wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Czyszczenie filtra
Autor Wiadomość
ontario_ab 
Przyjaciel forum



Pomógł: 38 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1414
Skąd: k. Bydgoszczy
Wysłany: 2007-10-02, 19:55   Czyszczenie filtra

witam,
po 2 miesiącach otworzyłem filtr (MAXI 1) by go wyczyścić...
płucząc maty (kokos i gąbka) lała się z nich brązowa woda,
wyjąłem biobale - na dnie także brudna woda,

od 3 tygodni mam zieloną, mętną wodę stąd też ingerencja w filtr

czy stan mojego filtra jest normalny ?
 
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2007-10-02, 20:06   

Wiadomo że w filtrze zawsze jest dużo "syfu" powinieneś wyczyścić tylko matę , gąbkę i biobale ewentualnie przepłukać wodą z oczka :P
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
jakja 
Entuzjasta
Na razie bez oczka



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 09 Wrz 2006
Posty: 772
Skąd: Poznań
Wysłany: 2007-10-02, 23:12   

ontario_ab napisał/a:
lała się z nich brązowa woda

:-D tylko brązowa! U mnie leje się brunatna breja! Zaś płukanie urządzam pod zimną wodą, nawet te "biobale" tak samo...
_________________
Pozdrawiam - Jacek
 
 
 
Mazur 
Oczkomaniak


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 26 Kwi 2006
Posty: 1278
Skąd: z Mazur
Wysłany: 2007-10-03, 20:36   

ja zamierzam swoje wkłady zawieść w worku na myjne samochodową jak zakończę filtracje po zapowiedzi solidniejszych mrozów.
 
 
ontario_ab 
Przyjaciel forum



Pomógł: 38 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1414
Skąd: k. Bydgoszczy
Wysłany: 2007-10-05, 20:25   

czy tą brudną wodę która zostaje na dnie filtra (poniżej wylotów) wylewać ?
 
 
 
ontario_ab 
Przyjaciel forum



Pomógł: 38 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1414
Skąd: k. Bydgoszczy
Wysłany: 2007-10-05, 22:12   

i jak stwierdzić, że bakterie nitryfikacyjne się rozwinęły ??
 
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2007-10-05, 22:23   

ontario_ab napisał/a:
czy tą brudną wodę która zostaje na dnie filtra (poniżej wylotów) wylewać ?
Ten "syf" można by wylewać ale najlepiej jak byłby korek spustowy bo jak nie to musisz rozbebeszyć cały filtr , a to jest już problem i radziłbym to robić jak najrzadziej :P bo tak jak już pisałem wcześniej po takim czyszczeniu zaczynasz zabawę od początku :?
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
ILUSION 
Oczkomaniak


Pomógł: 26 razy
Dołączył: 09 Mar 2010
Posty: 1341
Skąd: wlkp
Wysłany: 2011-07-13, 22:20   

Witam
Czy jest jakiś przyjęty czas jeśli chodzi o częstotliwość czyszczenia filtra, czy kontrola wzrokowa i jeśli stwierdzamy, że jest dużo syfu to czyścimy?
Wiem, że pytanie może trochę dziwne, ale jeśli chodzi o bakterie nitryfikacyjne, które rozwijają się w filtrze to jest to dosyć ważne.
Dzisiaj jak czyściłem swój filtr to się przeraziłem, breja straszna, ostatnio czyściłem jakiś miesiąc temu i wydaje mi się, że przy moim filtrze to chyba za rzadko :P
Faktem jest, że rybki są coraz większe, więcej jedzą i co za tym idzie więcej robią :dupa:
_________________
ILUSION
oczko około 20m3
Ostatnio zmieniony przez Artur 2011-07-13, 22:24, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
ontario_ab 
Przyjaciel forum



Pomógł: 38 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1414
Skąd: k. Bydgoszczy
Wysłany: 2011-07-14, 08:31   

Czyściłem w ostatni weekend bo woda już się robiła ciemna (nie zielona). Druga rzecz, że pompa już chodziła na pół gwizdka bo jak dałem full to przelewał filtr.
Najgorszy jest ten szlam przy samym wejściu wody - u mnie było tego naprawdę dużo.
Filtr (mam 2 x 110L komory) wyczyściłem od razu cały, choć to błąd jeśli chodzi o bakterie właśnie. Pozwoliłem sobie na to bo i tak mam dużo roślin.

Po wyczyszczeniu (i uzupełnieniu wody, bo około 15% przez przelanie filtra uciekło w nocy) przez kilka dni była woda jeszcze niefajna, teraz kryształ. Woda pięknie czysta :yahoo:
_________________
Pozdrawiam, Arek...

stay in green...
 
 
 
ILUSION 
Oczkomaniak


Pomógł: 26 razy
Dołączył: 09 Mar 2010
Posty: 1341
Skąd: wlkp
Wysłany: 2011-07-14, 11:35   

Ten sezon jeszcze przejdę z tym filtrem co mam AQUA SZUT Extreme 30.000, niby do 30000l :hehe:
Co prawda, w jakiś sposób daje radę przy moim oczku +- 18000l, woda jest ok, jednak osobiście nie jestem przekonany co do jego konstrukcji i do większych oczek chyba bym nie polecił :P
W przyszłym sezonie, a dokładnie zimą popracuję nad czymś większym (beczki 2x100l) zastanawia mnie jedno, czy moja pompa 6700l/h da radę z takim filtrem, czy też czeka mnie kupno czegoś większego? :evil:
_________________
ILUSION
oczko około 20m3
 
 
ontario_ab 
Przyjaciel forum



Pomógł: 38 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1414
Skąd: k. Bydgoszczy
Wysłany: 2011-07-14, 11:39   

Będzie dobra ta pompa, mam tak samo duże oczko.
_________________
Pozdrawiam, Arek...

stay in green...
 
 
 
ewa535 
Przyjaciel forum



Pomogła: 84 razy
Dołączyła: 22 Mar 2009
Posty: 2513
Skąd: Słupsk
Wysłany: 2013-05-15, 09:51   Czyszczenie filtra bez straty bakterii

Planuję wyczyścić filtr , który chodzi od wiosny i mam kilka wątpliwości. Mogłabym je rozwiać krotką rozmową telefoniczną z Jarkiem G.- producentem filtra ale podobne wątki występują teraz na forum w innych tematach i może przyda się to innym forumowiczom.

Filtr ma dwie komory/beczki/pojemniki. Planuję wyczyścić jedynie pierwszy ze szczotkami.
W drugim ze złożem bio znajduje się napowietrzacz.
Pytanie 1: jeśli wyłączę na czas czyszczenia pompę i woda stanie , to czy ten włączony napowietrzacz w drugiej komorze uchroni przed śmiercią pożyteczne bakterie mimo że woda nie będzie przepływała a jedynie stała ?
Pytanie 2 : na jak długo ?

Pompę muszę wyłączyć ponieważ jeśli wyjmę zawartość pierwszej komory pięknie zabełtany szlam przedostanie się do drugiej komory , która jest całkiem czysta teraz.

Nie mogę całkowicie spuścić wody z pierwszej komory filtra ponieważ całyfiltr jest odrobinę poniżej poziomu oczka i woda (chyba na zasadzie naczyń połączonych) stale się wlewa do filtra. Mogę ją jedynie przelać (spuszczając największy syf) mając otwarty zawór spustowy na dnie pierwszej komory. Ale i tak stan wody w filtrze się nie zmienia , bo nowa wpływa. Jedynie w oczku wtedy ubywa.

I tu kolejne pytania :
Czy ktoś z Was ma podobne rozwiązanie w oczku (chodzi o te poziomy) i jakoś sobie radzi w trakcie czyszczenia ? Może zawór na dopływie wody z pompy do filtra ? Jeśli wyłączę pompę i zamknę taki zawór to wreszcie opróżnię filtr całkowicie z wody ? Chodzi też o umycie ścian wewnętrznych ze szlamu.

Osobom, które nie wczytają się dokładnie w problem wyjaśniam, że problem jest NIE Z FILTREM , który jest bez zarzutu ( Jarek G. :good: ) a jedynie z jego u mnie lokalizacją ! Nie miałam innej możliwości tego rozwiązania , bo filtr stoi w piwniczce , która jest trochę pod oczkiem a sufit jest w niej zbyt nisko żeby wyżej postawić filtr
_________________
Mój akwenik online: http://91.222.160.54:7777/
Użytkownicy I Explorera logują się w oknie po lewej, wszyscy inni po prawej.
Użytkownik: "oczko" , Bez hasła
Dzwoń do mnie jak zobaczysz szczura, kota, obcego lub brak wody ;)
Jeśli nie masz mojego numeru wyślij priv.
Dzięki za czujność i pomoc !
 
 
 
Bartosz_n 
Entuzjasta



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 02 Wrz 2010
Posty: 666
Skąd: W-wa
Wysłany: 2013-05-15, 13:30   

O :-o Ewa jaki długaśńy post. ;)

ewa535 napisał/a:
Pytanie 1: jeśli wyłączę na czas czyszczenia pompę i woda stanie , to czy ten włączony napowietrzacz w drugiej komorze uchroni przed śmiercią pożyteczne bakterie mimo że woda nie będzie przepływała a jedynie stała ?


napowietrzacz w zupełności wystarczy. Woda będzie cały czas delikatnie mieszana przez bąbelki tlenu.

ewa535 napisał/a:
Pytanie 2 : na jak długo ?


Jak zapewne wiesz bakterie bez wody wytrzymują jakieś 30 min.
Na samym napowietrzaczu u mnie często komora biologiczna wytrzymywała całą noc.
Gdy miałem straszliwie prądożerczą pompę byłem zmuszany wyłączać ją na noc bo inaczej to by mnie rodzice z domu chyba wygnali ;)
Podłączałem tylko napowietrzacz i wszystko było ok.

Spróbuj jak najszybciej wyczyścić ten filtr wtedy będziesz miała pewność, że bakterie nie ucierpiały.
_________________
Pozdrawiam

Bartek
MOJE OKO
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=5051
 
 
ewa535 
Przyjaciel forum



Pomogła: 84 razy
Dołączyła: 22 Mar 2009
Posty: 2513
Skąd: Słupsk
Wysłany: 2013-05-15, 13:52   

Bartosz_n napisał/a:

Jak zapewne wiesz bakterie bez wody wytrzymują jakieś 30 min.


No właśnie nie mam pewności, bo wszędzie raczej piszą , że BEZ TLENU w wodzie co w naszej oczkowej praktyce oznacza dla niektórych płynącą wodę przy uruchomionej pompie.
Przy okazji dodam, że ten napowietrzacz chodzi w wodzie ! , której nie planuję tam spuszczać.

Bartosz_n napisał/a:

Na samym napowietrzaczu u mnie często komora biologiczna wytrzymywała całą noc.


Przepraszam , ze się czepiam (w ogóle dzięki za odpowiedź) ale jak Ty to sprawdziłeś, że te bakterie się uratowały :-o
_________________
Mój akwenik online: http://91.222.160.54:7777/
Użytkownicy I Explorera logują się w oknie po lewej, wszyscy inni po prawej.
Użytkownik: "oczko" , Bez hasła
Dzwoń do mnie jak zobaczysz szczura, kota, obcego lub brak wody ;)
Jeśli nie masz mojego numeru wyślij priv.
Dzięki za czujność i pomoc !
 
 
 
Bartosz_n 
Entuzjasta



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 02 Wrz 2010
Posty: 666
Skąd: W-wa
Wysłany: 2013-05-15, 14:00   

ewa535 napisał/a:
Przepraszam , ze się czepiam (w ogóle dzięki za odpowiedź) ale jak Ty to sprawdziłeś, że te bakterie się uratowały


Ewa powiem tak , nie sprawdziłem tego jakoś doświadczalnie ale równowaga biologiczna nie została naruszona. Woda trzymała parametry w normie oraz widoczność się nie zmieniła .

ewa535 napisał/a:
No właśnie nie mam pewności, bo wszędzie raczej piszą , że BEZ TLENU w wodzie co w naszej oczkowej praktyce oznacza dla niektórych płynącą wodę przy uruchomionej pompie.
Przy okazji dodam, że ten napowietrzacz chodzi w wodzie ! , której nie planuję tam spuszczać.


Ale przecież jeśli napowietrzacz umieściłabyś w tej komorze z mediami biologicznymi to tlen byłby dostarczany na bieżąco.
_________________
Pozdrawiam

Bartek
MOJE OKO
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=5051
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny