wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Adacho
2014-03-11, 06:59
Nasze Koi
Autor Wiadomość
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-03-14, 07:28   

musasz napisał/a:
17,20 Yorigoi Karashigoi
...
Czy jest jakaś zasada przy tworzeniu nazw np. rodzaj łuski, barwa podstawowa i…… inne barwy


No, teraz to już mnie poprawcie jakby co:

Co do Yorigoi, to nie jest to raczej oficjalna nazwa (pod)odmiany. Możesz po prostu powiedzieć, że Twój Karashigoi jest Yorigoi.
Barwa - tak, np. Beni Kumonryu - taki, gdzie występuje Hi - to bardziej oficjalna nazwa.
Przykłady modyfikacji nazw:
Ai Showa - Showa z plamkami ai (błękit)
Budo Sanke - Sanke z wzorem budo z dodatkiem czarnych plam
Boke Showa - odmiana Showa z rozmytym, niebieskawym, siatkowanym sumi (czerń) (słabo wykształcone sumi)
Albo: Tsubaki Sanke - Aka Sanke (cały czerwony) z pasmem plam sumi (czerń) biegnącym przez całe ciało. Zaliczany do Kawarimono.
Albo: Narumi Asagi - Asagi w kolorze niebieskim o średniej tonacji, nawiązanie do tradycyjnego ubioru w tym kolorze. Jaśniejszy niż Konjo Asagi, ciemniejszy niż Mizu Asagi.

Czasem nie sama obecność, lecz zasięg / dominacja koloru odstająca od 'normy' jest powodem wyróżnienia nazwy:
Hi Shusui - Shusui z czerwonym kolorem rozciągającym się od brzucha aż po grzbiet

Do tego masz np. ilość plam - również możesz dołożyć to słowo określając swoją rybę:
ohmoyo, nidan, sandan, yondan, inazuma - schemat wzoru: pojedynczy, 2 plamy, 3 plamy, 5 plam, błyskawica
Obecność tancho - jeżeli jest jedynym wzorem, to tak dookreślasz rybę, jeżeli razem z innymi oddzielnymi obszarami koloru - to: maruten

Warto zapamiętać też:
Wagoi - koi pełnołuski <> Doitsu - krzyżówka niemieckiego karpia hodowlanego z japończykami.
Humorystyczne jest pochodzenie nazwy - to japońska wymowa niemieckiego 'Deutshe' :)
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
Radzionek 
Entuzjasta



Pomógł: 24 razy
Dołączył: 27 Sty 2014
Posty: 565
Skąd: Podbeskidzie
Wysłany: 2014-03-14, 09:32   

Paweł, pamięć absolutna czyni z Ciebie eksperta. Mnie, choćbyś mówił sto razy, to i tak wszystkie koi są piękne :)
_________________
Radek-na marzenia dobry jest każdy czas.
 
 
musasz 
Uczestnik


Dołączył: 16 Lut 2014
Posty: 84
Skąd: Jasło
Wysłany: 2014-03-14, 19:38   

Witam! Paweł gratuluję wiedzy. I nie tylko ja. Michał przysłał mi e-maila (choć wiem ile ma roboty przy kwarantannie) i chwali Cię za wiedzę. Pomógł mi w rozpoznaniu niektórych i z tego co widzę to prawie wszystko się potwierdza.
Klasyfikacja Michała:
26-27 -chagoi
28- benigoi
29-31, 35 hi -utsuri
32-34,41,43,44,46- showa
36-40, 42,45,47,49,50 sanke
48,51- Yamatonishiki
50-showa sanke?
52-?
53- kikusui
54-? goromo lub koromo albo ochiba
55,56-60- goshiki
61,62 koromo lub goromo
63,65,67 kujaku
64 -?
66 - ochiba gin rin
68-?
69-hariwake
70- asagi (całe pomarańczowe hi-asagi)
71-shiro -utsuri lub matsukwabake.

Tom11 też dzięki.
Też mi się podobają te z czarnym. Czy jest szansa że ten 71 jak dorośnie będzie czarny a nie szary?
A 53 Kikusui to Metallic Doitsu Kohaku?
68 to chyba ten gratis ponad 20cm czy coś z niego może wyrosnąć?
A 25 to też chagoi?
Prawie wszystkie rozpoznane, a może które Wam się najbardziej podobają?
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-03-14, 20:05   

Dzięki musasz za miłe słowa. :)

Cytat:

Też mi się podobają te z czarnym. Czy jest szansa że ten 71 jak dorośnie będzie czarny a nie szary?

Sumi ma to do siebie, że zazwyczaj pogłębia się z wiekiem ryby. Te maluszki są dopiero na początku drogi. Kiedy czyta się historie rozwoju danego osobnika, np. świetne eseje Joela Burkarda na koi.com, to widać, że drastyczne zmiany mogą zachodzić nawet u paroletnich egzemplarzy.
Cytat:
które Wam się najbardziej podobają?

Ja bym typował 31 i 32 - ponieważ podoba mi się ich zbalansowany na całym ciele wzór sumi, zwłaszcza 31, oraz charakterystyczne rzeczy na głowie: coś w rodzaju menware/hachiware - czyli ceniony przez hodowców wzór symbolizujący cięcie mieczem ukośnie przez twarz lub błyskawicę. Czyli czarna linia biegnąca diagonalnie przez głowę, lub wzór w kszałcie V. Coś takiego ma bardziej 33, a gdyby sumi zechciało mu wyleźć kiedyś w przyszłości spod skóry na wierzch, to dostałby fantastyczny, taki 'choinkowy' wzór na ciele. Jego dodatkowym atutem w przyszłości może być też - o ile zbielałyby mu końcówki płetw piersiowych - moto guro, czyli znowu cenny element: czarna nasada płetw, białe końce. Może ktoś się wypowie, czy z takiego etapu można coś rokować na ten temat.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
tom11 
Hobbysta


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 04 Sty 2010
Posty: 433
Skąd: 40 km od Lublina
Wysłany: 2014-03-14, 20:45   

70 to Matsuba a nie Hi Asagi (moje zdanie)

[ Dodano: 2014-03-14, 20:49 ]
Mój typ to 14 ,jak podskoczy ta platynka będzie zaje......

[ Dodano: 2014-03-14, 20:56 ]
Cytat:
Ja bym typował 31 i 32 - ponieważ podoba mi się ich zbalansowany na całym ciele wzór sumi, zwłaszcza 31, oraz charakterystyczne rzeczy na głowie: coś w rodzaju menware/hachiware - czyli ceniony przez hodowców wzór symbolizujący cięcie mieczem ukośnie przez twarz lub błyskawicę. Czyli czarna linia biegnąca diagonalnie przez głowę, lub wzór w kszałcie V. Coś takiego ma bardziej 33, a gdyby sumi zechciało mu wyleźć kiedyś w przyszłości spod skóry na wierzch, to dostałby fantastyczny, taki 'choinkowy' wzór na ciele. Jego dodatkowym atutem w przyszłości może być też - o ile zbielałyby mu końcówki płetw piersiowych - moto guro, czyli znowu cenny element: czarna nasada płetw, białe końce. Może ktoś się wypowie, czy z takiego etapu można coś rokować na ten temat.


Jestem pełen podziwu :good:

[ Dodano: 2014-03-14, 21:10 ]
Cytat:
Też mi się podobają te z czarnym. Czy jest szansa że ten 71 jak dorośnie będzie czarny a nie szary?

bedzie czarny ale narazie to maleństwo
 
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-03-14, 21:25   

tom11 napisał/a:
70 to Matsuba a nie Hi Asagi (moje zdanie)

tom11, :piwko:
Matsuba należy do Hikari, więc powinna w zasadzie mieć połysk. Może tutaj leży sedno sprawy?
W sumie, mam takiego samego, więc nie miałbym nic przeciwko posiadaniu Matsuby...
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
Leszek Garwolin 
Bywalec


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Lis 2011
Posty: 161
Skąd: Garwolin
Wysłany: 2014-03-14, 21:32   

Witam.Kolego MUSASZ mam parę pytań,jeśli można.Powiedz mi jak wyglądała dostawa boxa?Dostałeś ,,do domu,, czy jeżdziłeś sam do Rzeszowa.Jeśli jeżdziłeś to box był oryginalnie zapakowany i brałeś w ciemno czy oglądałeś zawartość.A ,i jaki hodowca tych ryb?Jeśli to nie tajne to proszę o odp.AAA i jeszcze jak cenowo ogółem to wyglądało.transport odprawa itp.
_________________
Leszek
 
 
 
musasz 
Uczestnik


Dołączył: 16 Lut 2014
Posty: 84
Skąd: Jasło
Wysłany: 2014-03-14, 22:08   

Tak jak napisałem wcześniej. O cenę pytać u źródła gdyż zależy od różnych czynników, choćby cena jena. Ja zapłaciłem za boxa, a opłaty typu transport z Amsterdamu odprawa była już doliczona. Nie wiem nawet ile kosztował u hodowcy. Po prostu umówiliśmy się na cenę za jaką mi sprowadzi boxa. Odbiór z trasy (E4) by jak najszybciej zacząć aklimatyzację - najbliżej miałem do Pilzna. Box był zapakowany oryginalnie i nie zaglądałem do niego, tylko czułem jak się ruszają i są żywe. Ja chciałem ten box od Yamazaki. Ja jestem zadowolony :yahoo: - choć ryzyko co przyjdzie :?: .
http://www.ornafish.com/stock/970
Ostatnio zmieniony przez musasz 2014-03-14, 22:15, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-03-15, 19:29   

musasz napisał/a:
71-shiro -utsuri lub matsukwabake.

Zauważyłem to Matsukawabakke.
Będzie stosunkowo łatwo je wykluczyć, bo powinno zmieniać wzór ubarwienia z wiekiem, lub ze zmianą warunków (To samo dzieje się z ich pochodnymi - Kumonryu i Kikokuryu). Obserwuj.
Ponieważ mam (na 100%) egzemplarz tej samej co Ty odmiany, to byłbym niezmiernie ucieszony, gdyby faktycznie wyszło to, o czym piszę. Po pół roku nic takiego nie zauważyłem. Dla mnie Matsukawabakke to tajemniczy, wręcz kultowy sort. Jakkolwiek charakterystyczne ukośne wcięcia shiro u obu tych egzemplarzy bardziej pasują mi do Utsuri. U Twojego można powiedzieć o pojedynczo powtórzonym, ale bardzo wyraźnym fajnym wzorze ichimatsumoyo - szachownicy :)
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
ropi 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Cze 2013
Posty: 281
Skąd: 40km od Łeby
Wysłany: 2014-03-16, 21:12   

Ale fajnie!!! Wszyscy kupimy sobie po boxie rybek i bądzie w Polsce koi jak karasi :yahoo:
 
 
musasz 
Uczestnik


Dołączył: 16 Lut 2014
Posty: 84
Skąd: Jasło
Wysłany: 2014-03-16, 21:59   

To Japończyki by się ucieszyli. Polska największym eksporterem koi :brawo: . A przeciętny Kowalski jak się dowiedział ile dałem za „rybki” to się za głowę złapał :-o , a żona dalej nie wie ;) .
Wolanin masz może zdjęcie tego twojego? Przeglądałem google i gdyby przeżył i się wybarwił to super by był. Jedno zdjęcie nawet znalazłem z podobną szachownicą.
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-03-16, 23:00   

musasz napisał/a:
Wolanin masz może zdjęcie tego twojego? Przeglądałem google i gdyby przeżył i się wybarwił to super by był. Jedno zdjęcie nawet znalazłem z podobną szachownicą.

Mam dwa zdjęcia, oba paskudne, ale podaję w celach poglądowych - musisz uwierzyć, że z boku wygląda identycznie jak Twój. Może jedna różnica - w stosunku do wielkości ciała, Twój ma wyraźnie większe łuski. Może też dlatego na tym etapie wyraźniej widać siatkę?
Bardzo przepraszam za jakość, ale tak te zdjęcia wychodzą przy słabym świetle w piwnicy, normalnie patrząc siatka jest bardzo wyraźna.


p.s. A z drugiej, strony, patrząc z góry - bardzo ładny wzór siatki u Twojej rybki, wyobraź sobie rybę 50cm z taką popielatą siatką o dużych oczkach :)
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
musasz 
Uczestnik


Dołączył: 16 Lut 2014
Posty: 84
Skąd: Jasło
Wysłany: 2014-03-16, 23:30   

No twój większy :brawo: i ciemniejszy - bardzo fajny. Mój z tych co przyszły chyba najmniejszy i biel trochę szarawa. Choć na stronie którą podałeś niektóre koi zmieniają się z wiekiem i to bardzo. Nawet nie wiedziałem że aż tak. Niektóre z "brzydkiego kaczątka" zrobiły się cudne.
 
 
Radzionek 
Entuzjasta



Pomógł: 24 razy
Dołączył: 27 Sty 2014
Posty: 565
Skąd: Podbeskidzie
Wysłany: 2014-03-17, 21:59   

Mam takie pytanko odnośnie koi. Czy ktoś z Was zetknął się z takim gościem-Marek Bobko inżynier ichtiolog Water-Art, który na stronie swego sklepu oferuje koi od 5-8cm za sztukę 19zł? Zastanowił mnie bowiem koszt wysyłki na okrągło ok.150zł, co przy paru sztukach koi stanowi duże obciążenie. Szukam i pytam, bo wiem, że można na swoje potrzeby zadowolić się mniejszymi kosztami.
_________________
Radek-na marzenia dobry jest każdy czas.
 
 
ropi 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Cze 2013
Posty: 281
Skąd: 40km od Łeby
Wysłany: 2014-03-18, 12:33   

Interesowałem się tym ale to coś zbyt szemrane mi się wydaje. Gdzieś tu na forum była jakaś dyskusja na temat tego Pana , ale nie pamiętam gdzie.
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny