wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
grzybobranie
Autor Wiadomość
Ala 
Bywalec



Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 22 Maj 2006
Posty: 261
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2006-09-07, 09:39   

Kozia broda to nic innego jak szmaciak gałęziasty, taki grzyb w kształcie "mózgu" jak pisze Vivit. Znam to-to z dzieciństwa, Kociewiacy jadali ją z jajkiem i pamiętam, że było pycha. Spotykam ją często w lesie, ponoć jest pod ochroną. Nie wiedziałam jak się ją robi i moi domownicy chyba bali by się ją jeść więc nie zbierałam, ale może teraz się skuszę.
Niemka to w/g katalogu płachetka kołpakowata. Mówią też na te grzyby kołpaki. Ostatnio przeżywają renesans, stają się popularne. Młode kapelusze dobre są panierowane, ale mają blaszki i trzeba je dobrze znać.
_________________
Pozdrawiam,
Ala
 
 
 
vivit 
Przyjaciel forum
oczko ze strumieniem



Pomógł: 18 razy
Dołączył: 02 Cze 2006
Posty: 1181
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2006-09-07, 09:47   

Zik to są naprawde smaczne grzyby. Tak na marginesie w mojej 25 letniej karierze grzybiarstwa nie spotakłem smaczniejszych grzybów i każdego prawdziwka czy borowika oddał bym za te właśnie grzyby.
Kozia Broda to naprawdę rarytas i bardzo żadki grzyb. Jest pod ochroną !!!!! więc jak znajdą go w wiaderku to można mandat zarobić. Natomiast niemki i opieńki to twarde grzyby które można robić na wszystkie znane mi sposoby od marnowania do smażenia. Ja osobiście robię je w kamiennym garnku z przykrywaka w soli i tak przechowuję. Tzn obgotowuję i chop do gara warstwa soli i znowu warstwa grzybów i znowu sól..itd. Potem tylko wyciągamtyle i le mi potrzeba na 2-3 godz. wkładam do wody i bezpośrednio na patelnię i po 10 min gotowe na stół.......w zeszłym roku moja rodzina 2+2 wypróżniła gar 30 litrów opieniek.....więc na początku lutego już nie było grzybów... :( w tym roku musze zwiększyć zamagazynowanie do 40 litrów... :D może nie przejedzą !!!!

[ Dodano: 2006-09-07, 11:19 ]
Zik tu masz OPIS , a tu masz galerię zdjęć Borowika ceglastoporego
Inne opisy:
Borowik np. tu

Jadalny lecz na surowo lub niedostatecznie ugotowany może u niektórych osób powodować niedyspozycje żołądkowe. Jedyna wada tych grazybów to to, że nie powinno się ich łączyć z alkoholem. Zjedzony w połączeniu z nim może wywołać wzmożone bicie serca, poty i zaczerwienienie twarzy. Błękitny kolor pociętego miąższu zanika podczas gotowania.

[ Dodano: 2006-09-07, 11:32 ]
a zdjęcie "Koziej Brody vel szmaciaka gałęzisty vel siedzuń sosnowy"masz tutaj. To najładniejsze foto jakie widziałem. Idealnie pokazuje jak on wygląda.

Niemka, a niektórzy mówią "panienka" to poprostu Płachetka kołpakowata jak wspomniała Ala. Smaczy grzyb i w zasadzie nie możliwy do pomylenia. Pisze w zasadzie bo jak zwykle pomylić można wszystko. Kiedyś wybrałem się z dziećmi do lasu i pokazałem im jak ten grzyb wygląda. Ponieważ był wysyp i las właśnie niemkowy to bez pudła nazbierały po wiadrze i reklamówce. Żona jak nas zobaczyła to nie chciała wpuścić do domu 3 wiadra i 4 reklamówki.. :yahoo: Ojjj byłoooo. Czasami jak znajdzie się duży okaz można go usmażyć na kotleta podobnie jak kanię(sowę). Młode osobniki z nierozwiniętymi kapeluszami wyglądają-przypominają w/g mojej żony "penisa" :hehe:
 
 
 
killer1558 
Przyjaciel forum


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 15 Maj 2006
Posty: 2634
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: 2006-09-07, 11:18   

vivit napisał/a:
Natomiast niemki i opieńki to twarde grzyby które można robić na wszystkie znane mi sposoby od marnowania do smażenia. Ja osobiście robię je w kamiennym garnku z przykrywaka w soli i tak przechowuję. Tzn obgotowuję i chop do gara warstwa soli i znowu warstwa grzybów i znowu sól..itd.

czy ten przepis sie tyczy kołpaków także i czy solisz wode do obgotowania grzybów,
ja zawsze marynowałem i suszyłem kołpaki (zapach po suszeniu ekstra) a co do borowika to też go nie zbierałem ze strachu a widziałem nieraz piękne okazy nie mam na kim wypróbować chyba żeby na teściowej :wink:
_________________
Pozdrawiam-Marek
Oczkomaniacy są bez serca :hehe:
Oczko wodne i otoczenie

Makrofotografia
 
 
 
vivit 
Przyjaciel forum
oczko ze strumieniem



Pomógł: 18 razy
Dołączył: 02 Cze 2006
Posty: 1181
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2006-09-07, 11:48   

Killer nie solę bo i tak pływają w soli. W zasadzie to po posoleniu warstw grzyby puszczaja wodę i tworzy się coś w rodzaju solanki, w której grzyby leżakują. To bardzo stary sposób, który nasze babcie i prababcie wykorzystywały kiedy lodówki nie były w modzie.:d

Jedyną bardzo ważną sprawąna którą należy zwrócić uwaqę to to, że do solenia należy używać soli NIEJODOWANEJ !!!!!! nie ważne czy miałka czy kamienna ale niejodowana.
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-09-08, 19:49   



Oto wczorajsze zbiory. Aż miło było pochodzić po lesie. Takiego wysypu jeszcze nie widziałem.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
killer1558 
Przyjaciel forum


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 15 Maj 2006
Posty: 2634
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: 2006-09-08, 20:09   

no no piekny zbiór :brawo: ja sie wybieram jutro jak zdobede cos to pokażę
_________________
Pozdrawiam-Marek
Oczkomaniacy są bez serca :hehe:
Oczko wodne i otoczenie

Makrofotografia
 
 
 
Ernest 
Przyjaciel forum



Pomógł: 19 razy
Dołączył: 16 Kwi 2006
Posty: 2829
Skąd: Skawina
Wysłany: 2006-09-08, 20:29   

Naszarpałeś Aurora :)
_________________
Pozdrawiam Sebastian
___________________

Aqvenus Aquaticus-> :good:

Wszyscy macie fajne oczka wodne :yess:
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-09-08, 20:34   

Czyściliśmy to do późnej nocy - zbieranie jest milsze :wink:
Te zbiory to w dwie osoby.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Michał1 
Bywalec



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 26 Lut 2006
Posty: 169
Skąd: Rotterdam/Lublin
Wysłany: 2006-09-10, 12:40   

My wczoraj we 3 uzbieraliśmy 2 wiaderka koszyk i skrzynkę, a dzisiaj we 2 uzbieraliśmy 2 skrzynki 3 wiaderka i koszyk :P w tym samym lesie z tym że o 6 rano :)

aaa i jeszcze 2 maślaki mi w szklarni urosły :shock:
 
 
 
Mazur 
Oczkomaniak


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 26 Kwi 2006
Posty: 1278
Skąd: z Mazur
Wysłany: 2006-09-10, 15:07   

Ale macie zaciencie ja zbieram wiaderko a potem w reklamówkę tylko młode i zdrowe i do domu, nie przesadzadzcie nieco z ilością zjadanych grzybów ?
Podobno w nich najwięcej jest pozostałości po Czarnobylu, nie mówię żeby nie jeść sam trochę nazbierałem ale takie ilości. :?:
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-09-10, 15:48   

Mi to musi straczyć na rok. Większość zasuszam.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
killer1558 
Przyjaciel forum


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 15 Maj 2006
Posty: 2634
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: 2006-09-10, 18:27   

to moje wczorajsze zbiory wiekszość kołpaki ale i też prawdziwki dorwałem :P kołpaki spróbuje zrobić wedłóg przepisu co podał vivit
_________________
Pozdrawiam-Marek
Oczkomaniacy są bez serca :hehe:
Oczko wodne i otoczenie

Makrofotografia
 
 
 
vivit 
Przyjaciel forum
oczko ze strumieniem



Pomógł: 18 razy
Dołączył: 02 Cze 2006
Posty: 1181
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2006-09-10, 18:38   

He he he
No mili państwo w sobotę rano dałem ognia..... :yahoo: 1,5 godz. w lesie na kolanach od 6.00-7.30 było po sprawie ...las tylko z takimi grzybami i prawie żadnych innych....biało jak na świeta Bożego Narodzenia.....

Z tego co widzicie zrobiłem 15 litrów kiszonki na zimę ....niemek mam dość teraz tylko opieńki też z 15 litrów...i mogę zimować.... :D
Suszonych mam 25 litrów, a marynowanych nie licze bo mi się nie chce trzy półki jeden na drugim. :peace:

Kiler jak zrobisz nie pożałujesz. Ja już inaczej grzybów nie robię. Kiedyś mroziłem ale te są o niebo lepsze. Smakują i wyglądają jak zebrane w dniu kiedy lądują na patelni..... :D
 
 
 
ZiK 
Przyjaciel forum
Witam :)


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 13 Mar 2006
Posty: 1002
Skąd: Zamość
Wysłany: 2006-09-10, 21:40   

Też w sobotę byłem z dziewczyną na grzybach trochę we dwujkę nazbieraliśmy.Najgorzej było to wszystko wyczyścić :P
http://img165.imageshack....obraz518ih4.jpg
http://img97.imageshack.u...obraz522od8.jpg
:pa: :yahoo:
_________________
Pozdrawiam Tomek :piwko:
Moje Pierwsze Oczko Wodne

Mój Profil Nasza Klasa

Moje Drugie Oczko Wodne
 
 
 
vivit 
Przyjaciel forum
oczko ze strumieniem



Pomógł: 18 razy
Dołączył: 02 Cze 2006
Posty: 1181
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2006-09-13, 22:29   

Hmmm czy to koniec grzybków....


Opieniek gar też na zimę zrobiony....ciężko było drobnicę poskładac do kupki.., ale za to kotlety z kani pojadłem... :yahoo:
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny