wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Reanimacja oczka
Autor Wiadomość
Zabaweczka 
Początkujący


Dołączyła: 08 Cze 2013
Posty: 14
Skąd: UK
Wysłany: 2013-06-08, 20:44   Reanimacja oczka

Na wstepie chcialabym sie przywitac :) czytam forum od kilku dni i nadal mam balagan w glowie.

Jakies 2 lata temu kupilam dom z oczkiem. Oczko mialo byc zasypane, ale okazalo sie, ze mimo 5 cm glebokosci toczy sie tam ozywione zycie wiec zalalam woda, wlaczylam filtr i sobie jest.

Myslalam, ze wystarczy wielka lilia wodna i filtr zeby sie jakos kulac. No i sie kulalismy z remontem domu. Dom wyremontowany i zaczelismy remontowac oczko a tu tragedia...

Podam troche konkretow:

Oczko to kwadratowa dziura cementowa bez polek i o kednakowej glebokosci. Taki basen z rybami.

Oczko ma okolo 4tys litrow, ale tylko 60 cm glebokosci. Nie ma mozliwosci przerobienia go.

W oczku plywaja karaski. Okolo 13. I jeszcze jedna rybka, ktorej nie jestem w stanie zidentyfikowac. No i zabcie :) wiecej ryb nie planuje.

Z roslin jest tylko lilia wodna.

Jest filtr grawitacyjny. Dosc mocny.

Stan wody: zupa. No i moja wina. Powinnam byla posadzic rosliny itd. Prawda jest taka, ze poprzedni wlasciciel lal chemie i byl zadowolony z zycia, ale ja tak nie chce. Kipilam jakas madra ksiazke, dostalam broszurki od pana co prowadzi sklepik z akcesoriami do oczka, poczytalam troche i sie troche dowiedzialam. Trzeba roslin i to od zaraz.

Mam doniczki, mam ziemie do oczka, kamlotki na wierzch doniczki i kupilam juz pierwsze roslinki. Mam jakas palke, dwie lilki (stara idzie do pana oczko), pontederia cordata. W planach mam jakies rosliny podwodne i osoke aloesowa.

Zastanawiam sie tylko jak sie za to zabrac. Wiem, ze roslin potrzebuje od ciula i ciut i wiem tez, ze rosna one jak glupie. Ile radzicie zasadzic na pierwszy raz?

I co z ta woda? Pan oczko chce mi pozyczyc swoj odkurzacz. Woda to zupa. Zero przejrzystosci. Facet moj wlal cos na glony i teraz one umieraja i robi sie coraz gorzej. Mozna sadzic rosliny w takiej zupie? Czy lepiej by bylo zalac chemia, wyklarowac i wtedy? Moze podmianke zrobic?

Odkurzacza nie chce pozyczac od pana oczko na razie bo nie chce sie spoufalac. Malo kobiet przychodzi do niego do sklepu i to po nim widac wiec wole go trzymac na dystans.

Jakies rady?
 
 
lasoch 
Oczkomaniak
Komplemenciarz forum



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 22 Wrz 2012
Posty: 1851
Skąd: Lasochów - woj. Św.
Wysłany: 2013-06-08, 21:05   

witam na forum nowego oczkomaniaka :)
Zabaweczka napisał/a:
W oczku plywaja karaski. Okolo 13. I jeszcze jedna rybka, ktorej nie jestem w stanie zidentyfikowac. No i zabcie wiecej ryb nie planuje.

myślę ,że to trochę za dużo , tak 8 byłoby najlepiej , no ale wiem , że trudno się rozstać ...
Cytat:
Z roslin jest tylko lilia wodna.

Jest filtr grawitacyjny. Dosc mocny.

no rośli mało , musisz dosadzić czym prędzej , czy masz specjalną półkę na rośliny bagienne , jeżeli chcesz żeby czyściły ci wodę to posadź je hydroponicznie w samym żwirze , a UV-kę masz ?
Zabaweczka napisał/a:
Stan wody: zupa. No i moja wina. Powinnam byla posadzic rosliny itd. Prawda jest taka, ze poprzedni wlasciciel lal chemie i byl zadowolony z zycia, ale ja tak nie chce.

jak będą rośliny to i one same mogą oczyścić wodę na tyle by była dość klarowna , ale oczywiście filtr wskazany , a chemii się najlepiej wystrzegaj , chyba , że może wodę wymienisz to będziesz mogła zastosować środek biologiczny - tiger 3
Zabaweczka napisał/a:
Ile radzicie zasadzic na pierwszy raz?

najlepiej tyle , żeby za 2-3 lata ładnie już zarosło , ale nie za gęsto , musisz rozplanować nasadę
Zabaweczka napisał/a:
Woda to zupa. Zero przejrzystosci. Facet moj wlal cos na glony i teraz one umieraja i robi sie coraz gorzej. Mozna sadzic rosliny w takiej zupie? Czy lepiej by bylo zalac chemia, wyklarowac i wtedy? Moze podmianke zrobic?

na pewno nie chemia , rośliny można w takiej sadzić to nic nie przeszkadza , ale ja chyba bym wodę wymienił jak jest taka zasyfiona , mogłabyś dać może jakieś zdjęcia ?
_________________
https://www.facebook.com/...f_type=bookmark
 
 
Zabaweczka 
Początkujący


Dołączyła: 08 Cze 2013
Posty: 14
Skąd: UK
Wysłany: 2013-06-08, 21:40   

Dziekuje za odpowiedz :yahoo:

Co do rybek to sa jeszcze male i nie wydaje mi sie zeby az tak smiecily. Raczej czuja sie dobrze bo rok temu mialam narybek i dzisiaj mi plywaja trzy maluchy po oczku. Jakby co jest filtr wiec jest sie czym wspomagac.

Polek nie ma zadnych :P Nie wiem co autor mial na mysli, ale jest to protokatna dziura w ziemi. O podwyzszonych brzegach. Jutro wrzuce zdjecie. Na chwile obecna (mam nadzieje, ze nie lamie regulaminu) moge powiedziec, ze oczko wyglada identycznie jak to ze zdjecia: http://www.michaelwheat.c...nance-leicester

Mianowicie jest to cementowa dziura w ziemii. Kupilam palke i pontederie cordata poniewaz na etykietce bylo napisane zeby je sadzic na glebokosci 50-100 cm. Moje oczko ma okolo 60 cm. Mam mozliwosc zawieszenia polek i w przyszlosci mam zamiar dodac jakies rosliny bagienne ze wzgledow estetycznych, ale na razie priorytetem sa podwodne. Na razie planuje rogatka i moczarke. o estetyce bede myslala za rok, na razie musi to byc funkcjonalne.

UV mam :) Pan oczko polecil 25-tke. Jak sie go spytalam o jakas chemie polecil slome :-D i tez byl zazenowany moim pomyslem.

Filtr jest dosc mocny. Ma pompke ktora zasysa wode i odprowadza do trzech duzych zbiornikow. Jeden z nich ma gabki i jakies zwirki. Dowiedzialam sie, ze gabki moge czyscic, ale zwirku nie dotykac bron boze. Pozniej woda idzie do czwartego zbiornika skad wpada do oczka natleniajac przy tym wode. Oczywiscie zanim woda dostanie sie do zbiornikow przechodzi przez UV.

Ten trigger pomoglby mi na mul? Sadze, ze mam cale dno w mule. Jak sie wprowadzilam to oczko bylo dookola porosniete iglakami, ktore radosnie sypaly igly do oczka. Boje sie pomyslec co jest na dnie.

Szczerze mowiac nie wiem co robic. Najrozsadbniejsze wydaje mi sie nalanie chemi i pozniej sadzenie roslin. Ale nie zalezy mi na szybkich efektach. jesli same rosliny moga to wyczyscic w kilka tygodni to chetnie bym na nich poprzestala. Boje sie tylko, ze zgina w tej zupie... :???:
 
 
Aznar33 
Oczkomaniak



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 21 Kwi 2011
Posty: 879
Skąd: Plymouth
Wysłany: 2013-06-09, 08:49   

Heh... skąd ja to znam?
http://www.forum.oczkowod...der=asc&start=0

Z woda wcale nie musi być tak źle jak sądzisz.

Czy filtry chodzą 24/7?
Możesz wrzucić zdjęcia oczka, wody i możliwie jak najwięcej filtrów?

Roślin nie sadź w ziemi, tylko hygroponicznie. Możesz użyć piasku, albo kamieni, ale nie dostarczaj żadnych azotanów i fosforanów do nieustabilizowanego oczka.
Karmisz ryby? jak często?

Z chemii radzę zrezygnować.
Ostatnio zmieniony przez Aznar33 2013-06-09, 08:56, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Gosik 
Przyjaciel forum
Polonistka Forum



Pomogła: 129 razy
Dołączyła: 06 Maj 2010
Posty: 4150
Skąd: Warszawa/Radzymin
Wysłany: 2013-06-09, 08:55   

Nie lej chemii, wodę masz dojrzałą biologicznie, brakuje jej tylko roślin, aby się wyklarowała.Ja podmieniłabym tylko jej część. Jak nie ma półek, rośliny możesz zawieszać w takich rękawach wykonanych z worków jutowych ( poszukaj na forum, jest taki temat ). Muł zawsze możesz wybrać ( przynajmniej jego znaczną część ) siatką do łowienia ryb, tylko musi mieć drobniutkie oczka, a najlepiej jeszcze założyć na nią pończochę. Całego mułu nie wybieraj, bo to też niedobrze. Na tak małą powierzchnię ryb masz niestety za dużo, a dodać do tego tarło kilka razy w roku i zrobisz zupę rybną z oczka.Filtry dobrze, pompa dobrze, ale najważniejsze są ROŚLINY.
_________________
Moje pierwsze oczko 2010r. http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4290
Płazarium 2013
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
 
Zabaweczka 
Początkujący


Dołączyła: 08 Cze 2013
Posty: 14
Skąd: UK
Wysłany: 2013-06-09, 10:09   

Aznar33 no rzeczywiscie :)

A teraz zdjecia:

Oczkow calosci. Szalu nie ma. Jest brzydkie. Ale cos tam bedziemy walczyc w przyszlym roku aby nie wygladalo jak cztery litery zza krzaka



Niestety nie udalo sie sfotografowac jakosci wody. Odbija sie wszystko w tafli wiec nie widac jaka to zupa.



Za to widac po lewej mala rybke :) Jeden z trzech maluchow.

Widocznosc wody oceniam na 5cm.

No i filtry:




Cos mi sie przysnilo, ze mam 4 zbiorniki :? Mam trzy.

Pije poranna herbate, biore core i jedziemy po rosliny. Dzisiaj kupie rogatke i moczarke bo widzialam w zoologiku w promocji. W miedzyczasie Glowa Rodziny wyczysci filtr bo przy poltorarocznym dziecku jest z tym ciezko.

Co do karmy to problem jest w tym, ze one tego nie jedza. Podejrzewam, ze mam na tyle rozbudowane zycie w oczku, ze nie jest to az tak potrzebne. Jak wyplyna na powierzchnie i szukaja to im sypne, jak nie to nie sypie bo i tak nie rusza.

Filtr chodzi tylko w dzien. Obecnie nie chodzi od dwoch dni bo mialam nadzieje, ze moze ten brud opadnie na dno??? Ale cos sie nie zanosi.

Co to znaczy sadzic rosliny hydroponicznie? Mi powiedziano, ze mam na dno doniczki nasypac zwirku, na to ziemi i przykryc zwirkiem i bedzie ok. Troche przerazaja mnie ostrzezenia na etykietkach, ze woda moze zmetniec, ale pocioeszam sie tym, ze nawet tego nie zauwaze :P

Mam doniczki i moge je podwiesic na taka wysokosc jaka mi odpowiada. Zastanawiam sie czy teraz tego nie zrobic bo naprwde sie obawiam, ze te rosliny mi padna. Z biologii pamietam, ze rosliny potrzebuja swiatla a watpie, ze cokolwiek dochodzi do dna.

O ilosc rybek sie nie boje bo moj ogrodek jest okoliczna kocia atrakcja. Dziennie przez oczko przewijaja sie szalone ilosci siersciuchow. Sadze, ze nadwyzka bedzie odlawiana.
 
 
Aznar33 
Oczkomaniak



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 21 Kwi 2011
Posty: 879
Skąd: Plymouth
Wysłany: 2013-06-09, 10:21   

Oczko masz bardzo fajne. Gwarantuję Ci jednak, że będziesz chciała je pogłębić.

Filtry masz super. Trzeba będzie tylko rozkminić jak działają.

Ważne - filtry musza chodzić na okrągło.

Kolorem wody się zupełnie nie przejmuj.

Nie dodawaj ziemi do roślin. Glony to wykorzystają i wodą będzie jeszcze bardziej zielona.
 
 
Zabaweczka 
Początkujący


Dołączyła: 08 Cze 2013
Posty: 14
Skąd: UK
Wysłany: 2013-06-09, 14:40   

Ja tam moge sobie chciec rozbudowac oczko i na chceniu sie skonczy. Zreszta podoba mi sie idea malego oczka z roslinami i mala iloscia malych rybek. To co mam mi wystarczy.

Zasadzilam rosliny :) W ziemii, najwyzej beda glony i sie bede martweic. Najpierw wygrabilam tyle smieci ile dalam rade, pozniej sadzilam. Posadzilam okolo 50 roslin podwodnych (jako jedna rosline licze jeden peczek moczarki) W przyszlym miesiacu mam nadzieje, ze bede mogla uczknac z tej doniczki i zasadzic nowa. Idealnie chcialabym 4-5 duzych doniczek z roslinami podwodnymi napowietrzajacymi. Jak nic mi sie nie rozrosnie to dokupie roslin i mam nadzieje, ze w sierpniu nazbiera sie roslin na nowa doniczke.

Zasadzilam palke, lilki i ta dodatkowa niebieska o nazwie, ktora juz zapomnialam.

Woda jest nadal mocno zupowata. szczegolnie teraz po zasadzeniu roslin z ziemia. Mimo zrobienia 'odstajnika' w wiadrze z woda sporo nasmiecily te doniczki. Licze na to, ze opadnie.

Sporo robaczkow mam w oczku :) W smieciach, ktore wygrzebalam zauwazylam rozne robalki, ale zadnych slimakow. Smieci leza na brzegu zeby ewentualnie trafily spowrotem. Posprzatam to za jakies dwa dni.

Dokupywac slimakow? Potrzebne sa mi? Sporo slimakow zawsze bylo w filtrze, ale w oczku zadnego nie zauwazylam.

Filtr wiem jak dziala. Woda jest zasysana do UV, pozniej idzie do pierwszej komory z gabkami i lawa, pozniej do pierwszego odstajnika i do drugiego odstajnika. Z ostatniej komory wpada do oczka.

Po co filtr ma chodzic non stop?
 
 
Gosik 
Przyjaciel forum
Polonistka Forum



Pomogła: 129 razy
Dołączyła: 06 Maj 2010
Posty: 4150
Skąd: Warszawa/Radzymin
Wysłany: 2013-06-09, 14:59   

W filtrze gromadzą się bakterie nitryfikacyjne, jak wyłączasz filtrację, one giną. Rośliny jak już muszą być w doniczkach ( chociaż zupełnie nie wiem po co ), to doniczki najpierw wykłada się geowłókniną, wsypuje mieszankę ziemia + glina + piasek, w równych częściach, wkłada roślinę, opatula od góry geowłókninę i przykłada kamienie. Przed włożeniem doniczki do wody, zanurza się ją całą w wodzie,np. w wiadrze, a dopiero potem ostrożnie wkłada do oczka.Ślimaków nie kupuj, a robalki w wodzie też są potrzebne.Moczarki się nie sadzi, ją można po prostu wrzucić do wody, sama da sobie radę.
_________________
Moje pierwsze oczko 2010r. http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4290
Płazarium 2013
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
 
Bartosz_n 
Entuzjasta



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 02 Wrz 2010
Posty: 666
Skąd: W-wa
Wysłany: 2013-06-09, 21:12   

Droga Koleżanko trzeba było rośliny posadzić tak jak doradzali Ci Oczkomaniacy . w takiej sytuacji dodatkowo ,, dokarmiłaś '' glony . Woda będzie jeszcze gorsza .
Radzę dokupić jeszcze np . kosaćce , hiacynty i pistie - będą sporo wchłaniały .
Filtr masz potężny ... Dziwi mnie tylko jedna rzecz ... UV jest a woda totalnie zielona .?
Na efekt krystalicznej wody musisz trochę poczekać ... Nie licz na to , że po tygodniu będziesz widziała dno . nie ma takiej możliwości :???:
Tak jak napisała Gosia nie kupuj żadnych ślimaków ani innych wynalazków glonobójczych . - strata pieniążków . lepiej zainwestować w roślinki:-)
_________________
Pozdrawiam

Bartek
MOJE OKO
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=5051
 
 
Adacho 
Moderator



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 02 Lut 2013
Posty: 785
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2013-06-09, 21:31   

Zabaweczka napisał/a:
Filtr wiem jak dziala. Woda jest zasysana do UV, pozniej idzie do pierwszej komory z gabkami i lawa, pozniej do pierwszego odstajnika i do drugiego odstajnika. Z ostatniej komory wpada do oczka.


Witaj na forum Zabaweczka :)
Patrząc na filtry z zewnątrz, wyglądają "mocnie", ale kiedy opisujesz co mają w środku, doczytałem się tylko o zawartości pierwszego zbiornika.
Dwa następne, są chyba pustymi odstajnikami ;) :? ???
Pan oczko polecił Ci UV 25W - dosyć mocna do Twojego oczka. Czy ona aby działa? Jaka pompa zasila ten system?
Na Twoim miejscu wymieniłbym całą wodę w oczku. Kto wie, co to za chemiczna zupa?
Poprzedni właściciel lał tam co popadło. Może biologia nie może się w tej cieczy zadomowić?

Oczko wygląda stylowo :good: Trzeba tylko go uruchomić ;)
_________________
Adam pozdrawia
MOJE OCZKO WODNE
 
 
Zabaweczka 
Początkujący


Dołączyła: 08 Cze 2013
Posty: 14
Skąd: UK
Wysłany: 2013-06-10, 10:47   

Gdybym przeczytala posty przed sadzeniem roslinek to pewnie zrobilabym to inaczej. Ale stalo sie i sadze, ze glupim pomyslem jest wyciaganie teraz roslin i przekopywanie wedlug przepisu.

Filtr zostal uruchomiony dopiero 2 tygodnie temu. Zima poszly dwie rury do filtra i trzeba bylo kupic nowe. Filtr jest skladany i kazda czesc jest z innej parafii wiec znalezienie i zainstalowanie odpowiednich rur zajelo miesiac.

Lampy nigdy nie zmienialam. Dopiero Pan Oczko mnie uswiadomil, ze lampe wymienia sie co roku dlatego polecil mocniejsza. Za rok mam kupic 15tke, ale w tym roku bez 25tki nie ma co wlaczac filtra.

Filtra dziala tak: najpierw woda jest zasysana przez pompe i doprowadzana do pierwszej komory. Do komory jest zalewana od dolu i przechodzi przez lawe i pozniej gabki. Z pierwszej komory przelewa sie powolutku do drugiej a z drugiej do trzeciej. Z trzeciej komory przelewa sie do oczka.

Na pompie jest napisane 5500 dlatego wydaje mi sie, ze taka ma moc.

To nie jest tak, ze sobie ten filtr wymarzylam i kupilam - on juz byl. Darowanemu filtrowi nie patrzy sie w zeby :)

Rok temu filtr chodzil cale wakacje i woda nie byla moze krysztalowa, ale widac bylo dno. W tym roku sie juz poprawia. Dzisiaj przejrzystosc wody jest juz duzo wieksza.

Co do roslin to caly czas nie wiem jak chcialabym miec je zasadzone itd. Musze sie zastanowic co gdzie posadzic i dopiero wtedy pokupowac. Caly czas patrze tez na to co jest dostepne i jakie ma wymagania. Nie zdecydowalam sie jeszcze na to co bedzie rosnac obok oczka. Na chwile obecna ogrodek przedchodzi generalne czyszczenie: wszystko jest z niego usuwane. Ma zostac zasiana trawa i w przyszlym roku bede cokolwiek tam sadzic. Oczko jest wiec teraz w pelnym sloncu, ale w przyszlosci moze sie to zmienic.

Mozna sadzic wokol oczka paproc? Duzo miejsca potrzebuje?

Czy jest jakakolwiek roslinka, ktora moze rosnac w doniczkach 10cm kolo oczka? Poprzedni wlasciciel wywiercil dziury w kamiennych plytach na brzegach oczka i cos tam mial. Ja nie mam kompletnie pomyslu co mogloby tam rosnac. Powaznie rozwazam zasypanie tych dziur.

Poprzedni wlasciciel byl starszym, niepelnosprawnym panem, ktory dom i ogrodek zrobil po swojemu w latach 70. I zrobil to tak, zeby przretrwalo wieki (Czytaj: kazda konstrukcja w ogordku podlana betonem)
 
 
Aznar33 
Oczkomaniak



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 21 Kwi 2011
Posty: 879
Skąd: Plymouth
Wysłany: 2013-06-10, 13:47   

Zabaweczka napisał/a:
Gdybym przeczytala posty przed sadzeniem roslinek to pewnie zrobilabym to inaczej. Ale stalo sie i sadze, ze glupim pomyslem jest wyciaganie teraz roslin i przekopywanie wedlug przepisu.


Spoko... w tempie dwóch kroków w przód, jednego w tył też dojdziesz do celu. Tylko trochę później.

Oczko będziesz pogłębiać, jak złapiesz bakcyla. Chyba trochę za wcześnie na to jest. Daję Ci jeszcze kilka miesięcy zanim Cię dopadnie na dobre ;)

Wydaje mi się, że trochę nie doceniasz poprzedniego właściciela. Wcale nie wygląda na to, że bazował głównie na chemii. Oczko wcale też na brzydkie nie wygląda.
Tak, paprocie oczywiście mogą rosnąć obok oczka (wygooglaj sobie termin "fern wall"), będą się dobrze czuć w wilgotnym powietrzu i klimacie UK. Ja osobiście uwielbiam te rośliny. Ilość miejsca zależy od odmiany.

Cytat:
Filtr jest skladany i kazda czesc jest z innej parafii


Typowe.

Cytat:

Filtra dziala tak: najpierw woda jest zasysana przez pompe i doprowadzana do pierwszej komory. Do komory jest zalewana od dolu i przechodzi przez lawe i pozniej gabki. Z pierwszej komory przelewa sie powolutku do drugiej a z drugiej do trzeciej. Z trzeciej komory przelewa sie do oczka.


Trochę dziwi taka konstrukcja. Chyba wkłady z pozostałych komór zostały wyjęte. Nie znalazłaś w ogrodzie akichś dziwnych elementów?

Dziwi też wolny przepływ. Albo coś zostało zmaszczone podczas konstrukcji, albo to nie jest taka mocna pompa. Możesz sprawdzić odłączając pompę przed lampą i zobaczyć jaki tam jest przepływ. Pamiętaj, że pompa nie powinna pracować na sucho - tzn włączaj ją tylko jak jest w wodzie.

Cytat:
Poprzedni wlasciciel wywiercil dziury w kamiennych plytach na brzegach oczka i cos tam mial. Ja nie mam kompletnie pomyslu co mogloby tam rosnac. Powaznie rozwazam zasypanie tych dziur.


Potrzebujesz rośliny o niewielkim systemie korzeniowym i niewielkich wymaganiach.

Cytat:

Poprzedni wlasciciel byl starszym, niepelnosprawnym panem, ktory dom i ogrodek zrobil po swojemu w latach 70. I zrobil to tak, zeby przretrwalo wieki (Czytaj: kazda konstrukcja w ogordku podlana betonem)



Beton w ogrodzie wcale nie dziwi w UK - bardzo często się go spotyka. Tym bardziej, jeśli poprzedni właściciel był niepełnosprawny.


Daj więcej zdjęć filtrów i możliwie jak najdokładniejsze.
 
 
Zabaweczka 
Początkujący


Dołączyła: 08 Cze 2013
Posty: 14
Skąd: UK
Wysłany: 2013-06-12, 10:40   

Aznar masz chyba racje z tym filtrem. Poszperalam i poczytalam opisy tych filtrow i wynika z opisow, ze kazda z komor powinna zawierac jakis wklad filtrujacy. Opisy sa takie, ze pierwsza komora zawiera gabki, ktore maja zatrzymac najwieksze zanieczyszczenia, nastepna zawiera szczotki(?). Obejrzalam jeszcze raz filtr i ostatnia komora ma na dnie koszyczki ze zwirkiem. Wydaje mi sie, ze musze dokupic wklad do filtrow aby wykorzystac caly potencjal sprzetu, ktory mam.

A poza tym to woda nadal zupa, ale lekko klarowniejsza. Namierzylam kilka akwenow wodno-bagiennych w mojej okolicy i pewnie czeka mnie wizyta o 6 rano :)
 
 
Zabaweczka 
Początkujący


Dołączyła: 08 Cze 2013
Posty: 14
Skąd: UK
Wysłany: 2013-06-13, 22:39   

Znalazlam nazwe mojego filtra i poczytalam dokladnie o tym jak dziala. Okazuje sie, ze nie brakuje zadnych czesci. Jedyne co to musze wymienic gabki i wklad biologiczny. Tak wynika z ulotki, ktora znalazlam.

Zastanawiam sie tylko co sie bardziej oplaca? Budzet mam w te wakacje mocno napiety i nie bede w stanie wygospodarowac wystarczajaco na nowy wsad do filtra i wiecej roslin.

Przemyslalam sobie sprawe obsady mojego oczka i planuje zakupic:

Z roslin rosnacych na kamieniach oczka:
Dabrowka rozlogowa
Mazus reptans
Mieta Mentha requienii

Poza tym namierzylam Ludwigie Blotna i mam zamiar jutro przesadzic ja do podwieszanej doniczki w oczku. W nastepna podwieszona doniczke planuje kupic i zasadzic czermien blotna.

Marzy mi sie tez przastka pospolita, ale jeszcze nie wymyslilam jakby jej tu zorganizowac podwyzszenie.

Juz teraz mam zasadzona palke, pondaterie i dwie dodatkowe lilie. Na dnie mam w doniczce trawe, moczarke i rogatka. mam nadzieje, ze sie w przyszlosci rozrosna i bede miala trzy duze donice.

Chcialabym dokupic i zasadzic na dno poniklo iglowate i stworzyc trawnik. Zastanawiam sie tylko jak. Oczko ma 60cm glebokosci wiec ciezko tam majstrowac przy dnie bo jest juz stosunkowo gleboko.

Podsumowujac, zastanawiam sie czy taka obsada roslin dalaby mi juz jakis rozsadny poczatek? Oczywiscie planuej dokladac roslin z bioegiem czasu. Chodzac po forum i ogladajac rozne oczka przylapalam sie na tym, ze najbardziej podobaja mi sie plazaria :)

Biorac pod uwage, ze to oczko jest plytkie (60cm), ale dosc rozlegle to nie mam innego pomyslu. Mini jeziorko to nigdy nie bedzie a czyms zostac musi. Wiem, ze sa tam rybki wiec takie plazarium z prawdziwego zdarzenia to tez nie bedzie, ale moze chociaz udawac :)

Co myslicie? Inwestowac w filtr czy roslinki??

Nie zalezy mi na spektakularnych efektach w tym roku bo ogrodek i tak jest caly rozkopany i znajduje sie w nim szklarnia i tony ziemi do przekopania. Moge miec zupe szczawiowa w oczku i czekac cierpliwie az roslinki przejma panowanie nad oczkiem.
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny