wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak zwalczyć glony w stawie
Autor Wiadomość
Ryba2008 
Przyjaciel forum



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 652
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-04-28, 11:38   

Witam.
Na forum są oczkomaniacy, którzy mają oczka przy domu, są i tacy, którzy w pewnej odległości. Ja mam oczko oddalone od miejsca zamieszkania 38 km i mogę je odwiedzać nie częściej niż raz w tygodniu. Utrzymanie mojego oczka w czystości jest dużo, duzo trudniejsze i wymaga nieco innych sposobów. Dlatego trudniej znaleźć wspólny język z właścicielem przydomowego oczko, bo obydwaj grajki grają inną melodie na tym samym instrumencie. Ja opisałem mój sposób na czystą wodę i tego będę się trzymał. Inni czekają na deszczówkę, inni nic nie robią i z tego powodu niech każdy ma racje. Pozdrawiam. :piwko:
_________________
Wszyscy jesteśmy Aniołami z jednym skrzydłem. Będziemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka. Bruno Ferrero
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-04-28, 15:03   

Rzeczywiście, próbowałem się tak teoretycznie postawić si w twojej sytuacji /odwiedzanie oczka raz na tydzień czy dwa/. Ciężka sprawa. Ja nawet jak pogoda "pod psem" dwa czy trzy razy dziennie jestem przy wodzie i mogę wyciągnąć zeschły liść lub zdechłą żabę.
 
 
art102 
Początkujący


Dołączył: 06 Sie 2015
Posty: 37
Skąd: Koniecpol
Wysłany: 2016-04-28, 17:29   

Oczkomaniacy co do glonów nitkowatych o których tu pisałem to chyba z dnia na dzień padają. Po dodaniu Blue G.P woda stała się jeszcze bardziej błękitna. Myslę że ten "filtr" zaczął działać. Zmieniłem tez cykl pracy pompy z filtrem. Teraz pracuje od 5:00 do 8:00 , przerwa potem 11:00 do 14:00 , znów przerwa, a o 16:00 włącza się i pracuje do 22;00. Ten cykl powtarza się dobowo. Z filtra ( pierwsza beczka ) spuszczam co drugi dzień trochę szlamu a raczej wody z zielonymi nitkowatymi glonami. Przejrzystość wody OK - widać żwirek na głębokości 1,1m , oczywiście w odcieniu błękitu. Dosadziłem też trochę nowych roślin i czekam jak moje już w pełni urosną, ale to pewnie jeszcze z miesiąc.
Jak coś się będzie zmieniać napiszę.
Pozdrawiam: Artur
 
 
Ryba2008 
Przyjaciel forum



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 652
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-04-28, 19:49   

art102 napisał/a:
....Zmieniłem tez cykl pracy pompy z filtrem. Teraz pracuje od 5:00 do 8:00 , przerwa potem 11:00 do 14:00 , znów przerwa, a o 16:00 włącza się i pracuje do 22;00. Ten cykl powtarza się dobowo. Z filtra ( pierwsza beczka ) spuszczam co drugi dzień trochę szlamu a raczej wody z zielonymi nitkowatymi glonami. ...
Pozdrawiam: Artur


Witam ponownie. Kolego Arturze:
1. A z jakiego powodu filtr pracuje u Ciebie w sposób przerywany. Wg mnie filtracja powinna być ciągła. Tak piszą forumowicze stosujący filtrację beczkową.
2. Jeśli co drugi dzień musisz oczyszczać beczkę, to musi być to uciążliwe. Czy nie stałeś się w pewnym sensie przymusowym niewolnikiem. Wg mnie powinieneś poszukać innych sposobów mniej uciążliwych. Ryba2008
_________________
Wszyscy jesteśmy Aniołami z jednym skrzydłem. Będziemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka. Bruno Ferrero
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-04-28, 20:01   

Druga beczka /filtr biologiczny/ jest u ciebie kompletnie nie potrzebna. Chyba, że w końcu wspólnie namówimy cię by twój filtr pracował24h na dobę.
 
 
Monika 
Początkujący


Dołączyła: 26 Kwi 2016
Posty: 10
Skąd: Rudna
Wysłany: 2016-05-08, 19:39   

Witam! Wymieniłam wodę w moim oczku wodnym z powodu złych parametrów wody i zaczęły mi zdychać rybi z tego pewnie powodu. woda w oczku zielona . Moje pytanie jest takie jaki środek na przyszłość dodać na przyszłość do oczka wodnego by uniknąć powstawania glonów i utrzymać wodę klarowną. Dzięki za info. Podrawiam!
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-05-09, 08:14   

Ten środek o który pytasz nazywa się- rośliny.
 
 
art102 
Początkujący


Dołączył: 06 Sie 2015
Posty: 37
Skąd: Koniecpol
Wysłany: 2016-05-09, 09:07   

Ryba2008 napisał/a:
art102 napisał/a:
....Zmieniłem tez cykl pracy pompy z filtrem. Teraz pracuje od 5:00 do 8:00 , przerwa potem 11:00 do 14:00 , znów przerwa, a o 16:00 włącza się i pracuje do 22;00. Ten cykl powtarza się dobowo. Z filtra ( pierwsza beczka ) spuszczam co drugi dzień trochę szlamu a raczej wody z zielonymi nitkowatymi glonami. ...
Pozdrawiam: Artur


Witam ponownie. Kolego Arturze:
1. A z jakiego powodu filtr pracuje u Ciebie w sposób przerywany. Wg mnie filtracja powinna być ciągła. Tak piszą forumowicze stosujący filtrację beczkową.
2. Jeśli co drugi dzień musisz oczyszczać beczkę, to musi być to uciążliwe. Czy nie stałeś się w pewnym sensie przymusowym niewolnikiem. Wg mnie powinieneś poszukać innych sposobów mniej uciążliwych. Ryba2008



Witaj Ryba2008 .... co do pracy filtra - to ekonomia. Wiem że chcesz mieć oczko musisz płacić, tylko ja tych kosztów związanych z energią bardzo dużo w domu i ogrodzie. Chciałbym aby pracowała 24/24 tylko to nastepne 40 czy 50 zł miesięcznie. A tak zapytam : czy jak pracuje około 13 czy 15 godzin na dobe to mało ? . Przyznaję że nie mam doswiadczenia w prowadeniu oczka. Miałem jeszcze w "starym domu" tylko to było bardzo małe. Uczę się od Was wszystkich, nabieram doświadczenia i za każdą pomoc gorąco dziękuję. Jeśli naprawdę mało pracuje pompa to nie mam wyjścia tylko myszę wg Waszych sugestii przestawić na 24 godziny choć chcę tego uniknąć.
Pozdrawiam : Artur

[ Dodano: 2016-05-09, 10:12 ]
taniw napisał/a:
Druga beczka /filtr biologiczny/ jest u ciebie kompletnie nie potrzebna. Chyba, że w końcu wspólnie namówimy cię by twój filtr pracował24h na dobę.


taniw witaj miło

Mam małe doświadczenie w prowadzeniu oczka i czy możesz mi bliże napisać o zbędności drugiej beczki ? Co do filtra biologicznego to będzie budowany. Chcę aby całość wody z filtra ( 3 komory ) wpływała do filtra biologicznego a potem do oczka. Powierzchnię jaką mogę zagospodarować to jakieś 3 max 4 m2. Nie wiem czy to wystarczy i jaka ma być jego głebokość i czym wypełnione- wiem tylko że muszę dużo roślin posadzić strefy bagiennej. Jak masz jakieś sugestię to proszę przedstaw, dużo mi pomożesz w tym temacie. Z góry dziękuję.
Pozdrawiam : Artur
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-05-09, 14:47   

Filtr glebowo-korzeniowy o którym piszesz możesz zrobić wielkości dowolnej, opisów jego budowy jest na forum .. i ciut,ciut. Mnie chodziło filtr biologiczny. Czyli pewnie 2 i 3 komora twego filtra. Wypełniony jest on najczęściej wkładem/ np. keramzyt lub specjalna ceramika/. Bakterie nitryfikacyjne zamieszkujące te wkłady obumierają z braku tlenu w ciągu ok. godziny od ustania przepływu wody. Ponowne zasiedlenie wkładu trwa dwa tygodnie. W twoim wypadku lepiej więc kupić mniejszą, czyli zużywającą mniej prądu pompę, niż stosować przerywany cykl pracy.
 
 
Elendil 
Przyjaciel forum



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 17 Lut 2009
Posty: 1403
Skąd: Radom
Wysłany: 2016-05-09, 16:39   

Tak jak napisał @taniw - niechby był i dużo słabszy przepływ ale permanentny. Jak wyłączasz pompę na dłużej niż godzinę przy ciepłej pogodzie to złoże biologiczne można wywalić a lepiej dołożyć kolejną porcję wkładów do filtracji mechanicznej. Złoże biologiczne musi żyć, brak przepływu = śmierć pożytecznych bakterii. A odradzanie złoża to nawet kilka tygodni.

Btw, zauważyłem, że blue guard coś tam zaczął działać.
_________________
OCZKA ELENDILA MOJE PODRÓŻE TANIE HOTELE
5000l oczko + 1600l płazarium,
Pozdrawiam i zapraszam. Tomek.
 
 
 
Ryba2008 
Przyjaciel forum



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 652
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-05-10, 19:56   

art102 napisał/a:


.... Wiem że chcesz mieć oczko musisz płacić, tylko ja tych kosztów związanych z energią bardzo dużo w domu i ogrodzie. Chciałbym aby pracowała 24/24 tylko to następne 40 czy 50 zł miesięcznie......Pozdrawiam : Artur


Witam. Jeśli włączymy do sieci 220 V odbiornik energii o mocy 1W, to w ciągu miesiąca odbiornik zużyje jej 1 W * 24 h * 30dni = 720 W = 0,72 kW, za która zapłacimy 0,72 kW * 0,45 zł/ 1kW = 0,324 zł. Jeśli do filtracji beczkowej zastosujemy pompę wodną o mocy 100 W, to koszt utrzymania takiej pompy wynosi 100 W * 0,324 zł = 32,40 zł . Zastosuj zatem Arturze pompę o małej mocy i dużej wydajności. A wydajność pompy powinna zapewnić 2, krotne przepompowanie wody z oczka w ciągu doby = 24 h. Chyba , że się mylę. Pozdrawiam. :soczek:
_________________
Wszyscy jesteśmy Aniołami z jednym skrzydłem. Będziemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka. Bruno Ferrero
 
 
art102 
Początkujący


Dołączył: 06 Sie 2015
Posty: 37
Skąd: Koniecpol
Wysłany: 2016-05-25, 18:55   

Witam Was miło

Mam do Ciebie pytanie. Zrobiłem pomiar pH - wychodzi mi pomiędzy 7,6 a 7,9 w zalezności od pory dnia. Stwierdziłem że muszę muszę zejść do max 7. Zakupiłem torf kwaśmy włóknisty. W sklepie gość zapewniał że jest to torf do oczek. Do worka włożyłem jakies 60litrów i zanurzyłem w pojemniku za filtrem przez ktory przepływa woda z filtra do oczka. Mija już 2 doba a woda w tym pojemniku w którym jest worek z tofem ma 7,3pH. Czy tak powinno być i torf zacznie dopiero działać czy coś z forfem nie tak.
Z góry za informację dziekuję.

Pozdrawiam : Artur
 
 
Ryba2008 
Przyjaciel forum



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 652
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-05-26, 09:14   

:soczek:
art102 napisał/a:
Witam wszystkich.
......Zacznę od samego opisu oczka. Oczko ma kształt nieregularny z półkami na brzegach. Powierzchnia ok 23-27m2 max głębokość 1,1m , pojemność ok 20m3. Oczko obsadzone roślinami jak na zdjęciu od tataraków prze lilie a także rośliny pływające - chyba jeszcze mało. W oczku zainstalowana pompa o wydajności 10'000 lit/godz. Woda z pompy przepływa przez lampę UV 11W a następnie trafia do : 1/2 filtra przepływowego ( kupiony w sklepie ) , 1/2 na kaskadę. : Artur ( art102 )


Witam. Ja mam oczko o pojemności 22 m3 ( sporo rybek) i lampę UV kupiłem o mocy 55W. Lampę włączam wczesną wiosną, a wyłączam we wrześniu. Ty masz oczko o poj. około 20 m3, a lampę UV 11W.
Wg informacji, które znalazłem, na każdy metr sześcienny wody (1000l) w stawie , oczku wodnym powinien przypadać 1w mocy lampy UV. W zbiornikach pozbawionych roślin wodnych i przerybionych, duże ilości metabolitów w wodzie stanowią idealne warunki do rozwoju glonów, dlatego współczynnik ten powinien wynosić 2-3W na każde 1000litrów wody. Wg mnie, Twoja lampa UV powinna mieć minimum 36 W. Pomyśl także o filtrze K-G o powierzchni około 4m2 z dużą ilością roślin




, porzuć chemię, a w to miejsce kup sobie dużo CIERPLIWOŚCI. Woda w oczku , to jak wino w beczce, musi dojrzeć. Za dożo majstrujesz przy niej. Pozdrawiam.Ryba2008 :soczek:
_________________
Wszyscy jesteśmy Aniołami z jednym skrzydłem. Będziemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka. Bruno Ferrero
 
 
art102 
Początkujący


Dołączył: 06 Sie 2015
Posty: 37
Skąd: Koniecpol
Wysłany: 2016-05-26, 18:54   

Witaj Ryba2008

Dzięki za odzew w temacie. Co do oczka to wartośc 15 tys litrów będzie chyba bardziej właściwa. Wykonałem wiosną dokładny powiar i tyle mi wychodzi. Jeśli chodzi o lampę UV to rzeczywiście 11W trochę mała, tylko ja nie mam problemu z glonami które powodują że woda jest zielona tylko z nitkowatymi. One przyczepiają mi się do roślin i zapewne hamują ich wzrost, i oczywiście są na wszystkim co pod wodą . Lampa UV z tego co wiem to na glony nitkowate nie działa , dlatego ten torf aby jeszcze zmiejszyć pH do 6,5 czy coś w okolicy.
A przy okazji mam pytanie odnośnie "barwnika" B...G....P.... który wlałem do oczka: czy on powoduje że grążele nie chcą wyjść na powierzchnię wody ?. Lilje i inne rośliny które mam w oczu ładnie pojawiły się nad wodą a grążele mają liście ale przy samych donicach. Część z nich przeniosłem na płytką wodę około 20-30cm i ta sama sytuacja. Jak ktoś zna rozwiązanie problemu proszę o pomoc.

Pozdrawiam: Artur
 
 
Wosiu 
Nowy


Dołączył: 08 Maj 2016
Posty: 2
Skąd: Ostrów Wielkopolski
Wysłany: 2016-05-28, 10:01   

Witam. Czytałem, sadziłem, kupowałem środki i tak dwa lata. Worek pieniędzy poszedł na rośliny. Glony piękną zielenią zabijały mi to co nasadzałem. Dopiero jak zakupiłem za 17 PLN/litr 30% H2O2, zrobiłem roztwór 3% i w dawce 120ml/m3 kroplownicą wpuszczałem przez około 20 godzin u wylotu z filtra glony poległy. Został po nich dywanik martwych nitek. Rośliny, żaby, owady i reszta basenowiczów czuje się świetnie. Zmąciłem ten dywanik aby spłynął na część kąpielową gdzie jest płasko i leży pompa na głębokości 2 m. To czego pompa nie zabrała do filtra wyssał odkurzacz i jest ok. Myślę, że jak nitki łeb wychylą powtórzę to i po czasie gdy ilość biomasy w roślinach zacznie przeważać nad glonami dam spokój. Z całym szacunkiem dla ekofanatyków ale uważam, że sztuczny zbiornik może wymagać rozwiązań które wspomogą pożądany kierunek rozwoju masy zielonej. Pozdrawiam

Zbiornik 90m3, strefa kąpielowa - sześcian 7,5x4x2, strefa bagienna - cała reszta gł. do 50cm. Filtr 24h, 5-cio komorowy, ok 1,2m3 - vortex+W_BOX-szczotki-mata-gąbka-kaldness z napowietrzaniem, strumień z wylotu filtra z dwoma stopniami po 3m każdy.
kH-5, gH-10, pH-7-8, fosfor (nie badany, ale na bank za dużo), CO2-w zielonym polu.
Żaby, kijanki, pływaczki, larwy(?), bezrybie.
Nigdy nie było problemu zielonej wody, tylko nitki.
Wiek stawu-2 lata.
Wiek wody-1 rok.
Pozdrawiam
_________________
Wosiu
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny