wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Zielona woda w oczku wodnym od 2 lat
Autor Wiadomość
Collino642 
Nowy


Dołączył: 26 Kwi 2013
Posty: 6
Skąd: Dobrodzień
Wysłany: 2014-04-24, 13:29   Zielona woda w oczku wodnym od 2 lat

Witam, mam problem z zieloną wodą/glonami od dwóch lat.
Oczko ma pojemność 9m3. Mam Filtr 10000l,lampe i pompe

PH wody wynosi 7,5.

Wczoraj poprzycinałem większość roślin bo były przerośnięte po ubiegłym sezonie.
W oczku mam 10 karpi koi (10cm-30cm) 15 karasi(13cm) 2 tołpygi małe, 2 złote orfy, 1 lina oraz 2 żółwie. Roślin tyle co widać na zdjęciach oraz 5 lili wodnych i 5 grążeli (dosyć dużych).

Woda z oczka wodnego trafia do lampy(aktualnie jest wyłączona ze względu zasiedlenia sie bakterii w filtrze) po czym następnie leci do filtra w celu oczyszczenia a na końcu trafia na widoczną kaskadę, gdzie pozostaje spłynąć drogą w dół do oczka.

Czytałem dużo porad, potrzebna jest cierpliwość. Roślin przybywa z roku na rok a woda dalej zielona. Ryby są tylko widoczne w porze karmienia.

Zdjecia:
1
2
3 - tak wygląda woda w wiaderku 10l





Miał ktoś podobny problem? Po prostu nie wiem w czym jest błąd i nie mogę go zdiagnozować.
Ostatnio zmieniony przez Adacho 2014-04-25, 07:13, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
lasoch 
Oczkomaniak
Komplemenciarz forum



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 22 Wrz 2012
Posty: 1851
Skąd: Lasochów - woj. Św.
Wysłany: 2014-04-24, 14:10   

Myślę, że masz za dużo ryb. Gdybyś zostawił same karpie to i tak byłoby ich za dużo, ponieważ one bardzo brudzą, tak samo jak żółwie. Jak zmieściłeś w tym oczku 5 lilii i 5 grążeli? Chyba, że niektóre lilie to miniaturki. Wszystkich roślin jak widać sporo. Ja o dziwo w niewiele większym oczku z około 30 rybami (ale są to karasie, kiełbie, orfy i liny) miałem taką wodę pierwszy sezon, a nie miałem żadnej techniki (zresztą do tej por nie mam), a na drugi rok miałem pół metra przejrzystości. Przy koi potrzeba filtra o mocy większej niż potrzeba przy innych rybach. A czy rośliny są sadzone w koszach? Bo jak się nie mylę, to kosze właśnie są zawieszone na drutach, ale z jednej strony chyba masz półkę bagienną.
Ogólnie piękne oczko z śliczną kaskadą i otoczeniem. A czy pod tym strzyżonym cyprysikiem rośnie czosnek niedźwiedzi czy konwalie ?
_________________
https://www.facebook.com/...f_type=bookmark
 
 
Gosik 
Przyjaciel forum
Polonistka Forum



Pomogła: 129 razy
Dołączyła: 06 Maj 2010
Posty: 4150
Skąd: Warszawa/Radzymin
Wysłany: 2014-04-24, 17:09   

Piękne oczko, a jak dodasz przypraw, będzie równie wspaniała zupa rybna. Mówiąc krótko : STANOWCZO za duża obsada ryb.
_________________
Moje pierwsze oczko 2010r. http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4290
Płazarium 2013
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
 
Adacho 
Moderator



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 02 Lut 2013
Posty: 785
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2014-04-24, 23:00   

Ten filtr wody nie wyklaruje. Czy ruch wody jest 24/7 ? Na zdjęciach kaskada nie pracuje ?
_________________
Adam pozdrawia
MOJE OCZKO WODNE
 
 
Collino642 
Nowy


Dołączył: 26 Kwi 2013
Posty: 6
Skąd: Dobrodzień
Wysłany: 2014-04-26, 12:26   

Rośliny częściowo posadzone są w koszach a z drugiej strony mam półkę bagienną.

Lilie i grążele mam rozmieszone w różnych kątach stawu, tak aby w lato był zarośnięty.
Tak, to konwalie rosną obok stawku. :)

Aktualnie filtr nie pracował bo czekałem na nową matę kokosową i gąbkę mechaniczną - musiałem na nowe wymienić.

Aktualnie filtr pracuje teraz 24/7.

Może połączenie pompa--> lampa uv--> filtr jst złe i nie działa tak jak powinno?

Albo w filtrze czegos mi brakuje ?
Mam to ww taki sposób poukładane:
1. szczotki mechaniczne
2.gąbka mechaniczna + 1 filtr kokosowy
3.filtr kokosowy na niższej półce
4.bio kulki plastikowe + ceramika


Jeżeli jedyne wyjście to pozbycie sie częściowej ilości ryb - zrobię to.
Bo dość mam już "gnojoku" zamiast pięknego oczka wodne, a wiem, ze ma potencjał. :)

pozdrawiam
 
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-04-26, 13:54   

Mój dorywczy patent na zieloną wodę to dodatkowy awaryjny filtr mechaniczny z gęstą ovatą. Robię takie z płaskiego zamykanego pokrywą pudła plastikowego z marketu. Jako ruszt na dno daję kratkę do trawy, na to plastikową siatkę ogrodzeniową ok. 1x1cm, na to idzie kilka warstw ovaty, kolejna siatka i parę kamyków, aby to dociążyć (aby sprzęt był bardziej mobilny, to dociążenie mogłoby być jakieś nieruchome, mocowane). W pokrywie wycinam szczeliny ok. 7mm, tak żeby żadna mała rybka tam nie wpływała, bo i po co.
Pompa od strony ssania podłączana jest do drenażu, przez przebity u dołu bocznej ściany filtra otwór z zamocowaną złączką. Woda wpływa od góry otworami w pokrywie, przepływa przez ovatę, drenaż i wysysana jest spod drenażu przez pompę.
Całość razem z pompą zatapiam w oczku, ale można by też zrobić do tego celu oddzielną komorę poza oczkiem, będącą częścią układu filtracyjnego.

Taki filtr w ciągu paru dni powinien wyłapać całą zawiesinę z oczka. Trzeba go oczywiście pilnować i płukać ovatę w miarę potrzeby - widać to po zmniejszeniu przepływu.
Oczywiście jest to tylko zwalczenie objawów problemu, ale z dość przyjemnym efektem klarownej wody. Przyczyny problemu zwalczają rośliny i filtr biologiczny, ale ten z kolei ma znikomą zdolność 'odcedzania' z wody zawiesiny.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny