wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Glony a skok ph
Autor Wiadomość
marioo2200 
Nowy


Dołączył: 08 Sie 2013
Posty: 3
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 2013-08-08, 16:57   Glony a skok ph

Witam, jestem nowy na forum, chociaż zagladam tutaj co od dawna. Jako nowy właścicel oczka mam oczywiście problem z glonami :(( . Oczko ma powierzchnię ok. 27m2, roślin jest ok 10% powierzchni zbiornika i sukcesywnie ich przybywa. Działa fontanna 2000 l/h i dodatkowo filtr mechaniczny 1200 l/h. W budowie jest oczywiście filtracja z beczek 120 l .
Oczko zalane od 2 tygodni wodą o odczynie 6 ph . Niestety od tygodnia glony rozwijają się w postępie geometrycznym, a ph osiągnęło astronomiczną wartość 9 ! . Zastanawia mnie fakt, czy obecność glonów w próbce pomiarowej nie wpływa na zafałszowanie pomiarów? A może to wina folii pvc która uwalnia do wody jakieś związki zmieniając jej ph? Czy waszym zdaniem powinienem zaingerować w parametry wody, czy też pozostawić to naturze, a sam dokładać po prostu roślin?
Powiem szczerze, że obawiam się, że ta zielona zupa za kilka dni zmieni się w kłębisko glonów, które zniszczy rośliny...
 
 
Adacho 
Moderator



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 02 Lut 2013
Posty: 785
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2013-08-08, 17:27   

Witaj na forum marioo2200 :)
Masz świeże oczko, więc zielona woda to normalność. Po pewnym czasie wszystko się unormuje.

marioo2200 napisał/a:
W budowie jest oczywiście filtracja z beczek 120 l .


Gdy uruchomisz filtrację, rośliny ruszą, woda zacznie się klarować. Przyroda nie lubi pośpiechu.

A pH - ja nalewam wodę do oczka która ma pH 6,5 a w oczku mam pH 7,5 i tak się od dłuższego czasu utrzymuje.
Folia nie ma wpływu na pH.
_________________
Adam pozdrawia
MOJE OCZKO WODNE
 
 
marioo2200 
Nowy


Dołączył: 08 Sie 2013
Posty: 3
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 2013-08-08, 18:39   

Dzięki za odpowiedź. Zaraz jadę po pistię i hiacynt, a wody nie ruszam :-D
 
 
Gosik 
Przyjaciel forum
Polonistka Forum



Pomogła: 129 razy
Dołączyła: 06 Maj 2010
Posty: 4150
Skąd: Warszawa/Radzymin
Wysłany: 2013-08-08, 21:24   

Pistia i Hiacynt to jednoroczniaki, dokup jeszcze innych roślin, a najlepiej pozyskiwać je bezpośrednio z rowów melioracyjnych, przydrożnych lub bagien, stawów. Tylko pamiętaj aby tak pozyskane rośliny odkazić w Nadmanganianie Potasu ( kupujesz w aptece bez recepty, wsypujesz parę kryształków do miski z wodą i robisz roślinom 20 min kąpiel )
_________________
Moje pierwsze oczko 2010r. http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4290
Płazarium 2013
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
 
marioo2200 
Nowy


Dołączył: 08 Sie 2013
Posty: 3
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 2013-08-08, 21:38   

Dzięki, nie znałem tej metody, jutro go kupię :)
Właśnie wczoraj przytargałem trochę roślin z "szuwarów" i włożyłem je do wiader na kwarantannę. Roślin przywiozłem mniej niż się spodziewałem, bo zaatakowała mnie wielka pijawka :-o . Co zniechęciło mnie do dalszego przeczesywania mokradeł. Dlatego też zamieściłem ogłoszenie na tym forum, być może będzie ktoś z mojej okolicy miał trochę roślin na zbyciu.
 
 
zuzi10 
Hobbysta


Pomogła: 19 razy
Dołączyła: 05 Wrz 2009
Posty: 486
Skąd: sląskie
Wysłany: 2013-08-09, 00:30   

A ja radzę jednak próbe zakwaszenia wody. MOzna zatopić w oczku ze 40 litrów torfu niskiego sphagnowego (3,5-4,5 ph) w workach na okres do 2 tygodni( potem ew. wymienić, coby nie zaczął gnić bo efekt odwrotny od zamierzonego) lub do filtra mechanicznego,(chyba bardziej skuteczna metoda znana w akwarystyce) można wlać biotorfin (wyciąg z torfu dostępny w sklepach ogrodniczych, zoologicznych), można wzorem Ewy 535 włożyć w kilku woreczkach( oczko duże) ubiegłoroczne szyszki olchowe. Podobno dobry efekt daje również wrzucenie do oczka kilku pniaczków świeżej brzozy,żeby sobie pływały :)
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny