wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
EPDM
Autor Wiadomość
adamski 
Początkujący


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 20 Wrz 2012
Posty: 25
Skąd: Ełk
Wysłany: 2012-09-21, 09:32   EPDM

Witam serdecznie po raz pierwszy. Jestem tu nowy. W sumie to czytam to forum już dosć długo, ale po raz pierwszy zabieram w nim głos. Otóż postanowiłem wiosną zbudowac oczko z folii EPDM. Ogólny zarys już mam, więc powoli gromadzę materiały. Tu pytanie, czy moze ktoś z was ostatnio kupował folię EPDM? Podzielcie się namiarami na dobre sklepy, w których mozna to cudo kupić w miarę rozsądnej cenie. Pozdrawiam
_________________
Pozdrawiam Adamski
Ostatnio zmieniony przez AurorA 2012-09-22, 14:43, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
adamski 
Początkujący


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 20 Wrz 2012
Posty: 25
Skąd: Ełk
Wysłany: 2012-09-21, 11:36   

Czy ktoś z was zna wzór na obliczenie rozmiaru potrzebnej folii ?
_________________
Pozdrawiam Adamski
Ostatnio zmieniony przez AurorA 2012-09-21, 19:13, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Adalbert 
Oczkomaniak



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2645
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2012-09-21, 12:05   

adamski napisał/a:
Czy ktoś z was zna wzór na obliczenie rozmiaru potrzebnej folii ?


szerokość + 2x głębokość + 2x zakładki na brzegu. Tak samo z długością. Ale radzę przewidzieć nieco terenu na ewentualne poszerzenie oczka np. o płycizny bo ta metoda jest przybliżona i potem szkoda obcinać nadmiar. Najdokładniej jest zmierzyć gotowy już wykop w najdłuższym i najszerszym miejscu (przechodząc przez najgłębsze) sznurkiem lub miękką taśmą mierniczą.
_________________
Pozdro! Wojtek

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
adamski 
Początkujący


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 20 Wrz 2012
Posty: 25
Skąd: Ełk
Wysłany: 2012-09-21, 12:33   

Czyli najpierw wykom i dopiero folia?
_________________
Pozdrawiam Adamski
 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2012-09-21, 13:40   

adamski napisał/a:
Czyli najpierw wykom i dopiero folia?
Tak.
Polecam także w sumie sklep podany przez Gosik Tam właśnie kupiłem ze 2 miesiące temu swoją. Ja kupiłem tą o szerokości 12,2m - wyszło 30zł/m Potrzebowałem o szerokości 9m. i tak mi przyszło do głowy że z tego 12 zrobię długość a to 9 będzie szerokość.
Warto wziąć pod uwagę że ta folia świetnie się rozciąga i spokojnie jako wzór można wziąć pod uwagę szerokość/długość x 2x głębokość. Nie warto brać tej folii na zapas bo się naciąga i tylko zostaje nadmiar.
Ja ją pacnąłęm z grubsza na oczko, bez żadnego przytrzymywania kamieniami na brzegach, wisiała z metr nad dnem. Naciągnęła się elegancko. Sama, tylko dzięki nalanej wodzie.
 
 
ewa535 
Przyjaciel forum



Pomogła: 84 razy
Dołączyła: 22 Mar 2009
Posty: 2513
Skąd: Słupsk
Wysłany: 2012-09-21, 14:34   

Jesteś pewien ,ze takie naciąganie dobrze robi tej folii? Tzn. jest bez znaczenia dla wytrzymałości folii ? Na przykład uszkodzeń mechanicznych ? Tak myślę ,ze ostry przedmiot rzucony na naciągniętą jak sprężyna folię może ja uszkodzić, co nie nastąpiłoby pewnie tak łatwo w przypadku bez naprężenia. Czytałam, że folia powinna leżeć normalnie bez zbytniego naciągania. Ale może EPDM to insza inszość. Może jeśli ja się nie mylę to niech ktoś skoryguje zanim Adamski ponaciąga swoją do granic mozliwości ?
_________________
Mój akwenik online: http://91.222.160.54:7777/
Użytkownicy I Explorera logują się w oknie po lewej, wszyscy inni po prawej.
Użytkownik: "oczko" , Bez hasła
Dzwoń do mnie jak zobaczysz szczura, kota, obcego lub brak wody ;)
Jeśli nie masz mojego numeru wyślij priv.
Dzięki za czujność i pomoc !
 
 
 
hns 
Bywalec



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 22 Lip 2010
Posty: 154
Skąd: TKI / OST / HN (D)
Wysłany: 2012-09-21, 16:18   

Folia EPDM ma 10-krotną rozciągliwość (mniej więcej!)
Nie polecam nikomu by z metra folii (lepiej brzmi gumy:)) robił oczko 10m²,
ale rozciągnięcie o 5, 10% nie ma wielkiego wpływu na wytrzymałość.
Guma jest wtedy trochę ciensza i to wszystko.
_________________
Pozdrawiam!
Adam
Oczko30m² 15m³
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2012-09-21, 19:11   

Ta tańsza to Oase, lepsza jest firestone.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
adamski 
Początkujący


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 20 Wrz 2012
Posty: 25
Skąd: Ełk
Wysłany: 2012-09-21, 19:30   

Na pewno nie będę oszczędzał poprzez naciąganie. W sumie to moje drugie oczko. Pierwsze było c PCV. Teraz przy domu chce mieć wszystko jak należy. Mam już zaplanowane miejsce. Zgromadziłem część roślin nadbrzeżnych i kamieni. Nawet posadziłem już dość dużego nutkaja pendula. Jesli pozwolicie to zamieszczę kilka fotek. Dobre rady mile widziane :-D
_________________
Pozdrawiam Adamski
 
 
rewi 
Moderator
Mini Oczko Wodne



Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 18 Cze 2011
Posty: 2376
Skąd: woj. Lubelskie
Wysłany: 2012-09-21, 19:35   

Wstawiaj foty śmiało ;)
_________________
Pozdrawiam, Ewa!

Moje Oczko Wodne
Ogród i rośliny
 
 
ILUSION 
Oczkomaniak


Pomógł: 26 razy
Dołączył: 09 Mar 2010
Posty: 1341
Skąd: wlkp
Wysłany: 2012-09-22, 00:49   

Ja mam Firestone, nie mam nic naciągnięte i nawet sobie nie wyobrażam jak można to naciągnąć w oczku :P To naprawdę solidna guma i mogę ją z czystym sumieniem polecić. Mam 3 psy które wchodziły do oczka, masę kamieni w oczku po których chodzę bardzo często i nic się nie dzieje. Jestem z niej bardzo zadowolony i myślę, że jest bardzo wytrzymała, chociaż Oase pewnie też :)
_________________
ILUSION
oczko około 20m3
 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2012-09-22, 09:36   

To ja jeszcze o rozciąganiu.
Jeśli ktoś nie chce to nie musi naciągać. Jednak według mnie to traci w ten sposób najważniejszą chyba zaletę tej folii(gumy). To rozciąganie przydaje się najbardziej przy przy bardziej skomplikowanych kształtach. Okrągłych dziurach itp. Ja u siebie mam twardą glinę, w której mogę kształtować podobnie jak w plastelinie. Ściany mam niemal pionowe więc w przekroju pionowym mam dużo kątów prawie prostych. Natomiast same półki itd są po okręgach z czymś w rodzaju zatoczek. Zrobiłem nawet jedną eksperymentalną półkę w rodzaju jaskini (powiedzmy), która wcina się troszkę wgłąb ściany.
Do tego wszystkiego folia ładnie jakby się przyssała, dokładnie odwzorowując pierwotne kształty wykopu. Przy czym nie ma zbyt wiele fałd. No i tak naprawdę to praktyczne wcale tej folii nie układałem. Nie robiłem zakładek. Po prostu rzuciłem z grubsza na oczko i nalałem wody. Sam byłem ciekaw co się stanie. Myślałem że woda zacznie ściągać folię z brzegów w dół wykopu. A tu nie. Tylko trochę ściągnęła a w większości po prostu się naciągała i dostosowywała do kształtu wykopu. Więc z naciąganiem to nie ma w sumie większej filozofii. Myślę że ktoś kto ma z nią wprawę potrafiłby naprawdę super ją ułożyć. Tak by fałd i zakładek było naprawdę niewiele i nie rzucały się w oczy (przy skomplikowanym kształcie wykopu) U mnie nie jest może idealnie ale też jak na samo układające się fałdy to wyszło nieźle.
Co do wytrzymałości to nie obawiałbym się zbytnio. Jeśli tylko nie ma żadnych fabrycznych wad, uszkodzeń podczas transportu itp. Bo najbardziej naciąga się tam gdzie jest głęboko i na ścianach. Więc tam gdzie się zbytnio nie chodzi i gdzie grubsza warstwa wody chroni przed jakimś gwałtownych uderzeniem. Natomiast w strefie płytkiej, po której zwykle się chodzi, folia nie jest praktycznie wcale naciągnięta gdyż właściwie nie da jej się jej tam zbytnio naciągnąć gdyż za małe ciśnienie wody.
Ja polecam wykorzystanie tej właściwości EPDM. Naciąganie nie jest trudne, a daje oszczędność materiału i przy skomplikowanych kształtach wykopu fajny efekt jakby oblania go gumą :)
 
 
adamski 
Początkujący


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 20 Wrz 2012
Posty: 25
Skąd: Ełk
Wysłany: 2012-09-23, 08:19   

Zawsze szukam, tylko moje zdjęcia są zbyt duże. Robię wszystko jak w instrukcji i ciągle pojawia sie informacja, ze plik jest za duży.
_________________
Pozdrawiam Adamski
 
 
jurek47 
Entuzjasta



Pomógł: 21 razy
Dołączył: 12 Lip 2009
Posty: 776
Skąd: swietokrzyskie
Wysłany: 2012-09-23, 08:40   

Musisz zainstalować program do obróbki zdjęć ,wtedy je dopasujesz aby ci wchodziły.

[ Dodano: 2012-09-23, 08:42 ]
Mam prosty program Zoner foto studio 10 i jest wystarczający.
_________________
Oczko 12m3
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=3546
 
 
adamski 
Początkujący


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 20 Wrz 2012
Posty: 25
Skąd: Ełk
Wysłany: 2012-09-27, 09:36   

Czy jest szansa, ze zimą EPDM stanieje?. Wiem z doświadczenia, ze zima materiały budowlane trochę tanieją.
_________________
Pozdrawiam Adamski
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny