wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Budowa oczka wodnego - START!
Autor Wiadomość
Lordi 
Początkujący



Dołączył: 08 Lut 2011
Posty: 12
Skąd: Tomaszów Mazowiecki
Wysłany: 2014-09-11, 20:44   Budowa oczka wodnego - START!

Witam wszystkich,
Niedawno wystartowałem z budową oczka wodnego. Wasze forum przeglądam już chyba od roku, o czym pisałem w innym temacie. Jak to zwykle bywa, człowiek naczyta się, myśli, że wszystko wie, a jak przychodzi co do czego to... yyy, czy aby na pewno tak? ;-) Memoria fragilis est.

Długo myślałem nad samym kształtem oczka. Miałem na działce sporo sosen i zastanawiałem się jak wkomponować oczko w planowany ogród i pozostałości po "lesie". Ostatecznie po kilku dniach chodzenia z patykami i sznurkami udało mi się wrysować oczko. Po "nie"akceptacji żony przyjechała kopara i się zaczęło. Sam wykop poszedł szybko. Wykop główny został "wygrzebany" na głębokość ok 130 cm. Baza jest, cieszymy się z rodziną. No, prawie. Głównie ja się cieszę. Żona złowieszczym wzrokiem lustruje pozostalości po naszej w miarę równej trawce, zmasakrowanej przez ciężki sprzęt i 2 jegomości, operatorów rzeczonego sprzętu ciężkiego. "Będzie Pan zadowolony" - fakt, jestem.








Z założenia, jako że kocham naturę, rzekę Pilicę, jej starorzecza, bagniska i lasy chciałbym aby moje oczko wyglądało możliwie najnaturalniej. Będąc jednak człowiekiem trzeźwo myślącym, żonatym, nie zrobię przecież bagniska. Naturalność naturalnością, ale poszanowanie dla zdania żony i jej wizji ogrodu jako miejsca zaplanowanego i okiełznanego też musi być. I tutaj mam pytanie: czy takie zaplanowanie mocnowania, przyjmijmy roboczo, folii jest wykonalne? Chciałbym aby moje oczko otaczały głównie tataraki, trzcinowiska itd. W jednym miejscu przewiduję coś na wzór skały z odrobiną iglastych spadzistych.



Jaką ziemię doradzacie do tej części brzegowej, gdzie będą nasadzenia roślin wodnych/przybrzeżnych? Czy 20 cm głebokości i ok 90 cm szerokości półka wystarczy?

Idąc dalej - jak rozplanowalibyście półki? Mój wstępny projekt wygląda tak jak poniżej. Myślałem o różnego rodzaju liliach, grążelach. Jaka jest optymalna głębokość wody nad półką dla tych roślin? Jak szeroką zrobić półkę?



Za wszelkie odpowiedzi, sugestie i krytyki - jak to mawiają "thank you from the mountain". ;-)
_________________
Pozdrawiam
Tomek
___________________
Ostatnio zmieniony przez Gosik 2014-09-19, 18:14, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
lis_ek 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 06 Lut 2011
Posty: 188
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2014-09-11, 23:26   

Łooo matko !! Zanosi się na superowy zbiorniczek :-D !!! Przede wszystkim witamy na forum !
Musisz wiedzieć, że bd zaglądał do twojego tematu codziennie, bo barrrdzo lubię naturalistyczne oczka, a twoja ogromna dziura zapowiada się naprawdę fajnie. Oczywiście im większe oczko, tym łatwiej ''ustali" się równowaga biologiczna ;) .
Daje :brawo: :brawo: , żeby zachęcić Cię do intensywnej pracy i mam nadzieję, że stworzysz oczko swoich marzeń ;)

Co do Twoich planów myślę, że folia musi być jak najgrubsza, ponieważ istnieje duże ryzyko przebicia przez korzenie sosen rosnacych bardzo blisko wody.Osobiście, polecam folię PVC, ponieważ mam ją od kilku lat i jest niezawodna (przeżyła psy w oczku, obsunięcia kamieni itp.). Apropo półek, myślę że głebokość 20 cm powinna wystarczyć, po odjęciu ok 15 cm na substrat ( wg mnie ,najlepszy żwir lub mieszanka piachu i żwiru), zostaje 5 cm głębokości (na ''zatrzymanie'' substratu na półkach jeszcze sposobu nie mam). Szerokość półek jak dla mnie dobra, a co do ich ''rozmieszczenia'' w oczku, to pomyślałbym (o ile jest taka możliwość) o większej ich ilości. Jeśli planujesz oczko naturalistyczne, to zrobiłbym więcej płycizn by móc obserwować podwodne życie wielu zwierząt, bo w takiej półtora metrowej głębi, wiele nie zobaczysz :? , no chyba że planujesz zbiornik typowo ''rybny''. Aczkolwiek trochę tej głębi bym zostawił, bo w takich miejscach zimują ryby i żaby.
Co do sposobu''mocowania'' folii na brzegu, to zastanów się nad zrobieniem zakładki z folii lub przegrodą kapilarną, bo w przeciwnym wypadku trawnik bd Ci wysysał duże ilości wody z oczka.
Wszystko na temat danego gatunku roślin i preferowanej głębokości jego sadzenia, znajdziesz tutaj - http://oczkowodne.net/flora.php

Tyle ode mnie, mam nadzieję, ze chociaż troszeczke pomogłem ;)
_________________
Pozdrawiam ;)
 
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-09-12, 07:03   Re: Budowa oczka wodnego - START!

Lordi, nie planujesz zrobienia wianuszka-obwarzanka z polodowcowych otoczaków, więc to już połowa sukcesu :brawo: . Twoje oczko z płynnym przejściem od trawnika do wody będzie świetnie wyglądać. Niepokoi mnie owa skalna górka - w płaskim terenie zazwyczaj wyglądają nienaturalnie, zrobione na siłę. Gdyby to faktycznie była pojedyncza skała (jakiś pomnik przyrody przytachany ciężarówką i dźwigiem :) ), to byłoby ekstra...
Przy takim dużym projekcie oczko zrobiłbym głębsze - do 2 metrów. Kto wie, co tam będziesz w przyszłości chciał trzymać?
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
Lordi 
Początkujący



Dołączył: 08 Lut 2011
Posty: 12
Skąd: Tomaszów Mazowiecki
Wysłany: 2014-09-13, 13:35   

Prace prowadzę nawet w nocy. ;-) Z powodu osypującego się gruntu zdecydowałem, że półki zrobię na zasadzie wkopania desek jako "ogrodzenia" i dopiero wrzucam piach. Deski wkopuję na głębokość ok 50 cm. Stoją sztywno, myślę że wytrzymają.

_________________
Pozdrawiam
Tomek
___________________
 
 
 
rewi 
Moderator
Mini Oczko Wodne



Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 18 Cze 2011
Posty: 2376
Skąd: woj. Lubelskie
Wysłany: 2014-09-14, 14:16   

Profesjonale podejście, z dobrym oświetleniem :good:
_________________
Pozdrawiam, Ewa!

Moje Oczko Wodne
Ogród i rośliny
 
 
Lordi 
Początkujący



Dołączył: 08 Lut 2011
Posty: 12
Skąd: Tomaszów Mazowiecki
Wysłany: 2014-09-15, 14:45   

Cytat:
Co do sposobu''mocowania'' folii na brzegu, to zastanów się nad zrobieniem zakładki z folii lub przegrodą kapilarną, bo w przeciwnym wypadku trawnik bd Ci wysysał duże ilości wody z oczka.


Co masz na myśli mówiąc zakładkę lub przegrodę kapilarną?

Folię zamierzam wyciągnąć troszkę do góry ale póżniej ją przyciąć tak aby ginęła w trawie (na poziomie ziemi).
_________________
Pozdrawiam
Tomek
___________________
 
 
 
rewi 
Moderator
Mini Oczko Wodne



Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 18 Cze 2011
Posty: 2376
Skąd: woj. Lubelskie
Wysłany: 2014-09-15, 17:45   

Lordi napisał/a:
Folię zamierzam wyciągnąć troszkę do góry ale póżniej ją przyciąć tak aby ginęła w trawie (na poziomie ziemi).


Folia powinna być założona na trawnik trzeba podkopać brzeg w kształcie litery " L " i zamaskować folię, bo faktycznie trawnik może Ci popijać wodę :piwko:
_________________
Pozdrawiam, Ewa!

Moje Oczko Wodne
Ogród i rośliny
 
 
lis_ek 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 06 Lut 2011
Posty: 188
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2014-09-15, 19:16   

Lordi napisał/a:
Cytat:
Co do sposobu''mocowania'' folii na brzegu, to zastanów się nad zrobieniem zakładki z folii lub przegrodą kapilarną, bo w przeciwnym wypadku trawnik bd Ci wysysał duże ilości wody z oczka.


Co masz na myśli mówiąc zakładkę lub przegrodę kapilarną?

Folię zamierzam wyciągnąć troszkę do góry ale póżniej ją przyciąć tak aby ginęła w trawie (na poziomie ziemi).


Na słowo ,,zakładka" nie patrz, bo mi się z czym innym pomyliło :P . Co do przegrody kapilarnej, to zobacz jak to wygląda w necie, jest to taki ,,rowek" na około oczka, wypełniony kamyczkami, dzięki któremu trawnik nie bd Ci wysysał wody ze zbiornika ;)
_________________
Pozdrawiam ;)
 
 
 
Gosik 
Przyjaciel forum
Polonistka Forum



Pomogła: 129 razy
Dołączyła: 06 Maj 2010
Posty: 4150
Skąd: Warszawa/Radzymin
Wysłany: 2014-09-19, 18:10   

Witaj na forum :soczek: i od razu zacznę od głębokości - przynajmniej 150 cm w najgłębszym miejscu, aby ryby i żaby przezimowały. Płycizny sporo, bo głównie tu będą rosliny bagienne i przybrzeżne.Na to obramowanie półek z desek, koniecznie przed położeniem folii jakiś dywan czy chociażby wełna mineralna bo napór wody na folię jest ogromny i deska ją przedziurawi. Przy łagodnym przechodzeniu obrzeża oczka do gruntu, przegroda kapilarna wydaje się najlepszym rozwiązaniem.Pamiętaj o zawinięciu końca folii w literę "L", bo będziesz gubił wodę. To na razie tyle. Wykop już mi się podoba :good:
Ps. zwracaj uwagę na pisownię, bo to tu, na forum moje główne zajęcie :hehe:
_________________
Moje pierwsze oczko 2010r. http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4290
Płazarium 2013
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
 
Lordi 
Początkujący



Dołączył: 08 Lut 2011
Posty: 12
Skąd: Tomaszów Mazowiecki
Wysłany: 2014-09-19, 21:15   

Gosik, oczywista, będę uważał na pisownię.Nie uważam się za jakiegoś wielce oczytanego, elokwentnego erudytę, na pamięć znającego wszystkie prykazy właściwej pisowni ojczyźnianej polszczyzny ale z podstawową ortografią i gramatyką powinienem sobie poradzić. W razie wątpliwości wrzucę do worda. ;-) No chyba, że tak jak dziś po małym whisky będę pisał z tableta synka.

Jutfo wrzucę aktualne foty.
_________________
Pozdrawiam
Tomek
___________________
 
 
 
Radzionek 
Entuzjasta



Pomógł: 24 razy
Dołączył: 27 Sty 2014
Posty: 565
Skąd: Podbeskidzie
Wysłany: 2014-09-20, 14:29   

Nocna prezentacja z budowy jest super. A powiedz mi, czy z powodu osuwającej się ziemi, te deski stawiane na sztorc masz impregnowane? Bo widziałbym problem po jakimś czasie. Obym się mylił.
_________________
Radek-na marzenia dobry jest każdy czas.
 
 
Lordi 
Początkujący



Dołączył: 08 Lut 2011
Posty: 12
Skąd: Tomaszów Mazowiecki
Wysłany: 2014-09-21, 18:31   

Nie, nie są impregnowane. U mnie jest taki piasek, że normalnie pustynia. Wyszedłem z założenia, że nie będą miały kontaktu z wodą bo przecież będą pod folią, dodatkowo obłożone dywanami i wykładziną powinny spoooro posłużyć.Takie przynajmniej są założenia.
_________________
Pozdrawiam
Tomek
___________________
 
 
 
Radzionek 
Entuzjasta



Pomógł: 24 razy
Dołączył: 27 Sty 2014
Posty: 565
Skąd: Podbeskidzie
Wysłany: 2014-09-22, 08:26   

Zapomniałeś o wilgoci i butwieniu desek w takich warunkach. Na założenia możesz jeszcze spojrzeć, zanim nie będzie za późno.
_________________
Radek-na marzenia dobry jest każdy czas.
 
 
Lordi 
Początkujący



Dołączył: 08 Lut 2011
Posty: 12
Skąd: Tomaszów Mazowiecki
Wysłany: 2014-09-22, 14:55   

Dzięki za sugestię. Pomyślę jak je zabezpieczyć. Znasz jakiś dobry środek?

Obecny stan rzeczy:









_________________
Pozdrawiam
Tomek
___________________
 
 
 
rewi 
Moderator
Mini Oczko Wodne



Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 18 Cze 2011
Posty: 2376
Skąd: woj. Lubelskie
Wysłany: 2014-09-22, 16:47   

Będzie kawał wody! Warto więc zaimpregnować porządnie te deski i raz to na pewno nie wystarczy minimum ze 2x razy ;)
_________________
Pozdrawiam, Ewa!

Moje Oczko Wodne
Ogród i rośliny
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny