wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Zaniedbany staw
Autor Wiadomość
Łubianka 
Nowy


Dołączyła: 17 Kwi 2013
Posty: 1
Skąd: Łubno
Wysłany: 2013-04-17, 10:16   Zaniedbany staw

Witam,
w zeszłym roku staliśmy się posiadaczami 1,5 hektarowej działki z około 1000 metrowym stawem.

Chciałabym poprosić Was ;) specjalistów w temacie o pomoc takim laikom jak my. Powiedzcie po kolei co byście zrobili z takim stawem?

Wiemy, że poprzedni właściciele nie dbali zbytnio o niego. W stawie mieszka kilka/kilkanaście/kilkadziesiat (cięzko mi to ocenić gdyż jednorazowo udało mi sie wypatrzyć grupę kilku ryb pływających tuz pod tafla wody) karpi w tym karpie koi. Zeszłego lata psy wyłowiły amura nie wiem jednak czy jest ich więcej.
Dno jest muliste.
Przy brzegach rośnie troszkę sitowia poza tym sa one nieobsadzone za to wzmocnione kratka betonową.
Na środku stawu znajduje sie wyspa której brzegi umocniono betonowymi płytami.

Zeszłej wiosny woda w stawie była stosunkowo czysta. Nie interesowaliśmy sie specjalnie stawem przez zimę. Jesteśmy nowi w tym temacie. Powiedziano nam ze w stawie o tej powierzchni ryby zima dadzą sobie radę bez dodatkowego natleniania. To się zgadza. Jednak odkąd zaczęły się roztopy widać brązowy śmierdzący osad na powierzchni wody. Nie wiem co to jest i jak sobie z tym radzić.
Jest te z trochę glonów.

Na zdjęciu numer 3 widać szpaler świerków za którymi znajduje sie rzeczka. W okresie roztopów poziom w wody w niej sięgał 1,5 metra. Przez całe lato jednak jest prawie sucha. Nie ma bezpośredniego dostępu wody z rzeki do stawu.



Chwielibyśmy doprowadzić stawowy ekostsyem do stanu równowagi i móc cieszyc się jego "obecnościa" na działce. Na razie bardziej szpeci niz ozdabia.

Zaczęliśmy od zakwaszenia środowiska przy pomocy worków z torfem i z trocinami. Nie znalazłam jednak informacji ile litrów torfu potrzeba na taki staw więc eksperymentuje. Na razie utopiliśmy dwa po 80 litrów.
Wybieram się na wycieczkę nad pobliskie łowisko żeby zakupić parę szczupaków.
Planuje tez nasadzenia z roślin natleniających i oczyszczających. Ale czy to wystarczy?

Czy w stawie o tej wielkości jest sens instalować pompę natleniającą? Największa jaka znalazłam miała wydajność 5400l/h.

Maż myśli o zbudowaniu kaskady i stałym dolewaniu czystej wody do stawu ze studni. Wydaje mi się to jednak nieekonomiczne. Kaskada owszem ale przepompowywanie/natlenianie wody ze stawu wydaje mi się bardziej rozsądne.

Pozdrawiam wszystkich użytkowników forum i z góry dziękuje za pomoc.
 
 
Gosik 
Przyjaciel forum
Polonistka Forum



Pomogła: 129 razy
Dołączyła: 06 Maj 2010
Posty: 4150
Skąd: Warszawa/Radzymin
Wysłany: 2013-04-17, 11:12   

Witaj Łubianka na naszym forum, które już stało się też Twoim forum :piwko: Co prawda jesteśmy "oczkomaniakami", ale stawomaniacy też tu są. To co pływa, to obumarłe glony i resztki zgniłych roślin. Możesz je ( jak oczywiście dasz radę ) próbować wyławiać np. grabiami, ale to niekonieczne. Tej wielkości staw nie wymaga napowietrzania, pod warunkiem że ma naturalne odprowadzacze zimowego siarkowodoru, czyli obsadzony jest po części pałkami wodnymi ( pałki mają przekrój łodygi pusty, dlatego jak zasychają w zimie są świetnymi odprowadzaczami gazów) Glony o tej porze roku, to jak najbardziej normalne zjawisko.Twój staw wymaga roślinności, której w ogóle nie ma. Pałki, trzcina,rośliny natleniające, podwodne.Dla estetyki i cieszenia oka swoją ślicznością kwitnienia, posadziłabym sporo lilii wodnych ( nic nie równa się pięknością kwitnienia od rozkwitłych lilii). W temacie lilii i doboru ich gatunków do głębokości pomoże Ci AurorA, nasz administrator i spec od Lilii. Zagospodarowałabym teren wokół stawu, tak typowo kobiecą ręką, czyli różne nasadzenia roślinne.Kaskada to dobry pomysł, bo wprawia wodę w ruch i co prawda nie da rady ruszyć całej, ale możesz zaanektować jeden narożnik stawu na tzw. babski rejon i tu stworzyć piękny zakątek.Inwencji twórczej na pewno Ci nie zabraknie, szczególnie jak pooglądasz galerie "oczkomaniaków". Czeka was sporo pracy, ale to sama przyjemność :P Mąż niech odrestauruje ten mostek, a będzie to jedna z najpiękniejszych rzeczy przy stawie.Na koniec, witamy na forum ;)
_________________
Moje pierwsze oczko 2010r. http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4290
Płazarium 2013
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
 
saper 
Bywalec


Dołączył: 23 Mar 2012
Posty: 274
Skąd: sopot
Wysłany: 2013-04-17, 15:49   

rośliny, rośliny, rośliny ... tego Wam trzeba. zorganizujcie sobie kilka skrzynek i zróbcie objazdówkę po pobliskich jeziorach, a resztę niezdobywalną w naturze kupcie - jak uda Wam się to mocno obsadzić to natura załatwi całą resztę i przy takim naturalnym stawie technika będzie zbędna ... mój mały akwen jest naturalny bez żadnej folii i roślinek w koszach i ta zima to był sprawdzian ... nie miałem ani napowietrzacza, ani grzałki, przeręble robiłem jak mi się chciało czyli prawie w ogóle, a wszystkie istotki przetrwały - nic nie wypłynęło do góry brzuchem ... ryby pływają, żaby skaczą, życie nabiera pędu ... u Was przy tak wielkim akwenie będzie tylko lepiej, bo im większa powierzchnia tym większa zdolność zbiornika na równowagę biologiczną ....
_________________
mój stawik de lux --> http://img818.imageshack....080/asc5474.jpg
 
 
ILUSION 
Oczkomaniak


Pomógł: 26 razy
Dołączył: 09 Mar 2010
Posty: 1341
Skąd: wlkp
Wysłany: 2013-04-18, 08:19   

Witaj :)
Taki akwen to po prostu raj i nieskończone możliwości. Chyba każdy z nas chciałby mieć taki staw :P Czytaj forum "od dechy do dechy", wszystko tu znajdziesz, zawsze też ktoś odpowie na Twoje problemy :)
Witamy :piwko:
_________________
ILUSION
oczko około 20m3
 
 
matheo 
Uczestnik


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 14 Lis 2011
Posty: 70
Skąd: Kraków
Wysłany: 2013-04-18, 23:17   

Racja taki staw to raj dla oczko maniaka.
Miejsca na rośliny to tutaj nigdy nie zabraknie. Widział bym w tym stawku duże stadko karpi koi bez towarzystwa innych tam ryb.
 
 
 
pogezan 
Początkujący


Dołączył: 30 Mar 2012
Posty: 17
Skąd: Pogezania
Wysłany: 2013-04-23, 08:42   

Nie wpuszczajcie do stawu szczupaków, ani sumów, sumików, To za mały staw na takie ryby. Jeden szczupak ok, ale nie kilka. Za kilka lat nie będziecie mieli w tym stawie innych ryb a szczupaki (które bardzo dobrze się rozmnażają) wyżrą wszystko co pływa, na końcu zaczną atakować dzikie kaczki. Drapieżnik w stawie jest jak najbardziej pożądany (ma nawet wpływ na klarowność wody), możecie wpuścić w czerwcu sandacza (50-100szt). "Czerwcówka" ma około 3 cm i kosztuje dosłownie grosze (0,20 - 0,40 zł/szt), zimy może nie przeżyć, ale do późnej jesieni będzie ganiał za drobnicą. W ostateczności możecie wpuścić okonia, ale to też musicie przemyśleć.

Ja bym jeszcze oskarpował ten staw, skarpom nada bardziej łagodny spadek, dodatkowo półka podwodna (im większa koparka do takich prac, tym lepiej), oraz pogłębił go, jeżeli jest taka potrzeba - nie podałaś informacji o głębokości.

Czy staw ma odpływ wody? Jeżeli nie, to bym pokombinował jak go zrobić.

Wszystkie prace ziemne, najlepiej wykonywać na przełomie sierpnia i września; jest wtedy najniższy poziom wód gruntowych (marzec najwyższy).
 
 
woody 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 06 Mar 2011
Posty: 202
Skąd: łódź
Wysłany: 2013-04-23, 09:05   

Ja w swoim stawie wpuściłem 2 okonie i 1 szczupaka bo było straszne przerybienie a woda jak zupa już wyglądała. Mam nadzieje, że szczupak zajmie się karasiami bo jest ich multum.
 
 
pogezan 
Początkujący


Dołączył: 30 Mar 2012
Posty: 17
Skąd: Pogezania
Wysłany: 2013-04-23, 09:52   

woddy, fragment artykułu dr inż. Tomasza Czarkowskiego zamieszczonego w "Bieżące informacje" 1/2012 wyd. W-M ODR.

"Drapieżniki (...) sprawiają, że w zbiorniku mogą utrzymywać się duże zooplanktonowe formy filtrujące, które z kolei ograniczają biomasę organizmów fitoplanktonowych, co w efekcie prowadzi do poprawy przezroczystości i jakości wody."
 
 
woody 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 06 Mar 2011
Posty: 202
Skąd: łódź
Wysłany: 2013-04-23, 10:18   

Musze jeszcze jakieś rośliny dosadzić. Jak myślicie warto Prócz moczarek np pistje wrzucić do wody ??
 
 
pogezan 
Początkujący


Dołączył: 30 Mar 2012
Posty: 17
Skąd: Pogezania
Wysłany: 2013-04-23, 14:40   

woody, Masz na tym FO zdjęcia swojego stawu?
 
 
woody 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 06 Mar 2011
Posty: 202
Skąd: łódź
Wysłany: 2013-04-23, 17:01   

fotek nie mam ale jest filmik z wiatrakiem który zrobiłem
http://www.youtube.com/watch?v=Q6O0EPdag5c
 
 
pogezan 
Początkujący


Dołączył: 30 Mar 2012
Posty: 17
Skąd: Pogezania
Wysłany: 2013-04-23, 17:59   

Spryciarski ten wiatrak :)
O wpuszczeniu wylęgu węgorza myślałeś? Smaczna ryba :)
 
 
ewa535 
Przyjaciel forum



Pomogła: 84 razy
Dołączyła: 22 Mar 2009
Posty: 2513
Skąd: Słupsk
Wysłany: 2013-04-23, 18:48   

Pomysłowy Dobromir normalnie :brawo:


Aby podnieść walory estetyczne wiatraka , możnaby nakleić na te połówki beczek podobizny dziada z babą jak się pod ręcę załapali i kręcą w kółko ;) - to wariant folkowy
ale mogą być inne ;)
_________________
Mój akwenik online: http://91.222.160.54:7777/
Użytkownicy I Explorera logują się w oknie po lewej, wszyscy inni po prawej.
Użytkownik: "oczko" , Bez hasła
Dzwoń do mnie jak zobaczysz szczura, kota, obcego lub brak wody ;)
Jeśli nie masz mojego numeru wyślij priv.
Dzięki za czujność i pomoc !
 
 
 
woody 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 06 Mar 2011
Posty: 202
Skąd: łódź
Wysłany: 2013-04-23, 19:55   

jak chcecie luknąć to tu reszta filmików http://www.youtube.com/us...iew=0&flow=grid
 
 
Maglia 
Bywalec


Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 16 Sie 2012
Posty: 222
Skąd: Pomorze
Wysłany: 2013-04-23, 22:25   

Rewelacja :brawo: świetny pomysł i jaki ekologiczny :good:
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny