wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Budowa stawu od zera.
Autor Wiadomość
Sheyk 
Nowy


Dołączył: 03 Cze 2013
Posty: 7
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2013-06-03, 17:39   Budowa stawu od zera.

Witam!
Chciałbym wykopać staw , nie duży 5mx2,5m głębokość 1,5m .Mam do Was tyle pytań że nie wiem od czego zacząć....OK niedaleko obok mojego domu płynie potok (sa w nim sporadycznie małe strzeble, kiełże i mnóstwo chruścików). Brzeg jest dość stromy i wysoki (ok. 2,5m od mojej działki).
Czy mógłbym korzystać z tej wody do napełniania stawu??A dokładniej , chciałbym co jakiś czas napuszczać do stawu wodę za pomocą pompy aby natlenić i odświeżyć wodę. Dodam że staw chciałbym obetonować . Jak powinienem się za to zabrać , od czego zacząć?
Dziękuję za odp, Pozdrawiam!
_________________
Adi
 
 
Bartosz_n 
Entuzjasta



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 02 Wrz 2010
Posty: 666
Skąd: W-wa
Wysłany: 2013-06-03, 17:49   

Poczytaj trochę forum , na pewno na większość Twoich pytań odpowiedzi już zostały udzielone.
Jeśli podejdziesz to tematu profesjonalnie to nie będziesz musiał ,, odświeżać '' wody w stawie.
_________________
Pozdrawiam

Bartek
MOJE OKO
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=5051
 
 
art1234
[Usunięty]

Wysłany: 2013-06-03, 19:49   zrób tak

wykop staw 1,5 metra poniżej najniższego poziomu rzeczki nie ma sensu dopuszczać wody pompą bo i tak się rozpłynie przez skarpy.
pzd
Art
 
 
Sheyk 
Nowy


Dołączył: 03 Cze 2013
Posty: 7
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2013-06-03, 20:14   Re: zrób tak

art1234 napisał/a:
wykop staw 1,5 metra poniżej najniższego poziomu rzeczki nie ma sensu dopuszczać wody pompą bo i tak się rozpłynie przez skarpy.
pzd
Art


Tylko tak jak wcześniej pisałem brzeg jest dość wysoki (ponad 2 m) i i byłoby bez sensownie kopać do poziomu rzeki bo na takim poziomie woda by stała ;/
Jedyne co to pompa.
_________________
Adi
 
 
lasoch 
Oczkomaniak
Komplemenciarz forum



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 22 Wrz 2012
Posty: 1851
Skąd: Lasochów - woj. Św.
Wysłany: 2013-06-03, 20:40   

Sheyk napisał/a:
Chciałbym wykopać staw , nie duży 5mx2,5m głębokość 1,5m

to dosyć mały staw :P myślę więc , że już lepiej by było folią wyłożyć albo :
Sheyk napisał/a:
Dodam że staw chciałbym obetonować .

możesz zrobić oczko z siatkobetonu
_________________
https://www.facebook.com/...f_type=bookmark
 
 
Sheyk 
Nowy


Dołączył: 03 Cze 2013
Posty: 7
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2013-06-03, 21:11   

lasoch napisał/a:
Sheyk napisał/a:
Chciałbym wykopać staw , nie duży 5mx2,5m głębokość 1,5m

to dosyć mały staw :P myślę więc , że już lepiej by było folią wyłożyć albo :
Sheyk napisał/a:
Dodam że staw chciałbym obetonować .

możesz zrobić oczko z siatkobetonu

Chciałbym najpierw położyć 2 warstwy folii a następnie obetonować z kamieniami. co o tym sądzisz??

[ Dodano: 2013-06-03, 21:13 ]
A czy jeśli chciałbym pobierać co jakiś czas wodę pompą z rzeki czy muszę mieć jakieś pozwolenie jakieś dokumenty itd.. moglibyście mi to wszystko wytłumaczyć bo ja w tych sprawach zielony jestem.
_________________
Adi
 
 
Bartosz_n 
Entuzjasta



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 02 Wrz 2010
Posty: 666
Skąd: W-wa
Wysłany: 2013-06-03, 21:41   

Sheyk, czy nie wystarczy Ci sama folia ? Szczerze mówiąc mam dużo większe oczko wyłożone folią , siatkobeton na pewno wyjdzie drożej . :P
Możesz mi wytłumaczyć dlaczego chcesz pobierać wodę z tej rzeki ?
_________________
Pozdrawiam

Bartek
MOJE OKO
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=5051
 
 
Sheyk 
Nowy


Dołączył: 03 Cze 2013
Posty: 7
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2013-06-03, 22:09   

Bartosz_n napisał/a:
Sheyk, czy nie wystarczy Ci sama folia ? Szczerze mówiąc mam dużo większe oczko wyłożone folią , siatkobeton na pewno wyjdzie drożej . :P
Możesz mi wytłumaczyć dlaczego chcesz pobierać wodę z tej rzeki ?


W sklepie elektrycznym znajdę gniazdka w których ustawiasz na ile i co ile się włączają -czasowe właśnie zamierzałem takie kupić ono by się włączał np co 1h dotleniając wodę i zmieniając ją.Jutro postaram sie wam wrzucić zdjecia z mojego terenu na ktorym chce wykopać stawik ^^
_________________
Adi
 
 
Bartosz_n 
Entuzjasta



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 02 Wrz 2010
Posty: 666
Skąd: W-wa
Wysłany: 2013-06-03, 22:14   

Masz pompę do brudnej wody tak ? By równowaga biologiczna zamieszkała w Twoim akwenie potrzebny jest filtr napędzany 24h/ 7 dni w tygodniu.
Pozostaje też kwestia parametrów tej wody z rzeki ?
_________________
Pozdrawiam

Bartek
MOJE OKO
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=5051
 
 
Sheyk 
Nowy


Dołączył: 03 Cze 2013
Posty: 7
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2013-06-04, 22:21   Budowa stawu!!! Pomożecie???

Witam Was!! :pa:
Może zacznę od początku jak to się wszystko zaczęło . Od dziecka marzyłem aby mieć staw, jakieś 2 lata temu postanowiłem spełnić ten plan . Myśląc że wiem wszystko , nie patrząc na żadne fora itd zacząłem - wyznaczyłem teren na oczko i zacząłem kopać 2,5x2,5 m gł 70 cm na spód folia a następnie obetonowałem obkładając kamieniami jak można się domyślać nic z tego nie wyszło.... :(( stawik sprawdził się jakieś 2 miesiące a potem zaczął przeciekać wiec musiałem dać folie na wierzch . W tym roku postanowiłem coś z tym zrobić. Ale już nie tak pochopnie jak wcześniej . Dużo myślałem i już mam mniej więcej plan, teraz proszę Was abyście mi doradzili :yahoo: . Każdy staw i jego budowa jest inna więc proszę nie pisać "nie zaczynaj kolejnych tematów sprawdź na forum". Przedstawię wam kilka zdjęć : Jak wygląda mój dotychczasowy stawik i plany jak chcę żeby wyglądał. Chce wykopać staw w kształcie ósemki 6mx3m głębokość 1,5m .Mój plan jest następujący : chce do już istniejącego oczka dobudować większą połówkę i polepszyć go.Jeśli chodzi o dopływ to chce pobierać go z rzeki lecz nie nonstop tylko tak aby pompa włączała się np na 15min co 1 h (muszę zastosować pompę dlatego ze jest niemożliwe zrobić to inaczej z prawami grawitacji-brzeg jest zbyt wysoko), oczko będzie posiadać odpływ .Oczko będzie miało 2 warstwy folii budowlanej a następnie będzie obetonowane i obłożone kamieniami (oczko wyłożone folią odpada ponieważ posiadam psa który często mi ja rozrywał). Zamierzam zbudować dość dużo półek na rośliny . Jeśli chodzi o koszty jak na dzień dzisiejszy mam ok. 600 zł (we wakacje pójdę do pracy wiec pieniądze bd ;) )
Usiąść w ciepłe niedzielne popołudnie i posłuchać jak szumi woda, widzieć jak ryby pływają i szperają w poszukiwaniu pokarmu dla mnie BEZCENNE. Jeśli chodzi o sprawy prawne , moglibyście mi to wytłumaczyć co, gdzie, jak trzeba zgłaszać i ile to będzie kosztować (proszę, wytłumaczcie mi to dokładnie bo ja zielony :-D ) . Jakbyście mogli wyliczyć koszty takiego stawika , tak w przybliżeniu , dodam że kopać będzie mi znajomy więc będą to przysłowiowe grosze. Przyznam że zapał i chęci mam WIELKIE , ale chce to dobrze przemyśleć chcę to zrobić bez potrzeb późniejszych wielkich przemian dzięki waszym poradą za co będę bardzo wdzięczny! :cmok: Oto kilka zdjęć jak wygląda to dziś:
Mój stary stawik:
http://www.fotosik.pl/pok...1f651196c8.html
Plany na nowy stawik:
http://www.fotosik.pl/pok...87e26ddc8c.html
Studnia w której chcę zamontować pompę :
http://www.fotosik.pl/pok...c197816a6f.html
_________________
Adi
 
 
Piotrek.P.
[Usunięty]

Wysłany: 2013-06-04, 22:33   

Czytałem to 4 razy i chyba mi zmęczenie wali po oczach bo większych bzdur nie czytałem ... jednak poczytaj trochę to forum bo przyda Ci się na przyszłe lata z "oczkiem".

Folia budowlana + dolewanie co 15 minut wody + masa półek na rośliny = :dupa:

600zł to kropla w morzu. Dobra folia kosztuje ponad 1 tys. zł chyba że upierasz się przy budowlance
 
 
zuzi10 
Hobbysta


Pomogła: 19 razy
Dołączyła: 05 Wrz 2009
Posty: 486
Skąd: sląskie
Wysłany: 2013-06-04, 22:49   

A ja czytam i zastanawiam się skąd ja pewne rzeczy znam. No tak, przecież założyłeś drugi temat w tej samej sprawie.http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?p=151642&highlight=#151642
Po co ?Chyba,żeby zdenerwować modów :-D
 
 
Elendil 
Przyjaciel forum



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 17 Lut 2009
Posty: 1403
Skąd: Radom
Wysłany: 2013-06-05, 07:46   

Nie dublujemy tematów :wrr: Przenoszę do istniejącego...

Mnie na start podobnej wielkości (no nieco mniejsze) oczko kosztowało jak dobrze pamiętam ponad 2000. I to grubo. Więc za te 600zł to nie poszalejesz a z przeczytanych planów stwierdzam, że prosisz się o kłopoty. To już lepiej te 600zł wpłacić na jakieś schronisko bo dosłownie chcesz je wyrzucić w błoto....

Mimo wszystko proponuję najpierw gruntownie poczytać forum, potem zadawać konkretne pytania. I ogarnąć się z wstawianiem zdjęć!
_________________
OCZKA ELENDILA MOJE PODRÓŻE TANIE HOTELE
5000l oczko + 1600l płazarium,
Pozdrawiam i zapraszam. Tomek.
 
 
 
Bartosz_n 
Entuzjasta



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 02 Wrz 2010
Posty: 666
Skąd: W-wa
Wysłany: 2013-06-05, 09:29   

Sheyk, nie zniechęcaj się od razu do budowy oczka ale musisz być świadomy tego , że na wykopaniu dołka się nie kończy kwestia ,, budowy '' .
Z wykopaniem ,, dziury '' jest tak jak z zalaniem fundamentów .... - to dopiero początek - najmniejsze koszta .
Na samym początku już chcesz popełnić błąd , siatkobeton jest straszliwie drogą inwestycją .... Chyba , że masz akurat cement , żwir , piach , siatki rabitza, pręty , druty itp, itd , pod ręką za darmo . ..
Wspomniałeś , że pies lubił Ci dziurawić folię a wiesz czemu ją niszczył ??.
A no dlatego iż zastosowałeś folię budowlaną .
Wielu forumowiczów ma pieski , które uwielbiają kąpać się w oczkach ... Ale ! Mają wysokiej jakości folię PCV lub wręcz niezniszczalną EPDM . . . Te folie możesz bezproblemowo,, naprawiać ''.
Zaraz po myślisz ,,o super '' no ale muszę Cię z martwić 600 zł to raczej za mało by kupić taką folię .
Też zaczynałem przygodę z oczkiem od foli budowlanej tzn. grubość 0.2 - totalna porażka , spadający kamień potrafił ją bezproblemowo przedziurawić . :???:
Koledzy dobrze Ci radzą po czytaj trochę forum bo tu jest wszystko .

Wyjaśnij mi po co chcesz robić dużą ilość półek na rośliny ???.
Ja mam tylko 2 półki i daje sobie radę .
1. Głębokość 5- 8 cm - ta pólka wyszła mi przez przypadek ,
miały na niej kamienie leżeć ale trochę mi nie wyszła
i dlatego posadziłem na niej roślinki
2. 0,4 - 0,7
3 . dno 1,7 m
Rośliny rosną mi jak szalone ... Nie widzę sensu robienia większej ilości półek .

Nie wiem czy dobrze od czytałem rysunek ale chyba chcesz zrobić sobie mostek tak ?.
- jeśli zrobisz takie przewężenie będziesz miał problem z ułożeniem folii. ...

Cały czas nie wiem w jakim celu , po co , dlaczego chcesz pompować wodę z tej studni ?????
Zainwestuj w napowietrzacz ( groszowa sprawa ) , w pompę i spróbuj zbudować sobie filtr i gwarantuje Ci , że woda w oczku będzie przezroczysta .
Chcesz dolewać wody ... Dobrze jak chcesz to sobie dolewaj ale nie pisz później ,, POMOCY !! MOJE RYBKI ZDYCHAJĄ , DZIWNIE PŁYWAJĄ " ... Ja Cię ostrzegałem .... Ciągłymi dolewkami będziesz drastycznie zmieniał parametry wody .

Mam nadzieję , że choć trochę Ci wytłumaczyłem co i jak . to jest dopiero początek przygody .
Masz jakieś pytania to pytaj ale najpierw sprawdź czy na forum nie ma odpowiedzi .
:piwko:
_________________
Pozdrawiam

Bartek
MOJE OKO
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=5051
 
 
Sheyk 
Nowy


Dołączył: 03 Cze 2013
Posty: 7
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2013-06-05, 11:55   

Wasz wypowiedzi kompletnie mnie zdemotywowały , DZIĘKI!!!
_________________
Adi
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny