wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Sól, konduktometr i oznaczanie stężeń
Autor Wiadomość
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-02-11, 13:14   Sól, konduktometr i oznaczanie stężeń

Podleczając ryby solą i mając na uwadze jej szkodliwość dla nerek przy przedawkowaniu,
doszedłem do zakupu za parędziesiąt pln na A. konduktometra - przyrządu mierzącego przewodniość właściwą wody.
Niby dosypując sól do zbiornika można ją sobie odważyć i przeliczyć stężenie, ale w przypadku systematycznego uzupełniania wymienianej wody nie wiemy, ile jej odparowuje i po jakimś czasie może nam ta wiedza o stężeniach z lekka się rozjechać.
Postanowiłem nie zawracać sobie głowy przeliczaniem mikrosiemensów na centymetr na stężenia molowe i procentowe, lecz określić je "z natury", budując wykres na podstawie pomiarów przewodnictwa właściwego próbek z dokładnie odmierzonymi proporcjami.
Użyłem naczynia z miarą pojemności, oraz wagi elektronicznej zakres 200g.
Wyszedł całkiem spójny wykres. Dolny wykres podaje bardziej realne stężenia, gdyż uwzględnia pomierzoną wartość około 500 mikrosiemensów dla wody wodociągowej.
Uwaga: to jest tabelka dla mojego konduktometra i nie pokazuje ona wartości, ktróre być może są do odnalezienia w grubych księgach, lecz pokazuje zależność tego, co wyświetlają czarne literki mojego przyrządu od tego, ile gramów soli pokazała moja waga.
Każdy może sobie zbudować własną i uniezależnić się od kalibracji.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
Ostatnio zmieniony przez wolanin 2017-03-19, 15:17, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Adacho 
Moderator



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 02 Lut 2013
Posty: 785
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2014-02-11, 23:24   

Paweł - sól to b. Ważny czynnik wpływający na zdrowie KOI.
Dziwi mnie fakt, że zaledwie kilka postów na forum, wyraża przydatność soli, w hodowli KOI.
Na zachodzie, można kupić za kilkanaście euro fajne testy do pomiaru soli w oczku.
U nas ceny - kosmos.
Przybliż trochę temat konduktometru.
_________________
Adam pozdrawia
MOJE OCZKO WODNE
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-02-12, 09:32   

Adacho napisał/a:
Przybliż trochę temat konduktometru.

To urządzenie wykorzystujące fakt, że zdolność przewodzenia prądu przez roztwór soli w wodzie zależy silnie od stężenia soli (także w małym stopniu np. od temperatury, ale w zasadzie dla naszych celów można to pominąć). Zanurzany do pomiarów koniec posiada dwie elektrody, w najlepszych urządzeniach platynowe - aby zjawiska elektrochemiczne na ich powierzchni nie zakłócały wyników pomiaru. Do elektrod przyłożone jest napięcie i przepływ prądu mierzony przez układ elektroniczny. Należy po prostu uruchomić urządzenie i zanurzyć jego koniec w mierzonym roztworze. Na ekraniku LCD po chwili pokazywana jest przewodniość właściwa roztworu w mikrosiemensach na centymetr (ten centymetr możemy pominąć - elektrody mają stały odstęp). Typowe odczyty - woda kranowa ok 500 µs, roztwór ok 6g/l (6kg/1000l) - nieco ponad 7000 µs. W moim urządzeniu wyższe od 1000 wartości redukowane są x10, czyli 7000 pokazane jest jako 700, z wyświetlonym obok znaczkiem x10, co każe pomnożyć 700x10, aby otrzymać faktyczną wartość 7000 µs.

Może parę słów na temat wykresu.
Istnieją wzory, które przeliczają przewodniość na stężenia, ale uważałem, że akuratniej będzie sporządzić sobie własną skalę.
Rozpuściłem najpierw 8g soli w 1 litrze wody kranowej (jakby ktoś miał destylowaną lub deszczówkę, to z niezłym przybliżeniem może stwierdzić, że otrzymał teraz roztwór 8g/l czyli 8kg/1000l), zmierzyłem przewodniość, wyniki zapisałem. Potem odlałem pół litra roztworu, uzupełniłem do litra kranówką - otrzymałem w przybliżeniu roztwór 4g/l (4kg/1000l). Następnie 2g/l i 1g/l - każdorazowo rozcieńczając roztwór 2:1 - w ten sposób pominąłem problem z odważaniem 2 czy 1 grama soli, co nawet na mojej mikrowadze nie jest zbyt dokładne.
Postępując podobnie, pomierzyłem ostatecznie przewodniość dla 1,2,3,4,5,6,7,8 g/l - takie wartości mnie interesują, biorąc pod uwagę żywe ryby ;)
Potem Excel i wykres.
Aby uwzględnić fakt, że rzeczywiste stężenie mierzonych roztworów było nieco wyższe z powodu zawartości soli w kranówce, od mierzonych wartości przewodniości odjąłem 500µs. Dlaczego odjąłem? Należy popatrzeć na wykres. Np. moje 6000µs to ok. 4g/l z wykresu bez korekty, oraz ok. 4,5g/l z wykresu z korektą.
Uwaga ogólna: w handlu poza tymi tanimi z A. (mój mierzy także temperaturę), dostępne są także potężne urządzenia mierzące zarówno stężenia soli, jak i pH i parę innych rzeczy. Widziałem takie w cenie ok. 800 pln, na razie poza moim zainteresowaniem.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
Adacho 
Moderator



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 02 Lut 2013
Posty: 785
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2014-02-12, 21:24   

Bardzo czytelnie przedstawiłeś temat pomiaru zasolenia konduktometrem :brawo: :brawo: :brawo:
Nie znałem wcześniej tego przyrządu.
Zamawiam go od razu.
_________________
Adam pozdrawia
MOJE OCZKO WODNE
 
 
Bartosz_n 
Entuzjasta



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 02 Wrz 2010
Posty: 666
Skąd: W-wa
Wysłany: 2014-02-14, 22:16   

wolanin, :brawo: :brawo:
Super wszystko wyjaśniłeś . Dzięki . :piwko:
Muszę kupić konduktometr i się trochę bliżej z nim zapoznać :-)
_________________
Pozdrawiam

Bartek
MOJE OKO
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=5051
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-02-27, 09:01   

Taka ciekawostka.
Od parunastu dni do podmian wody dla koi w piwnicy przynoszę wodę z dołka znajdującego się na dnie kopanego tej zimy (w powijakach) koipondu w ogródku.
Podczas gdy kranówka ma 500µs, to ta moja woda podskórna ma 100µs, czyli musi mieć jakieś ułamki promila zasolenia.
Generalnie, wody powierzchniowe takie jak w rzekach mają dość wysokie zasolenie.
W czasach świetności górnośląskich kopalń węgla zrzucających głębinowe mocno zasolone wody do Wisły, zasolenie w tej rzece na poziomie Krakowa było wyższe, niż w polskiej strefie przybrzeżnej Bałtyku.

p.s.
W tym wątku dyskutujemy raczej o technicznych aspektach stosowania soli, traktowanej jako środek wspomagający leczenie w sytuacji, kiedy już jest to konieczne.
Taka sytuacja zdarzyć się może z dużym prawdopodobieństwem, gdy ktoś ma do czynienia z koi - i nie można wykluczyć jej wystąpienia.
Byłem kozakiem przez 20lat bezproblemowo utrzymując w stawku karasie, lecz pierwszych kilka koi bardzo szybko sprowadziło mnie na ziemię.
Nawet Adacho przy wzorcowym przecież utrzymaniu zbiornika, zasiedlenia, filtracji, etc. etc. także przecież nie uniknął problemów ze zdrowotnością koi.
Nawet nasz as forumowy violettaxx bardzo dużo wysiłku i uwagi :brawo: poświęca kwestiom leczenia koi, nie tylko profilaktyki.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
Adacho 
Moderator



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 02 Lut 2013
Posty: 785
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2014-02-27, 21:09   

Otrzymałem dzisiaj konduktometr.
Sklep miał urlop, więc trochę opóźnienia. Od razu test urządzenia :P
Mój mierzy w ppM- ach. Nie chcę bawić się w ułamki molowe i miliony - po to jest technika, żeby ułatwiać sobie życie ;)
Pierwszy pomiar:
- Woda kranowa - 282 ppM
- 1% soli w wodzie - 9980ppM
- 0.6% soli w wodzie - 5850 ppM
- 0.3% soli w wodzie - 3030 ppM
- 0.1% soli w wodzie - 1340 ppM


Odczyty są adekwatne z rzeczywistością. Błąd do przyjęcia.
Na każde 1000 ppM = 0.1% soli w wodzie.
Super przyrząd :)
_________________
Adam pozdrawia
MOJE OCZKO WODNE
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny