wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Glony warunki rozrostu?
Autor Wiadomość
StefanMargaryna 
Początkujący


Dołączył: 10 Kwi 2010
Posty: 20
Skąd: Brzeg
Wysłany: 2015-06-30, 19:58   Glony warunki rozrostu?

Witam.
Mam oczko(5,5m3) (nerka) na jego 2 bokach kaskada... mam na niej 4-5 donic w sumie ok 150-200l wody. Roślinki wsadzone w skrzynki i przykryte kamieniami (odkryte korzenie). Woda przepływa powoli (ma ona działać jako filtr). W oczku mam glony nitkowate ale przejrzystość jest w granicach ok 30cm, a w dobrych warunkach ok 50cm.
Woda płynie tam powoli a kaskada jest bardzo nasłoneczniona i przez to bardzo ciepła, do każdej z donic woda wpada "napowietrzając ją" - świetne warunki rozrostu dla glonów. W tych donicach glonów jest najwięcej zbieram je "lepiąc kuli" jak śnieżki ;-) taka ilość glonów blokuje mi rozrost roślinek... rośliny są tam dosyć wysokie (20-30cm) i zastanawiam się nad jedną sprawą:

Czy dobrym pomysłem byłoby zakrycie tafli wody czarną folią (zostawiając prześwit ok 10cm dla wentylacji) Glony nie będą miały dostępu promieni słonecznych, a roślinki i tak będą ponad folią i ich warunki bytowe nie zmienią się. Chciałbym zastosować taki zabieg na ten rok aby rośliny w donicach rozrosły się dzięki czemu same zacienią swoje donice...

Czy myślicie, że coś takiego ma sens??
pozdr.
 
 
BP74 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 06 Paź 2014
Posty: 106
Skąd: Pomorskie
Wysłany: 2015-07-01, 07:29   

sorki :-o
ale ty chcesz mieć oczko czy płachtę foli w ogrodzie, to nie trzeba było kopać dziury tylko rzucić kawał foli na trawę i już.

i trochę to nie zrozumiałe chcesz przykryć oczko folią i mówisz że warunki bytowe roślin się nie zmienią.

dla mnie bezsens, ale to moje zdanie :?

jest wiele innych sposobów pozbycia się glonów (filtry,lampy) ale o zakryciu oczka folią i to czarną na tym forum nie czytałem :) ; ale jak to już uczynisz daj fotkę może nie mam wyobraźni
:hehe:
_________________
Piotr.
EPDM / 10m3 / filtr 2x130L / gk 5m2

http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=6578
 
 
lasoch 
Oczkomaniak
Komplemenciarz forum



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 22 Wrz 2012
Posty: 1851
Skąd: Lasochów - woj. Św.
Wysłany: 2015-07-01, 08:05   

Można w zamian tej foli, która wydaje mi się słabym pomysłem, posadzić kilka lilii :) ewentualnie preparat Blue guard poind chyba zmniejsza przenikanie promieni słonecznych do wody i wtedy glony słabiej rosną :) jednak nie jestem tego pewien, bo sam jeszcze nie używałem :?
_________________
https://www.facebook.com/...f_type=bookmark
 
 
StefanMargaryna 
Początkujący


Dołączył: 10 Kwi 2010
Posty: 20
Skąd: Brzeg
Wysłany: 2015-07-01, 15:05   

Na początku postu piszę o donicach, które tworzą kaskadę i to te donice chciałbym okryć folią a nie całe oczko (źle się może wyraziłem). To oczywiste, że nie chcę przykryć całego oczka. W skrócie tak jak wyżej: są donice przez które przepływa woda są w nich roślinki ma to działać jako napowietrzenie oraz filtr i to w donicach chcę zmniejszyć nasłonecznienie...
Donice można okryć tak, że roślinki będą ponad folią (czy czymś podobnym) a samej folii nie będzie zbytnio widać.
 
 
lasoch 
Oczkomaniak
Komplemenciarz forum



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 22 Wrz 2012
Posty: 1851
Skąd: Lasochów - woj. Św.
Wysłany: 2015-07-01, 18:50   

Nie wiem czy to coś da ... wydaje mi się, że skoro woda przepływa to nie powinna i tak się bardzo przegrzewać :? Mógłbym poprosić o zdjęcia ?
_________________
https://www.facebook.com/...f_type=bookmark
 
 
StefanMargaryna 
Początkujący


Dołączył: 10 Kwi 2010
Posty: 20
Skąd: Brzeg
Wysłany: 2015-07-01, 19:57   

Woda jest tam ciepła jak zupa... w donicach rośliny wsadzone w skrzynkach po owocach i przykryte kamieniami (korzenie już je ładnie oplatają więc są już stabilne). Folia nieestetycznie wygląda ponieważ muszę ją jeszcze dociąć.



[img][/img]
 
 
lasoch 
Oczkomaniak
Komplemenciarz forum



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 22 Wrz 2012
Posty: 1851
Skąd: Lasochów - woj. Św.
Wysłany: 2015-07-02, 13:55   

Bardzo fajnie to wygląda :) Wg mnie, ale to tylko moja opinia, najefektywniej będzie usuwać je ręcznie.
_________________
https://www.facebook.com/...f_type=bookmark
 
 
StefanMargaryna 
Początkujący


Dołączył: 10 Kwi 2010
Posty: 20
Skąd: Brzeg
Wysłany: 2015-07-02, 15:06   

A jak myślisz czy roślinki na razie się nie rozrastają z powodu tych glonów czy może po prostu jeszcze nie jest ich czas?
Tak się dopytuję ponieważ od najwyższej donicy w prawo ciągnie się taki sam murek o jednakowej wysokości (jak najwyższa donica) i tam także chcę coś takiego zrobić z większym wodospadem na końcu.
Chciałbym to zrobić już z plastikowych skrzynek (te drewniane są bardzo czasochłonne) i czy jest jakaś roślinka wodna która byłaby w stanie je zakryć? Chodzi o coś co np. wyjdzie ze skrzynki i nawet może sobie zwisać z kamieni...
pozdr.
 
 
lasoch 
Oczkomaniak
Komplemenciarz forum



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 22 Wrz 2012
Posty: 1851
Skąd: Lasochów - woj. Św.
Wysłany: 2015-07-02, 20:38   

Jeśli zostały posadzone tej wiosny to może jeszcze się do końca nie zaaklimatyzowały i ładnie podrosną w przyszłym roku :) Co do tej roślinki do skrzynek to jedyne co mi przychodzi do głowy to niezapominajka lub tojeść rozesłana, tylko nie wiem czy będzie ładnie rosła w samym żwirku, ale można spróbować :)
_________________
https://www.facebook.com/...f_type=bookmark
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny