wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Staw Dwóch Akit
Autor Wiadomość
Ookami 
Początkujący


Dołączył: 14 Paź 2015
Posty: 38
Skąd: Sopot
Wysłany: 2015-10-14, 11:15   Staw Dwóch Akit

Witam wszystkich wodnofilów :)

Długo przeglądałem to ( i inne też ) forum. Zdecydowałem się przedstawić swój akwen, skorzystać z Waszej wiedzy, a z czasem może też pomóc innym. Mamy na działce staw, tzn. dotychczas mieliśmy podmokłe, zarośnięte i zupełnie bezużyteczne zagłębienie.




Przymierzałem się od kilku lat do oczyszczenia tego, ale zawsze coś stawało na przeszkodzie: finanse, inne plany, trudności z dojazdem dla sprzętu, wreszcie ostatnio sprzeciw małżonki motywowany tym, że koparka uszkodzi żabę, jaszczurkę, czy co tam jeszcze być może. I tak stało przez lata zarastając pomału, głównie pałką. W końcu wykrystalizował się plan prac ręcznych, lecz w naszym kraju dobrobytu ciężko było znaleźć chętnego do 2-3 tygodniowej ciężkiej pracy fizycznej, ale w końcu się udało. Efektem 3 tygodniowej ciężkiej pracy jednego człowieka było usunięcie tak na oko 30-40 metrów sześciennych roślin,korzeni,mchu, wodorostów i szlamu. Z materiału tego powstała zgrabna grobla umożliwiająca obejście całego stawu dookoła.
Nasz zaskoczenie było spore, gdy okazało się, że jesteśmy posiadaczami całkiem ładnego, choć na razie „w stanie surowym” stawu.








Powierzchnia ok 300 m kw., głębokość od 60 cm do 2 metrów przy obecnym bardzo niskim po lecie stanie wody. Szacuję, że na dziś mam 300 - 350 metrów sześciennych wody.
Kilka faktów technicznych:
• dno piaszczysto żwirowe ( kiedyś w latach 50-tych była w tym miejscu mała lokalna żwirownia.
• brak dopływu i odpływu, zasilanie przez wody gruntowe
• dodatkowe zasilanie - system odbioru deszczówki z całego budynku mieszkalnego ( dom ok 200m kw, duzy dach, tak ze po każdym deszczu naprawdę sporo przybywa.
• obecnie mieszka w nim ok 60-70 karasi złocistych przywiezionych przez znajomego ze stawu i żaby.
Planuję jeszcze tej jesieni wpuścić trochę ryby ( kroczki ):
• 3-4 Amury
• 2-3 Tołpygi
• 20 karpi
• 20 linów
Oczywiście będzie pompa napowietrzająca.
• Na wiosnę trochę krasnopióry, płoci
• A kolejnej jesieni 3-4 szczupaki.
Od wiosny wystartujemy z roślinnością, oboje z żoną mamy hopla ogrodowego na bardzo rozwiniętym poziomie, więc na pewno będzie się sporo działo, o czym nie omieszkam informować na bieżąco.

• Będę bardzo zobowiązany za wszelkie uwagi i sugestie co do planowanych ruchów, zwłaszcza w temacie planów zarybieniowych.
 
 
Mychall 
Początkujący



Dołączył: 12 Maj 2011
Posty: 31
Skąd: Lubelskie
Wysłany: 2015-10-14, 11:37   

Gratuluje. Kawał pięknego stawiku. Pogłębiałeś? Jeżeli tak to w jaki sposób skoro jak widzę nie da się zbytnio wjechać sprzętem ciężkim ze względu na ograniczone miejsce (pytam bo sam borykam się z tym samym problemem- chcę odmulić swoje stawisko a dojazdu z żadnej strony) PS jakie rośliny zamierzasz sadzić? Jeżeli wodne i amur już tam będzie to młodym pędom nie da się ukorzenić, miałem z tym problem jak sadziłem grzybień, potrafił "wycmoktać" nawet grubsze korzenie. Sporo żrą te ryby, a co za tym idzie sporo brudzą.
 
 
Ookami 
Początkujący


Dołączył: 14 Paź 2015
Posty: 38
Skąd: Sopot
Wysłany: 2015-10-14, 11:47   

Nic nie pogłębiałem. Po zdjęciu dywanu jaki się utworzył z korzeni pałek i mchu odkryła się woda jak na zdjęciach.

Co do amura, liczę się z tym, że pomimo wielkiej włożonej pracy musiały pozostać jakieś korzenie i na wiosnę na pewno wystartują, więc chciałbym trochę to ograniczyć właśnie za jego pomocą. Rośliny planuję wsadzać w pojemnikach, liczę że to powinno je ochronić przed zakusami amura. Poza tym na pewno tatarak.
 
 
Mychall 
Początkujący



Dołączył: 12 Maj 2011
Posty: 31
Skąd: Lubelskie
Wysłany: 2015-10-14, 12:09   

Rozumiem. Amur ryba smaczna, ale że żre jak odkurzacz, szybko rośnie potem je tyle ile waży. Dobrze jest zbyt dużo go nie wpuszczać bo bardzo przyspiesza eutrofizacje wody i staw może doprowadzić do nieciekawego stanu w wyjątkowo szybkim tempie. Z pełną premedytacją wpuściłem kiedyś żeby przetrzebiły mi właśnie nadmiar roślin a strasznie mi namieszały w stawie zanim się po którejś zimie ponad półmetrowe bydlaki nie wydusiły.
 
 
wallclock
[Usunięty]

Wysłany: 2015-10-16, 08:08   

Mam wieloletnie doświadczenie w pielegnacji stawu. Jak zasadzisz rosliny typu lilia i rogatek czy moczarka to bedziesz sobie potem latami pluł w brodę. Sadzenie w pojemnikach niema kompletnie sensu bo i tak wyjdzie zpojemnika (sie rozmnoży) Gnijąca roslinnosc z roku na rok bedzie tworzyc coraz wiekszą warstwe mulu az doprowadzi twoj zbiornik to degradacji calkowitej. Krasnopióra i płoć w przyszłosc bedzie ci spędzac sen z powiek bo namnoży sie jej tyle ze potem nawet szczupakiem czy sumem tego nie ogarniesz przez to bedziesz miał sniecia ryb a za miast czystej wody bajoro Karas to tez błąd ogromny no ale juz za późno. Aha i bardzo wazna rzecz NIE DAJ SIE NABRAĆ ZE AMUR TO SZKODNIK! gdyby nie amur to wiele polskich jezior i stawów by dzis nie istniało. To ekolodzy rozpuszczaja te brednie ze amur to szkodnik bo to nie Polska ryba.

ps Oczywiście roślinnośc jest potrzebna ale w ograniczonym zakresie.
 
 
Ookami 
Początkujący


Dołączył: 14 Paź 2015
Posty: 38
Skąd: Sopot
Wysłany: 2015-10-17, 17:10   

wallclock napisał/a:
Mam wieloletnie doświadczenie w pielegnacji stawu. Jak zasadzisz rosliny typu lilia i rogatek czy moczarka to bedziesz sobie potem latami pluł w brodę. Sadzenie w pojemnikach niema kompletnie sensu bo i tak wyjdzie zpojemnika (sie rozmnoży) Gnijąca roslinnosc z roku na rok bedzie tworzyc coraz wiekszą warstwe mulu az doprowadzi twoj zbiornik to degradacji calkowitej. Krasnopióra i płoć w przyszłosc bedzie ci spędzac sen z powiek bo namnoży sie jej tyle ze potem nawet szczupakiem czy sumem tego nie ogarniesz przez to bedziesz miał sniecia ryb a za miast czystej wody bajoro Karas to tez błąd ogromny no ale juz za późno. Aha i bardzo wazna rzecz NIE DAJ SIE NABRAĆ ZE AMUR TO SZKODNIK! gdyby nie amur to wiele polskich jezior i stawów by dzis nie istniało. To ekolodzy rozpuszczaja te brednie ze amur to szkodnik bo to nie Polska ryba.

ps Oczywiście roślinnośc jest potrzebna ale w ograniczonym zakresie.


Bardzo dziękuję za uwagi, co do roslinności, to mam nadzieję zachować sprawność jeszcze kilkanaście lat :) i mam zamiar wkładać w staw sporo pracy. Zarówno nasadzeniowej, jak i mającej na celu usuwanie nadmiaru roslin, czyszczenie i zachowywanie rozsądnych proporcji. Co do ryb, amur będzie 2-4 sztuki, zakładam, że w razie czego będę w stanie go odłowić gdyby okzałao się, że ma nadmierny apetyt. A czy kwestii karasi, płoci nie rozwiążą choć w części szczupaki?

Czy planowana przeze mnie obsada ryb, podana w pierwszym poście jest właściwa? Bardzo proszę o uwagi, w tym oczywiscie również krytyczne :)

[ Dodano: 2015-10-17, 18:13 ]
Bolekso napisał/a:
Twój post może załamać każdego posiadacza stawu. Z Twoimi doświadczeniami się zgadzam.Obserwuję kilkanaście stawów od 60 lat i widzę że te które były pozbawione opieki całkowicie zanikły.Dobrze utrzymane cieszą dalej ale utrzymanie dobrego stanu jest trudne i kosztowne. Wszystkie były odmulane maszynami, często brzegi były dodatkowo wzmacniane.Po takiej operacji na dobry wygląd trzeba czekać ok. 2 lat. Stawy potorfowe głębokie na 3 m w których się kąpałem w dzieciństwie to już tylko trzcinowisko bez widocznej wody.Był to ciąg rozległych hektarowych stawów.
Pozdrawiam ! Bolek


mój staw był nietknięty ręką człowieka przez ostatnie 15 lat. Teraz po 3 tygodniach pracy ( bez maszyn i pogłębiania) jest moim zdaniem dobrym "tworzywem" do dalszej pracy nad nim.

Pewnie popełnię po drodze wiele błędów, choć dzięki temu forum mam nadzieję części uniknąć :) .
 
 
wallclock
[Usunięty]

Wysłany: 2015-10-18, 07:15   

Ja bym Ci radził wpuścić 10 amurów, (Ja mam w stawie 40 na 20m 60 sztuk amura okolo 1kg, szt i pelen staw rogatka sztywnego i innego zielska) 20 tołpyg (filtrują wodę) 20 karpi, 15 jazi orf. Za rok mozesz na próbe wpuścić 5 szczupaków, sprawdzisz czy przeżyją zimę. Twój staw moze miec wode nie zdatna do życia dla szczupaka ze względu na opadajace jesiania do wody liście które zgnija i sprawia że woda bedzie miała nie korzystne parametry. Pod żadnym pozorem nie daj sie nikomu przekonac do zasadzenia rogatka, moczarki, wywłócznika bo w Twoim stawie bedą rosly na potęge i moze byc tak ze dziennie bedziesz usuwał 20-50kg zielaska i nie bedzie efektu, ludzie maja oczka 5x5m i sie nieraz urabiaja po pachy a chyba nie oto chodzi zebys tam charował i nie spał po nocach :-) . Pewnie masz zamiar w okolo stawu zrobic piekny ogród trawniczek i piekna aranżacje, i wyobraź sobie jak Cie bedzie serce bolało jak po 5 latach bedziesz musiał tam wjechac koparka zeby poglebic staw a zielsko na pewno doprowadzi Ci twój staw w okolo 5 lat do ruiny. Jestem więcej jak pewny ze któras z tych roslin sama sie zasieje u Ciebie w stawie a moze i wszystkie. W najbardziej nasłonecznionym miejscu mozesz posadzic lilie ale takie co sie za bardzo nie rozrastają bo kłącza lilii potem nawet ciągnikiem nie wyrwiesz ze stawu.
 
 
Ookami 
Początkujący


Dołączył: 14 Paź 2015
Posty: 38
Skąd: Sopot
Wysłany: 2015-10-18, 12:34   

Co do amura, planuję 3-4 w tym roku i ewentualnie coś dodac w przyszłym. Co do liści to pomału pożegnam się tymi dużymi olchami, zresztą są słabe i dwie się same w zeszłym roku połozyły. Stwa jest pieknie obrośnięty młodym bukiem i dębem, ale w takiej odległości, że liście będą mniej groźne
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2015-10-18, 17:02   

Ookami napisał/a:
co do roslinności, to mam nadzieję zachować sprawność jeszcze kilkanaście lat :)

Zatem kupuj (jeżeli jeszcze nie masz) nurkowy zestaw ABC, piankowy kombinezon i voila :)
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
Ookami 
Początkujący


Dołączył: 14 Paź 2015
Posty: 38
Skąd: Sopot
Wysłany: 2015-10-18, 20:30   

Aż tak źle nie będzie :)

W tym roku przy pomocy haczki do ziemniaków, grabi, spodniobutów usunięto ok 40 metrów sześciennych zielska. Mam nadzieję, że będę w stanie opanować roczne przyrosty mniejszymi środkami :)
 
 
wallclock
[Usunięty]

Wysłany: 2015-10-19, 04:52   

Chyba troche fantazjujesz. Chyba nie chcesz mi powiedzieć ze ręcznie przy pomocy taczki pogłębiłeś staw do 2 metrów głębokości?
 
 
Ookami 
Początkujący


Dołączył: 14 Paź 2015
Posty: 38
Skąd: Sopot
Wysłany: 2015-10-19, 07:01   

Absolutnie nie fantazjuję.

Jeszcze miesiąc temu staw wyglądał jak na pierwszych zdjęciach. Praktycznie dało się po nim chodzić jak po uginającym się dywanie z pałki szerokolistnej i mchu. Tylko pośrodku było niezarośnięte "oczko" o średnicy ok 2 metrów.
Znalazłem pracownika, który podjął się oczyszczenia. Zajęło mu to 3 tygodnie. Używał tylko haczki do ziemniaków, grabi i woderów, oraz małej łódki.
Okazało się, że pod dywanem roślinnym o grubości ok 40-50 cm jest czysta woda.
Pracownik odrywał/odcinał kępy o powierzchni ok 1 metra kwadratowego i układał cały urobek wzdłuż płotu. Kolejne warstwy utworzyły groblę, dzięki której można teraz obejść cały staw dookoła. Oczywiście z czasem umocnił tę groblę wbitymi palami i dokręconymi deskami. Oderwane kępy przeciągał pod groblę i następnie budował kolejne jej piętra. Obecnie oceniam, że łączna wysokość grobli to ok 140 cm, ale ciągle jeszcze osiada. Docelowo dosypię na nią jeszcze ziemi i ułożę darń i innych rejonów działki. Przy pracach końcowych, cały staw został kilkukrotnie dodatkowo przegrabiony, resztki mchu, wodorostów i innych roślin były wybierane na łódkę i też składane na grobli. Pozostały drobiazg i liście wybierał podbierakiem.
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2015-10-19, 09:29   

A pod tym dywanem faktycznie pozostało czyste piaszczysto-żwirowe dno?
p.s. z pianką wcale nie żartowałem. Chcąc coś poprawić na dnie, czemu nie dać nura do czystego stawu?
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
wallclock
[Usunięty]

Wysłany: 2015-10-20, 13:22   

Ookami napisał/a:
Nic nie pogłębiałem. Po zdjęciu dywanu jaki się utworzył z korzeni pałek i mchu odkryła się woda jak na zdjęciach.

Co do amura, liczę się z tym, że pomimo wielkiej włożonej pracy musiały pozostać jakieś korzenie i na wiosnę na pewno wystartują, więc chciałbym trochę to ograniczyć właśnie za jego pomocą. Rośliny planuję wsadzać w pojemnikach, liczę że to powinno je ochronić przed zakusami amura. Poza tym na pewno tatarak.
Amur nie je korzeni. Trzeba by wziażć koparke i porzadnie wyczyscić, na taki stawek to jest 3 godziny pracy gonsienicówki czyli max 600zl na gąsienicach wiedzie wszedzie.
 
 
Ookami 
Początkujący


Dołączył: 14 Paź 2015
Posty: 38
Skąd: Sopot
Wysłany: 2015-10-20, 15:06   

wolanin napisał/a:
A pod tym dywanem faktycznie pozostało czyste piaszczysto-żwirowe dno?
p.s. z pianką wcale nie żartowałem. Chcąc coś poprawić na dnie, czemu nie dać nura do czystego stawu?


miejscami jest czysty piasek, miejscami 5-10 cm mułu, chyba głównie z rozłożonych liści.


Koparka absolutnie odpada, nie ma jak wjechać, teren jest zagospodarowany. Ale głebokość jest do zaakceptowania max 2 m, na sporym obszarze 120 - 150 cm. Przy obecnym bardzo niskim stanie wody. Bywają lata, że wody jest ok 60-80 cm wiecej.
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny