wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Artur
2011-01-10, 23:51
Jakie oczko dla koi?
Autor Wiadomość
Lena
Nowy


Dołączył: 12 Sty 2007
Posty: 5
Wysłany: 2007-02-27, 13:11   Jakie oczko dla koi?

Witam!
czy karp koi jest rybą stadną? Jakie minimalne wymiary powinno mieć oczko dla karpi?
Pozdrawiam i z góry dziękuje
Ostatnio zmieniony przez AurorA 2007-02-27, 18:39, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
jackon 
Oczkomaniak


Dołączył: 14 Maj 2006
Posty: 1054
Skąd: Władysławowo
Wysłany: 2007-02-27, 13:20   

dobrze trzymac kilka sztuk karpia koi w oczku
rybe te dorastaja do duzych rozmiarow, dlatego czym wieksze oczko, tym lepiej
_________________
pozdrawiam
Jacek
 
 
 
ZiK 
Przyjaciel forum
Witam :)


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 13 Mar 2006
Posty: 1002
Skąd: Zamość
Wysłany: 2007-02-27, 13:58   

W poradniku"sera" piszą że jeden karp długości 50 cm potrzebuje minimum 1000l wody. :)
_________________
Pozdrawiam Tomek :piwko:
Moje Pierwsze Oczko Wodne

Mój Profil Nasza Klasa

Moje Drugie Oczko Wodne
 
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2007-02-27, 20:12   

Tak jak napisał jackon, im większe tym lepiej :) Karpie koi dorastają do sporych rozmiarów choć mała szansa jest aby w małym oczku osiągnęły 50 cm :roll:
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
Lena
Nowy


Dołączył: 12 Sty 2007
Posty: 5
Wysłany: 2007-03-05, 12:56   

Dzięki. Ale jakaś konkretna liczba- ile najmniej karpi mogę mieć?
 
 
killer1558 
Przyjaciel forum


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 15 Maj 2006
Posty: 2634
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: 2007-03-05, 13:04   

Widzisz tu nie zależy ile możesz mieć, tylko jaki masz akwen ,pod koi ,jak powiesz to będziesz miała odpowiedż :)
_________________
Pozdrawiam-Marek
Oczkomaniacy są bez serca :hehe:
Oczko wodne i otoczenie

Makrofotografia
 
 
 
ZiK 
Przyjaciel forum
Witam :)


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 13 Mar 2006
Posty: 1002
Skąd: Zamość
Wysłany: 2007-03-05, 13:05   

Lena, Nie można Ci pomóc ile karpi możesz wpuścić nie znając pojemności,głębokości i wymiarów Twojego oczka. :P
_________________
Pozdrawiam Tomek :piwko:
Moje Pierwsze Oczko Wodne

Mój Profil Nasza Klasa

Moje Drugie Oczko Wodne
 
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2007-03-05, 13:09   

Lena napisał/a:
ile najmniej karpi mogę mieć?

Najmniej to możesz mieć jednego :hehe: ale tak jak wcześniej żeśmy pisali lepiej kilka dwa, trzy,cztery i więcej :P choćby mniejszych :) Ważne żebyś miała oczko głębsze jak 1m :)
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
ZiK 
Przyjaciel forum
Witam :)


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 13 Mar 2006
Posty: 1002
Skąd: Zamość
Wysłany: 2007-03-05, 13:50   

JAREK G napisał/a:
Ważne żebyś miała oczko głębsze jak 1m

Dla karpi koi oczko powinno mieć głębokość 1,5m lub więcej. :)
_________________
Pozdrawiam Tomek :piwko:
Moje Pierwsze Oczko Wodne

Mój Profil Nasza Klasa

Moje Drugie Oczko Wodne
 
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2007-03-05, 16:45   

zik napisał/a:
Dla karpi koi oczko powinno mieć głębokość 1,5m lub więcej.
1,5 m to przecież więcej jak metr czyli tak jak napisałem :hehe: A tak na poważnie to moje oczko miało mieć 1,5m głębokości ,ale w trakcie budowy okazało się że musiałem je trochę spłycić bo brakowało mi foli i w tej chwili ma ponad metr, ale nie wiem ile :roll: , a mam 7 koi i jakoś sobie radzą :)
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
Lena
Nowy


Dołączył: 12 Sty 2007
Posty: 5
Wysłany: 2007-03-05, 17:10   

Jeszcze nie mam oczka, jestem nowicjuszką i dopiero będę kopać (w sobotę? :) ), jednak w pszyszłości chce mieć w nim koi, a nie zamierzam robić "wielkiego przerusztowania"(np. pogłębiać).
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-03-08, 00:36   

Lena napisał/a:
Jeszcze nie mam oczka, jestem nowicjuszką i dopiero będę kopać (w sobotę? :) ), jednak w pszyszłości chce mieć w nim koi, a nie zamierzam robić "wielkiego przerusztowania"(np. pogłębiać).


Jeśli planujesz hodować wyłącznie Koi i to nie ten "chwast" jaki jest sprzedawany w większości hurtowni, a wyselekcjonowane i o określonym typie ryby, to przyjmuje się, że dla 10 - 15 dorosłych (80 cm ) karpi Koi potrzebne jest oczko, co najmniej o pojemności 10 000 do 15 000 litrów.
Na jednego (dorosłego) koi przyjmuje się 1 000 litrów wody.
Idealnym wymiarem oczka dla Koi jest 3x6 m, o głębokości 1,50, co daje 25 000 litrów. Czym większe tym lepiej, o kształcie podłużnym, wąskiego owalu, a najlepiej o kształcie ósemki. Oczko powinno być położone możliwie w półcieniu i najlepiej w pobliżu domu, tarasu. Ze względów praktycznych, częściej je możemy oglądać.

Budujemy go na folii PVC, EPDM, macie bentonitowej lub siatkobetonie.
Karpie koi są rybami wymagającymi dużo bardziej niż karaś czy nasz karp. Dlatego wyposażenie oczko powinno się składać z:
- dwóch odpływów, jeden denny (czyści oczko z mułu),
- drugi powierzchniowy tzw. "skimer" (oczyszcza oczko z pływających po powierzchni, liści, "śmieci" nawianych przez wiatr).
Filtry:
- mechaniczny ze szczotkami, biologiczny z odpowiednim złożem dla bakterii nitryfikacyjnych
- instalacja napowietrzająca w filtrzei w oczku, ta w oczku o wydajności co najmniej
Pompa wodna:
- o odpowiedniej wydajności, powinno się przepuścić w ciągu godziny całą wodę z oczka. Przy oczku o pojemności np. 30 m³ wydajność pompy powinna wynosić 15 m
³ /godzinę, przy różnicy wysokości 2 m.
Ogrzewanie:(do wyboru)
- grzałka stawowa,
- grzejnik przepływowy,
- pompa cieplna,
- centralne ogrzewanie (odgałęzienie z domowego ogrzewania, rozłożone na dnie oczka)
- termometr do mierzenia temperatury wody.
Woda w oczku powinna płynąć przez całą jego długość w ruchu okrężnym, nie może być zastoin wodnych w np. w zatoczkach, chodzi o odprowadzenie do spustu dennego, osadów dennych z oczka.

Prawidłowo wykonane oczko dla Koi powinno mieć pionowe brzegi. W bardzo zwięzłym, gliniastym gruncie, dno wykopu wykładamy folią lub EPDM, na warstwach izolujących od podłoża, natomiast w gruntach luźnych, piaszczystych trzeba wybetonować lub wymurować ściany oczka i po gładkim otynkowaniu ścian, wykładamy oczko folią PVC lub EPDM o grubości co najmniej 1 mm.

Można również wyłożyć wykop laminatem, jest to o tyle wygodne, że możemy wykonać z tego materiału dowolny kształt i jest bardzo wytrzymałe. Niestety ma jedną wadę jest bardzo drogie.

Rośliny w takim oczku sadzimy w miejscach nie dostępnych dla Koi, np. na specjalnie do tego celu wybudowanych półkach. Tak skonstruowanych, aby ryby nie miały dostępu do roślin, a w zasadzie do podłoża, które bardzo intensywnie przekopują w poszukiwaniu pokarmu.

Temperatura wody w oczku powinna wynosić przez cały sezon do końca października nie mniej niż 15°C, następnie temperaturę wody stopniowo się obniża, aż w styczniu i lutym osiągnie ona +4°C, następnie w połowie marca powinna osiągnąć minimum +15°C. Dla Koi najkorzystniejszą temperaturą jest 20 - 25 °C przez co najmniej 5 - 6 miesięcy w roku. Wtedy mamy gwarancję że ryby będą się prawidłowo rozwijały, a co najistotniejsze że będą się również bez problemów rozmnażały.
W okresie zimowym można całe oczko przykrywać rozpiętą na specjalnej konstrukcji folią pęcherzykową. Na zachodzie dostępne są specjalne puste w środku kulki z polipropylenu, którymi pokrywa się gęsto, jedna przy drugiej, na całej powierzchni oczko. Chodzi o to aby oczko w zimie nie zamarzało.

Reasumując, masz teraz Lena obraz tego co Cię ew. może czekać, jak zdecydujesz się na budowę specjalistycznego oczka do hodowli Koi. Wtedy masz gwarancję że pieniądze wydane na ryby nie zmarnują się jak ryby Ci usną. Bo te wyselekcjonowane ryby niestety dużo kosztują.

Jeśli chcesz hodować pospolite typy Koi, to w zupełności wystarczy normalne oczko, o głębokości nie mniejszej niż 1,50 m. i pojemności tak jak w oczku specjalistycznym. W takim oczku również i rośliny sadzimy tak, aby ryby nie miały możliwości kopania w podłożu. Powinno się im jedynie stworzyć takie warunki jakie mają inne ryby, ważna jest czystość wody.

Niestety w takim oczku ryby mogą, ale nie muszą, snąć. W każdym razie żyją krócej, a są rybami żyjącymi i kilkanaście lat w dostosowanych specjalistycznych oczkach. Po prostu jest większe ryzyko utraty ryby, bo nie ma tu stworzonych takich warunków, w jakich żyje w naturalnym środowisku, tam skąd pochodzi. W takim oczku Koi na pewno nie będą się rozmnażać.
Od strony finansowej, to nie wielka strata, te ryby są tanie, w porównaniu oczywiście z wyselekcjonowanymi typami Koi.
Nie mówię tu o naszej stracie psychicznej, po utracie ulubieńca i świadomości że mogła by ta ryba żyć dłużej, gdyby jej stworzyć odpowiednie warunki.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2007-03-08, 09:03   

No to jak Lena, to przeczyta co napisał Paweł, to już na pewno odechcę się jej hodować koi :hehe: Prawdopodobnie Lena, chce mieć kilka zwykłych koi w małym oczku :roll: dlatego aż tak bardzo się tym nie przejmuj zrób trochę większe oczko i głębokie na ponad metr i też będzie dobrze oczywiście o rozmnażaniu można zapomnieć, ale przy niewielkim oczku tom nie duża strata :) Oczywiście pompa (przy niedużym oczku 3500l/h powinna wystarczyć) i filtr musi być :)
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
jackon 
Oczkomaniak


Dołączył: 14 Maj 2006
Posty: 1054
Skąd: Władysławowo
Wysłany: 2007-03-08, 10:12   

moje zdanie jest takie:
wyselekcjonowane odmiany karpia koi (nie mowie o ich porazajacej cenie) mozna jedynie hodowac w basenach w szklarniach, tam najlatwiej utrzymac wszystkie parametry
z odmian rozmnazanych w kraju tez mozna wyselekcjonowac ladne egzemplarze
ja wybralem sobie 50sztuk z 20000 egzemplarzy
planuje je wpuscic do nowego oczka w maju, jak system korzeniowy lilii wodnych juz sie porzadnie rozwinie
_________________
pozdrawiam
Jacek
 
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2007-03-08, 10:23   

jackon napisał/a:
wybralem sobie 50sztuk z 20000 egzemplarzy
Ty to masz jackon, fajnie masz z czego wybierać :) aż CI zazdroszczę :P
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny