wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Moje oczko - prosze o opinię
Autor Wiadomość
Shimer 
Początkujący


Dołączył: 09 Sie 2013
Posty: 11
Skąd: Wolbrom
Wysłany: 2013-08-09, 20:00   Moje oczko - prosze o opinię

Witam,

od kilku tygodni trwaja prace nad budową oczka wodnego. Wykopałem (ręcznie) juz prawie całe, zostały tylko bardziej takie czynności wykonczeniowe.

Według obliczeń pomieści ono około 13 000 litrów wody, przy 50 m2, tyle foli potrzebuję.
Folie mam już upatrzoną - IZOFREX 1.0 mm PCV, po 9,90zł za m2. Zdecydowałem się na nia gdyż producent mieszka jakieś 50km ode mnie, co przekłada sie na tańszy transport.

Was, jako ogarnietych ludzi w temacie z doświadczeniem, proszę o porady co i jak dalej powinienem robić, aby mi wypaliło to oczko :)

Jaka zastosować roślinność, gdzie kupić....itp?
Jak układać folię, czy podkladać jakies gazety, piasek?

Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki.

Gdzieś tutaj powinno sie pojawić zdjęcie mego wykopaliska.

 
 
lasoch 
Oczkomaniak
Komplemenciarz forum



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 22 Wrz 2012
Posty: 1851
Skąd: Lasochów - woj. Św.
Wysłany: 2013-08-09, 20:32   

Witam Shimer, :pa: .
Co do roślin to nadadzą się wszystkie mogące rosnąć w wodzie. Kupisz je w naszym forumowym sklepie, oraz możesz trochę przynieść z miejscowych rowów, bagien i mokradeł, ale wtedy musisz je 'wykąpać' w kąpieli z Nadmanganianu potasu. żeby nie przenieść żadnej choroby ani szkodników. Większość możesz posadzić wprost do żwiru, co sprzyja oczyszczaniu wody. A jaka będzie powierzchnia tafli wody? Co do układania folii - najlepiej podłożyć pod nią geowłókninę, ale mogą też być stare dywany czy ciuchy. Najlepiej też wybrać wszystkie małe kamyczki. Radzę Ci dużą strefę bagienną, przyda się i żeby wykop był dość głęboki. Przyda się to do hodowli koi. A co z techniką, filtracją? Czy będzie jakaś kaskada, chociaż lepszy będzie strumień, który będzie też pełnić rolę filtracyjną.
_________________
https://www.facebook.com/...f_type=bookmark
 
 
Shimer 
Początkujący


Dołączył: 09 Sie 2013
Posty: 11
Skąd: Wolbrom
Wysłany: 2013-08-09, 20:41   

Powierzchnia tafli wody to koło o promieniu 2,25m, czyi jakies 16m2. Aktualnie nie myślalem o zadnej filtracji, głównie zalezy mi aby od tego były rośliny.
 
 
Artur 
Administrator



Pomógł: 54 razy
Dołączył: 21 Cze 2010
Posty: 1268
Skąd: Długołęka/Wrocław
Wysłany: 2013-08-10, 08:01   

lasoch, Odpowiedział Ci dokładnie, ja dodam kilka linków z treścią których powinieneś się zapoznać od razu po zarejestrowaniu.
Gdzie kupić rośliny, których nie zdobędziesz w naturze?? http://sklep.oczkowodne.net/k1,rosliny.html
Jaki materiał pod folię?? http://sklep.oczkowodne.net/k1,rosliny.html
Jeśli stać Cię jeszcze na kilka m2 folii, to kup ją, przyda się trochę więcej m2 strefy płytkiej.
A na koniec http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=1598
Czy masz tam jakiś cień?? Możesz pokazać zdjęcie z większej odległości??
_________________
Pozdrawiam Artur!
 
 
zuzi10 
Hobbysta


Pomogła: 19 razy
Dołączyła: 05 Wrz 2009
Posty: 486
Skąd: sląskie
Wysłany: 2013-08-10, 10:29   

Moim zdaniem druga półka jest za wąska i nie będziesz miał z niej żadnego pożytku, chyba,ze to tak wygląda z perspektywy. Chyba też nie potrzebna jest półka najniższa wokól strefy głębokiej bo też jest wąska i też trudno będzie tam posadowić rośliny, szczególnie, że jak wyłożysz te pólki jakąś włókniną lub starymi dywanami czy chodnikami i położysz folię to one sie jeszcze zrobią węższe i nie postawisz tam nic bo Ci będzie zjeżdżać.Ja bym zostawiła tę dużą z przodu, a tę z tyłu zlikwidowała.Poza tym pólki nie muszą iść na około oczka jednakowo z wyjątkiem ostatniej, szerokości 15-20 cm wykonanej dla maskowania folii. Wybierz sobie miejsce widokowe na oczko i np z tej strony wcale nie musi być półek lecz strefa głebsza, gdzie swobodnie będziesz miał widok na całe oczko, miejsce do karmienia ryb i widok na ryby.Tak naprawdę to Ty nie masz strefy błotnej, bo ta półka ostatnia przynajmniej z jednej strony powinna być szersza i dobrze by było,żeby mogła mieć zagłebienie choćby z 15 -20 cm wtedy byś np mógł je wysypać piaskiem i tam sadzić rosliny bezpośrednio, bez doniczek. Mam też nadzieję,zw wyrównasz ten wał ziemi wokół oczka do poziomu gruntu, bo w przeciwnym wypadki nie będziesz miał możlwości zamaskowania folii i będzie ja nie ładnie widać. A tak w ogóle zanim położysz folie to troszke poczytaj na ten temat. Tam jest wiele rad na tematy które ja poruszyłam.
 
 
nexar 
Początkujący


Dołączył: 05 Mar 2010
Posty: 17
Skąd: Rawicz
Wysłany: 2013-08-10, 17:33   Budowa oczka

Moim zdaniem kształt oczka jest delikatnie mówiąc nie właściwy. Dużo lepiej prezentują się kształty nie regularne typu nerka. Trochę późno zabraleś się za jego budowę. Zanim woda uzyska jakąś równowagę biologiczną, minie trochę czasu. Nie wiem co chcesz w nim trzmać, czy ryby czy ma to być typowe plazarium. Moim zdaniem z zakupem roślin powinieneś się wstrzymać do przyszłego roku. W tym roku już nie wiele czasu zostało do tego aby na dobre się u ciebie zadomowiły. Oczywiście to moje osobiste zdanie i nic złego się nie stanie, jeżeli zrobisz inaczej. Zapraszam na moją stronę poświęconą oczkom wodnym, gdzie znajdziesz trochę informacji z życia wziętych. Pozdrawiam

www.mojeoczkowodne.cba.pl
 
 
zuzi10 
Hobbysta


Pomogła: 19 razy
Dołączyła: 05 Wrz 2009
Posty: 486
Skąd: sląskie
Wysłany: 2013-08-10, 18:09   

nexar napisał/a:
Moim zdaniem z zakupem roślin powinieneś się wstrzymać do przyszłego roku. W tym roku już nie wiele czasu zostało do tego aby na dobre się u ciebie zadomowiły.
A moim zdaniem nie do końca masz rację. Ja w ub. roku uruchomiłam oczko po remoncie w m-cu wrześniu.rośliny musiałam oczywiście wsadzic bo innej opcji nie było i na wiosne pieknie szybko zastartowały, tak że nawet nie wiedziałam co to zielona woda.
 
 
lasoch 
Oczkomaniak
Komplemenciarz forum



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 22 Wrz 2012
Posty: 1851
Skąd: Lasochów - woj. Św.
Wysłany: 2013-08-11, 09:47   

nexar napisał/a:
Nie wiem co chcesz w nim trzmać, czy ryby czy ma to być typowe plazarium.

Moim skromnym zdaniem najczęściej w oczkach trzyma się ryby. Płazaria nie są za częste. Ja znam trzy na całym forum, ale z pewnością jest ich jeszcze trochę. Rośliny sadź teraz, będą miały jeszcze dużo czasu na ukorzenienie i wzrost. Ja cały czas dosadzam nowe rośliny.
_________________
https://www.facebook.com/...f_type=bookmark
 
 
Shimer 
Początkujący


Dołączył: 09 Sie 2013
Posty: 11
Skąd: Wolbrom
Wysłany: 2013-08-11, 15:06   

Ja jestem bez jakiejkolwiek wiedzy na ten temat. Robiłem wszystko na oko :) Planuję odkopac trochę ziemi, bo gdy bede kładł folię w ksztalcie kwadratu to będę miał trochę foli na rogach do dyspozycji, więc możliwe że uzykam jakaś strefę błotną na jakieś 20cm głębokości. Jutro zamawiam folię i rośliny.

Oczko jest polożone na wolnej powierzchni, obok niego rośnie orzech, lecz prawdopodobnie będzie ścięty, więc liści nie będzie.

Pytałem o rośliny, chciałbym aby dzięki nim uzyskać "dobrą" wode w oczku. Czytałem gdzieś że są takie co uzdatniają wodę. Prosiłbym o jakieś wskazówki jakie roliśny wybrać zeby było dobrze :)

Mam jeszcze pytanie. Na alle....gro są rózne napowietrzacze, fontanny działające dzięki energii słonecznej. Co o tym sądzicie?
Kupował ktoś kamienie, takie specjalne okrągłe? W jakich cenach można je kupić i gdzie?

Ogólnie jak oceniacie moje oko?

Pozdrawiam :)
 
 
rewi 
Moderator
Mini Oczko Wodne



Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 18 Cze 2011
Posty: 2376
Skąd: woj. Lubelskie
Wysłany: 2013-08-11, 18:25   

Shimer napisał/a:
Pytałem o rośliny, chciałbym aby dzięki nim uzyskać "dobrą" wode w oczku. Czytałem gdzieś że są takie co uzdatniają wodę. Prosiłbym o jakieś wskazówki jakie roliśny wybrać zeby było dobrze :)


U góry strony banner rośliny nadają się wszystkie jakie masz do dyspozycji najlepsze oczyszczające pałki, irysy, tataraki itp.

Shimer napisał/a:
Mam jeszcze pytanie. Na alle....gro są rózne napowietrzacze, fontanny działające dzięki energii słonecznej. Co o tym sądzicie?
Kupował ktoś kamienie, takie specjalne okrągłe? W jakich cenach można je kupić i gdzie?


O solarce zapomnij kupiłam i :dupa:

Shimer napisał/a:
Ogólnie jak oceniacie moje oko?

Na razie pozytywnie zobaczymy jak rozwinie się dalej sytuacja ;) Naturalnie, że będzie cudnie... przemyśl jeszcze zrobienie płazarium osobiście żałuje wpuszczenia ryb u siebie mogłam mieć piękne czyste oczko ze wspaniałym miejsce do obserwacji życia wodnego. :piwko:
_________________
Pozdrawiam, Ewa!

Moje Oczko Wodne
Ogród i rośliny
 
 
lasoch 
Oczkomaniak
Komplemenciarz forum



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 22 Wrz 2012
Posty: 1851
Skąd: Lasochów - woj. Św.
Wysłany: 2013-08-11, 19:34   

Tak jak rewi, kategorycznie odradzam Ci kupienie urządzeń solarnych. Wg mnie wyglądają wprost brzydko - bardzo słaby strumień przy fontannie, a jak trochę cienia najdzie na ten panel słoneczny, to już się wyłącza. W ogóle nie radze Ci fontanny do oka. Co do roślin to proponuje rośliny podwodne - natleniają wodę. A strefę bagienną zrób też taką płytszą z 5 cm. Co do aktualnej oceny to masz dobry projekt, więc powinno być bardzo dobrze :) .
_________________
https://www.facebook.com/...f_type=bookmark
 
 
Gosik 
Przyjaciel forum
Polonistka Forum



Pomogła: 129 razy
Dołączyła: 06 Maj 2010
Posty: 4150
Skąd: Warszawa/Radzymin
Wysłany: 2013-08-11, 20:11   


Niebieskie-woda, czarne-folia, brązowe-kamienie, czerwone-wykasować ostatnią półkę.
Podkop ten wał, tak jak narysowałam ( taka litera " L" )na której będzie leżał kamień, za nim prosto w górę folia, a za folią znów kamień. Inaczej nie zamaskujesz folii. Ostatnia półka całkowicie zbędna.
_________________
Moje pierwsze oczko 2010r. http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4290
Płazarium 2013
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
 
Shimer 
Początkujący


Dołączył: 09 Sie 2013
Posty: 11
Skąd: Wolbrom
Wysłany: 2013-08-12, 09:35   

Pólki mają jakies 25-30cm szerokości. Tą skarpę z ziemi zrobiłem bo nie miałem gdzie jej wytransportować. Gosik, ja zamierzam zrobić to trochę inaczej:



całą skarpę mam juz zasianą trawą, myślę ze za tydzień już coś urośnie :) i tak jak widać na zdjęciu, czarne to folia, niebieskie - woda, dalej kamyczki i strefa błotna.
 
 
zuzi10 
Hobbysta


Pomogła: 19 razy
Dołączyła: 05 Wrz 2009
Posty: 486
Skąd: sląskie
Wysłany: 2013-08-12, 10:07   

Wydaje mi się,że Twoje pytanie na temat co my sądzimy jest raczej retoryczne, bo Ty swoje oczko uważasz za idealne i nie będziesz raczej słuchał naszych rad, a więc ucz sie na swoich błędach :P
 
 
nexar 
Początkujący


Dołączył: 05 Mar 2010
Posty: 17
Skąd: Rawicz
Wysłany: 2013-08-12, 10:47   Budowa oczka

Nie wyjaśniłeś dokładnie co chcesz trzymać w tym oczku. Jeżeli ryby to sprawa jest bardziej skomplikowana, bo będziesz potrzebował system filtracji. Jeżeli będzie to płazarium a oczko jest wystarczająco głębokie, to nie musisz się martwić o żadne filtry. Osobiście posiadam płazarium a woda jest przez cały czas klarowna, mimo niezbyt mocno rozbudowanej szaty roślinnej. Moim zdaniem oczko wodne powinno być jak najbardziej naturalne, bez dodatkowych gadżetów. Trzymasz się widzę cały czas tego kształtu. Zmień go a conajmnie zmodyfikuj według rad w poprzednich postach. Strefa bagienna, szczególnie w plazarium jest prawie że niezbędna.Dobre zaprojektowanie oczka, to kluczowa sprawa. Mam dwa oczka a dlaczego? Bo pierwsze trochę spieprzyłem a powodem był pośpiech. Pozdrawiam.
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny