wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak zwalczyć glony w stawie
Autor Wiadomość
włecha 
Początkujący


Dołączył: 07 Mar 2014
Posty: 11
Skąd: Rychnowy
Wysłany: 2014-03-11, 14:07   

Dzięki :)
A ona sama sie rozsadzi czy w naszych warunkach cięzko zeby sama sie rozmnożyła ?:P
To znaczy nie wszystkie ale część glonów :)

[ Dodano: 2014-03-11, 14:10 ]
U mnie na wsi babka ma wodę przejrzystą na mniej więcej 1m lub 1.20m i podobne podłoże, też nie ma cyrkulacji wody, tylko mówi że sypie wapnem. A do tego zbiera jej się ,,rzęsa'' ma amury wpuszczone i jej rzęsy nie wycinają xd Pewnie tych amurów przez wapno już nie ma :)
 
 
Bartosz_n 
Entuzjasta



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 02 Wrz 2010
Posty: 666
Skąd: W-wa
Wysłany: 2014-03-11, 18:04   

Lilie bardzo szybko rozrastają się poprzez swoje kłącze . Kupisz kilka sztuk a w przyszłym sezonie będziesz miał drugie tyle ;)

Wapno zostaw na ostatnią deskę ratunku .
Może byś trochę ryb wyłapał ? To tez pomoże w walce z glonami .
_________________
Pozdrawiam

Bartek
MOJE OKO
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=5051
 
 
Radzionek 
Entuzjasta



Pomógł: 24 razy
Dołączył: 27 Sty 2014
Posty: 565
Skąd: Podbeskidzie
Wysłany: 2014-03-11, 19:37   

włecha,pierwszy Twój post niewiele powiedział o tym ile karpi, narybku bolenia i jazia, linów, sumów i karasi masz w swoim stawie. Taka woda to wynik rycia "dzików" na całej powierzchni stawu. Tym bardziej, że nie masz praktycznie nic, co by wprawiło tak ogromną ilość wody w dobrej jakości filtrację (350 000 tys.). Nie słuchaj podszeptów babki ze wsi, ani tym bardziej doświadczonego niby hodowcy, bo mało który na swoim terenie lubi konkurencję...jaka ona by nie była. Wczytaj się w tematy poświęcone zagadnieniom czystości wody i jeśli masz kasiorę, to inwestuj. Nie licz na dogłębną przejrzystość wody przy takiej obsadzie. Wapno sobie daruj, chyba że masz inny zastępczy akwen na conajmniej jeden sezon.
_________________
Radek-na marzenia dobry jest każdy czas.
 
 
Zac 
Entuzjasta



Pomógł: 9 razy
Dołączył: 06 Maj 2012
Posty: 559
Skąd: DĘBICA,podkarpackie
Wysłany: 2014-03-11, 20:23   

Jesli masz duzo ,,dzikich,, ryb to woda taka będzie i nic z tym nie zrobisz.

Pozdrawiam
_________________
Ptaki są moją pasią-golębie to ukoronowanie tej pasji.
 
 
 
włecha 
Początkujący


Dołączył: 07 Mar 2014
Posty: 11
Skąd: Rychnowy
Wysłany: 2014-03-11, 22:25   

Niee nie chodzi o konkurencje bo hodowca to dobry znajomy taty i do tego mieszka z 50 km ode mnie :) A ta z wioski babka to nie ma ryb wiec nie ma z czym konkurować, mozliwe za za mały akwen na ilość ryb, w sumie karasie sie rozmnażają, postaram sie wyłowić trochę ryb, może też ich odchody sie przyczyniają do zaglonienia stawu. :) Dzięki za cenne rady, zrobie co się da aby ratować oczko :)
 
 
Radzionek 
Entuzjasta



Pomógł: 24 razy
Dołączył: 27 Sty 2014
Posty: 565
Skąd: Podbeskidzie
Wysłany: 2014-03-11, 22:50   

włecha, gdzie dwóch ludzi, tam trzy opinie. Tutaj znajdziesz naprawdę wspaniałych ekspertów od hodowli. Oprócz hojnie opróżnianego portfela na hobby, równie ochoczo doradzali i ciągle doradzają będącym w swoim zakłopotaniu miłośnikom koi.
_________________
Radek-na marzenia dobry jest każdy czas.
 
 
włecha 
Początkujący


Dołączył: 07 Mar 2014
Posty: 11
Skąd: Rychnowy
Wysłany: 2014-03-13, 23:14   

Jakie jest wasze zdanie odnośnie jedzenia ryb ze stawu, bo jakieś mam obrzydzenie, nie wiem czy potrzebnie. Moze jak juz rośliny urosną i woda się przefiltruje to może będzie lepiej wtedy spożyć mięso albo już go w ogóle nie spożywać :/
 
 
lasoch 
Oczkomaniak
Komplemenciarz forum



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 22 Wrz 2012
Posty: 1851
Skąd: Lasochów - woj. Św.
Wysłany: 2014-03-14, 08:16   

Ja tam jem karpie, amury, liny i karasie ze stawu dziadka. Ale u dziadka nie ma dużo mułu, dlatego nim nie śmierdzą. Po brzegach jest czysty piach, ale woda oczywiście nieprzejrzysta.
_________________
https://www.facebook.com/...f_type=bookmark
 
 
Radzionek 
Entuzjasta



Pomógł: 24 razy
Dołączył: 27 Sty 2014
Posty: 565
Skąd: Podbeskidzie
Wysłany: 2014-03-14, 09:28   

włecha, ja wyłapałem swoje karpie ze stawiku z dnem mulistym na początku października. Przeniosłem je do tego niby oczka, które teraz poprawiałem. Były więc w czystej wodzie studziennej aż do wigilii. Nie muszę Cię przekonywać, iż zdążyły się oczyścić.
Po prostu pychotka :)
_________________
Radek-na marzenia dobry jest każdy czas.
 
 
włecha 
Początkujący


Dołączył: 07 Mar 2014
Posty: 11
Skąd: Rychnowy
Wysłany: 2014-03-14, 12:51   

Pomału glony wypływają i do brzegu się przenoszą :) w następnym tygodniu dosadzę z 20 Kosaćców i trochę pałek wodnych, na bagienku znalazłem kilka roślinek pływających i juz są w stawie :)
 
 
swiru 
Nowy


Dołączył: 24 Kwi 2013
Posty: 2
Skąd: Milanówek k/Wawy
Wysłany: 2014-05-05, 21:58   

Ja walczę z glonami 3 sezon i w roku ubiegłym odniosłem nawet mały sukces. Nie mam żadnych ryb, tylko żaby i trochę roślinności. Po rozrośnięciu miała samodzielnie walczyć z glonami. Niestety albo za wolno się rozrasta albo ... sam nie wiem. Wyczytałem gdzieś na forum patent z workiem kwaśnego torfu. Zainstalowałem taki w swoim stawie i niestety z mizernym skutkiem, zeby nie powiedzieć zerowym. Może jeden worek to za mało? Skuteczne okazały się jednak rośliny pływające po powierzchni. Pistia rozwielitka czy jakoś tak. 4 sztuki wrzuciłem problem z glonami rozwiązany. Byłem w ciężkim szoku. Normalnie co 2-3 dni musiałem z podbierakiem wyciągać 2 godziny glony, aż nagle przez tydzień nic nie muszę robić. Troszkę się pojawiło, ale to były ilości akceptowalne. Wcześniej miałem totalnie zieloną zupę, a teraz widać całe dno i gdzieniegdzie pojedyncze nitki. Taki stan utrzymał się już do końca sezonu. Hurra!!! Naprawdę polecam. Niestety jest to roślina jednoroczna w naszych warunkach klimatycznych, więc co roku trzeba nabywać nowe egzemplarze.
 
 
włecha 
Początkujący


Dołączył: 07 Mar 2014
Posty: 11
Skąd: Rychnowy
Wysłany: 2014-05-08, 23:22   

Siema. Własnie ja teraz mam podobnie mam juz sporo roślin, jest trochę lepiej, może zbyt krótko czasu aby coś się widocznie poprawiło. Ale niestety mam problem taki jak miałeś że muszę wyławiać zupę glonową ale to dopiero wtedy jak wiatr zdmucha z powierzchni do brzegu i wtedy tworzy się piana z zupą. Poczytam na ten temat o pistiach i zobaczymy czy przyniesie efekt .. :) Dzięki za zainteresowanie tematem :) )

[ Dodano: 2014-05-08, 23:34 ]
swiru a duży masz stawek? Aż nie moge uwierzyć że tak mała ilość tych pistii tak szybko oczyściła wodę ... :)
 
 
wallclock
[Usunięty]

Wysłany: 2015-03-12, 06:32   

Broń boże nie sluchaj pierdol ze masz tam za duzo ryb tylko wpuść 5-10kg wiekszego kroczka tołpygi, ona wprost uwielbia takie glony, pieknie urośnie a i woda bedzie czystsza. Pomógł by tez rogatek sztywny tylko ze on sie blyskawiznie rozrasta i prawdopodobnie opanuje caly staw, moze wpolaczeniu z amurem i tolpyga nie rozrósł by sie nadmiernie ale to jednak ryzyko
 
 
szullos 
Nowy


Dołączył: 20 Kwi 2015
Posty: 2
Skąd: Cieszyn
Wysłany: 2015-04-20, 12:24   

Tołpyga pójdzie jak szalona :D
 
 
art102 
Początkujący


Dołączył: 06 Sie 2015
Posty: 37
Skąd: Koniecpol
Wysłany: 2015-08-06, 17:44   

Witam wszystkich.
Jak większość zwracam się o pomoc w sprawie oczka wodnego. Wiem że wielu z Was napisze : przeczytaj inne posty na forum a się wszystkiego dowiesz. Czytałem je już nie raz ale dalej nie umie sobie poradzić ze swoim oczkiem a raczej wodą w oczku. Chodzi o brak klarowności w wodzie - znikoma widoczność w wodzie. Zacznę od samego opisu oczka. Oczko ma kształt nieregularny z półkami na brzegach. Powierzchnia ok 23-27m2 max głębokość 1,1m , pojemność ok 20m3. Oczko obsadzone roślinami jak na zdjęciu od tataraków prze lilie a także rośliny pływające - chyba jeszcze mało. W oczku zainstalowana pompa o wydajności 10'000 lit/godz. Woda z pompy przepływa przez lampę UV 11W a następnie trafia do : 1/2 filtra przepływowego ( kupiony w sklepie ) , 1/2 na kaskadę. Oczko wyłożone folią o gr. 1,2mm. Oczko wykonane i zalane w roku 2014 ( lipiec ). W oczku pływają : karpie koi (2szt) , karasie czerwone ( 10 szt ) , liny ( 5szt ) , karpie dzikie ( 2szt ) , oraz ukleje. Dziś dostałem zestaw do pomiaru pH i KH. Pomiar pH podał 7,5 , pomiar KH 5-6 . Kilka dni temu wlałem do oczka ALGOREM i także TRRIGER 3. Po wlaniu tego pierwszego wg opisu z forum pojawiły się glony na powierzchni w formie piany które oczywiście wyłowiłem do zera. Widzę lekką różnicę ale to nie jest to. Na półkach mam usadowione doniczki na głębokości ok 30cm - widać je ( zdjęcia ), ale na glębszej wodzie zero widoczności.
Zabiegi jakie wczesniej wykonałem - wsypywałem wapno takie ze sklepu budowlanego w ilości ok o,5 kg ( jakies 2 tygodnie temu ). Chyba że to ma być inne wapno jesli tak proszę o info jakie i gdzie kupić. Co do torfu w okolicy mojego miasta ( Koniecpol ) nie mogę doszukać się kogoś kto handluje takim torfem pomijając sklepy ogrodnicze z torfem ale do np iglaków ( czyli kwaśny ).
Z góry dziękuję za pomoc , pozdrawiam : Artur ( art102 )

http://www.fotosik.pl/pok...19acd20e10.html
http://www.fotosik.pl/pok...d3d02ac1d9.html
http://www.fotosik.pl/pok...d6d37a2df5.html
http://www.fotosik.pl/pok...c3faaad8c7.html
http://www.fotosik.pl/pok...56eab80abc.html
http://www.fotosik.pl/pok...73e1e091b2.html
http://www.fotosik.pl/pok...9c06a6956c.html
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny