wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
My dream KOIpond
Autor Wiadomość
KILERK1 
Entuzjasta



Pomógł: 15 razy
Dołączył: 26 Mar 2012
Posty: 767
Skąd: TRZEBNICA
Wysłany: 2013-11-05, 09:20   

Czy możesz wytłumaczyć na czym polega różnica pomiędzy zasilaniem filtrów pompą, a zasilaniem grawitacyjnym,przecież w obu przypadkach jest pompa czyli zużycie prądu takie same, gdzie tu są plusy ,czy minusy ( ta grawitacja jest strasznie rozbudowana i zagmatwana)
_________________
PAWEŁ
oczko ok. 90 m3

https://www.youtube.com/watch?v=cs9BJuKxhvw
http://youtu.be/P4GE-x_xM5c
http://youtu.be/lqGzwxdLgAE
 
 
KOImark 
Hobbysta



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 20 Lut 2009
Posty: 309
Skąd: Bielsk Podlaski
Wysłany: 2013-11-05, 19:34   

KILERK1 napisał/a:
Czy możesz wytłumaczyć na czym polega różnica pomiędzy zasilaniem filtrów pompą, a zasilaniem grawitacyjnym,przecież w obu przypadkach jest pompa czyli zużycie prądu takie same, gdzie tu są plusy ,czy minusy ( ta grawitacja jest strasznie rozbudowana i zagmatwana)


Hmm, dla czego wydaje Ci że to jest zagmatwane? Co dokładnie jest według Ciebie zagmatwane?

Dobrze spróbuje jak najdokładniej i jak najprościej wytłumaczyć i opisać różnice.

Przyjmijmy że robisz podobny zbiornik jak u mnie około 60m2 dna, kształt obojętny:

- W jaki sposób chcesz zebrać nieczystości z takiej powierzchni dna za pomocą jednej pompy stojącej na dnie? to pierwsza i najważniejsza sprawa (owszem można postawić kilka pomp i kierować wszystko do jednego filtra, ale jest to nieekonomiczne i mało efektywne, ponieważ odpływ ma średnicę około 30cm i przez taką dziurę w dnie wpada bardzo dużo nieczystości)

- w jaki sposób chcesz zrobić przepływ około 50m3/h?? za pomocą jednej pompy stojącej na dnie? (owszem można wstawić pompę na dno o takim przepływie, ale to bezsensowne i nieekonomiczne po za tym osady i tak by się zasysały tylko w jednym punkcie czyli w miejscu gdzie stoi pompa, w wypadku kilku odpływów dennych możesz uzyskać bardzo duży przepływ bo wszystkie rury drenażu mają po 110mm)

- obecnie są dostępne pompy które podczas przepływu 50m3/h bez podnoszenia słupa wody, czyli pracujące praktycznie w poziomym obiegu wody, pobierają 190Watt i taką jedna pompą możesz obsłużyć zbiornik mający ponad 50m2 dna. Należy przyjąć że na 10m2 dna trzeba osadzić co najmniej jeden odpływ denny, by nieczystości były dobrze wychwytywane

- zaletą i najważniejszą przewagą systemu grawitacyjnego nad pompą na dnie jest fakt iż masz 30cm odpływy x4 lub więcej i takie dziury w dnie przez które gówienko karpi i wszystko co spadnie na dno wpada do rur 110mm i siłą grawitacji wpychane jest do filtra. Natomiast do pompy na dnie podpięty jest tylko jeden wąż max 50mm i to już musi być duża pompa, choć można dać i 63mm ale to już musi być gigantyczna pompa zanurzeniowa, więc prosty rachunek ile gówienka może wpaść do filtra przez jeden wąż 50mm na środku zbiornika?, a ile gówienka może wpaść do czterech 30cm odpływów ze 110mm rurami?

- kolejna przewaga to system grawitacyjny charakteryzuje się tym iż pompa stoi za układem filtracyjnym, pompa zasysa już czystą wodę do której można podpiąć UV, można podać wodę do filtra zraszanego, można napędzić powroty do mieszania wody rozmieszczone w dowolnym miejscu zbiornika i ogólnie ma się większe możliwości panowania nad ruchem wody w całym zbiorniku

Czy jasno to opisałem? Czy o to chodziło?
_________________
KOI moja pasja, sposób na życie i stres
Kocham wodę, ryby i jeszcze kilka rzeczy ;-)

NIE MYL OCZKA Z KOIpond!!!!
 
 
 
czester 1 
Entuzjasta


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 01 Cze 2012
Posty: 549
Skąd: slask
Wysłany: 2013-11-05, 19:50   

KOImark napisał/a:


jedna pompą możesz obsłużyć zbiornik mający ponad 50m2 dna. Należy przyjąć że na 10m2 dna trzeba osadzić co najmniej jeden odpływ denny, by nieczystości były dobrze wychwytywane


czy te odpływy będą równomiernie zaciagac wode
 
 
KILERK1 
Entuzjasta



Pomógł: 15 razy
Dołączył: 26 Mar 2012
Posty: 767
Skąd: TRZEBNICA
Wysłany: 2013-11-05, 19:54   

Zrozumiałem :oops: :-D :piwko:
Czyli moje rozwiązanie jest do :dupa:
Przy nowym oku kiedyś może to przerobię, problem jest tylko z zakupieniem wszystkich potrzebnych rzeczy (w sklepach tego po prostu nie ma :(( )
_________________
PAWEŁ
oczko ok. 90 m3

https://www.youtube.com/watch?v=cs9BJuKxhvw
http://youtu.be/P4GE-x_xM5c
http://youtu.be/lqGzwxdLgAE
 
 
KOImark 
Hobbysta



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 20 Lut 2009
Posty: 309
Skąd: Bielsk Podlaski
Wysłany: 2013-11-05, 19:58   

Równomiernie masz na myśli czy ten sam przepływ? m3/h? oczywiście że tak, wszystkie odpływy są na jednym poziomie i na jednej głębokości, ciśnienie jest identyczne.
Tylko że odpływy ustawione najdalej od filtra mają najdłuższe rury i woda w nich płynie dłużej niż w tych bliżej, ale nie zmienia to faktu iż płynie tyle samo wody.

Każdy odpływ musi mieć zawór odcinający wodę, kulowy lub gilotynowy, (gilotynowy dużo tańszy przy 110mm) Za pomocą zaworów możesz w każdej chwili odciąć wodę od filtra i np. wymieć filtr lub osuszyć, wyczyścić lub prowadzić inne prace, lub też regulować przepływ indywidualnie do każdego odpływu osobno.

[ Dodano: 2013-11-05, 20:00 ]
KILERK1 napisał/a:
Zrozumiałem :oops: :-D :piwko:
Czyli moje rozwiązanie jest do :dupa:
Przy nowym oku kiedyś może to przerobię, problem jest tylko z zakupieniem wszystkich potrzebnych rzeczy (w sklepach tego po prostu nie ma :(( )


Wszystko jest do kupienia ;) co tylko sobie zamarzysz
_________________
KOI moja pasja, sposób na życie i stres
Kocham wodę, ryby i jeszcze kilka rzeczy ;-)

NIE MYL OCZKA Z KOIpond!!!!
 
 
 
KILERK1 
Entuzjasta



Pomógł: 15 razy
Dołączył: 26 Mar 2012
Posty: 767
Skąd: TRZEBNICA
Wysłany: 2013-11-05, 20:06   

Czy masz projekt rozprowadzenia takich -odpływów ,przepływów itp.
Czy jest on uniwersalny do zastosowania ,czy jest to sprawa indywidualna ?
_________________
PAWEŁ
oczko ok. 90 m3

https://www.youtube.com/watch?v=cs9BJuKxhvw
http://youtu.be/P4GE-x_xM5c
http://youtu.be/lqGzwxdLgAE
 
 
KOImark 
Hobbysta



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 20 Lut 2009
Posty: 309
Skąd: Bielsk Podlaski
Wysłany: 2013-11-05, 20:20   

KILERK1 napisał/a:
Czy masz projekt rozprowadzenia takich -odpływów ,przepływów itp.
Czy jest on uniwersalny do zastosowania ,czy jest to sprawa indywidualna ?


Ja robiłem sobie taki odręczny szkic, i tego się trzymałem
Gdzie rozmieścić odpływy, gdzie powroty, gdzie skimmery itd
Każdy zbiornik jest inny, ale odpływy muszą być rozmieszczone mniej więcej regularnie by pokryć całe dno w podobnych odstępach.
Powroty muszą być tak wstawione by mieszały całą wodę z każdej strony, do tego jeszcze wstawiłem dwa odpływy z dyfuzorami na przemian ze zwykłymi odpływami i one też oprócz napowietrzania będą pełniły funkcje mieszające wodę, od dołu do góry.
Skimmery natomiast po dwóch przeciwległych stronach zbiornika by z jednej i drugiej strony zbierały pianę i to co pływa po górze. (Ważna zasada by nie montować skimmerów w miejscu w którym będziemy najczęściej karmić ryby)

poniżej szkic-opisy są po angielsku bo wstawiałem to też na inne forum

_________________
KOI moja pasja, sposób na życie i stres
Kocham wodę, ryby i jeszcze kilka rzeczy ;-)

NIE MYL OCZKA Z KOIpond!!!!
 
 
 
KILERK1 
Entuzjasta



Pomógł: 15 razy
Dołączył: 26 Mar 2012
Posty: 767
Skąd: TRZEBNICA
Wysłany: 2013-11-05, 20:31   

Czyli do twojego filtra jest 6 wejść (cztery odpływy denne i dwa skimery)
i 8 wyjść z filtra (6 dziur wejściowych i8 dziur wyjściowych)
_________________
PAWEŁ
oczko ok. 90 m3

https://www.youtube.com/watch?v=cs9BJuKxhvw
http://youtu.be/P4GE-x_xM5c
http://youtu.be/lqGzwxdLgAE
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2013-11-05, 20:31   

Jeżeli mogę się podłączyć z pytaniem, czy dobrze rozumiem, że konstrukcja ProfiDrum ECO 65/40 zapewnia przepływ wody przez bęben i cały prefiltr bez utraty wysokości (nie licząc strat na oporze mikrosita)? Czyli woda wpływa do niego i wypływa mniej więcej na poziomie wody w koipondzie?
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
KOImark 
Hobbysta



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 20 Lut 2009
Posty: 309
Skąd: Bielsk Podlaski
Wysłany: 2013-11-05, 20:42   

wolanin napisał/a:
Jeżeli mogę się podłączyć z pytaniem, czy dobrze rozumiem, że konstrukcja ProfiDrum ECO 65/40 zapewnia przepływ wody przez bęben i cały prefiltr bez utraty wysokości (nie licząc strat na oporze mikrosita)? Czyli woda wpływa do niego i wypływa mniej więcej na poziomie wody w koipondzie?



TAAAAK :brawo: a pompa wypompowuje wodę z komory za sitem i grawitacja wpycha wodę w odpływy i nagania do filtra, gdy sito 70µm w filtrze bębnowym się przytka czujniki poziomu wody każą włączyć pompę ciśnieniową która spłukuje sito od góry a gówienko spada do rynny i do sanitarki lub do wiadra ;-)

Ten film jasno i przejrzyście pokazuje zasadę działania filtra bębnowego wprawdzie to nie Profidrum ale zasada jest ta sama.

_________________
KOI moja pasja, sposób na życie i stres
Kocham wodę, ryby i jeszcze kilka rzeczy ;-)

NIE MYL OCZKA Z KOIpond!!!!
 
 
 
czester 1 
Entuzjasta


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 01 Cze 2012
Posty: 549
Skąd: slask
Wysłany: 2013-11-05, 21:05   

będzie jakies urządzenie lub rozwiązanie utrzymujące staly poziom wody?
 
 
KOImark 
Hobbysta



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 20 Lut 2009
Posty: 309
Skąd: Bielsk Podlaski
Wysłany: 2013-11-05, 21:11   

czester 1 napisał/a:
będzie jakies urządzenie lub rozwiązanie utrzymujące staly poziom wody?


Zwykły czujnik pływakowy od spłuczki sedesowej wystarczy w zupełności, odparowana woda będzie sie automatycznie uzupełniać, są droższe czujniki naszpikowane elektroniką ale nie polecam. W przypadku Profidrum jest już wszystko wbudowane, podpinasz elektrozawór z wodą do sterownika i sam filtr jest czujnikiem poziomu wody i on sam uzupełnia dokładnie wodę odparowaną

p.s.

Chciałem wam oznajmić iż skończyliśmy wszystkie prace murarsko-budowlane :yahoo:
Wieńce komora filtracyjna i kołnierze, strefa płytka oraz dno zostały wylane :-D
W tym roku koniec prac nad tym zbiornikiem, no chyba że rozszalowanie desek jak beton stężeje i to wszystko.

Na drugi rok przy dobrych wiatrach może uda się uszczelnić polimocznikiem, zrobić filtrację no i już zalać w pełni funkcjonalny KOIpond no i wpuścić do nowego domu mieszkańców :yahoo:

















_________________
KOI moja pasja, sposób na życie i stres
Kocham wodę, ryby i jeszcze kilka rzeczy ;-)

NIE MYL OCZKA Z KOIpond!!!!
 
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2013-11-05, 21:23   

KOImark napisał/a:
wolanin napisał/a:
Jeżeli mogę się podłączyć z pytaniem, czy dobrze rozumiem, że konstrukcja ProfiDrum ECO 65/40 zapewnia przepływ wody przez bęben i cały prefiltr bez utraty wysokości (nie licząc strat na oporze mikrosita)??

TAAAAK

No to jasne, to otwiera możliwość zastosowania pompy z dowolnie małą wysokością podnoszenia. A gdzie takie pompy-cudo namierzyłeś, które niczego prawie nie podnoszą, a całą energię wydatkują na przepychanie wody?. Myślałem, że taki efekt proporcji przepływu do inwestowanej energii można uzyskać tylko w pompach mamutowych (myślę właśnie o czymś takim u siebie - powietrze pcha wodę, do tego niezależnie mała pompka do UV).
p.s. zawór od spłuczki: :soczek: chciałem o tym kiedyś napisać :)
Gratulacje z okazji udanych wylewek!
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
KOImark 
Hobbysta



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 20 Lut 2009
Posty: 309
Skąd: Bielsk Podlaski
Wysłany: 2013-11-05, 21:32   

wolanin napisał/a:
KOImark napisał/a:
wolanin napisał/a:
Jeżeli mogę się podłączyć z pytaniem, czy dobrze rozumiem, że konstrukcja ProfiDrum ECO 65/40 zapewnia przepływ wody przez bęben i cały prefiltr bez utraty wysokości (nie licząc strat na oporze mikrosita)??

TAAAAK

No to jasne, to otwiera możliwość zastosowania pompy z dowolnie małą wysokością podnoszenia. A gdzie takie pompy-cudo namierzyłeś, które niczego prawie nie podnoszą, a całą energię wydatkują na przepychanie wody?. Myślałem, że taki efekt proporcji przepływu do inwestowanej energii można uzyskać tylko w pompach mamutowych (myślę właśnie o czymś takim u siebie - powietrze pcha wodę, do tego niezależnie mała pompka do UV).
p.s. zawór od spłuczki: :soczek: chciałem o tym kiedyś napisać :)
Gratulacje z okazji udanych wylewek!


Tzn wodę podnosić sobie możesz ile chcesz choćby i na wodospad 10 metrowy
tylko że czym wyżej podnosisz tym pompa więcej pobiera mocy,
Napisałem że bez podnoszenia, bo wtedy jest potrzebne najmniej prądu.

Co do pomp nowej generacji to najlepsza na świecie pompa to również produkt holenderski
jest to pompa FlowFriend ze swoim zintegrowanym sterownikiem i bieżącym monitorowaniem obrotów, poboru mocy i przepływu.
Bardzo drogi produkt ale do dużych zbiorników zwraca się bardzo szybko

To jest to cudo

_________________
KOI moja pasja, sposób na życie i stres
Kocham wodę, ryby i jeszcze kilka rzeczy ;-)

NIE MYL OCZKA Z KOIpond!!!!
 
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2013-11-05, 21:49   

KOImark napisał/a:
Tzn wodę podnosić sobie możesz ile chcesz choćby i na wodospad 10 metrowy
tylko że czym wyżej podnosisz tym pompa więcej pobiera mocy,
Napisałem że bez podnoszenia, bo wtedy jest potrzebne najmniej prądu.

Dokładnie napisałem to samo, ale dobrze, że to powtarzasz, bo na temat marnowania mocy pomp na wysokości pompowania powtarzania nigdy za wiele.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny