wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Oczko wodne glony
Autor Wiadomość
art102 
Początkujący


Dołączył: 06 Sie 2015
Posty: 37
Skąd: Koniecpol
Wysłany: 2015-08-06, 15:50   Oczko wodne glony

Witam wszystkich.
Jak większość zwracam się o pomoc w sprawie oczka wodnego. Wiem że wielu z Was napisze : przeczytaj inne posty na forum a się wszystkiego dowiesz. Czytałem je już nie raz ale dalej nie umie sobie poradzić ze swoim oczkiem a raczej wodą w oczku. Chodzi o brak klarowności w wodzie - znikoma widoczność w wodzie. Zacznę od samego opisu oczka. Oczko ma kształt nieregularny z półkami na brzegach. Powierzchnia ok 23-27m2 max głębokość 1,1m , pojemność ok 20m3. Oczko obsadzone roślinami jak na zdjęciu od tataraków prze lilie a także rośliny pływające - chyba jeszcze mało. W oczku zainstalowana pompa o wydajności 10'000 lit/godz. Woda z pompy przepływa przez lampę UV 11W a następnie trafia do : 1/2 filtra przepływowego ( kupiony w sklepie ) , 1/2 na kaskadę. Oczko wyłożone folią o gr. 1,2mm. Oczko wykonane i zalane w roku 2014 ( lipiec ). W oczku pływają : karpie koi (2szt) , karasie czerwone ( 10 szt ) , liny ( 5szt ) , karpie dzikie ( 2szt ) , oraz ukleje. Dziś dostałem zestaw do pomiaru pH i KH. Pomiar pH podał 7,5 , pomiar KH 5-6 . Kilka dni temu wlałem do oczka ALGOREM i także TRRIGER 3. Po wlaniu tego pierwszego wg opisu z forum pojawiły się glony na powierzchni w formie piany które oczywiście wyłowiłem do zera. Widzę lekką różnicę ale to nie jest to. Na półkach mam usadowione doniczki na głębokości ok 30cm - widać je ( zdjęcia ), ale na glębszej wodzie zero widoczności.
Zabiegi jakie wczesniej wykonałem - wsypywałem wapno takie ze sklepu budowlanego w ilości ok o,5 kg ( jakies 2 tygodnie temu ). Chyba że to ma być inne wapno jesli tak proszę o info jakie i gdzie kupić. Co do torfu w okolicy mojego miasta ( Koniecpol ) nie mogę doszukać się kogoś kto handluje takim torfem pomijając sklepy ogrodnicze z torfem ale do np iglaków ( czyli kwaśny ).
Z góry dziękuję za pomoc , pozdrawiam : Artur ( art102 )

 
 
rewi 
Moderator
Mini Oczko Wodne



Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 18 Cze 2011
Posty: 2376
Skąd: woj. Lubelskie
Wysłany: 2015-08-07, 14:39   

Roślin jest mało bardzo mało musisz dosadzić dużo więcej hydroponicznie bezpośrednio do wody, filtr i lampa UV muszą chodzić non stop. Nie dawaj chemii do oczka tak naprawdę chemia pogarsza tylko sytuacje, ale za to kwaśny torf w worku jutowym możesz dać i pamiętaj, że trzeba zmieniać go co 2 tygodnie, aby nie zgnił bo wtedy będzie tylko gorzej. Dosadź roślin najlepiej irysy, pałki, tatarak, lilie wodne i dużo roślin pływających. Potem tylko czekaj być może w tym roku uda Ci się doprowadzić wodę do poprawy. Rośliny i jeszcze raz rośliny! ;) ;)

Do tego oczko jest bardzo nasłonecznione co sprzyja rozwojowi glonów przez lilie wodne zacienisz trochę wodę i wtedy poprawi się jej jakość.
_________________
Pozdrawiam, Ewa!

Moje Oczko Wodne
Ogród i rośliny
 
 
smazio 
Uczestnik


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 22 Lip 2012
Posty: 90
Skąd: Lublin
Wysłany: 2015-08-07, 21:48   

Ja użyłem słomy jęczmiennej,która działa podobno podobnie jak torf. Woda z zielonej zrobiła się brązowa :/ . Też dodałem Algorem i delikatnie tylko poprawiła się przejżystość. Jutro (w sobote) będę lał Aquaclar Zoolek. Zastanawiałem się między tym a Crystalwater. Zdecydowała cena. Napiszę o efektach.
 
 
smazio 
Uczestnik


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 22 Lip 2012
Posty: 90
Skąd: Lublin
Wysłany: 2015-08-10, 08:17   

U mnie oba preparaty pomogły. Woda zrobiła się przejżysta aż do dna (ok80cm)
 
 
art102 
Początkujący


Dołączył: 06 Sie 2015
Posty: 37
Skąd: Koniecpol
Wysłany: 2015-08-10, 08:57   

smazio - ja z tymi preparatami to chyba odpuszczam. Wszyscy odradzają stosowania chemii. Ja też nie ukrywam że wolałbym się obyć bez niej. Dziś zamówiłem ovatę - trzy rodzaje gramatury i grubości. Włożę to tego filtra przelewowego i zobaczę co się zadzieje ( tu będę robił eksperymenty). Nastawiam się też na wykonanie filtra z beczek - cisnieniowego. Szukam jakiegoś dobrego pomysłu - schematu. I całe oczko obsadzam roślinami. Tatarak, lilie , grążel - to te podstawowe. Chyba mi się grążel nie rozejdzie bo sadzę w koszach a oczko wyłożone grubą filią.
Tu jest inny podst na którym piszę w tym temacie :

http://forum.oczkowodne.n...p=171636#171636
 
 
vivit 
Przyjaciel forum
oczko ze strumieniem



Pomógł: 18 razy
Dołączył: 02 Cze 2006
Posty: 1181
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2015-08-16, 12:03   

Wywołany do odpowiedzi jestem.

Info: Skasowałem twój wpis w moim wątku w galeri, bo nie tyczy się tam niczego. Tu jest właściwe miejsce. ;)

Zacznijmy od poczatku i ustalmy fakty.

1. Masz oczko 20m3 z dużą powierzchnią tafli wody co już samo w sobie jest sporym problemem.
2. Dodatkowo oczko jest cały czas narażone na duża ekspozycję światła słonecznego.
3. Ograniczasz miejsce dla filtra.

No cóż łatwo nie będzie...
Zrób proszę szkic schematczny oczka z otoczeniem i zaznacz gdzie chciałbyś umieścić filtr.
Zastanowimy się co można zaradzić...a do tego czasu lepiej nic już nie syp do oczka :P
_________________
OCZKO , OGRÓD

PAWEŁ
 
 
 
art102 
Początkujący


Dołączył: 06 Sie 2015
Posty: 37
Skąd: Koniecpol
Wysłany: 2015-08-24, 15:29   

Witaj vivit
Dziękuję za odezwanie się w moim temacie i na wstępie przepraszam że dopiero teraz piszę ale właśnie wróciłem u urlopu.
Co do mojego oczka to w tym wątku są wszelskie informację. Uzupełnię zdjęcia z budowy - rok 2014.



i tym też roku została zbudowana mała kaskada oraz wstawiony fliltr przepływowy.
Doszły też ryby i parę roślin.

W roku 2015 dasadziłem dużo tataraka, lilie wodne, grążele oraz rośliny pływające.


Filtr chcę zbudować wg szkicu :


Woda z filtra ma się przelewać do złoża biologicznego, które też chcę zrobić w miejscu :







Woda na dzień dzisiejszy jest tylko zielona. Brak glonów nitkowatych. Widoczność około 30-40cm.






vivit jak masz jakieś sugestie, pomysły jak się pozbyć tej wody zielonej proszę o pomoc.

Z góry dziękuję i pozdrawiam: Artur ( art102 )
 
 
Mr Frog 
Początkujący



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Cze 2015
Posty: 31
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2015-08-24, 16:36   

Witam,
Jak nazywa się ta roślinka po lewej stronie na 4 zdjęciu ?
 
 
art102 
Początkujący


Dołączył: 06 Sie 2015
Posty: 37
Skąd: Koniecpol
Wysłany: 2015-08-24, 16:40   

Mr Frog napisał/a:
Witam,
Jak nazywa się ta roślinka po lewej stronie na 4 zdjęciu ?


Nie wiem o którą roślinę Ci dokładnie chodzi.
 
 
Mr Frog 
Początkujący



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Cze 2015
Posty: 31
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2015-08-24, 16:48   

Ta na lewo od tataraku, taka duża z liśćmi w kształcie "pół gwiazdy".
 
 
art102 
Początkujący


Dołączył: 06 Sie 2015
Posty: 37
Skąd: Koniecpol
Wysłany: 2015-08-24, 17:22   

Mr Frog napisał/a:
Ta na lewo od tataraku, taka duża z liśćmi w kształcie "pół gwiazdy".


To nie roślina wodna. To tzw "pijak". Chyba to odmiana jakiegoś bambusa. Jest to roślina domowa która lubi wodę. Latem jak jest ciepło trafia do oczka i tak do jesieni.
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2015-08-24, 17:28   

art102 napisał/a:
to tzw "pijak".

Jeden z gatunków papirusa.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
vivit 
Przyjaciel forum
oczko ze strumieniem



Pomógł: 18 razy
Dołączył: 02 Cze 2006
Posty: 1181
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2015-08-24, 18:56   

OK mniej więcej ogarnąłem sytuację i coś nie coś może zaradzimy.

Po pierwsze musimy wrócić do filtra i jego koncepcji.
Musisz zastanowić się lub jeszcze raz przeanalizować samą jego budowę i miejsce gdzie mógłby stać.
Jeżeli chcesz zastosować filtr beczkowy i filtr G-K to można założyć, że filtr beczkowy będzie głównie pełnił rolę filtra mechanicznego i na tym bym się skupił.
Ty masz duże powierzchniowo oczko, które nie jest głębokie. Dodatkowo cały czas jest narażone na duże naświetlanie słoneczne, a więc jest podatne na duże skoki temperatury.
Twoja propozycja budowy filtra /opierająć się na schemacie/ raczej przypomina filtr ciśnieniowy, co nie jest samo w sobie złe, ale raczej nie praktyczne przy takich gabarytach oczka.
Wypiszę kilka kwestii, które musisz wziąć pod uwagę.
1. Im większy filtr tym skuteczniejszy proces oczyszczania.
2. Im większy filtr tym rzadziej trzeba go czyścić.
3. Im więcej komór tym lepiej oczyszczona woda.
Borąc pod uwagę powyższe, dwu komorowy filtr będzie działał ale szybko sie zapcha i jego skuteczność będzie marna.
W różnych opisach można się doczytać różnych wartości objętości jaką powinien stanowić filtr do oczka. Często przewija się wartość 5%, ale ja uważam, że 2% da radę.
W twoim przypadku oznacza to 20000x2%=400litrów. Jeżeli zastosować sie do tego to musisz mieć dwie beczki 200 litrowe+ lampoa UV przepływowa przed filtrem lub 3 beczki z lampą UV zanurzeniową.
Ja osobiście wybrał bym to drugie rozwiązanie, ale to pierwsze jest tańsze.

Miejsce ?
Niestety tu nie mam dobrych wiadomości. Biorąc pod uwagę gabaryt filtra będzie on widoczny. Ale mam pewien pomysł. Ja bym ustawił filtr (3 lub 2 beczowy) przy płocie betonowym (za planowanym filtrem G-K) i zamaskował robiąc płotek z deseczek. Można sie pokusić także o zrobienie góry jak na fotogariach poniżej.



Ważna sprawa to aby zostawić sobie miejsce na obsługę filtra, czyli odległość pomiędzy beczkami a filtrem G-K. To w zasadzie jedyne sensowne miejsce. Jeżeli w filtrze posadzisz pałki lub inne zielsko to zasłoni beczki i prawie nie będzie ich widać. Ja bym tak zrobił.

Zobacz jak wysokie jest to zielsko na moim przykładzie. Beczki zginą w gąszczu zieleni. Czy to pałek (te w oddali) czy to tej trzciny australijskiej (po prawej stronie do 2 m wysokości).

Zastanów się nad tym fundamentalnym rozwiązaniem. Jeżeli przebrniemy przez to, to dalej zastanowimy się nad składem beczek itd.

Pozdrawiam
_________________
OCZKO , OGRÓD

PAWEŁ
 
 
 
art102 
Początkujący


Dołączył: 06 Sie 2015
Posty: 37
Skąd: Koniecpol
Wysłany: 2015-08-24, 19:35   

witaj vivit

dzięki za pomysły. co do opisu filtra źle zrobiłem rysunek. zasilanie chcę wprowadzić od góry i doprowadzić na sam dół beczki, a u góry zrobić przelewowy trójnik w przypadku zapchania się filtra. co do ilości beczek - kurcze może uda mi się wcisnąć aż 3 po 200 litrów, tylko to kosztem zmniejszenia złoża biologicznego. co do samej zabudowy tych beczek pomysł wstępny już mam. chcę wkopać je tak aby wystawały max na 40-50cm i nad nimi zrobić zabudowaną ławeczkę oczywiście z pełnym dostępem do niego od góry. Obok pierwszej i drugiej beczki szczelnie umieścić rurę średnicy 300mm - taką "studnię" gdzie będę spuszczał osad a następnie wypompowywał. w następnym tygodniu gromadzę materiał i biorę się za robotę. w między czasie prześlę Ci nowy schemat filtra opartego o 3 beczki.
vivit a tak z ciekawości zapytam jak często czyści się taki filtr. chodzi mi o spuszczanie samego osadu. i jak często jeśli jest taka potrzeba trzeba wybrać wkłady z beczek i przeczyścić.
co do samej zawartości filtrów proszę o pomoc bo chciałbym pozamawiać juz materiały aby w następnym tygodniu ruszyć ostro z robotą
 
 
vivit 
Przyjaciel forum
oczko ze strumieniem



Pomógł: 18 razy
Dołączył: 02 Cze 2006
Posty: 1181
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2015-08-24, 22:10   

Patrząc na te zdjęcie

to 3 beczki zmieszczę się miedzy dwoma słupkami.
Tak więc miejsca masz od metra i trochę. Nawet 5 by dało radę.
Co do wkopywania beczek to byłbym ostrożny. Obsługa filtra przy takich wkopanych beczkach jest utrudniona. Ale to Twój wybór. Trzeba dodatkową infrastrukturę do spuszczania szlamu z beczek, a to też koszty.
Ja swój filtr czyszczę różnie. Po zimie jak zaczyna pracować to częściej, a teraz to raz na 1,5 miesiąca. I tylko beczki 1 i 2 czyli te, które czyszczą zgrubnie. Częściej wyciągam czerpnię i czyszczę ją z glonów, które wciąga.

Na twoim miejscu ten rok bym sobie darował....zaraz w zasadzie koniec sezonu i biologia już będzie coraz gorzej pracować. Raczej zarezerwował bym sobie czas na to aby przez martwy sezon poświęcić na dopracowanie pomysłu, tak aby w nowym sezonie filtr spełnił swoje zadania.
_________________
OCZKO , OGRÓD

PAWEŁ
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny