wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Nowoczesne oczko wodne
Autor Wiadomość
Mamagda 
Nowy


Dołączyła: 03 Wrz 2014
Posty: 4
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-09-03, 14:30   Nowoczesne oczko wodne

Witam, jestem tu zupełnie nowa, trafiłam na forum poszukując rozwiązań mojego pomysłu - koło tarasu przy domu chcę zrobić regularne oczko wodne (w stylu nowoczesnym). Coś w tym stylu:


Mój taras jest wyniesiony nad teren o 60 cm, więc myślę, że najlepiej będzie wymurować konstrukcję z bloczków betonowych tak, żeby wystawał kilka cm nad taras (przy okazji rozwiąże się problem z barierkami i dzieci przestaną mi spadać z tarasu :-P ), wyłożyć to folią i obłożyć kamieniem. Mam jednak wątpliwości:
1. Oczko będzie bardzo małe (1 x 4,5 m), więc latem chyba woda będzie z niego szybko parowała – czy istnieją jakieś rozwiązania, żeby woda automatycznie była dolewana?
2. Drugi problem też jest związany z niewielkimi rozmiarami oczka – co zrobić, żeby w przypadku ulewy woda nie przelewała mi się na taras, jakieś przelewy? Nie do końca sobie to mogę wyobrazić, zwłaszcza, że z drugiej strony stawu będzie ścieżka.
3. Wszędzie jest mowa o filtrze wody, a ja zastanawiam się czy w takim małym oczku będzie on konieczny, czy nie można tego załatwić jakoś chemią, kiedyś o czymś takim słyszałam? Nie planuję żadnych ryb ani roślin – dno chcę wyłożyć kamykami i umieścić w nich kilka dysz fontannowych
4. Przy okazji fontann – czy ktoś z Was może mi zaproponować jakiś konkretny produkt (firmę, model), żeby osiągnąć efekt jak na zdjęciu – chodzi mi o to, żeby woda nie strzelała zbyt wysoko, raczej kilka centymetrów nad wodę (mają raczej szumieć niż chlapać wodą na boki). Czy takie fontanny potrzebują jakiejś pompy? Wystarczy jedna pompa na kilka dysz?

Będę bardzo wdzięczna za pomoc
 
 
Kaef 
Oczkomaniak


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 17 Lip 2007
Posty: 1037
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2014-09-03, 23:45   

No z opisu wynika, ze ma to być fontanna nie oczko wodne, a tym bardziej "nowoczesne". Więc należy szukać odpowiedzi w opisie fontann i osprzętu do nich.
_________________
"Nie konwersuj z debilem, bo ściągnie Cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem"
 
 
Mamagda 
Nowy


Dołączyła: 03 Wrz 2014
Posty: 4
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-09-04, 09:42   

"Kaef " - moim zdaniem to będzie nie zupełnie fontanna, tyko zbiornik wodny - w końcu do stawu też wstawiasz jakiegoś "sikacza" i staw nie staje się raptem fontanną ;) , no ale jak zwał tak zwał. Wstawiłam tu tego posta bo największy problem mam z samym zbiornikiem (dolewanie wody i przelew), jaką fontannę tam wstawię to już drugorzędna kwestia
 
 
Kaef 
Oczkomaniak


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 17 Lip 2007
Posty: 1037
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2014-09-05, 21:45   

No tak, ale staw czy oczko to żywy ekosystem :) Aby woda miała gdzie odpływać możesz na odpowiedniej wysokości umieścić odpływy do gruntu lub ewentualnych roślin na ogrodzie. Nadmiar wody będzie wtedy odprowadzany.
_________________
"Nie konwersuj z debilem, bo ściągnie Cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem"
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-09-05, 22:08   

Dolewanie wody możesz (może Ci hydraulik...) załatwić montażem zaworu pływakowego od spłuczki umiejscowionego w jakiejś ukrytej komorze połączonej z fontanną. Miejsca potrzeba na to mniej niż w zbiorniku spłuczki ustępowej. Rurę od przelewu możesz sobie wkopać pod ziemię i połączyć z kanalizacją deszczową.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
Gosia@ 
Bywalec



Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 02 Maj 2006
Posty: 250
Skąd: Szczecin/
Wysłany: 2014-09-08, 11:36   Re: Nowoczesne oczko wodne

Mamagda napisał/a:

Mój taras jest wyniesiony nad teren o 60 cm, więc myślę, że najlepiej będzie wymurować konstrukcję z bloczków betonowych tak, żeby wystawał kilka cm nad taras (przy okazji rozwiąże się problem z barierkami i dzieci przestaną mi spadać z tarasu :-P ), wyłożyć to folią i obłożyć kamieniem. Mam jednak wątpliwości:
1. Oczko będzie bardzo małe (1 x 4,5 m), więc latem chyba woda będzie z niego szybko parowała – czy istnieją jakieś rozwiązania, żeby woda automatycznie była dolewana?
Osobiscie wode bym dolewała tradycyjnie z weza, bez przesady z tym parowaniem, technika bedzie drozsza, awaryjna itd. Zamiast filtra, chlor jak do basenów, taniej, skuteczniej, nie masz ryb, roślin, po co Ci filtr? Kwestia lisci zostanie, ale tutaj skimmer moze? albo tradycyjnie siatką, tak czy siak, oczko nigdy nie jest samoobsługowe. Zestaw do badania ph wody i chemia jak do basenów w castoramie np. Fontanny z niskim słupem wody ma Oase, ale drogie, tansze, ale nie wiem czy bezawaryjne sa w kazdym markecie budowlanym, np LM, Castorama, Obi. Przelew musi być, najprostszy zwykła dziura jak w wannie;-))) na chłopski rozum, owda bedzie rozprowadzona po terenie. Ale pamietaj, jak bedzie chemia, to woda musi byc odprowadzona tam, gdzie nie ma roslin w ogrodzie
 
 
zuzi10 
Hobbysta


Pomogła: 19 razy
Dołączyła: 05 Wrz 2009
Posty: 486
Skąd: sląskie
Wysłany: 2014-09-08, 21:30   

Mamagda napisał/a:
Mój taras jest wyniesiony nad teren o 60 cm, więc myślę, że najlepiej będzie wymurować konstrukcję z bloczków betonowych tak, żeby wystawał kilka cm nad taras [b](przy okazji rozwiąże się problem z barierkami i dzieci przestaną mi spadać z tarasu [/b]
No tak a nie boisz się,że będą Ci teraz spadać z tarasu ale do wody - więc jedno niebezpieczeństwo więcej?
 
 
Mamagda 
Nowy


Dołączyła: 03 Wrz 2014
Posty: 4
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-09-09, 17:51   

Gosia@ "Ale pamietaj, jak bedzie chemia, to woda musi byc odprowadzona tam, gdzie nie ma roslin w ogrodzie"
Słuszna uwaga! o tym nie pomyślałam i chciałam odprowadzić wodę pod trawnik :-)

zuzi10 - to był żart :-P (z resztą w płytkim zbiorniku i tak mi sie nie potopią)

[ Dodano: 2014-09-09, 17:57 ]
Chyba wolałabym jakieś automatyczne dolewanie wody, np takie, jakie proponuje wolanin "Dolewanie wody możesz (może Ci hydraulik...) załatwić montażem zaworu pływakowego od spłuczki umiejscowionego w jakiejś ukrytej komorze połączonej z fontanną."

Nie chciałabym natomiast żadnych dodatkowych ukrytych komór (jeśli to się da zrobić) - wiem, czy to się "praktykuje", ale pomyślałam o tym, żeby przy systemie nawadniającym (który też jest w planach) dodać jeden elektrozawór, który będzie dolewał mi wodę, a w oczku zamontować jakiś czujnik poziomu wody... ma ktoś z Was doświadczenie w takich rozwiązaniach?
 
 
Gosia@ 
Bywalec



Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 02 Maj 2006
Posty: 250
Skąd: Szczecin/
Wysłany: 2014-09-10, 08:16   

Przy podlewaniu jedna linie bys musiala przeznaczyc do dolewania wody i moze jest to mysl, w lecie dolanie paru cm wody co drugi dzien tak jak masz ustawiona linię kroplująca. Albo studzienka obok oczka i tradycyjny waz. Ja mam od podlewania studzienki wyprowadzone i waz i tak lezy. Podlewam donice, spłukuje taras, dolanie wody to naprawde pikus
 
 
zuzi10 
Hobbysta


Pomogła: 19 razy
Dołączyła: 05 Wrz 2009
Posty: 486
Skąd: sląskie
Wysłany: 2014-09-10, 23:50   

Mamagda napisał/a:
z resztą w płytkim zbiorniku i tak mi sie nie potopią)

znam przykład utopienia sie dziecka w brodziku 20 cm głębokim.
 
 
Adalbert 
Oczkomaniak



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2645
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2014-09-11, 15:44   

zuzi10 napisał/a:
znam przykład utopienia sie dziecka w brodziku 20 cm głębokim.

rewi napisał/a:
Nie trzeba nawet 20cm wystarczy, że się zachłyśnie wodą nawet na niewielkiej głębokości.
Lepiej dmuchać na zimne.


Nie popadajmy ze skrajności w skrajność! Pewien facet utopił się w misce wody dla psa (było w TV). To co? Wody psu nie zostawiać? ;)
_________________
Pozdro! Wojtek

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
Mamagda 
Nowy


Dołączyła: 03 Wrz 2014
Posty: 4
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-09-12, 13:25   

Odchodzimy nieco od tematu :-)
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-09-12, 14:25   

Mamagda napisał/a:
Odchodzimy nieco od tematu :-)

Przestrzeń na zawór pływakowy jakieś 15x20cm zmieści Ci się pod krawędzią obmurówki oczka.
Dalsze dywagacje na ten temat nie mają sensu.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
Eco 
Początkujący


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Lut 2015
Posty: 37
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-02-15, 18:27   Dysze fontannowe

Dysze które widzisz na zdjęciu to "Water quintet creative". Wodę możesz uzdatniać chemicznie, chociaż przydałby się jakiś filtr piaskowy.
 
 
Zac 
Entuzjasta



Pomógł: 9 razy
Dołączył: 06 Maj 2012
Posty: 559
Skąd: DĘBICA,podkarpackie
Wysłany: 2015-02-17, 18:20   

Filtr by się przydał.Samą chemią czystej wody nie utrzymasz.
_________________
Ptaki są moją pasią-golębie to ukoronowanie tej pasji.
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny