wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Strefa bagienna jako filtr ...
Autor Wiadomość
Adam 
Uczestnik


Dołączył: 09 Mar 2006
Posty: 75
Wysłany: 2006-03-10, 14:12   Strefa bagienna jako filtr ...

Mam pytanie , otóż planuje przebudowe oczka myśłałem żeby znacznie powiększyć strefe bagienną żeby służyła jako dodatkowy naturalny filtr .Chciałbym sie dowiedzieć co wy na ten temat sądzicie i czy to jest dobry pomysł , jak tak to jakie rośliny będą najlepsze do posadzenia w tej strefie , i co sądzicie na pomysł wysypania dna oczka żółtym piachem :pa: :victory:
 
 
 
Michał 
Bywalec



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 26 Lut 2006
Posty: 189
Skąd: Pruszków
Wysłany: 2006-03-10, 14:48   

co do zoltego piachu to wedlug mnie mozesz do oczka przyniesc tylko "zaraze" , no chyba ze wyprazysz piasek w wysokiej temp. :) ,a podczas czyszczenia oczka bedziesz mial piasek wymieszany z mulem :) , strefa bagienna ; tutaj niech wypowiedza sie kilkuletni praktycy, ale wedlug mnie jezeli zrobisz to z glowa to powinno byc dobrze :) . Wiadomo ze rosliny stanowia dobrego przeciwnika dla glonow, zywia sie tym samym co jest w wodzie , im wiecej roslinek (be zprzesady) tym lepiej, poczytaj inne tematy tam juz poruszane byly rosliny.
_________________
ZANIM ZAPYTASZ - SZUKAJ
ZANIM NAPISZESZ - SZUKAJ
PRZESTRZEGAJ ZASAD FORUM
 
 
 
JacekN8 
Hobbysta



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Sty 2006
Posty: 426
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2006-03-10, 16:28   

Najlepiej jest w doniczkach rośliny trzymać, wystarczy że żaba kopnie lekko nogami i woda się mąci... ale powiedz jak chcesz zrobić ten filtr w strefie bagiennej.
_________________
Jakie by było życie bez komputera??? :)
AMD
ASUS
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-03-10, 17:21   

Adam napisał/a:
Mam pytanie , otóż planuje przebudowe oczka myśłałem żeby znacznie powiększyć strefe bagienną żeby służyła jako dodatkowy naturalny filtr .Chciałbym sie dowiedzieć co wy na ten temat sądzicie i czy to jest dobry pomysł , jak tak to jakie rośliny będą najlepsze do posadzenia w tej strefie , i co sądzicie na pomysł wysypania dna oczka żółtym piachem


Co do piasku to bym nie ryzykował. Ładnie to będzie wygladało tylko na początku, później tak jak powiedział Michał piasek się zamuli i będzie problem - jak pozbyć się mułu pozostawiając piach.

Rośliny które najlepiej nadają się jako naturalny filtr to moim zdaniem kosaciec żółty, tatarak zwyczajny i wszystkie gatunki pałek. Można je sadzić w samym żwirze (np. w strumieniu). Wszystkie są bardzo wytrzymałe i żarłoczne. :good:
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Michał 
Bywalec



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 26 Lut 2006
Posty: 189
Skąd: Pruszków
Wysłany: 2006-03-10, 19:01   

Arku nie bedzie zadnego problemu z piachem i mulem , bedzie musial usunac wszystko albo plukac piasek a to juz pochlonie duzo pracy.
_________________
ZANIM ZAPYTASZ - SZUKAJ
ZANIM NAPISZESZ - SZUKAJ
PRZESTRZEGAJ ZASAD FORUM
 
 
 
Adam 
Uczestnik


Dołączył: 09 Mar 2006
Posty: 75
Wysłany: 2006-03-11, 04:56   

Dzieki za pomoc ,chyba zrezygnuje chyba zrezygnje z piachu i wysypie dno żwirem , też będzie ładnie i będzie więcej miejsca dla bakteri które działają w cyklu azotowym , a co do budowy tego filtru to po prostu działa to na zasadzie przepływania wody przez korzenie roślin które wyłapują szkodliwe związki z wody jako substancje odżywcze dla siebie. Czy ktoś już stosował taki filtr??:pa:
 
 
 
JacekN8 
Hobbysta



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Sty 2006
Posty: 426
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2006-03-11, 08:50   

W takim razie rośliny muszą być w strumyku...
_________________
Jakie by było życie bez komputera??? :)
AMD
ASUS
 
 
 
Adam 
Uczestnik


Dołączył: 09 Mar 2006
Posty: 75
Wysłany: 2006-03-11, 10:39   

Myslałem o tym lecz mam możliwośc wybudowania drugiego oczka okolo 0,5 wyżej , od już istniejącego i połączyć do małym wodospadem a ponadto chciałbym w nim trzymać ryby.Uważam że po zastosowaniu wiekszej pompy można uzyskać dobry obieg wody :pa:
 
 
 
JacekN8 
Hobbysta



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Sty 2006
Posty: 426
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2006-03-11, 17:33   

Jesli chcesz miec naprawde dobry i wydajny strumien to mysle ze pompy z tetry sa super. Wada to cena, dosyc drogie. A w jednym oczku mozesz sobie trzymac narybek, a w drugim dorosle ryby.
_________________
Jakie by było życie bez komputera??? :)
AMD
ASUS
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-03-11, 18:01   

Pompy Tetry mają jedną super zaletę - nie mają filtra wstepnego. Filtr taki wystepujący np. we wszystkich aqaelach szybko się zapycha przez co spada znacznie wydajnośc pompy. W pompach Tetry wciągane są zanieczyszczenia o wielkości 1 cm, a nawet większe nie powodując zapchania pompy. Niestety tak jak mówi Jacek nie są one tanie.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
JacekN8 
Hobbysta



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Sty 2006
Posty: 426
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2006-03-11, 18:16   

Widziałem ładnego Tetra OFX 7000l/h za 800zł :( , ale myśle że jak ktoś będzie miał co z tym robić i ma pieniądze to warto kupić :wink:
_________________
Jakie by było życie bez komputera??? :)
AMD
ASUS
 
 
 
Michał 
Bywalec



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 26 Lut 2006
Posty: 189
Skąd: Pruszków
Wysłany: 2006-03-11, 19:01   

to slaba cena Jacku, sasiad do swojego oczka z formy zakupil sobie pompe 10000 l/h za ponad 1500 zl, jak go zapytalem po co mu taka pompa to powiedzial ze strumien musi szybko plynac, po kilku dniach zauwazylem ze pompe wlacza bardzo rzadko, kupil troche za duza jak na to oczko i strumien, bo jak pompa "ruszyla" to w promieniu 10 m nic nie slychac (ciezko sie rozmawia) tylko szum wody.
_________________
ZANIM ZAPYTASZ - SZUKAJ
ZANIM NAPISZESZ - SZUKAJ
PRZESTRZEGAJ ZASAD FORUM
 
 
 
JacekN8 
Hobbysta



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Sty 2006
Posty: 426
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2006-03-11, 20:07   

Michał, heh dobre... tylko na co mu 10000l/h. Mógłby być tylko musiałby być szeroki strumyk.
_________________
Jakie by było życie bez komputera??? :)
AMD
ASUS
 
 
 
Adam 
Uczestnik


Dołączył: 09 Mar 2006
Posty: 75
Wysłany: 2006-03-12, 07:31   

Mam pytanko ,czy ktoś już stosował taki filtr albo może zna kogoś kto taki stosuje zastanawiam sie czy jest on skuteczny :?: :pa:
 
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-03-12, 21:41   

Adam napisał/a:
Mam pytanko ,czy ktoś już stosował taki filtr albo może zna kogoś kto taki stosuje zastanawiam sie czy jest on skuteczny :?: :pa:


Mam u siebie strumień częsciowo obsadzony roslinami, a TUTAJ masz poglądowy opis takiego flitra glebowo - korzeniowego. Bardzo dobrą roślina do takiego filtra jest również oczeret jeziorny(sitowie jeziorne) (Schoenoplektus lacustris).
A jako ciekawostkę powiem Ci że filtry gleboeo - korzeniowe maja praktyczne zastosowanie w oczysczaczaniu ścieków domowych. Najstarsze w Polsce działają od stu lat, beż zadnej obsługi.
Roślinami filtrującymi w takich filtrach jest wierzba wikliniarska (wiklina) i czcina. Między budynkiem a złożem filtracyjnym buduje śię jedynie odstojnik, a ścieki spływją bez zawiesin do złoża i po przefiltrowaniu mogą nawet zasilać ....oczko wodne. A TUTAJ , masz małe co nieco o tych filtrach.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny