wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Budowa oczka wodnego w starym fundamencie
Autor Wiadomość
kris2682 
Nowy


Dołączył: 02 Kwi 2015
Posty: 5
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2015-04-02, 14:25   Budowa oczka wodnego w starym fundamencie

Witam
Próbowałem odszukać odpowiedzi na nurtujące mnie pytania w istniejących wątkach ale mi się nie udało. Jestem zielony w sprawie budowy oczek wodnych wiec wybaczcie jeśli pierdoły wypisuje. Ale do rzeczy
Kupiłem niedawno sporą działkę z wykonanym parę lat temu fundamentem pod dom, część jest podpiwniczona. Chce budować dom troszkę dalej wiec musiałbym rozebrać istniejący fundament i zasypać go ziemią. Wiadomo wiąże się to ze sporymi kosztami.
Tu pojawił się pewien pomysł i proszę Was o ocenę czy realny. Zawsze marzyłem o oczku wodnym lub niewielkim stawie. Czy można wykorzystać istniejący fundament i piwnicę do wykonania w tym oczka wodnego. Nie wiem jak się do tego zabrać, podsypać dno ziemią żeby nie pocięło foli, rozłożyć folie? Chciałbym dołożyć do tego strumyk i kaskadę w obiegu zamkniętym. Jest to wykonalne, jeśli tak jak się do tego zabrać.
Z góry dziekuję za odpowiedz.
Pozdrawiam
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2015-04-02, 14:54   Re: Budowa oczka wodnego w starym fundamencie

Jedyne ograniczenie to na chwilę obecną wielkość tego oczka - z przyczyn formalnych.
Wyobrażam sobie, że te podpiwniczenia mogą mieć więcej niż 50m2, nie mówiąc o możliwej zamianie części niepodpiwniczonej w płycizny, filtry roślinne, etc. - takie duże oczko powyżej 50m2 (już za parę miesięcy wejdzie nowe prawo budowlane), to już projekt budowlany.
Jako całość - byłaby to zapewne rewelacja o o wiele większym potencjale niż zwykłe oczko - czyli np. koipond, albo staw kąpielowy. Co do folii, to na mury i dno - po wyrównaniu - kładzie się pod folię mocną geowłókninę (najlepiej) dla jej ochrony.

Pokażesz jakieś zdjęcia, napiszesz o wymiarach?

Swoją drogą, jeżeli potraktować fakt powstania oczka powyżej 50m2 jako konsekwencję istnienia tam już dziury w ziemi - pojęcia nie mam, co urzędnik może powiedzieć na fakt, że obiekt typu fundamenty i podpiwniczenia - na co jest projekt budowlany i pozwolenie na budowę - został sobie zalany wodą. Pewnie może zarzucić użytkowanie niezgodne z projektem.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
kris2682 
Nowy


Dołączył: 02 Kwi 2015
Posty: 5
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2015-04-08, 22:29   

Niestety nie mam za bardzo zdjęć. Na działce bede dopiero za jakiś tydzień. Mogę dać foto projektu domu który miał powstać na tym fundamencie. Nie wiem tylko czy jakościowo bedzie ok.
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2015-04-09, 15:45   

43m2. Super! :brawo:
Podstawowe pytanie: czy część podpiwniczona jest już wykonana w tym sensie, że masz dziurę głęboką na ponad dwa metry z gotowymi ścianami? Deski sugerują, że jest tam głęboka jama :)
Jeżeli tak, to poniższe aktualne:

Oczko masz więc w zasadzie gotowe. Wyrównałbym / ubił dno w piwnicy, namawiałbym Cię na zrobienie w tym dnie spadku do środka. Czy przewody dymne (o ile powstały razem z murami) sięgają daleko w dół? Dymny powinien - ze względu na czyszczak? Wtedy uzupełniłbym bruzdę aż pod podłogę, aby poprowadzić tamtędy odpływ denny rurą 110mm ze środka dna - do bruzdy w ścianie, kanałem dymnym i w górę do filtracji. Przy takiej powierzchni zresztą warto byłoby zrobić dwa odpływy, z podziałem dna na spadki w kierunku każdego odpływu.
Część niepodpiwniczoną wykorzystałbym na zrobienie dyskretnego filtra roślinnego. Dyskretnego w tym sensie, że byłby około 0,5m głęboki, z drenażem pod spodem - pusta przestrzeń poniżej, jakieś 20cm, a powyżej przysypany do poziomu wody keramzytem czy luźnym żwirem, w którym można byłoby sadzić rośliny. Tak, żeby korzenie przerastały do wolnej przestrzeni poniżej. W tej części można byłoby wydzielić komory dla wszelkich filtrów (prefiltr, mechaniczny, biologiczny). Strumyk można zrobić w dowolnym miejscu obok, ja nie marnowałbym przestrzeni utworzonej przez ścianki fundamentowe, ale z drugiej strony - jeżeli np. masz już prostokątny aneks w fundamentach wzdłuż piwnicy, to tam właśnie dałbym albo filtry, albo ten strumień - potraktowany bardzo formalnie, jako prostokąt wody. Żeby tylko urzędnicy nie potraktowali tego jako część oczka.

Kształt oczka sugeruje jakiś nowoczesny projekt wykończenia krawędzi.

Jeszcze jedna istotna dość kwestia. Gdyby projektant wrysował Ci to oczko jako część projektu nowego domu - zagospodarowanie i uporządkowanie terenu, to w pozwoleniu na budowę załatwiłbyś ten temat za jednym zamachem. Mi tak mój inspektor kiedyś powiedział. Może tak da się i nie jest za późno? Akurat nowe przepisy mogą to rozwiązanie uniemożliwić, w sensie niemożliwości zrobienia oczka większego niż 50m2 na pozwolenie na budowę domu.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
kris2682 
Nowy


Dołączył: 02 Kwi 2015
Posty: 5
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2015-04-09, 22:19   

Wolanin: Kris, przepraszam Cię, ale właśnie wpakowałem swoją odpowiedź do Twojego postu.
Pierwszy i ostatni raz taka pomyłka.


Jaka jest wysokość ścian? Ludzie robią zbiorniki głębokości nawet 2,5m, więc każda głębokość jaka Ci wyjdzie, będzie dobra :) .
Uwaga ogólna: piszesz, że chcesz mieć oczko. Są różnego rodzaju oczka - bardziej naturalistyczne/naturalne i mniej - na tym drugim biegunie są specjalne zbiorniki dla koi - w zasadzie puste baseny, gdzie utrzymywana jest sterylna czystość dna - dlatego ja napisałem Ci o odpływach dennych i spadkach na dnie. Na drugim biegunie są oczka wtopione w gąszcz roślin, z dnem przechodzącym przez wszystkie strefy naturalnego stawu - przybrzeżną, potem roślin takich jak pałka, tatarak, oczeret, potem głęboką - z liliami wodnymi... Przy kształcie Twojego zbiornika nie siliłbym się na to drugie, ale masz pewne możliwości - np. podwieszenia przy ścianach koszy z liliami - dobrze zastąpi to brak płycizn.
Czy na podłodze jest tam wylewka? Wtedy spadek - to kwestia nadsypania ziemią i gruzem wyżej przy ścianach i rogach z uzyskaniem spadku w kierunku środka zbiornika. Może zerknij na mój wątek, link u dołu - jest tam zdjęcie formowania łagodnego przejścia od pionowych ścian, poprzez zaokrąglenie narożników, do dna schodzącego ze spadkiem 20-30 stopni w stronę środka zbiornika.
Moim zdaniem murowane fundamentowe ściany piwniczne z wieńcem dookoła utrzymają ciężar wody, tym bardziej, że przecież są one obsypane wokół ziemią. Spadek terenu na pewno jest mniejszy niż 45 stopni, a tak mniej więcej będą rozkładać się naprężenia w ziemi od góry ściany, inaczej mówiąc - podparcie ściany skarpą 45 stopni i łagodniejszą stanowi wystarczające jej zabezpieczenie.
Kaskada 15 metrów w dół da w tym terenie jakieś 2-3 metry różnicy poziomów. Będziesz musiał zastosować bardzo mocną (jak na przyzwyczajenia oczkomaniaków) pompę do wody, pewnie ponad 100W.
Co do uszczelniania - są różne techniki, ja osobiście szedłbym w kierunku jakiejś płynnej folii, laminatu (mata szklana + żywica poliestrowa), natrysku polimocznikiem, płynną gumą... Można, owszem, wyłożyć całe ściany folią do oczek, najlepiej EDPM - robi się nią takie pionowe zbiorniki. Nie mocuje się jej na ścianach, bo nie ma jak, tylko górna krawędź wywinięta przez brzeg - po nalaniu wody i tak zostanie ona dociśnięta do ścian.
Co do kształtu oczka - każdy robi jak chce - ale musiałbyś przecież rozwalić wieniec - bo jak inaczej zmienić kształt, skoro sięga on do samej góry? Gdybyś faktycznie zdemontował jakiś metr od góry i rozszerzył dziurę na boki uzyskując wokół płycizny - to otrzymasz kształt stosowany często w naturalnych stawach kąpielowych (może pójdziesz w tym kierunku?) - zasadnicza część do pływania głęboka i ukryta pod powierzchnią, a wokół część płytsza.
Przy oczkach powyżej 50m2 (obecnie 30m2, ale od lata to się zmieni) - nie wystarczy zgłoszenie robót budowlanych, lecz - obecnie jest wymagane pozwolenie na budowę, więc pewnie tak pozostanie. Na pewno będzie konieczny wtedy projekt budowlany takiego oczka. Koszt projektu zapewne od 2-2,5 tys., strzelam. Strumień nie wchodzi w powierzchnię oczka.
Pozwolenie dostajesz w wydziale budownictwa w urzędzie powiatu. Pogadaj z projektantem, na pewno będzie wiedział jak to wygląda u Ciebie.
Jeszcze jedna generalna uwaga: nie ma co przejmować się, że obecnie sporo rzeczy jest niezrozumiałe i nowe. Masz czas poczytać, zapoznać się z poszczególnymi elementami, przemyśleć tematy, nic na pośpiech i siłę.
 
 
kris2682 
Nowy


Dołączył: 02 Kwi 2015
Posty: 5
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2015-04-16, 19:31   

Więc tak: ściany mają około 2,8m wysokosci, na podłodze nie ma wylewki, były właściciel mówi że położone są tam te żółte rury drenażu i zasypane są zwirem i kamykiem. Wygląda na to że drenaż nie spełnia swojego zadania bo jest tam po kolana wody. Są tam też ściany działowe z cegły które trzeba będzie rozebrać jak i strop. Z nim może być gorzej, żelbetowe sporej grubości. Jeśli chodzi o kominy są dwa dymowe 14x27 cm z wyczystkami na wysokości ok 50 cm od dna. Chętnie bym rozwalił trochę tego wieńce od góry i stworzył coś innego niż prostokątny basen przeciwpożarowy. na początku myślałem właśnie o stawie kompielowym. Ale z tego co czytałem powinny być zdecydowanie większe. Kolejna rzecz to bliskie sąsiedztwo drzew nie zalecana przy stawie. fundament otoczony jest drzewami. Taki staw powinien być w słonecznym miejscu a u mnie od południa Górka i podwójny szpaler z świerka pospolitego. Drzewa mają już teraz 15 lat i dość słuszne rozmiary. Dorosły świerk dorasta do prawie 50 metrów wysokości.
Podobają mi się formy jak najbardziej zbliżone do natury. Czyli roślinność wodna jak najbardziej wskazana.
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2015-04-16, 21:56   

kris2682 napisał/a:
ściany mają około 2,8m wysokosci

Wow! Miałbyś chyba najgłębsze oczko, o jakim słyszałem :)
Jak stoi woda, to będzie kłopot z kładzeniem folii. Trzeba wymyślić jakiś sposób osuszania zbiornika. Jakaś studzienka obok... Bo ponowne odsłanianie wylotu drenu (pewnie jest w stronę pochyłości terenu) raczej nie wchodzi w grę? Albo poświęcić stówę na pompę do szamba i zamontować ją pod spodem na amen... :???:
Jeżeli przewody dymowe są tak jak na planie, to dobrze - można jak pisałem przedłużyć wnękę do dna i poprowadzić odpływy denne zainstalowane w dwóch miejscach, a na górze obie rury w tym samym miejscu będą wchodzić do systemu filtrów.
Jeżeli wolisz naturalne kształty oczka - to usuwając wieniec i fragment ścian można byłoby to zrobić na różnej wysokości - żeby zamaskować nieco podwodny zarys prostokąta, a uzyskane półki obsadzić właściwą dla danej głębokości roślinnością - począwszy od lilii na najgłębszych półkach i najdalej od brzegu.
Staw kąpielowy (ja w swoim 7x4,2m swobodnie sobie pływam dookoła, do tego doszłyby Ci jeszcze płycizny po usunięciu wieńca) byłby do obronienia przy wymyśleniu jakiegoś sposobu dogrzewania wody. Solary? Na Elektroda czytałem wątek na ten temat, najlepszą metodą okazało się puszczenie wody po dachu garażu z blachy trapezowej. To już naprawdę dla ludzi z dużą fantazją :) .
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
kris2682 
Nowy


Dołączył: 02 Kwi 2015
Posty: 5
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2015-04-22, 21:36   

Dziękuję za odpowiedzi na moje pytania.
Będę czytał forum i się przymierzal do inwestycji ale trochę będzie musiała poczekać, kasy brak. Najpierw muszę się uporać z domem, garażem i ogrodzeniem.
Pozdrawiam
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny