wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Pompka na zime...
Autor Wiadomość
razbora
Początkujący



Dołączył: 12 Maj 2006
Posty: 36
Wysłany: 2006-09-01, 10:44   Pompka na zime...

Potrzebuje kupic pompke na zime (gdzies na forum slyszalem takie rozwiazanie) i p rosilbym o pomoc w doborze.. Jaki model jakiej firmy i jakie byly by eweentualne koszty... :) Rok temu mialem "grzybka" ale nie zdal egzaminu i stracilem wszystkie karasie :( Prosze o jak najszybsza odpowiedz
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2006-09-01, 11:05   

To zależy ile masz wody i ryb. Pompka służy utrzymywaniu wolnej powierzchni od lodu, ale również napowietrza wodę. Ja używałem dwie. Dwu dyszową Gardenę - o ile pamiętam obliczona na natlenianie 10 m3 wody. Ale w środku zimy stanęły przewody (a ze względu na puszczenie ich pod ziemią, nie mogłem ich rozmrozić) i resztę zimy jechałem na zwykłej pompce do akwarium.
Pozdrawiam, Bajbas
 
 
razbora
Początkujący



Dołączył: 12 Maj 2006
Posty: 36
Wysłany: 2006-09-01, 11:16   

Oczko ma ok. 10 tys litrow (pi razy oko) jest 9 duzysz (w tym roku wpuscilem ok. 5 cm. a teraz maja moze 10 cm) i kilka malych... Jakiej firmy polecacie pompke aby utrzymac ryby przy zyciu ? tzn. zeby zyly sobie w dostatku :
Aha i jeszcz ejedno puytanie.. Czy karmic ryby podczas zimy ? Nigdy wczesniej tego nie robile... i przezyly.
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-09-01, 14:56   

Nie karm ryb zimą. Ryby w temperaturze poniżej 10 a nawet 15 stopni nie strawią firmowych pokarmów i może to im zaszkodzić. Dobrze jest je porządniej podkarmić późnym latem i wczesna jesienią aby zgromadziły zapasy na zimę.
Jest też specjalistyczny pokarm Tetry do karmienia w temperaturze do 8 stopni
http://www.sklep.oczkowod...-sticks-1l.html

Najlepsze są pompki Tetry (te przeznaczone do oczek) niestety są drogie.
Tu na pewno coś wybierzesz - pomki napowietrzające
Zwróć uwagę na zestaw napowietrzający do oczek

Uwaga większość pompek nie jest przystosowana do stosowania zimą na zewnątrz i dlatego najlepiej pompkę umieścić w pomieszczeniu np. w piwnicy a na zewnątrz dać tylko wężyk.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
razbora
Początkujący



Dołączył: 12 Maj 2006
Posty: 36
Wysłany: 2006-09-01, 16:25   

AurorA napisał/a:
Zwróć uwagę na zestaw napowietrzający do oczek

Co to dobry i zaufany sprzet ? Czy mozna to dostac gdzies w okolicach lodzi ?
Ile wytrzyma mi taki sprzet ?
Z gory dzieki za odpowiedzi :)
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2006-09-01, 17:10   

Arek,
nie zgadzam sie z Toba w kwestii umieszczenia. Tak właśnie miałem zrobione (pompka w zimnej piwnicy) i wężyk zamarzł. Powietrze w temperaturze dodatniej musi przy schładzaniu się "szronić" i zablokowac wężyk. Potem jechałem zwykła pomką akwariową (o ile pamiętam była to Tetra), która była na zewnątrz (oczywiście przykryta - u mnie pod kastrą). Zanim znów zamarzł wężyk minęlo znacznie więcej czasu. Na ile to skróci żywot pomki, tego nie wiem. Ale pompka to ok. 100 zł, a kilka dużych ryb znacznie więcej.
Pozdrawiam, Bajbas
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-09-01, 22:01   

Mam te pompki w sklepie i we wszystkich instrukcjach (oprócz tetry AP400 i AK400) jest podana taka informacja więc ją podaje aby nikt później nie był zawiedziony.
Ze szronieniem wężyka masz rację - ja przez to straciłem tej zimy większość obsady.
W tym roku zastusuje filtr paliwa do wyłapywania pary wodnej (juz kupiłem najprostrzy do 125P za 4 zł).

Ja też jeszcze myślę nad pompką dla siebie, podoba mi się TETRA POND AP 400 ale to aż dwie stówki, Hagen ma za 100 z groszami cały zestaw (wężyk + pływak i kamień)
zastanawiałem się tez nad SERA AIR 550 ta to ma dobry power - najwydajniejsza z wszystkich i stosunkowo tania, choć jej moc jest rozdzielona aż na cztery wyloty. Hagen i Tetra mają tylko po jednym wyjściu. We wszystkich tych modelach jest elektroniczna płynna regulacja wydajności.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-09-01, 22:06   

Dawid999 napisał/a:
Co to dobry i zaufany sprzet ? Czy mozna to dostac gdzies w okolicach lodzi ?
Ile wytrzyma mi taki sprzet ?


Na pewno kupisz to w każdej okolicy i większości sklepów, ale raczej najtaniej jest w sklepach internetowych. Na każdy sprzęt jest gwarancja, czy zaufany to mi trudno powiedzieć (nie używałem) sprzedałem ich parę i nikt się nie skarży, ale sprzedaje dopiero od wiosny - jak się sprawdzą zimą to sie dopiero okaże. Hagen jest niemiecki, ale pompki są składane w chinach - może ta informacja komuś coś da.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
razbora
Początkujący



Dołączył: 12 Maj 2006
Posty: 36
Wysłany: 2006-09-01, 22:48   

Wlasnie zamuwilem pompke Tetra AK 400 :) Myslicie ze to dobry wybor ? MAm nadzieje ze tak :)
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-09-02, 00:03   

Dawid999 napisał/a:
Tetra AK 400


To napewno najlepsze rozwiązanie, choć nie jest tanie. AK 400 to nie pompka a cały zestaw - jest tam zawór zwrotny, duży kamień, 3 filtry powietrza i trzy zaciski i czarny wąż. Ten ostatni tylko tetra daje czarny (zwykle jest przezroczysty) - wg producenta łatwiej taki wąż zamaskować, ale jak w przezroczystym zamarzła mi skroplona para to widziałem gdzie - brałem wężyk w dłoń i po chwili zator sie rozpuszczał.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2006-09-02, 15:36   

Witajcie,
wracając do tego trzymania pomki na mrozie, to tak na czuja sądzę, że jej to mniej zaszkodzi niż sytuacja, gdy zaczopuje się wężyk i ona ciągle pompuje. Ja mam oczko pod domem, więc u mnie ta sytuacja trwała góra kilkanaście godzin. Nie spowodowała żadnych strat w rybach. Myśle, że producenci pompek bardziej się asekurują ze względu na możliwość porażenia prądem, aniżeli gorszą pracę na mrozie (ale nie będę się upierał, bo wszystkie instrukcje poszły na przemiał).
A gdzie będziesz mocował ten filtr? Na ten temat już gdzieś było na forum, ale prościej spytać :) Za pompką w ciepłej piwnicy, to chyba nic nie da. Ten filtr ma zbyt małą gestośc wkładu by zatrzymać wilgoć. Na zewnątrz?
Pozdrawiam, Bajbas
PS. Ja trzymałem np. filterek przelewowy na mrozie (by zapobiegł zamarzaniu kastry z rybami i trochę napowietrzył wodę) i bez problemu chodził całą zimę (kastra 90 l, ok. 10 ryb kilkucentymetrowych). Inne urządzenie, sądzę, że producent też nie przewidywał takiej roli.
 
 
razbora
Początkujący



Dołączył: 12 Maj 2006
Posty: 36
Wysłany: 2006-09-02, 16:29   

Bajbas napisał/a:
Witajcie,
wracając do tego trzymania pomki na mrozie, to tak na czuja sądzę, że jej to mniej zaszkodzi niż sytuacja, gdy zaczopuje się wężyk i ona ciągle pompuje. Ja mam oczko pod domem, więc u mnie ta sytuacja trwała góra kilkanaście godzin. Nie spowodowała żadnych strat w rybach. Myśle, że producenci pompek bardziej się asekurują ze względu na możliwość porażenia prądem, aniżeli gorszą pracę na mrozie (ale nie będę się upierał, bo wszystkie instrukcje poszły na przemiał).
A gdzie będziesz mocował ten filtr? Na ten temat już gdzieś było na forum, ale prościej spytać :) Za pompką w ciepłej piwnicy, to chyba nic nie da. Ten filtr ma zbyt małą gestośc wkładu by zatrzymać wilgoć. Na zewnątrz?
Pozdrawiam, Bajbas
PS. Ja trzymałem np. filterek przelewowy na mrozie (by zapobiegł zamarzaniu kastry z rybami i trochę napowietrzył wodę) i bez problemu chodził całą zimę (kastra 90 l, ok. 10 ryb kilkucentymetrowych). Inne urządzenie, sądzę, że producent też nie przewidywał takiej roli.


Wybacz nic nie rozumiem z twojej wypowiedz ;/ :good: tylko tyle ze mozesz trzymac pom ke na mrozie a producenci tego nie zalecaja :p
 
 
jackon 
Oczkomaniak


Dołączył: 14 Maj 2006
Posty: 1054
Skąd: Władysławowo
Wysłany: 2006-09-02, 18:02   

ja stosuje prosta metode i najtansza
montuje po prostu zwykla pompe i robie przelew zamkniety
przechowuje w ten sposob tarlaki ryb
w tym roku na stawie w sadzach chce przetrzymac za pomoca tej metody karpie koi i amury
i wiem z cala pewnoscia, ze bedzie ok
po co wydawac niepotrzebnie szmal na jakies super wynalazki, skoro mozna to zrobic najprostsza metoda
nadmieniam,iz ja musze przezimowac naprawde spora ilosc ryb
jak zrobie instalacje zimowa i ustawie sadze na stawach to porobie zdjecia i wrzuce w forum
pozdrawiam
Jacek
_________________
pozdrawiam
Jacek
 
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2006-09-02, 21:20   

Dawid, robisz nabożeństwo z kupna zwykłej pompki. Ja jedynie pisałem, że zwykła pompka od akwarium załatwi sprawę (co wypróbowałem). NIe oczekuj od Arka, który Ci sprzedaje pompkę by to potwierdził, bo on - i słusznie - trzyma się tego co napisali producenci.
Większy problem to jest blokowanie się przewodu z winy osadzającego się szronu. A tu pompka nie ma nic do rzeczy, może kupić super-hiper i tak Ci wężyk zablokuje. Stąd te filtry i moje pytanie do Arka.
A co do wypowiedzi Jacka. W znacznie mniejszej skali tak właśnie zrobiłem. Ty robisz to w wymiarze stawu, ja kastry (wtedy miałem tylko jedno małe oczko i ryby zabierałem do kastry). Silniczek od tego filtru to pobór 5 watt, może się bujać całą zimę. Nic nie zamarza i nie blokuje sie. Dobre do pojemników, nie do zastosowania w oczku (stąd te pompki).
:pa:
Bajbas
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-09-02, 21:40   

Bajbas napisał/a:
A gdzie będziesz mocował ten filtr? Na ten temat już gdzieś było na forum, ale prościej spytać Za pompką w ciepłej piwnicy, to chyba nic nie da. Ten filtr ma zbyt małą gestośc wkładu by zatrzymać wilgoć. Na zewnątrz?


Jeszcze tego nie testowałem ale mam zamiar dać filterek tuż za wyjsciem na zewnątrz - bo właśnie tu robiły mi się zatory.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny