrów" i załatwiał pozwolenie na taki zbiornik wodny.
Zapraszam do art. 122 ustawy Prawo wodne (Dz.U. z 2015 poz. 469)
Pozdrawiam. Ryba2008 :pa:
_________________
Wszyscy jesteśmy Aniołami z jednym skrzydłem. Będziemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka. Bruno Ferrero
 
 
Florenzi 
Nowy



Dołączył: 15 Sty 2016
Posty: 9
Skąd: Zamość
Wysłany: 2016-01-15, 21:57   

Obawiam się jednak czy moje oczko-stawik będzie dawał radę, to znaczy chodzi mi o to czy woda będzie się utrzymywała w dołku i jak z rybami.
Stawik ma mieć kształt kwadratu , wymiary (7 m x 7m )...
Z jakimś filtrem wodnym niestety będzie problem, bo stawik będzie daleko od mojego domu... :?
 
 
Irkus 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 15 Gru 2014
Posty: 115
Skąd: Tomaszów Maz
Wysłany: 2016-01-15, 23:14   

Ja również bym się obawiał,powodów do tego (może)być wiele.
Filtry, napowietrzanie to nie wszystko co potrzebujesz ,jeśli masz w pobliżu rzekę,to napewno są w niej gryzonie np wydra i teren jest nie ogrodzony,z braku prądu nie możesz dać np pastucha
Łąka przeważnie jest na terenie otwartym i słońce nagrzewało by Ci wodę .
Musisz napisać więcej o tym terenie
_________________
Pozdrawia Irek. Oczko na milion litrów
 
 
Ryba2008 
Przyjaciel forum



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 652
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-01-16, 10:01   

Witam.
Florenzi, podaj więcej informacji m.in.
1. czy masz zamiar budować oczko foliowe, betonowe, czy w gruncie z uwagi na wysoki poziom wód gruntowych.
2. jak daleko masz do ujęcia wody? Woda w oczu ulatnia się i ubytki wody trzeba uzupełniać szczególnie w lecie. Nie wyobrażam sobie, żebyś beczkowozem dowoził wodę do oczka. W minionym upalnym lecie w moim oczku wodnym ubywało w ciągu doby ponad 200 litrów wody w ciągu doby. Ryba2008 :pa:
_________________
Wszyscy jesteśmy Aniołami z jednym skrzydłem. Będziemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka. Bruno Ferrero
 
 
Florenzi 
Nowy



Dołączył: 15 Sty 2016
Posty: 9
Skąd: Zamość
Wysłany: 2016-01-16, 19:01   

Ryba2008

1. Oczko (7m x 7m) zamierzam zbudowac na łące. Z tego co wiem podłoże to torf lub glina... Dokładnie sam nie wiem tak twierdzi mój ojciec. Chcę by był to 'naturalny' zbiornik, poprostu dół zalany wodą ;)
Łąka jest podmokła i tata twierdzi, że woda powinna się utrzymywać w dole.

2. Obok mojej łąki płynie rzeka, ok 2-3 m szerokości. :-D

[ Dodano: 2016-01-16, 19:04 ]
Dowiedziałem sie już, nie glina, a torf jest na łące :)
 
 
Sylwester79 
Bywalec


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 12 Cze 2010
Posty: 156
Skąd: Zamość
Wysłany: 2016-01-16, 23:59   

A powiedz w którym miejscu chcesz tą sadzawkę kopać, ;)
Podejrzewam że gdzieś przy Czarnym potoku :)
 
 
 
Florenzi 
Nowy



Dołączył: 15 Sty 2016
Posty: 9
Skąd: Zamość
Wysłany: 2016-01-17, 13:41   

Moje dane w profilu mogą być nieco mylące bo mam tam Zamość, a tak dokładniej mieszkam w okolicach Tomaszowa Lubelskiego... ;)
 
 
Florenzi 
Nowy



Dołączył: 15 Sty 2016
Posty: 9
Skąd: Zamość
Wysłany: 2016-01-18, 21:17   

Tak ostatnio myślałem... Czy gdybym przypuśćmy, zrobił staw 50m2, a gdybym chciał zrobić dopływ do stawu i odpływ. Czy będzie to jaka kol wiek różnica że chciałbym uzyskać pozwolenie wodno prawne do tegoż małego stawiku? Chodzi mi głównie o cenę ... ;)

Obawiam się nieco robić taki stawik bez dopływu. Nie mam jakiegoś dużego parcia by wpuścić tam jak największą liczbę ryb, jednak nie powiem, jestem zapalonym wędkarzem i miło było by czasami usiąść z wędką nad własnym oczkiem i coś tam połowić, choć głównie raczej nastawiałbym się tylko nad relaxem nad woda ;) )
 
 
Irkus 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 15 Gru 2014
Posty: 115
Skąd: Tomaszów Maz
Wysłany: 2016-01-19, 00:18   

Kolego Florenzi.
Czy ten stawik będzie 50m2 czy 1ha przepływowy potrzebne jest pozwolenie wodno prawne.
Na forum zabardzo Ci nikt nie pomoże nieznając miejsca położonego terenu.
Musisz iść popytać Urząd Miasta lub Gminy.
1..Czy jest miejscowy plan zagospodarowania.
2..Starostwo,skoro obok płynie rzeka może być teren zalewowy ,dodatkowe koszty.
3..Starostwo,OŚ czy nie jest to otulina jakiegoś parku,Natura 2000,itd,jeśli któreś z tego tam jest. to,, :dupa: nie można nic zrobić
_________________
Pozdrawia Irek. Oczko na milion litrów
 
 
Florenzi 
Nowy



Dołączył: 15 Sty 2016
Posty: 9
Skąd: Zamość
Wysłany: 2016-01-19, 09:08   

No właśnie, obawiam się tej całej biurokracji, sądziłem że cena pozwolenie wodno prawnego będzie mniejsza im mniejszy będzie zbiornik...
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2016-01-19, 11:13   

Florenzi napisał/a:
No właśnie, obawiam się tej całej biurokracji, sądziłem że cena pozwolenie wodno prawnego będzie mniejsza im mniejszy będzie zbiornik...

Pozwolenie wodnoprawne - a właściwie operat wodnoprawny do tego pozwolenia możesz sobie wykonać sam. I nie jest to specjalnie trudne. Jak ma to wyglądać, określa art. 132 Prawa wodnego. W zasadzie, to nie wiem czy nie dałoby się zrobić oczka do 50m2 na zgłoszenie i z pozwoleniem wodnoprawnym dotyczącym przepływowego połączenia z rzeką. Wymagalność pozwolenia na budowę i pozwolenia wodnoprawnego to w zasadzie dwie odrębne rzeczy, ale to już kwestia dopytania się.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
Florenzi 
Nowy



Dołączył: 15 Sty 2016
Posty: 9
Skąd: Zamość
Wysłany: 2016-01-19, 22:11   

Kurcze już czytam to wszystko o pozwoleniach od dłuższego czasu i zaczyna mi się już wszystko mieszać... :???:

Czy " pozwolenie wodnoprawne" a "operat wodnoprawny" to dwie oddzielne rzeczy ?
Przeczytałem 132. art. Prawa wodnego i przyznam że mało rozumiem... Mógłby ktoś tak wytłumaczyć na "chłopski rozum" ? :)
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny