wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Filtr korzeniowo - glebowy Ryby2008
Autor Wiadomość
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2016-08-11, 19:14   

:brawo: tylko pozazdrościć rybom ;) (tym w wodzie)!
Jak, czym napędzasz wodę w tym filtrze? Zdaje się, że nie ma Cię tam codziennie?
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
Ryba2008 
Przyjaciel forum



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 652
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-08-11, 21:26   

Wodę napędza mała pompka o wydajności 1400 l/h (praktyczna około 500 l/h) 24 W + lampa UV 55 W.



.

W tym sezonie od połowy czerwca, z powodu mojej niedyspozycji ( zaćma obuoczna) wszystko było wyłączone. Woda zrobiła się mętna. Jestem już po zabiegach i około 20 sierpnia włączę aparaturę. Oczko mam z dala od domu i ze względu na bezpieczeństwo musiałem tak postąpić. :piwko:
_________________
Wszyscy jesteśmy Aniołami z jednym skrzydłem. Będziemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka. Bruno Ferrero
 
 
Ryba2008 
Przyjaciel forum



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 652
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-08-17, 11:17   

Witam. Po 2. miesięcznej przerwie, filtr K-G i rzeczka zostały uruchomione. Ciekawi mnie, po jakim czasie ponownie rybki będą dobrze widoczne w oczku.

https://www.youtube.com/w...eature=youtu.be

Ryba2008 :yahoo:

[ Dodano: 2016-08-17, 14:22 ]
Link do filmu poprawny.

https://www.youtube.com/w...eature=youtu.be
_________________
Wszyscy jesteśmy Aniołami z jednym skrzydłem. Będziemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka. Bruno Ferrero
 
 
Raffaello 
Uczestnik



Dołączył: 01 Sty 2015
Posty: 50
Skąd: Recz-zach-pom
Wysłany: 2017-02-07, 17:45   

witam :piwko: piękne masz oczko i strumyk ,super zarośnięty i rybki super :)
_________________
pozdrawiam Rafał

akwarium 240 L i 112 L

oczko wodne 5x6 - 30 m2

oczko wodne 5x5 - 25 m2
 
 
 
Duzypit 
Nowy


Dołączył: 16 Lut 2017
Posty: 1
Skąd: Kielce
Wysłany: 2017-02-16, 23:23   

Ryba2008, Witam! Ja mam takie pytanie, w jakim celu są te kastry na początku i na końcu filtra G-k? I czy wypełnienie filtra to tylko ziemia? Z tego co czytam to niektórzy wypełniają tylko zwirem, a ja właśnie przymierzam się do budowy takiego filtra i zastanawiam się czym go wypełnić.
Pozdrawiam!
 
 
Botanicus 
Bywalec


Dołączył: 19 Lut 2016
Posty: 108
Skąd: warszawa
Wysłany: 2017-02-17, 09:21   

jak wypełnić to tylko żwirem kamieniami bakterie i rośliny zrobią swoje potrzeba czasu, a poza tym ciekawy jestem jak tam klarowność wody
_________________
Botanicus
 
 
Ryba2008 
Przyjaciel forum



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 652
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-02-17, 18:58   

Duzypit napisał/a:
Ryba2008, Witam! Ja mam takie pytanie, w jakim celu są te kastry na początku i na końcu filtra G-k? I czy wypełnienie filtra to tylko ziemia? Z tego co czytam to niektórzy wypełniają tylko żwirem, a ja właśnie przymierzam się do budowy takiego filtra i zastanawiam się czym go wypełnić.
Pozdrawiam!


Witam. Ja nie miałem żwiru, a czas uciekał. Do filtra dałem ziemię ogrodową, która spowodowała, że woda nabrała koloru brunatnego jak po torfie. Ale rybkom nie zaszkodziło. Jednak ślimaków nie można do dziś dostrzec w oczku.
Klarowność wody widoczna na zdjęciach



Kastra budowlana na początku filtra pozostała do dziś. Zapobiega ona przed zarastaniem roślinami wodnymi. W tej kastrze zanurzone są worki jutowe, do których wlewana jest przy pomocy węża ogrodowego woda z oczka. Jest to filtr mechaniczny. Druga kastra na końcu filtra tez miała chronić filtr przed całkowitym zarośnięciem, ale usunąłem ja.
Zapraszam do mojej galerii http://forum.oczkowodne.n...er=asc&start=0. Ryba2008 :yahoo:
_________________
Wszyscy jesteśmy Aniołami z jednym skrzydłem. Będziemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka. Bruno Ferrero
 
 
Botanicus 
Bywalec


Dołączył: 19 Lut 2016
Posty: 108
Skąd: warszawa
Wysłany: 2017-02-18, 22:33   

woda czysta ale widzę tu mocną populację moczarki lub rogatka dokładnie nie widzę , a wiadomo one też mocno stabilizują klarownośc wody i pobierają związki azotu i węgla.
mam pytanie czy długo rozrastała ci się ta populacja roslin podwodnych............
_________________
Botanicus
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-02-19, 08:16   

Rogatek, jak ma odpowiednie warunki rośnie jak "szatan". Jedna wrzucona na wiosnę łodyżka potrafi zarosnąć w ciągu dwóch, trzech miesięcy całe oczko. Później zostaje tylko: http://www.tvn24.pl/pomor...oro,574347.html
 
 
Botanicus 
Bywalec


Dołączył: 19 Lut 2016
Posty: 108
Skąd: warszawa
Wysłany: 2017-02-19, 19:29   

zima w tym roku była łaskawa mój filtr żwirowy chodził non-stop bez przerwy nawet przy minus 20 ,myślałem że zamarznie ale chodził bez problemów ,bakterie pewnie żyją,mimo tego że nie jest zbyt głęboki ok 60 cm a pojemność to może 1,5 m3 czyli jakieś 2 może 2,5 tony żwiru grubej frakcji 25-50 mm :yahoo:
_________________
Botanicus
 
 
czester 1 
Entuzjasta


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 01 Cze 2012
Posty: 549
Skąd: slask
Wysłany: 2017-02-20, 09:56   

Botanicus napisał/a:
zima w tym roku była łaskawa
nawet przy minus 20
bakterie pewnie żyją

:brawo:
 
 
edzia 
Początkujący



Dołączyła: 15 Mar 2017
Posty: 29
Skąd: Leżajsk
Wysłany: 2017-04-24, 21:39   

Witam. Podepnę się do tematu jeśli można :)
Nadal nie rozumiem, przekopałam cały temat i nie wiem czy przy filtrze GK można odpuścić sobie filtr z beczki?
Proszę o 2 informacje"
1. Jak ma byś podłączona pompa jeśli planuję zrobić kaskadę i filtr GK ? Ma wpompowywać wodę z oczka do filtra, dobrze rozumiem? a odpłynie do oczka już sama z górki. Woda doprowadzona do kaskady z takiego filtra będzie słabo płynąć zapewne...więc zasilenie GK kaskady mija się celem jaki ma spełniać kaskada.
2. Jak i w jakiej kolejności połączyć wszystko, jeśli zrobię filtr w beczce i filtr GK, czy woda z pompy ma przepłynąć przez filtr z beczki i popłynąć do filtra GK i kaskady (trochę bez sensu mi się wydaje wlewać czystą wodę do GK) , czy rozdzielić węża i ominąć beczkę?

Z samą beczką było prościej :P

Ps. bardzo szkoda że starsze zdjęcia już są nie dostępne, a bardzo byłyby pewnie pomocne...
 
 
PIOTR.P 
Hobbysta



Pomógł: 5 razy
Dołączył: 14 Maj 2010
Posty: 410
Skąd: GÓRY
Wysłany: 2017-04-25, 00:35   

edzia
beczka czyści wodę z zanieczyszczeń mechanicznie - z wszelkiego brudu jaki pompa zaciągnie
a filtr G/K czyli rośliny tak pokrótce - czyści Twoje oczko z zielonej wody
_________________
GÓRAL
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-04-25, 05:55   

Przed filtrem g/k powinien być filtr który oczyści wodę z mułu itp, czyli beczka. G/k usuwa zwody azotany, azotyny i inne związki które sa przyczyną zielonej wody. Czyli podłącz wszystko w następującej kolejności 1 filtr mechaniczny, 2 kaskada, 3 filtr g/k. I najlepiej nic nie rozdzielaj, niech cała woda z pompy tak płynie.
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-04-25, 06:44   

Dołączę do kolegów: woda za filtrem mechanicznym jest tak samo czysta jak czysta jest woda w konewce do której dolałaś nawozu do roślin w płynie. Bez filtra mechanicznego będzie jeszcze gorzej - zanieczyszczenia osiądą w GK i będą się tam rozkładać, dokładając potężną dawkę tego nawozu.
W oczku woda powinna zawierać go jak najmniej - ze względu nie tylko na glony, ale także na bakterie chorobotwórcze środowiska wodnego, które lubią wodę zanieczyszczoną.

Chcesz mieć i kaskadę i GK - to albo lej wodę z kaskady do GK, albo urządź GK wyżej i przed kaskadą. To pierwsze ma drobną wadę - zazwyczaj ludzie chcą żeby kaskada wpadała do oczka. To drugie wcale nie jest moim zdaniem takie karkołomne. Osobiście zamiast usypywać metrowej wysokości górę ponad oczkiem (co mi się nie podoba) rozważyłbym podniesienie terenu wokół oczka wykorzystując wykopaną ziemię, tam zrobił GK największy jaki się da, a z niego do oczka puścił wodę kaskadą - wcale nie musi być wysoka - wystarczy jakieś 30cm różnicy poziomów, a może mieć np 1-1,5m długości, tworząc ładny pluszczący strumyk. Albo zgrabny 30cm wysoki wodospadzik w jednym miejscu.

Co do przepływu wody przez GK - najlepsze GK to tak naprawdę bez tego G - czyli filtry hydroponiczne - podłużne zbiorniki obsadzone roślinami (kosaćce...) z korzeniami wolno pływającymi w wodzie, opartymi np. na odwróconych dnem do góry skrzynkach na warzywa.
Sensowny GK w tradycyjnej formie czyli ze żwirem na dnie żeby spełniał rolę filtra - powinien mieć formę dość długiego strumienia. A już filtr GK zrobiony na podobieństwo filtra mechanicznego, tak, żeby woda faktycznie wpływała np. górą, przefiltrowywała się w dół przez żwir i korzenie i wypływała dołem (a z dołu - pamiętajmy o zasadzie naczyń połączonych - może wędrować rurą z powrotem do góry do wypływu) - już na 100% wymaga prefiltra mechanicznego. Tam musi płynąć woda bez cząstek stałych (osadu), bo inaczej taki filtr prawdopodobnie szybko się zamuli.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny