wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Oczko z bloczków betonowych i... folii
Autor Wiadomość
ciapa
Początkujący


Dołączył: 22 Paź 2006
Posty: 11
  Wysłany: 2006-10-22, 23:43   Oczko z bloczków betonowych i... folii

Od razu starym forumowiczom się przyznam. Jestem ciapa :oops: . Zamiast poszukać tu od razu dobrych rad, udałem się po rady do sklepu. I to chyba nie był dobry pomysł, zwłaszcza, ze wykazałem sie też inwencją twórczą i narobiłem głupot. Kosztownych. I teraz potrzebuję rady starych wyjadaczy :roll:

Zamarzyło mi się oczko formalne, o geometrycznym kształcie i pionowych ścianach. Takie dziwactwo :wink: , ale pasuje do stylu ogrodu. Oczko ma kształt prostokąta z półkolistymi zatoczkami, wymiary 8x12 m. Mam grunt gliniasty, więc myślałem, że pionowe ścianki będą ok. Zrobiłem wykop, ściany się ładnie trzymały w pionie, ale ktoś mi podpowiedział, że po czasie mogą się rozjechać. Poza tym były nierówne. Więc wymurowałem murek oporowy z betonowych bloczków ustawionych pionowo (grubość murku 14 cm, wysokość 80 cm). Między mur i ściany wykopu wlałem beton - ma różną grubość - od 5 do 30 cm. Potem zaczęło padać i glina na dnie zamieniła się w trzęsawisko. No to osuszyłem i wylałem na dno mocny beton (B20) 10 cm grubości, zbrojony siatką 3 mm o oczkach 10x10cm. Nie pytajcie o koszty, od razu się przyznałem, że jestem ciapa. Wyglądało to fajnie, więc pomyślałem: po co mi jakaś folia. Przykleję do ścian piaskowiec i będzie super. No ale ktoś mi zwrócił uwage, że ściany po zimie popękają, więc folię trzeba i tak włożyć, a że mam murek i beton na dnie to fajnie, bo krety i inne gryzonie niczego nie uszkodzą. a folia bedzie miała super warunki. Nie do końca byłem przekonany, bo doradca był ze sklepu z foliami, ale jednak kupiłem folię PVC o grubosci 1 mm. Nie pytajcie ile to kosztowało... :cry:

No i teraz meritum sprawy. Włozyłem tę folię (ja plus jeszcze 12 ludzi, bo ważyła chyba z 200 kilo). Wyglada to FATALNIE. Fałdy na dnie, fałdy na ścianach bocznych, w narożnikach istna gmatwanina, nie do ułożenia i nie do zamaskowania. Myślałem, że jak napełnię wodą, jakoś to się podociska do dna i ścianek, ale gdzie tam. Dalej wygląda fatalnie.

No i potwierdzają się stare prawdy: za błędy się płaci i madry Polak po szkodzie. Myślę teraz, by po zimie usunąć tę folię (może się uda sprzedać), uszczelnić nieckę jakimś preparatem i okleić kamieniem. Ale boję się tego pękania.

No i tak z pewną nieśmiałością pytam, co o tym sądzicie. Poczytałem sobie to forum i widzę, że jest tu sporo życzliwych ludzi z dużą wiedzą, to może ktos pomoże :roll:

Za co z góry serdecznie dziękuję.
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-10-23, 02:54   

Przypadek dość nietypowy, więc nie wiem czy ktoś może to mieć jakieś doświadczenie. :(
Napewno jeśli w bocznych ściankach nie ma zbrojenia jest bardzo duże prawdopodobieństwo że całość popęka. Postawiłbym raczej na zamaskowanie foli. Kamień i rośliny robią cuda. Tu gdzie jest największa gmatwanina i faldy foli można dać większe kamienie które folie docisną i zamaskują. Pionowe ścianki można maskować kieszeniami z roślinami wodnymi, różnymi matami czy foliami ozdobnymi (z wtopionymi kamykami). Może masz zdjęcie oczka wtedy będzie można coś konkretnie doradzić.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
ciapa
Początkujący


Dołączył: 22 Paź 2006
Posty: 11
Wysłany: 2006-10-23, 09:07   

Dziękuję za błyskawiczną reakcję i dobre pomysły :o :)

Niestety nie mam zdjęcia po ułozeniu folii, a przed napełnieniem wodą. Teraz na zdjęciu nie widać, jak to źle wygląda w naturze - aparat wszystko spłaszcza. Załączam zdjęcie sprzed włozenia folii.

Przepraszam za złą jakość zdjęcia, ale nie umiałem zrobić innego, żeby nie przekroczyło 38 kB. W nastepnym poście dołączę rzut oczka.

niecka.JPG
Plik ściągnięto 523 raz(y) 32,22 KB

 
 
ciapa
Początkujący


Dołączył: 22 Paź 2006
Posty: 11
Wysłany: 2006-10-23, 09:31   

Tak wygląda rzut poziomy oczka. Oczko ma głębokość 80 cm, poza strefą zaznaczoną kolorem szarym, gdzie obniża się do 1,5 m (skarpy mają nachylenie ok 45 stopni).

rzut.JPG
Plik ściągnięto 12445 raz(y) 4,55 KB

 
 
zbylan 
Początkujący



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 12 Kwi 2006
Posty: 24
Skąd: Piaseczno
Wysłany: 2006-10-23, 15:42   

AurorA napisał/a:
Przypadek dość nietypowy, więc nie wiem czy ktoś może to mieć jakieś doświadczenie. :(

Istotnie. Będziesz chyba pierwszym, kto uzyska takie doświadczenie, więc pozostaje nam teoretyzowanie (na bazie własnych doświadczeń).
Folii raczej nie usuwaj. Mówię to jako zwolennik oczek betonowych, ale w Twoim przypadku znikome są szanse na skuteczne uszczelnienie zbiornika w takim kształcie jak Twój. (W grę wchodziłoby jedynie wykonanie wewnątrz dodatkowej skorupy siatko-betonu (w sposób kilkakrotnie na tym forum już opisywany), o stopniu trudności i kosztach z uwagi na wielkość i kształt zbiornika wolę nie wspominać.
Z czasem "wszystko się ułoży". Woda zmętnieje i przesłoni głębsze fałdy wewnętrzne, wzdłuż brzegów wewnąrz oczka posadź rośliny (w koszach ustawionuch na np plastikowych obciążonych pojemnikach), które z czasem przysłonią folię wzdłuż brzegów. Sama folia także przybrudzi się, zmatowieje i w pewnym stopniu upodobni do naturalnych materiałów otoczenia. I jeszcze jedno. Jeśli oczko ma mieć charakter NATURALNY, to folię wzdłuż brzegów powinieneś przycisnąć sporymi płytami kamiennymi w taki sposób , by stworzył się z nich nawis kilka/kilkanaście cm nad lustrem wody i ... czekaj. Czas leczy rany
_________________
pozdrawiam - Zbyszek
(siatkobeton 12 mkw)
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2006-10-23, 16:24   

Bardzo fajny kształt i jak pasuje Ci stylem do ogrodu to super będzie wyglądalo. Ja też foli bym nie usuwał, każde inne rozwiązanie narazi Cię na dodatkowe koszty a efekt mierny lepiej kase przeznaczyć na rośliny, poczekac do lata na bardzo słoneczny dzień spuścić wodę i jak folia będzie mocno rozgzrana poprawic jeszcze ile się da reszte zamaskowć matami kokosowymi, roślinami, kamieniami i będzie naprawdę super.
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2006-10-23, 16:43   

Szybko działasz! A może udałoby Ci się sprzedać tę folię. Zima długa może znajdziesz nabywcę? Jesteś blisko bardzo mocne i ładnego (choć drogiego oczka z siatkobetonu). Czasami się upieramy by wykorzystac to co mamy, że pchamy się kolejne wątpliwe kroki.
Ale sprzedaż pewnie będzie trudna. Dlatego proponuję wrócić do operacji nakładania folii. Taką folią się nie bawiłem, ale podejmowałem inne wyzwania tego typu. Proponuje bys wyłożył dno, następnie je obciążyłi wtedy deliktanie naprężał brzegi. Po naprężeniu każdego z nich robił brzegi, które utrzymają efekty Twojej pracy. W rogach i innych załamanaich pewnie cudów nie zdziałasz i wtedy zostaje maskowanie. Możesz zamaskować te brzydkie miejsca także przez liście pływające np. lilii. Będzie ok, nie wszystko jest doskonałe.
Powodzenia, Bajbas
PS. A może jest jakies elastyczne mazidło, które w kluczowych miejscach można zastosowac by podkleić folię. Popytaj.
 
 
BOLEK 
Bywalec



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 26 Sty 2006
Posty: 116
Skąd: Brwinów
Wysłany: 2006-10-23, 19:23   

Witam

Nie wiem czy chcesz się dalej pąkować w koszta, ale ja bym wywalił folię i zrobił oczko z siatkobetonu. Na istniejącą konstrukcję z bloczków położył siatkę i wylał beton. Według mnie nigdy nie uda się dopasować folii do takich kształtów oczka i zawsze będzie mnóstwo paskudnie wyglądających fałd. A kształt jest dość oryginalny i szkoda by go było zmieniać tym bardziej, że jak piszesz pasuje Ci do ogólnego stylu ogrodu.


Hmm...
Taka mi na poczekaniu zaświtała myśl : jeśli konstrukcja jest mocna i stabilna może by wystarczyło położyć cienką warstwę zaprawy elastycznej - około 5 mm i zatopić w niej siatkę z włókna - tak jak to się robi przy docieplaniu budynków styropianem poczym pomalować to uszczelniaczem.
Hmm... sam nie wiem czy to dobry pomysł, ale trzeba będzie się nad tym głębiej zastanowić.
_________________
Pozdrawiam BOLEK
------------------------
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2006-10-23, 20:48   

Bolek,
tak nie da rady - na 100%. Siatka i cienkowarstwowa zaprawa nie zapewni szczelności. Będą mikroszczeliny. Musiałby pociągnąc czymś elastycznym (są takie wynalazki), a to będzie droga rzecz (znam takiego co wylaminował oczko - na beton zbrojona żywica, tylko dla uszczelnienia).
Ale teraz to albo folia cd, albo co ja delikatnie sugerowałem siatkobeton. Gorzej będzie jak gość się narobi, a potem nie będzie miał wody przezroczystej i nikt nie zauważy różnicy. Ale świadomość, że jest OK zawsze najbardziej cieszy właściela - wiem z autopsji.
Pozdro, Bajbas
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-10-24, 00:00   

Bajbas ma rację Bolka pomysł się nie sprawdzi, szczególnie jeśli weźmie się pod uwage pionowe ścianki. Wpadła mi do głowy jeszcze jedna myśl - może można by wyciąć te zbyteczne kawałki folii gdzie ona się marszy i całość porządnie zgrzać lub skleić - widziałem że są firmy, które robia to doskonale - beż żadnych fałd.

zobaczcie
http://www.alledrogo.pl/ite..._promocja_.html
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2006-10-24, 00:06   

AurorA napisał/a:
zobaczcie
http://www.alledrogo.pl/ite..._promocja_.html

To jest chyba dobry pomysł :)
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
Maikler 
Hobbysta


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 24 Wrz 2006
Posty: 303
Skąd: nie wiadomo
Wysłany: 2006-10-24, 14:30   

Ja mam oczko z folii 2mm, ułożenie bez fałd i zagięć byłoby niemożliwe na zwykłym kawałku folii, dlatego cała folia była zgrzewana "na wymiar" z mniejszych kawałków folii. Jestem z tego zadowolony. Także tak jak mówi Aurora, to może się udać. :)
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2006-10-24, 16:57   

Witajcie,
inicjator wątku zamilkł. Ciekawe dlaczego?
Ale ten wątek to chyba powinien być "w temacie oczko z folii", tam są spece od tego materiału. Swoją drogą czego to ludzie nie wymyślą (warto zobaczyć link Arka). Obkładać basen betonowy folią! Ale może to jest rozwiązanie. Tylko czy folia raz zalana wodą i w inny sposób ubrudzona da się zgrzewać. Jak mówiłem pytania do fachowców, mam nadzieje, że nasz rozmówca zmieni nick i pochwali się wiosną, że wszystko OK.
Pozdrawiam, Bajbas
 
 
BOLEK 
Bywalec



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 26 Sty 2006
Posty: 116
Skąd: Brwinów
Wysłany: 2006-10-24, 17:38   

Witam

Bajbas napisał :
Cytat:
Bolek,
tak nie da rady - na 100%. Siatka i cienkowarstwowa zaprawa nie zapewni szczelności. Będą mikroszczeliny.

A czy ja napisałem, że siatka i cienkowarstwowa zaprawa zapewni szczelność ? Nie wiem dlaczego wysnułeś takie wnioski z mojej wypowiedzi ?

Aurora napisał :
Cytat:
Bajbas ma rację Bolka pomysł się nie sprawdzi, szczególnie jeśli weźmie się pod uwage pionowe ścianki.

Czy mógłbyś uzasadnić dlaczego tak uważasz ? I co mają do rzeczy pionowe ścianki ?

A ten pomysł z folią na beton - bardzo ciekawy. Szkoda, że nie jest opisana cała technologia wykonania tego systemu.
_________________
Pozdrawiam BOLEK
------------------------
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-10-24, 19:57   

BOLEK napisał/a:
Czy mógłbyś uzasadnić dlaczego tak uważasz ? I co mają do rzeczy pionowe ścianki ?


Napór lodu zimą przy pionowej ściance doprowadzi do pęknięcia. Po prostu lód nie będzie miał gdzie "rosnąć".
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny