wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Oczko wodne - relacja z budowy
Autor Wiadomość
zuzi10 
Hobbysta


Pomogła: 19 razy
Dołączyła: 05 Wrz 2009
Posty: 486
Skąd: sląskie
Wysłany: 2013-09-27, 01:13   

lasoch napisał/a:
Dla czego taka groźna mina ;)
Lasoch, a od kiedy to, ta mina była grożna. To mina z przymrużeniem oka.A tak na marginesie- wiem,że jestes bardzo chetny do pomocy i to Ci sie chwali, ale tez musisz pamietac o tym aby nikogo nie wprowadzac w błąd, szczególnie tych co zaczynaja przygodę z oczkiem, Gdyby jurek zasypał swoje oczko i zostawił lilie na 50 cm to na wiosne nic by z nich nie zostało :evil: Ale nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło, bo przy okazji i Ty swoje miniaturki uratujesz przesuwając je na głęboka wode na zimę.
 
 
jarek79kk 
Początkujący


Dołączył: 19 Wrz 2013
Posty: 36
Skąd: Mechnica
Wysłany: 2013-09-27, 07:27   

[quote="zuzi10"]
lasoch napisał/a:
... Gdyby jurek ...


:-o

[ Dodano: 2013-09-27, 11:29 ]
polowa juz nalana, potem wstawie fotki

folia musi byc extra gladko rozlozona?

ilosc zakladek chyba ma znaczenie, im wiecej zakladek / zalaman tym wieksze ryzyko uszkodzenia
chyba na tych zalamaniach najbardziej jest folia narazona na pekniecia...

ci co mieli dziure to zazwyczaj przez co?

slonce ledwo co przyswieca od czasu do czasu zza chumr a jednak rozkladalo sie dosc swobodnie...pomimo tej "znienawidzonej" przez was wyspy :-)
 
 
zuzi10 
Hobbysta


Pomogła: 19 razy
Dołączyła: 05 Wrz 2009
Posty: 486
Skąd: sląskie
Wysłany: 2013-09-27, 14:29   

jarek79kk napisał/a:
.pomimo tej "znienawidzonej" przez was wyspy :-)
Wyspa jest Twoja, a nie nasza i ew. w przyszłości to Ty będziesz miał problemy, a nie my :P . Pytałeś? Więc myśmy odpowiadali przekazując Ci nasze doświadczenia. A Ty jak chcesz sie uczyć na własnych błędach to może nie pytaj tylko rób jak uważasz. :-D Tu nikt nikogo do niczego nie przymusza.
 
 
lasoch 
Oczkomaniak
Komplemenciarz forum



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 22 Wrz 2012
Posty: 1851
Skąd: Lasochów - woj. Św.
Wysłany: 2013-09-27, 16:17   

Wg mnie ten półwysep będzie bardzo ładny, tylko, że może dać trochę problemów. Ja miałem dziurę właśnie na małej zakładce, ale to, że jest ich dużo nie przyczyni się do ich powstawania.
_________________
https://www.facebook.com/...f_type=bookmark
 
 
jarek79kk 
Początkujący


Dołączył: 19 Wrz 2013
Posty: 36
Skąd: Mechnica
Wysłany: 2013-09-27, 18:32   

nalane


jak jutro bedzie taka pogoda jak dzis to mysle ze choc w czesci zrobie kaskade lub chyba w pierwszej kolejnosci zabiore sie za wykonczenie brzegow, pytanie tylko czym

nie chce za bardzo miec usypanego walu z kamieni, tak jak nie chcialem miec oczka w ksztalcie jak wiekszosc oczek, czyli nerka lub lej po bombie :-) bez urazy dla tych co maja...w nautrze jest woda i potem trawa to raczej ciezko wykonalne, myslelem ze przy samym brzegu wybiore ziemie na grubosc cegly folie dam pod spod i na gore uloze cegly na cienkiej warstwie zaprawy, tylko ile te cegly wytrzymaja mi w ziemi? nie zmurszeja? cegiel mam pod dostatkiem - zwyklych nie klinkierowych - lud drozsza wersja to kostki granitu

no i pytanie, co dalej?

czy jest sens dawac jakies rosliny w tym roku jeszcze?

czy gdziekolwiek sypac jakis zwirek, kamienie, otoczaki czy cokolwiek kamiennego?

w strefie bagiennej zwirek? jakis torf dla roslin?

strefe bagienna mam zrobiona ze spadkiem w strone brzegu tak zeby nic nie spadalo do strefy glebokiej, kamyki, itp...
 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2013-09-27, 21:02   

jarek79kk napisał/a:
nie chce za bardzo miec usypanego walu z kamieni, tak jak nie chcialem miec oczka w ksztalcie jak wiekszosc oczek, czyli nerka lub lej po bombie :-) bez urazy dla tych co maja...w nautrze jest woda i potem trawa to raczej ciezko wykonalne, myslelem ze przy samym brzegu wybiore ziemie na grubosc cegly folie dam pod spod i na gore uloze cegly na cienkiej warstwie zaprawy...
Miałem podobne dylematy. Jeśli chodzi o trawę to co mi się udało osiągnąć widać z grubsza tu: http://forum.oczkowodne.n...p=152557#152557
 
 
renmir 
Bywalec



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 30 Cze 2013
Posty: 179
Skąd: Lublin
Wysłany: 2013-09-28, 01:45   

Cegły w wodzie to chyba zły pomysł i raczej będą szpecić oczko.Najlepiej gdybyś miał jakieś płaskie kamienie które nie nasiąkają wtedy nie będzie wału a trawa wrastająca w szczeliny zamaskuje folie. Z tym podkopaniem brzegów to dobry pomysł folia zejdzie do poziomu wody a kamienie będą równo z trawą. Rośliny możesz posadzić zwłaszcza te ze strefy bagiennej na wiosnę będziesz miał mniej roboty z liliami sobie już odpuść. rośliny sadź w mieszaninie gliny i piasku a nie w torfie a do lilii dodaj ziemi z ogrodu lub kompostu,choć są zwolennicy sadzenia roślin w samym żwirze.Tak na cacy to w tym roku nie rób bo na wiosnę i tak pewnie będziesz poprawiał. Tak na marginesie to po nalaniu wody wygląda całkiem nieźle. Owocnej pracy i czekamy na kolejne foty.
 
 
lasoch 
Oczkomaniak
Komplemenciarz forum



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 22 Wrz 2012
Posty: 1851
Skąd: Lasochów - woj. Św.
Wysłany: 2013-09-28, 15:15   

Ja z własnego doświadczenia jednak odradzam sadzenie większości roślin w żwirze. No kształt rzeczywiście niebanalny i wygląda pięknie :brawo: .
_________________
https://www.facebook.com/...f_type=bookmark
 
 
Gosik 
Przyjaciel forum
Polonistka Forum



Pomogła: 129 razy
Dołączyła: 06 Maj 2010
Posty: 4150
Skąd: Warszawa/Radzymin
Wysłany: 2013-09-28, 15:50   

Kształt całkiem fajny, myślałam że to będzie wyspa ( tak jak u mnie ) ale to tylko załom, więc problemów mieć nie powinieneś. Cegły w wodzie czy w samej ziemi murszeją i po roku zostaje z nich sypki ceglany pył. Małe kamienie daje się na brzegi, ale wtedy, kiedy masz tzw. plażę, czyli łagodne zejście do wody, tu nie potrzeba, możesz dać jakieś 2-3 wielkie kamulce ( głazy) ale to tylko dla ozdoby. Na dno nie syp żwiru ani niczego innego, bo po roku wszystko i tak zasłoni muł, a tylko problem z czyszczeniem dna pozostanie ( z kamieni kiepsko czyścić ). Rośliny sadź na wiosnę, szczególnie lilie, teraz niech woda dojrzeje. Na początek warto rośliny sadzić w koszach z dodatkiem substratu ( piasek, glina, ziemia ) aby miały składniki pokarmowe, później jak się rozrosną możesz sadzić w tzw "skarpecie" z kamieniem w środku aby dobrze zakotwiczyły się na dnie.
_________________
Moje pierwsze oczko 2010r. http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4290
Płazarium 2013
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
 
jarek79kk 
Początkujący


Dołączył: 19 Wrz 2013
Posty: 36
Skąd: Mechnica
Wysłany: 2013-10-04, 08:24   

jestem znowu :-)

prace moze wizualnie nie posunely sie zbyt daleko ale ulozenie tych kamieni (razem 1200kg) nie nalezalo do latwych zadan co tez przelozylo sie na krotka kapiel w oczku :-( ...woda zimna !

na jednym brzegu ulozylem cegly - caly czas zastanawialem sie nad ich pozniejsza trwaloscia, ale ze cegiel mam pod dostatkiem gdyz w zeszlym roku rozebralem stary budynek z 1800...roku to ewentualnie wymienie :-) , mysle ze te stare cegly sa lepsze niz dzisiejsze klinkierowe, zreszta przelezaly w ziemi prawie rok i maja sie dobrze

po kamieniach ma splywac woda, wczoraj zrobilem probe jak to mniej wiecej bedzie sie lalo, i przy wydajnosci mniej wiecej 800-1000 ltr/h efekt nie jest zadowalajacy, woda splywa w malej ilosci , raczej kropelkuje po kamieniach, szerokosc na jakiej chce by splywala to okolo 150cm
probe robilem lejac wode ze studni gdzie wydajnosc pompy jest taka jak napisalem juz na wyjsciu przy kamieniach, mysle ze bede potrzebowal pompe minimum 5000l/h biorac pod uwage spadek wydajnosci wraz ze wzrostem wysokosci na jaka ma byc pompowana woda

prosze o opinie jakie pompy macie?



teraz pytanie o strefe plytka/bagienna
polki mam dosc szerokie, okolo 40-50 cm
w jakim srodowisku roslinki beda mialy tam rosnac? rozumiem ze w bagiennym jak sama nazwa stefy mowi, ale jak dokladnie ma to wygladac?

na obrzezach polki moge ulozyc plaskie kamienie, tak aby to co bedzie miedzy brzegiem a nimi nie wpadlo do strefy glebokiej

a czym wypelnic ta przestrzen?
drobne kamienie 5-10cm, a moze jakis zwirek 1-3cm? czy ma byc to wymieszane z jakims innym podlozem, torfem? piaskiem? glina? ziemia? ???

jesli jest to zalezne od roslinnosci jaka ma potem w tym zyc, to jestem zwolennikiem tych roslin ktore nie wymagaja zbyt duzego nakladu pracy, w sensie pielegnacji :-) , `moze to byc jakas trawa wystajaca z wody czy cos w rodzaju palki - tylkochyba jakiejs miniaturowej jesli sa :-)
 
 
renmir 
Bywalec



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 30 Cze 2013
Posty: 179
Skąd: Lublin
Wysłany: 2013-10-05, 23:35   

Na kaskadę o szerokości 1,5 m to i 5000 l/h raczej będzie za mało. Co do podłoża,sadzenia roślin i wysypywania żwirem to przeczytaj co Gosik Ci napisała. Zapowiada się fajne oczko tylko z tymi cegłami przemyśl sprawę bo chyba tu nie pasują, jeśli masz jeszcze te płaskie kamienie to obłóż nimi całe oczko.
 
 
lasoch 
Oczkomaniak
Komplemenciarz forum



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 22 Wrz 2012
Posty: 1851
Skąd: Lasochów - woj. Św.
Wysłany: 2013-10-06, 19:22   

Co do bagiennej to obrzeża możesz wyłożyć jakimiś podłużnymi kamieniami. Większość roślin z własnego doświadczenia proponuje posadzić w płaskich doniczkach wypełnionych podłożem, a niektóre w żwirze, którym wysypiesz dookoła tych doniczek.
_________________
https://www.facebook.com/...f_type=bookmark
 
 
dlaryus 
Bywalec


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 27 Wrz 2011
Posty: 258
Skąd: Nysa
Wysłany: 2013-10-07, 19:26   

Kształt oczka rewelacyjny bardzo mi sie podoba :pa:
Jednak gdyby nie ten cypelek to powierzchnia byłaby dużo większa. Tak czy siak mi się baaardzo podoba, ciekaw jestem jak to wszystko będzie dalej wyglądało.
 
 
jarek79kk 
Początkujący


Dołączył: 19 Wrz 2013
Posty: 36
Skąd: Mechnica
Wysłany: 2013-10-08, 12:41   

lasoch napisał/a:
...proponuje posadzić w płaskich doniczkach wypełnionych podłożem, a niektóre w żwirze, którym wysypiesz dookoła tych doniczek.


dzieki, to rozumiem, tylko jesli srefa bagienna ma ok 5-15cm glebokosci, to czy te roslinki bedac w plaskiej doniczce np o wym 40x20x8 (cm) ukorzenia sie na tyle dobrze ze pierwszy lepszy wiatr nie wyrwie tego?

w niedziele bylem na pobliskim stawie, gdzie przy brzegu w bagnie wlasnie rosna jakies trawy (palki?) trzcina czy cos takiego... i probowalem to cos wyciagnac z wody i nie szlo za cholere, tak mocno bylo ukorzenione, podkopalem wiec w tym smierdzacym bagnie troche i wykpalem to trawsko (przypominalo duza trawe), korzenie byly dlugie na okolo 20-30cm !

aha, czy do wspomnianych doniczek strefy bagiennej moge "wlac" to bagno z pobliskiego stawu? jest takie piaskowo-czarne i maziste strasznie, "lekko" cuchnace jak sie rozmuli :-) czy lepiej przygotowac cos extra ?

[ Dodano: 2013-10-08, 12:49 ]
dlaryus napisał/a:
Kształt oczka rewelacyjny bardzo mi sie podoba :pa:
Jednak gdyby nie ten cypelek to powierzchnia byłaby dużo większa. Tak czy siak mi się baaardzo podoba, ciekaw jestem jak to wszystko będzie dalej wyglądało.


dzieki :-)
wzorowalem sie na jeziorze nyskim ;-)

na cypelku poczatkowo mialo byc swiatelko w krzaku jakims, potem wielki kamien polny robiacy za cos ala kaskade, nawet juz przwiercilem kamien o wym +/- 50x50 w taki sposob ze od spodu wiertlem 22 wywiercilem dziure do polowy kamienia, a w przedniej jego czesci (najladniejszej) wywiercilem 2 dziury fi 10 ktore dochodza do dziury fi 22 ktorą bedzie podawana woda, poszlo 1 wiertlo jakies z casto...ale pozniej stanley dal juz rade, 3 dziury jeszcze nie wiercilem bo w miedzyczasie nadszedl mnie inny pomysl :-) ze w tym miejscu bedzie cos ala nadbrzezna kladka/pomost (nie wiem po co?) z polokraglych lub okraglych "palikow" debowych (widzialem gdzies zdjecie w google i bardzo fajnie to wygladalo)

co do kamienia...wiercenie nie nalezalo do lekkich ale efekt jest bardzo fajny, moze skoncze 3 dziure i wystawie kamien w portalu aukcyjnym :-)

jak ogarne sie z robota to powstawiam zdjecia i moze jakis filmik ;-)
 
 
renmir 
Bywalec



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 30 Cze 2013
Posty: 179
Skąd: Lublin
Wysłany: 2013-10-08, 18:25   

Mułu ze stawu lepiej nie dawać zwłaszcza jak cuchnie, można przynieść pijawki lub inne robactwo ,lepiej zrobić swoje podłoże bo nawet jeśli na obecną chwilę nie planujesz rybek to te zwierzaki do miłych nie należą. Najlepiej było by zdezynfekować wszystkie przyniesione rośliny np. w nadmanganianie potasu. Ponieważ rośliny już kończą wegetację możesz je skrócić łatwiej się ukorzenią i wiatr ich nie poprzewraca i pamiętaj żeby na wierzchu każdej doniczki wysypać warstwę piasku i drobnych kamieni wtedy podłoże nie będzie brudzić wody.
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny