wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Oczko Konrada 2
Autor Wiadomość
Darnok993 
Nowy


Dołączył: 04 Lis 2016
Posty: 5
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2020-03-14, 14:54   Oczko Konrada 2

Witam,
To już mój drugi projekt oczka wodnego, który chciałbym zaprezentować na tym forum :) Dla zainteresowanych poprzedni można obejrzeć w tym miejscu -> Oczko Konrada
Tym razem oczko wodne zostało wykonane dla mojego dziadka. Nie zaczynałem całkowicie od zera. Kilka lat temu dziadek wykopał niewielkie oczko, którego brzegi wzmocnił deskami i wyłożył zwykłą folią. Tak więc moim głównym zadaniem było powiększenie go;)
Poniżej możemy zaobserwować już rozebraną konstrukcję:

Czas do dyspozycji – ok. 1,5 tygodnia. Ponownie zdecydowałem się na użycie folii oraz kamieni(tym razem piaskowca) do wykończenia brzegów.
Poniżej niewielka lista zakupionych rzeczy które były konieczne do wykonania tego oczka. Może komuś się to przyda.


Ok to zaczynamy;)

15.08.2019
Już pierwszego dnia udało się uformować główny kształt oczka. Teren w tym miejscu jest bardzo piaszczysty. Samo kopanie było bardzo proste i szybko szło. Problem się pojawił gdy musiał w jakiś sposób wypoziomować i wzmocnić brzegi; głównie w tej części w której jeszcze w tym roku rosły warzywa.

Tak jak wspomniałem, grunt to sam piasek tak więc pomyślałem, że dobrym rozwiązaniem będzie wykorzystanie brył ziemi z trawą pozyskane podczas poszerzania starego oczka. Prezentowało się to następująco:


16.08.2019
Kolejnego dnia zostały wygładzone wszystkie ścianki, a dookoła oczka został przygotowany rów, do którego następnie miał zostać schowany nadmiar folii.


17-19.08.2019
Niestety musieliśmy przerwać pracę na te 3 dni:(, ponieważ zamówiona folia jeszcze nie dotarła.

20.08.2019
Na weekend były zapowiedziane niewielkie opady deszczu. Na szczęście dziadek posiadał dosyć spory kawałek cienkiej folii, którą przykryliśmy cały przygotowany dół. Deszcz faktycznie padał i dzięki temu rozwiązaniu ścianki oczka nie zostały uszkodzone;)

Nareszcie przyszedł czas gdy cały dół wyłożyłem geowłókniną, a następnie rozłożyliśmy już właściwą folię:)
No i zaczęło się napełnianie wodą, a więc znowu przymusowy odpoczynek.




21.08.2019
Następnego dnia gdy woda zbliżała się do brzegów, nadmiar folii został częściowo przycięty, a następnie schowany we wcześniej przygotowanych rowkach.




Pomimo tego iż pogoda była kapryśna zacząłem układać pierwszy rząd kamieni dookoła oczka. Pod nimi rozłożyłem pas geowłókniny aby nie leżały bezpośrednio na folii.





Obwód oczka wyniósł ok 21 m.
Pogoda się poprawiła, a więc dołożyłem kolejną warstwę kamieni oraz wygładziłem wszystkie brzegi pozostawioną ciemną ziemią.




Obowiązkowa kąpiel w gotowym oczku musiała się odbyć;)





23.08.2019
Tego dnia posiałem dookoła trawę. Filtr będzie się znajdował za usypaną górką oraz rosnącej na niej morwą.



07.09.2019
Już nieco później można było zaobserwować jak wszystko ładnie się zazielenia.


19.10.2019
Jako że jesień była ciepła, trawa bardzo ładnie urosła.


Do tej pory filtr i pompa nie były jeszcze używane. Początkowo w trakcie budowy była przewidziana kaskada znajdująca się, na wcześniej wspomnianej, usypanej górce. Zabrakło jednak odpowiednich kamieni do zrealizowania tego pomysłu. Koniecznie zależało mi na tym aby było słychać dźwięk chlupiącej wody. Ostatecznie zbiłem z desek coś na wzór korytka/rynienki z której leci woda - transportowana z najgłębszego miejsca w oczku. Prezentuje się to następująco:


Ozdóbki typu bocian czy grzybki w tle nie ja dobierałem;p

Szum płynącej wody jest super ;) można się zrelaksować, jednakże wizualnie nie jestem z tego zadowolony. Mam nadziej że tego lata, wszystko ładnie tam zarośnie i częściowo te kamienie wtopią się w otoczenie.
Jak nie - zawsze coś można poprawić w przyszłości;)

Dziękuję za uwagę :pa: Latem gdy wszystko się ładnie zazieleni - postaram się dostarczyć nowe zdjęcia.
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-03-15, 14:52   

Posadziłeś tam choć jesdną małą roślinkę? Bo nic nie zauważyłem.
 
 
Rafal22 
Uczestnik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 27 Cze 2013
Posty: 56
Skąd: Radom
Wysłany: 2020-03-16, 08:59   

Super relacja z budowy. Niech to wszystko jeszcze ładnie zielskiem zarośnie i będzie bardzo fajnie. Napisz jakie wymiary w przybliżeniu ma to oczko i jaką ma maksymalną głębokość. Folię sam układałeś, czy ktoś Ci pomagał? W kwietniu będę budował oczko i zamówiłem identyczną folię, ale jest bardzo ciężka i teraz kombinuję jak ją ułożyć (nie bardzo ma mi kto pomóc). Bardzo fajnie Ci wyszło maskowanie brzegów folii. Liczę na kolejne zdjęcia w trakcie sezonu
 
 
Darnok993 
Nowy


Dołączył: 04 Lis 2016
Posty: 5
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2020-03-16, 22:50   

@taniw
A więc na powyższych zdjęciach faktycznie nie widać żadnej roślinki w oczku..;) Dopiero w tym roku na wiosnę/lato zostanie posadzony -na pewno tatarak i jakieś lilie wodne, bo tak chciał dziadek. Na początek to. Co będzie dalej to się zobaczy.

@Rafal22
Dzięki za miłe słowa :) Co do wymiarów oczka to dokładnie nie pamiętam jeżeli chodzi o długość czy szerokość, ale tak jak wspomniałem obwód wyniósł ok 21 metrów. Maksymalna głębokość jaka tu wyszła to 1,33 metra, lecz to tylko w jednym niewielkim fragmencie dna.
Co do układania folii to ja zawsze miałem jedną osobę do pomocy. Przy moim pierwszym projekcie pomagała mi np. siostra(a folia była grubsza i miała większy rozmiar). Folia w obydwu przypadkach była złożona w harmonijkę. Należało ją pierw ułożyć wzdłuż jednego brzegu, a następnie (najlepiej właśnie) w dwie osoby rozciągnąć od razu na całą powierzchnię oczka. Także warto wziąć kogoś do pomoc, choćby sąsiada i później wspólnie wypić piwko :piwko: . Po ułożeniu folii i tak trzeba czekać aż oczko napełni się wodą:)
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny