wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
My dream KOIpond
Autor Wiadomość
KOImark 
Hobbysta



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 20 Lut 2009
Posty: 309
Skąd: Bielsk Podlaski
Wysłany: 2013-11-05, 21:57   

wolanin napisał/a:
KOImark napisał/a:
Tzn wodę podnosić sobie możesz ile chcesz choćby i na wodospad 10 metrowy
tylko że czym wyżej podnosisz tym pompa więcej pobiera mocy,
Napisałem że bez podnoszenia, bo wtedy jest potrzebne najmniej prądu.

Dokładnie napisałem to samo, ale dobrze, że to powtarzasz, bo na temat marnowania mocy pomp na wysokości pompowania powtarzania nigdy za wiele.


Tzn wiesz w przypadku filtrów zraszanych nie ma czarów, wodę musisz podnieść i tak i tak by spadała po złożach ;) tylko coś za coś za podnoszenie się płaci ;)
spójrz na wykresy mówią same ze siebie http://www.air-aqua.nl/en..._flowfriend.php
ale w poziomie 51m3 przy 195 wat to już mistrzostwo świata :good:

Jeszcze jest pompa Blue eko, nie znam ceny ale coś podobnego do FlowFriend też ma bardzo dobre przepływ w stosunku do poboru prądu.
_________________
KOI moja pasja, sposób na życie i stres
Kocham wodę, ryby i jeszcze kilka rzeczy ;-)

NIE MYL OCZKA Z KOIpond!!!!
 
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2013-11-05, 22:10   

KOImark napisał/a:
Tzn wiesz w przypadku filtrów zraszanych nie ma czarów, wodę musisz podnieść i tak i tak by spadała po złożach ;)

Podobnie jak przy prefiltrach sitowych (z wyjątkiem bębnowych - jak się tu okazuje).
No i właśnie nurtuje mnie jeszcze jedna kwestia: czy konieczne jest przepuszczanie tego dużego przepływu przez filtry biologiczne. Duży przepływ jest konieczny jedynie do usunięcia kupek koi i zapewnienia (pożądanego) silnego ruchu wody - aby sobie trenowały pływanie...
Być może jakby dobrze to skalkulować, to opłaciłoby się rozdzielić przepływ na nazwijmy to 'mechanikę' (kupki, trening) i biologię (złoża zraszane czy inne...).
Co do złoża zraszanego, u mnie w piwnicy działa już prototyp czegoś takiego zintegrowanego z odpieniaczem (świetne rozwiązanie dla odpieniania wody słodkiej, no, trochę soli też tam sypiemy). Temat poruszałem w dziale "technika". Ja chcę zastosować taki system w koipondzie i tutaj - fakt - kwestia wysokości pompowania boli...
Dlatego rozważam zastosowanie oddzielnej mniejszej pompy do biologii/odpieniania, a pompy mamutowej (myślę, że podobny stosunek inwestowanej energii do przepływu) do 'mechaniki'.

[ Dodano: 2013-11-05, 22:14 ]
p.s. sorki, jest to wszystko związane z Twoim projektem, ale jeżeli uważasz, że zaśmiecam Ci temat, to wal śmiało :)
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
KOImark 
Hobbysta



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 20 Lut 2009
Posty: 309
Skąd: Bielsk Podlaski
Wysłany: 2013-11-05, 22:22   

Oczywiście że nie musisz robić wielkiego prądu po to by w zbiorniku zrobić potok górski, gdy masz pompę z możliwością obrotów, gdy masz masz zawór na każdym odpływie i na każdym powrocie, może sobie kombinować do woli, wodę można prowadzić jak sobie zażyczysz.
W biologicznych filtrach woda nie musi płynąć bardzo szybko, w filtrze bębnowym również nie musi płynąć szybko, to wszystko zależy od tego ile chcesz razy przepuścić całą wodę przez cały system w ciągu godziny czy też kilku godzin. To już zależy od twojego widzi mi się i obsady zbiornika.
Pierwszy zawsze jest prefiltr, profidrum lub inne cudo techniki, lub nawet nie bębnowy. Są przecież sita grawitacyjne po których woda spada, tylko że tam musi być więc mikronów, potem możesz sobie rozdzielać albo na UV albo na zraszany system, albo na powroty
_________________
KOI moja pasja, sposób na życie i stres
Kocham wodę, ryby i jeszcze kilka rzeczy ;-)

NIE MYL OCZKA Z KOIpond!!!!
 
 
 
ILUSION 
Oczkomaniak


Pomógł: 26 razy
Dołączył: 09 Mar 2010
Posty: 1341
Skąd: wlkp
Wysłany: 2013-11-06, 18:34   

Zazdroszczę tego wszystkiego, ale to dla mnie jakieś nie osiągalne czary i mogę sobie tylko pooglądać :(( ;)
_________________
ILUSION
oczko około 20m3
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2013-11-09, 08:21   

Kolor ścian i dna czarny? Czy jakiś inny?
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
KOImark 
Hobbysta



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 20 Lut 2009
Posty: 309
Skąd: Bielsk Podlaski
Wysłany: 2013-11-09, 23:58   

Oczywiście że czarny, to będzie zbiornik typowo ozdobny.....
W zbiornikach hodowlanych lub pokazowych można dać zieleń lub błękit paryski.....
_________________
KOI moja pasja, sposób na życie i stres
Kocham wodę, ryby i jeszcze kilka rzeczy ;-)

NIE MYL OCZKA Z KOIpond!!!!
Ostatnio zmieniony przez JAREK G 2013-11-11, 01:22, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
KOImark 
Hobbysta



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 20 Lut 2009
Posty: 309
Skąd: Bielsk Podlaski
Wysłany: 2013-11-15, 10:57   

KILERK1 napisał/a:
Czyli do twojego filtra jest 6 wejść (cztery odpływy denne i dwa skimery)
i 8 wyjść z filtra (6 dziur wejściowych i8 dziur wyjściowych)


Nie zauważyłem tego postu wcześniej, już odpowiadam:

Zgadza się
Do zbiornika na podwórku, ProfiDrum który będę zamawiał będzie miał 6 wejść (podpięte będą 4 odpływy i dwa skimmery)

Natomiast nie będzie aż 8 dziur na powrotach
Na powrocie w filtrze będą tylko dwie dziury-do podpięcia jednej pompy, lub dwóch.
Mój projekt będzie się opierał na jednej pompie Flow Friend, ale gdyby w przyszłości się coś zmieniło będzie w zapasie druga dziura, która podczas pracy jednej pompy będzie zdławiona.

Co do samych powrotów to powrót musi być pod ciśnieniem, zatem musi być już za pompą.
Za pompą będzie główna rura, którą rozdzielę zaworami oddzielnie na każdy powrót, UV lub filtr zraszany.

Na tym filmie widać dokładnie Profidrum
Co ciekawe w tym modelu, (UV-zanurzeniowa) włożona jest bezpośrednio do komory filtra, w ten sposób nie marnuje się ciśnienia pompy na lampę w obudowie i woda sterylizowana jest już na etapie filtracji mechanicznej.

_________________
KOI moja pasja, sposób na życie i stres
Kocham wodę, ryby i jeszcze kilka rzeczy ;-)

NIE MYL OCZKA Z KOIpond!!!!
 
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2013-11-15, 11:08   

KOImark napisał/a:
Co ciekawe w tym modelu, (UV-zanurzeniowa) włożona jest bezpośrednio do komory filtra, w ten sposób nie marnuje się ciśnienia pompy na lampę w obudowie i woda sterylizowana jest już na etapie filtracji mechanicznej.

Być może masz także efekt (gdzieś to widziałem na YT) dodatkowej ochrony przez UV siatki filtracyjnej bębna przed zarastaniem przez bakterie.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
KOImark 
Hobbysta



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 20 Lut 2009
Posty: 309
Skąd: Bielsk Podlaski
Wysłany: 2013-11-15, 11:25   

wolanin napisał/a:
KOImark napisał/a:
Co ciekawe w tym modelu, (UV-zanurzeniowa) włożona jest bezpośrednio do komory filtra, w ten sposób nie marnuje się ciśnienia pompy na lampę w obudowie i woda sterylizowana jest już na etapie filtracji mechanicznej.

Być może masz także efekt (gdzieś to widziałem na YT) dodatkowej ochrony przez UV siatki filtracyjnej bębna przed zarastaniem przez bakterie.


Zanurzeniowej lampy UV nie montuje się w filtrze bębnowym dla ochrony siatki ;) przed glonami, tylko w celu sterylizacji wody tak jak każda inna lampa UV.
W ciemności nie rosną glony, każdy filtr bębnowy ma pokrywę którą musisz zakładać w przeciwnym razie będziesz prysznic dookoła filtra i pochlapane otoczenie. Pompa zasilająca dysze, wali pod takim ciśnieniem wodę że bez pokrywy nie da rady.
_________________
KOI moja pasja, sposób na życie i stres
Kocham wodę, ryby i jeszcze kilka rzeczy ;-)

NIE MYL OCZKA Z KOIpond!!!!
 
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2013-11-15, 12:08   

KOImark napisał/a:
Zanurzeniowej lampy UV nie montuje się w filtrze bębnowym dla ochrony siatki ;) przed glonami, tylko w celu sterylizacji wody tak jak każda inna lampa UV.

Nie pisałbym o czymś, czego nie widziałem na własne oczy.
Proszę Cię o trochę więcej zaufania do tego, o czym piszę :soczek:
Mniej więcej 3-cia minuta:
http://www.youtube.com/watch?v=JtyVyn-gKfg
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
KOImark 
Hobbysta



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 20 Lut 2009
Posty: 309
Skąd: Bielsk Podlaski
Wysłany: 2013-11-15, 17:30   

Ja w ogóle opatrznie przeczytałem twój post, bo pisałeś o bakteriach a nie o glonach
przepraszam :piwko: tu nie chodziło o zaufanie tylko o moje zbyt szybkie przeczytanie twego postu i zbyt szybką odpowiedź.

Ja subskrybuję kanał Aquatechnobel i ten filmik już widziałem, ale wnikliwie go nie obejrzałem.
Ten filtr to trochę inna konstrukcja niż Profidrum, ale zasada jest ta sama.
Tak w tym filmie ten Pan rzeczywiście mówi o lampie UV, ale nie na zewnątrz bębna tylko w samym środku bębna i twierdzi że to pomaga na utrzymanie w czystości sita, bo sterylizuje od wewnątrz sito i dysze spłukują bardziej efektywnie.

Może i faktycznie to pomaga, w holandii teraz obecnie jest już 6 firm które robią te filtry, więc reklama dźwignią handlu, jedni przed drugimi zachwalają swoje produkty aby tylko kupić ich towar.
_________________
KOI moja pasja, sposób na życie i stres
Kocham wodę, ryby i jeszcze kilka rzeczy ;-)

NIE MYL OCZKA Z KOIpond!!!!
 
 
 
czester 1 
Entuzjasta


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 01 Cze 2012
Posty: 549
Skąd: slask
Wysłany: 2013-11-28, 14:56   

czy przy tak zacnej inwestycji planujesz jakies "zabezpieczenia" przed zima i ostrymi mrozami w celu niezamarzniecia tafli wody? przy tych gejzerach nie ma mowy o zamarznieciu, ale umiejscowione na dnie będą wychaldzac wode.
oraz planujesz może jakies polepszenie warunków dla koi na okres przezimowania przez podniesienie kilku stopniowe temperatury wody w okresie możnych mrozow np. przez jakies ogrzewanie?
 
 
KOImark 
Hobbysta



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 20 Lut 2009
Posty: 309
Skąd: Bielsk Podlaski
Wysłany: 2013-11-28, 15:20   

czester 1 napisał/a:
czy przy tak zacnej inwestycji planujesz jakies "zabezpieczenia" przed zima i ostrymi mrozami w celu niezamarzniecia tafli wody?


Myślałem nad tym, ale nie w sensie zamarznięcia tafli wody, tylko zrobienia domku nad komorą filtracyjną i ogrzania tego pomieszczenia, by filtry nie zamarzły i pompa cały czas chodziła na minimalnych obrotach. Czyli nad zrobieniem wymiennika spiralnego który można umieścić w komorze EasyDrum podpiętego do pieca C.O. wstawię też jedne kaloryfer, bo niedaleko dosłownie kilka metrów będzie ten drugi zbiornik pod ogrodem zimowym, więc łatwo będzie zrobić jeszcze jeden obieg.

czester 1 napisał/a:

przy tych gejzerach nie ma mowy o zamarznieciu, ale umiejscowione na dnie będą wychaldzac wode.


Napowietrzanie na maxa stosuje się tyko w bardzo upalne dni i podczas najszybszego metabolizmu ryb, zimą nie ma sensu wychładzać wody, można leciutko napowietrzać aby ryby nie złapały przyduchy. Każdy odpływ z dyfuzorem będzie miał zawór kulowy więc regulacja przepływu powietrza jest bardzo prosta.

czester 1 napisał/a:

oraz planujesz może jakies polepszenie warunków dla koi na okres przezimowania przez podniesienie kilku stopniowe temperatury wody w okresie możnych mrozow np. przez jakies ogrzewanie?


Podgrzanie takiej wielkości zbiornika w naszym klimacie jest nieekonomiczne mówiąc delikatnie :-D Tak jak wspomniałem wcześniej będę lekko podgrzewał wodę tylko przed całym systemem filtracyjnym by filtry biologiczne choć troszkę pracowały.

Będę eksperymentował, jeśli będą tam drogie i duże ryby - a na pewno kilka będzie to przeniosę je dla spokoju ducha do zbiornika pod ogrodem zimowym ;) ale na pewno będę robił zabudowę nad komorą filtracyjną tak by była odizolowana od warunków atmosferycznych.
_________________
KOI moja pasja, sposób na życie i stres
Kocham wodę, ryby i jeszcze kilka rzeczy ;-)

NIE MYL OCZKA Z KOIpond!!!!
 
 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2013-12-14, 21:13   

Zainteresował mnie ten polimocznik - uszczelniacz. Szybkie googlanie nie wyjaśniło mi jednak dwóch spraw. Z tego co widzę to nie jest to materiał do samodzielnego użycia? No i ile mniej więcej to cudo kosztuje. Np. pokrycie kilkudziesięciu metrów kwadratowych. Mam pewien pomysł tylko podejrzewam że użycie tego slam-u210 to jednak kosztowna sprawa.
Czytając np. http://izolacje-natryskow...limoczniki.html
brzmi fajnie ale pewnie jest jak z folią EPDM. O ile nie drożej...
Zabawny natomiast jest fragment mówiący o -600°C
Ciekawe jak im się udało zejść do takiej temperatury :)
 
 
KOImark 
Hobbysta



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 20 Lut 2009
Posty: 309
Skąd: Bielsk Podlaski
Wysłany: 2013-12-15, 11:51   

Możesz to sam natryskiwać jak najbardziej, ale musisz mieć specjalny agregat do aplikacji, by uszczelnić sobie zbiornik nie ma sensu kupować całego ustrojstwa. "By się napić wody nie trzeba kopać studni" to taka metafora pasująca do twojego pytania ;)

Są firmy które zajmują się natryskiem pianki poliuretanowej i polimoczników, przyjeżdżają, robią co trzeba i jadą, a uszczelnianie polimocznikiem jest bardzo szybkie, utwardza się natychmiast po kilku sekundach i masz uszczelniony zbiornik w ciągu kilku godzin.

Ja wiem czy to można zaliczyć do drogiego uszczelnienia? tak na pewno jest droższe niż EPDM, przeliczałem już to sobie. Moim zdaniem przy dużych zbiornikach o skomplikowanym kształcie polimocznik jest wygodniejszy i cena za m2 będzie zbliżona do EPDM.

Nie będę się wypowiadał na temat innych polimoczników, bo nie mam wiedzy
ale koszt natrysku SLAM-U210 waha się między 70-100zł wszystko zależy od powierzchni na jaką się natryskuje i zużycia materiału. SLAM U-210 wyróżnia się na tle innych produktów tym iż powierzchnia nie musi być idealnie gładka, czyli nie trzeba tynkować itd. ale trzeba zdać sobie sprawę że się zużyje więcej polimocznika przy nierównej powierzchni.

Za dobre EPDM o grubości 1,15mm trzeba zapłacić co najmniej 40zł/m2 wliczając w to jeszcze podkład z geowłókniny jakieś 3-4zł/m2 to będzie na surowo około 45zł/m2
teraz trzeba doliczyć do 1m2 około 20-30% na zakładki które będą zagięte i które nie wchodzą w rzeczywistą powierzchnię ścian i dna zbiornika 45zł+25%=55zł za m2 EPDM

Teraz jeszcze bardzo ważna rzecz, przy zbiornikach murowanych z odpływami dennymi, powrotami w ścianach skimmerami wmurowanymi w brzeg itp. EPDM bardzo ciężko się układa, trzeba idealnie uszczelniać wszystkie dziury, oczywiście odpływy i powroty oraz skimmery brzegowe są do tego przystosowane, mają zaciski pod które daje się silikon i przykręca się śrubami, jeśli zrobi się to źle i nie dokładnie cały nasz projekt może przeciekać!!! :-o i tu mamy do wyboru dwie metody po za EPDM, albo tradyzyjny fibreglass albo innowacyjny polimocznik.

Jest sporo opcji do wyboru
- Zbiorniki niemurowane bez odpływów powrotów i skimmerów = EPDM jak najbardziej i o wiele taniej
- zbiorniki murowane z dziurami odpływy itd można spekulować po między fibreglass i polimocznikiem ale można też i EPDM tylko bardzo umiejętnie trzeba to wykonać.

Wszystko zależy od projektu samego zbiornika, każdy jest inny i wymaga indywidualnego podejścia, zależy też od zasobów finansowych. Są ludzie którzy chcą szybko, ładnie i dobrze i nie chcą się dotykać do prac przy uszczelnianiu zamówią specjalistyczną firmę i zapłacą za polimocznik, Ci którym zależy na zminimalizowaniu kosztów będą szukać tańszych rozwiązań, prace wykonane we własnym zakresie na bazie EPDM albo fibreglass.

podsumowując napiszę moją ulubioną sentecję ;)

"Najtańszym,możliwym sposobem budowania odpowiedniego stawu dla koi jest zbudowanie go tylko raz!!.. ale musisz spełnić jeden podstawowy warunek - musisz zbudować go prawidłowo!!"
_________________
KOI moja pasja, sposób na życie i stres
Kocham wodę, ryby i jeszcze kilka rzeczy ;-)

NIE MYL OCZKA Z KOIpond!!!!
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny