wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: vivit
2015-07-06, 21:30
Oczko ze strumieniem w trakcie budowy
Autor Wiadomość
vmcorgpl 
Początkujący


Dołączył: 16 Cze 2015
Posty: 11
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2015-06-16, 20:23   Oczko ze strumieniem w trakcie budowy

Witam wszystkich na forum. Miło mi poznać, Adrian.

Przeczytałem sporo Waszych rad i uwag w innych tematach po czym wizołem się do roboty.
Założyłem ten temat, aby opisać projekt budowy i liczę na Wasze rady, co można poprawić, a co nie będzie działać z praktycznego punktu widzenia ;)

Oczko dosyć spore, maksymalna głębokość około 1,8metra. Podłoże najpierw wyłożyłem siatką podtynkową z uwagi na fakt że została mi z budowy domku na działce. W moim przekonaniu będzie to dodatkowe zabezpieczenie przed korzeniami.



Następnie planuje wyłożyć podłoże geowłokniną. Zastanawiam się czy jest sens wysypywać dodatkowo pod geowłokninę piasek (podłoże gliniano-piaskowe), a jeśli tak to czy wysypanie podłoża piaskiem z cementem ma sens?
Czy jedna warstwa geowłokniny wystarczy ?
Różniej na górę pójdzie folia EPDM.

Przy oczku będzię dosyć spory skalniak z którego będzie płynąć woda do strumienia.



Czerwoną linią zaznaczyłem tor strumienia. Poproszę o rady jak wykonać strumień. Moim pomysłem jest wysypanie nasypu z gliny z piaskiem, wydrążenie strumienia, wyłożenie go folia i obłożyć całość kamieniami.



Dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam.
 
 
lasoch 
Oczkomaniak
Komplemenciarz forum



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 22 Wrz 2012
Posty: 1851
Skąd: Lasochów - woj. Św.
Wysłany: 2015-06-17, 17:48   

Witam serdecznie :) !
Wydaje mi się, że wysypanie piasku z betonem pod geowłókninę nie ma sensu :? Ale ja się za bardzo na takich rzeczach nie znam i morze to w czymś pomoże. Ja u siebie mam jedną warstwę geowłókniny i jest dobrze :)
_________________
https://www.facebook.com/...f_type=bookmark
 
 
vmcorgpl 
Początkujący


Dołączył: 16 Cze 2015
Posty: 11
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2015-06-27, 16:48   

Witam

Prace nad oczkiem postępują, jednak koncepcja strumienia została zmieniona. Wykonam spory skalniak z wodospadem i małym "oczkiem" na szczycie skalniaka.

Póki co bok skalniaka trzymający nasyp wymurowany. Jutro będę kształtował nasyp i zacznę wylewać beton na górze skalniaka pod "oczko".

Jakieś rady ?



Pozdrawiam.
Adrian.
 
 
vmcorgpl 
Początkujący


Dołączył: 16 Cze 2015
Posty: 11
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2015-07-03, 18:22   

Witam

Zamieszczam fotorelację z dalszej budowy skalniaka.

Na szczyt skalniaka wylałem beton który będzie w dalszej części przerobiony na kaskadę.





W międzyczasie gdy wylewka schła wykopałem studzienkę pod filtr z beczki, który wykonam w późniejszym czasie.



Wykonałem rusztowanie pod wylewkę na której przykleję kamienie. Będzie to swoiste koryto do wodospadu.



Na zbrojenie powędrował beton.



Wylewki betonowe zabezpieczyłem przed wodą hydroizolacją z ceresita CR 166.

Kolejnym krokiem było obmurowanie wylewki kamieniami, tworząc małe oczko.



Ostatnim krokiem było przyklejenie kamieni na wodospad.


Jak wszystko wyschnie wyczyszczę kamienie, ukształtuje skalniak i posadzę rośliny.

Kolejnym etapem prac będzie już samo oczko.

Pozdrawiam.
 
 
vmcorgpl 
Początkujący


Dołączył: 16 Cze 2015
Posty: 11
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2015-07-04, 20:14   

Proszę o usuniecie tematu. Fotorelacja zakończona ze względu na brak zainteresowania.

Pozdraiwam
 
 
robisk 
Początkujący


Dołączył: 12 Mar 2009
Posty: 26
Skąd: skrbeńsko
Wysłany: 2015-07-05, 17:14   

Cześć, po co te nerwy czasami tak jest że się dojrzewa do pewnych ocen lub opinii, jak dla mnie to nie lubię takich skalniaków- kaskad, bo są po prostu mało naturalne... i ciężko je wkomponować w otoczenie, a do tego trzeba się narobić, żeby taką mogiłę wystawić. szkoda że odpadł pomysł ze strumieniem, no ale nie poddawaj się rób swoje, komentarze się pojawią, spokojnie!
 
 
Elendil 
Przyjaciel forum



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 17 Lut 2009
Posty: 1403
Skąd: Radom
Wysłany: 2015-07-06, 09:10   

Tak jest, nie ma się co spinać. Widać, że masz jakąś koncepcję i się jej w miarę trzymasz. Do technikaliów nie ma się co przyczepić, bo mi np wydaje się, że technicznie jest OK. Na murarkach zbytnio się nie znam więc na temat kaskady/wodospadu się nie wypowiem, sam dołek pod oczko za to wydaje się dobrze przemyślanym z odpowiednimi półkami. Osobiście jestem zwolennikiem niskich kaskad i strumieni, Twój pomysł wydaje mi się całkiem oryginalny i z komentarzem wolałbym się wstrzymać do końca prac.

A po za tym jest upał i sezon urlopowy, ludzie albo wczasują, albo tyrają przy oczkach albo kiszą się w robocie. Forum też nieco spokojniejsze w porównaniu z okresem sprzed kilku lat więc nie ma się co obrażać na świat a robić swoje. Temat w ogóle najlepiej by było przenieść do galerii oczek bo tam chyba najwięcej osób zagląda.
Mimo pewnego zastoju w dalszym ciągu jest to chyba najlepsze forum okołooczkowe w polskim internecie.
_________________
OCZKA ELENDILA MOJE PODRÓŻE TANIE HOTELE
5000l oczko + 1600l płazarium,
Pozdrawiam i zapraszam. Tomek.
 
 
 
vmcorgpl 
Początkujący


Dołączył: 16 Cze 2015
Posty: 11
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2015-07-06, 09:54   

Witam

Dziękuję za odpowiedzi. Generalnie nie mam do nikogo pretensji, rozumiem że jest sezon urlopowy Ale sam prowadzę gigantyczne forum i jestem przyzwyczajony do zazartych dyskusji. Biorę na wstrzymanie i niebawem kolejna fotorelacja.

Pozdrawiam.
 
 
rewi 
Moderator
Mini Oczko Wodne



Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 18 Cze 2011
Posty: 2376
Skąd: woj. Lubelskie
Wysłany: 2015-07-06, 10:54   

vmcorgpl, co do zażartych dyskusji z czasem zobaczysz takie i tutaj :P
_________________
Pozdrawiam, Ewa!

Moje Oczko Wodne
Ogród i rośliny
 
 
robisk 
Początkujący


Dołączył: 12 Mar 2009
Posty: 26
Skąd: skrbeńsko
Wysłany: 2015-07-06, 15:24   

Dobrze Elendil prawi.... poproś moda o przeniesienie tematu do galerii.
 
 
vivit 
Przyjaciel forum
oczko ze strumieniem



Pomógł: 18 razy
Dołączył: 02 Cze 2006
Posty: 1181
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2015-07-06, 21:32   

Przeniosłem wątek do działu Galerii zdjęć oczek wodnych, bo to już nabiera rozmachu ;)
_________________
OCZKO , OGRÓD

PAWEŁ
 
 
 
vmcorgpl 
Początkujący


Dołączył: 16 Cze 2015
Posty: 11
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2015-07-08, 19:14   

Dziękuję za przesunięcie tematu ;-)
Póki co prace wstrzymane ale pod koniec miesiąca w dziurze powinna być juz woda ;-)

[ Dodano: 2015-07-08, 22:48 ]
Witam

Rozmyśłam nad techniką filtracji oczka. Otóż jak pokazałem wyżej chcę zrobić filtr z beczki 100l (może 120l) i umieścić go w studzience tuż obok oczka.



Warstwy filtracyjne i odprowadzenie jak i doprowadzenie wody widać na poniższym schemacie.



Co myślicie o ułożeniu warstw filtracyjnych?
Czy złączki mufki 40mm będą wystarczające?

Przed tym filtrem chcę zamontować mały pojemnik wypełniony pociętymi peszlami i lampą UV.

Problem stwarza wykonanie spustu brudnej wody gdyż cała beczka będzie w studzience i nie uśmiecha mi się jej wyciąganie i spuszczanie wody. Ma ktoś jakiś pomysł ?

pozdrawiam.
 
 
rewi 
Moderator
Mini Oczko Wodne



Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 18 Cze 2011
Posty: 2376
Skąd: woj. Lubelskie
Wysłany: 2015-07-09, 09:40   

vmcorgpl napisał/a:
Póki co prace wstrzymane ale pod koniec miesiąca w dziurze powinna być juz woda


Prace wstrzymane? :D
Dobrze, że myślisz już na filtracją :good:
_________________
Pozdrawiam, Ewa!

Moje Oczko Wodne
Ogród i rośliny
 
 
vivit 
Przyjaciel forum
oczko ze strumieniem



Pomógł: 18 razy
Dołączył: 02 Cze 2006
Posty: 1181
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2015-07-09, 10:49   

Podstawowy problem przy filtrach to ich obsługa. Powinieneś zagwarantować sobie tyle miejsca aby swobodnie je obsługiwać. Dlatego tak ważne jest ich dobre umieszczenie vel rozmieszczenie.

Zupełnie innym problemem jest to jak taki zestaw powinien wyglądać. Osobiście lansuję rozwiązania proste. W każdej komorze inny czynnik filtracyjny. Dlatego jestem na etapie przeprojektowania mojego filtra. Beczki 200 litrowe są zdecydowanie za duże z punku widzenia obsługi, ale dobre bo mają sporą powierzchnię czynną. Ciężko sięgnąć do dna co komplikuje samo czyszczenie, ale dłużej mogą funkcjonować bez czyszczenia. Jak zawsze trzeba znaleźć kompromis i przyjąć rozwiązanie najlepsze dla swojego oczka.

Osobiście odradzam tę studzienkę. Najpierw zrób/kup filtr odpowiedni dla twojego oczka, a potem rozwiąż problem jego umiejscowienia/zamaskowania.
Niestety filtr jest niezbędnym elementem gwarantującym czystość w oczku. Trzeba się z tym pogodzić, że musi być. Problem tylko polega na tym jak zrobić aby był jak najmniej widoczny.
_________________
OCZKO , OGRÓD

PAWEŁ
 
 
 
vmcorgpl 
Początkujący


Dołączył: 16 Cze 2015
Posty: 11
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2015-07-09, 19:52   

Prace wstrzymane bo ostatnio mam dużo roboty w pracy ;-)

Vivit jednak studzienka musi być z uwagi na to ze nie mam gdzie indziej filtra ukryć. A tak wrzucę go do studzienki i nad nią zbuduje otwierany mały pomost drewniany.

Co myślisz nad samym ułożeniem warstw filtracyjnych?
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny