wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Oczko Tintin'a
Autor Wiadomość
renmir 
Bywalec



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 30 Cze 2013
Posty: 179
Skąd: Lublin
Wysłany: 2013-12-31, 13:08   

FILTR AQUA SZUT EXTREME UV 16 jest do oczka max.16 m3 przepływ 2000-2500l/h więc jak przypomniał luzio przy wysokości podnoszenia 30 cm straty będą niewielkie.Myślę,że tych 6 orf nie pozwoli na zbytni rozrost pozostałych gatunków więc równowaga biologiczna powinna być zachowana.
 
 
Adacho 
Moderator



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 02 Lut 2013
Posty: 785
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2013-12-31, 14:10   

Witaj na forum Tintin :)
Ładne to Twoje oczko, przyłożyłeś się do roboty jak trzeba :good:
Jedynie ten filtr EXTREME nie daje mi spokoju. Jest do niczego. Kiedyś też taki miałem i nie spełniał swojej roli, już dawno go wywaliłem.
Gdy wiosną zbudujesz strumień, obsadzisz roślinami,to będzie doskonale spełniał rolę filtra GK i biologicznego.
Ten EXTREME przerobiłbym na filtr wstępny i założył (jak planujesz) na początku strumienia.
Zobaczysz jakie są efekty pracy strumienia, czy będzie wystarczająca filtracja. Znam ludzi, u których filtracja opiera się na samym strumieniu (bez filtra) i woda jest OK.
Strumień jest bardzo dobrym filtrem.
U mnie w oczku nie mam zbyt wielu roślin (brak miejsca na strefę bagienną), za to strumień obsadziłem dosyć mocno roślinnością przybrzeżną. Pomiary parametrów wody wykazują, że proces biologiczny i cykl azotowy przebiegają prawidłowo.
Plusem nasadzeń w strumieniu jest to, że woda lepiej opływa korzenie roślin, i efektywniej się oczyszcza. Szczątki roślin nie opadają na dno oczka, przez co mamy czystsze dno i nie zachodzi w oczku intensywny proces gnicia i rozkładu roślin - który nie jest korzystny dla oczka.
Usuwanie zwiędłych liści w strumieniu, też robi się łatwiej, niż naciąganie się nad oczkiem.
Strumień, to strefa wody bez ryb. Mieszka tam dużo stworzeń rozkładających szczątki roślin i drobnych zwierząt. W oczku, te stworzenia są zjadane przez ryby, więc rozkład nie jest już tak efektywny.
Długość węża, ma duży wpływ na wydajność pompy, przy 20m - spadnie, ale w strumieniu woda musi płynąć wolno, więc powinno być dobrze.
Moje rybki (same karpie) zimują bez ruchu przy dnie, w najgłębszym miejscu gł 1.5m.
Najważniejszy dla nich zimą, jest spokój. Dobrze, że wyłączyłeś oświetlenie.

Powodzenia w upiększaniu oczka :pa:
_________________
Adam pozdrawia
MOJE OCZKO WODNE
 
 
Tintin 
Bywalec


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 29 Gru 2013
Posty: 243
Skąd: Białystok
Wysłany: 2013-12-31, 15:42   

Parę zdjęć całego oczka, jak widać dużo kamieni musze jeszcze nazbierać:)





Na zdjęciu pierwszym widać jak ma płynąć strumień (do oczka od polbruku) takim szlaczkiem jak łącznie trawy z kamieniami, potem ostro w lewo, w prawo i do oczka.
 
 
 
Zac 
Entuzjasta



Pomógł: 9 razy
Dołączył: 06 Maj 2012
Posty: 559
Skąd: DĘBICA,podkarpackie
Wysłany: 2013-12-31, 16:00   

Switnie oczko prezętuje sie w nocy. :good: :good: :good: :good: :good: :good:
_________________
Ptaki są moją pasią-golębie to ukoronowanie tej pasji.
 
 
 
czester 1 
Entuzjasta


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 01 Cze 2012
Posty: 549
Skąd: slask
Wysłany: 2013-12-31, 17:00   

no kamieni trochę będzie potrzeba, bo aby zamaskować dobrze brzegi trzeba będzie ich trochę do wody wrzucić.
przedłużacze tez można jakos ukryc.
oczko ladnie wkomponowane w ogrod i za kilka lat jak cala architektura urośnie to będzie bajka :good:
 
 
Gosik 
Przyjaciel forum
Polonistka Forum



Pomogła: 129 razy
Dołączyła: 06 Maj 2010
Posty: 4150
Skąd: Warszawa/Radzymin
Wysłany: 2014-01-01, 12:24   

Możesz zamiast robić wał z kamieni wokół oczka, nałożyć na brzegi takie duże "płaszczaki" ( tak nazywam duże, płaskie odłamki skalne, których pełno w żwirowniach czy sklepach ogrodniczych), takie płaszczaki stosuje się na stopnie kaskady, a ułożone nad samym brzegiem wody z wysunięciem nad wodę ich części, świetnie zamaskuje brzegi nie tworząc kamiennego wału.
_________________
Moje pierwsze oczko 2010r. http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4290
Płazarium 2013
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
 
lasoch 
Oczkomaniak
Komplemenciarz forum



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 22 Wrz 2012
Posty: 1851
Skąd: Lasochów - woj. Św.
Wysłany: 2014-01-04, 16:20   

Co do pomysłu zamaskowania brzegów to popieam pomysł Gosi. Piękne otoczenie - cudowna kolekcja iglaków. A ten krzew z pokładającymi się pendami to może Karagana Syberyjska Pendula, czy jakiś świerk?
_________________
https://www.facebook.com/...f_type=bookmark
 
 
Tintin 
Bywalec


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 29 Gru 2013
Posty: 243
Skąd: Białystok
Wysłany: 2014-01-04, 18:59   

Jest to Picea abies 'Inversa'
 
 
 
lasoch 
Oczkomaniak
Komplemenciarz forum



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 22 Wrz 2012
Posty: 1851
Skąd: Lasochów - woj. Św.
Wysłany: 2014-01-05, 16:37   

No przepiękny, ale pewnie musiał trochę jednak kosztować.
_________________
https://www.facebook.com/...f_type=bookmark
 
 
Tintin 
Bywalec


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 29 Gru 2013
Posty: 243
Skąd: Białystok
Wysłany: 2014-01-05, 19:04   

No co ty :) jeden z podstawowych świerków w ogrodzie :) BTW, zaraz przed nim będzie wpadał strumień do oczka (kilka centymetrów) :)

[ Dodano: 2014-01-05, 19:11 ]
Gosik: Wiem, co masz na myśli pisząc o dużych płaskich kamieniach jednak w moich żwirowniach ich niema. Gdy by były oczko było by już skończone :) Latem i jesienią potrafimy z żoną jechać zamiast na grzyby to na kamienie do lasu :)
 
 
 
lasoch 
Oczkomaniak
Komplemenciarz forum



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 22 Wrz 2012
Posty: 1851
Skąd: Lasochów - woj. Św.
Wysłany: 2014-01-05, 22:39   

A gdzie kupiłeś to cudo. Znalazłem jedną ofertę na iternecie, ale jednak cena dla mnie za wysoka, a jak niska to i sam krzew nie wysoki.
_________________
https://www.facebook.com/...f_type=bookmark
 
 
Tintin 
Bywalec


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 29 Gru 2013
Posty: 243
Skąd: Białystok
Wysłany: 2014-01-05, 22:59   

Poczekaj do wiosny, u mnie też był mały. Bedzie wiecej ofert, pozatym czas i tylko czas
 
 
 
Tintin 
Bywalec


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 29 Gru 2013
Posty: 243
Skąd: Białystok
Wysłany: 2014-01-07, 21:16   

Chyba nie wytrzymam i w piątek zacznę kopać strumień. Jaką głębokość polecacie, aby obsadzić go kosaćcami i tatarakami. Czy warto zrobić po środku strumienia szersze i lekko głębsze oczko na więcej takich roślin?
 
 
 
Adacho 
Moderator



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 02 Lut 2013
Posty: 785
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2014-01-08, 07:55   

U mnie gł. strumienia, to jakieś 20cm żwiru + 5 cm wody nad nim.
W miejscu gdzie rosną kosaćce, to 40cm - 20cm żyznego podłoża + 20cm żwiru.
Ważne jest, aby kamienie spiętrzające umieścić na takiej wysokości, aby poziom wody był zawsze ok. 5cm nad żwirem.
Woda ze strumienia nie powinna zejść po wyłączeniu pompy.Grozi to padnięciem całego życia biologicznego, którego odbudowa trwa sporo czasu.
_________________
Adam pozdrawia
MOJE OCZKO WODNE
 
 
Tintin 
Bywalec


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 29 Gru 2013
Posty: 243
Skąd: Białystok
Wysłany: 2014-01-08, 20:09   

Adacho napisał/a:

W miejscu gdzie rosną kosaćce, to 40cm - 20cm żyznego podłoża + 20cm żwiru.
Te 20 cm żyznego podłoża jest jakoś oddzielone od żwiru czy po prostu pod nim leży. Jeżeli tak to czy woda nie wymyje z czasem tego podłoża do oczka?
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny