wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
kabel ziemny/kabel pod przedłużacz pompa lampa napowietrzacz
Autor Wiadomość
czorny27- 
Uczestnik


Dołączył: 03 Maj 2012
Posty: 67
Skąd: kutno
Wysłany: 2013-04-12, 09:26   kabel ziemny/kabel pod przedłużacz pompa lampa napowietrzacz

Witam!!
Może to nie typowe pytanie ale do działu technika się nadaje.
W zeszłym sezonie miałem pod oczko podłączoną tylko pompę kabel od pompy 10m a resztę do domu ciągłem przedłużaczem teraz doszła lampa uv.
Małżonka suszy mi głowę, że przedłużacz cały czas leży na wierzchu nawet jak nikogo nie ma w domu a cały sprzęt pracuje.Boi się żeby ktoś nie wpadł na szalony pomysł i sobie trochę prądu nie pożyczył.
Mam taki plan, żeby zrobić samemu przedłużacz do samej kaskady przyłącze znajdowałoby się jakieś 25m od domu.
Czy możecie mi podpowiedzieć czy lepiej zrobić to w ten sposób,że poprowadzić kablem ziemnym 3żyłowym( plus minus zero) zrobić wykop i wyjść przy kaskadzie,zakończyć gniazdem z bolcem z 3 wejściami lampa pompa okresowo napowietrzacz.Czy może zwykły kabel wkopać trochę żeby go nie było widać.
Albo macie jakieś inne rozwiązania tego problemu bo w tej chwili cały sprzęt pracuje tylko wtedy jak ktos jest w domu a to mija się z celem,wypadałoby,żeby chodziło cały czas.
Całość przyłącza znajdowałaby się w kaskadzie bo tak mam skonstruowana gdzie stoi filtr pod kluczem więc nikt nie miałby dostępu.
Muszę coś wymodzić bo kobieta nie daje mi żyć :)
_________________
Pozdrawiam Radek
 
 
woody 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 06 Mar 2011
Posty: 202
Skąd: łódź
Wysłany: 2013-04-12, 09:35   

zwykły do ziemi raczej się nie nadaje chyba, ze byłby w peszlu.
 
 
Waldemar 
Początkujący


Dołączył: 23 Sty 2013
Posty: 25
Skąd: Lubliniec
Wysłany: 2013-04-12, 10:06   

Zwykły się nie nadaje. Proponuję kupić w sklepie elektr. grubszy trzy- żyłowy koloru czarnego zaznaczając ,że będzie w ziemi. Ja osobiście miałem pozostałość białego przewodu który miał za zadanie wypompowywać wodę ze stawu(pompa zasilana380volt) i wykorzystałem go wkopując w grunt. Pytałem się elektryków czy mogę biały zakopać , uzyskałem odpowiedź twierdzącą tyle ,że prawidłowo powinien być czarny. Nie należy wsuwać go w żaden peszel lub rurkę ,natomiast dla własnego bezpieczeństwa należy przyłożyć taśmą jakąkolwiek( w końcu to Twoje podwórko) ostrzegawczą by podczas nasadzeń lub jakichkolwiek przeróbek nie uszkodzić go.
_________________
waldemar
 
 
czorny27- 
Uczestnik


Dołączył: 03 Maj 2012
Posty: 67
Skąd: kutno
Wysłany: 2013-04-12, 11:19   

Ok w takim razie kupuje kabel ziemny, wtyczkę pod gniazdo z bolcem i gniazdo x2 z bolcami i robię sam przedłużacz,myślę,żę 3x1,5mm wystarczy pod pompe i uv.
Powiedzcie mi jeszcze czy na głębokość szpadla wystarczy taki wykop tam nic nie bedzie sadzone,przerabiane itp.
_________________
Pozdrawiam Radek
 
 
woody 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 06 Mar 2011
Posty: 202
Skąd: łódź
Wysłany: 2013-04-12, 11:29   

chyba Bhpowiec ci tego nie będzie odbierał :D kop na głębokość szpadla chyba że chcesz to 0,8 m 10cm piachu kabel 10cm piachu i niebieska folia i ziemia :)
 
 
czorny27- 
Uczestnik


Dołączył: 03 Maj 2012
Posty: 67
Skąd: kutno
Wysłany: 2013-04-12, 13:08   

Gdzie tam bhpowiec no co ty :P na swoje potrzeby żebym i ja miał głowę spokojną,że nikogo nie będą łapy świerzbić.Dzięki za rady i pomoc.
_________________
Pozdrawiam Radek
 
 
czester 1 
Entuzjasta


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 01 Cze 2012
Posty: 549
Skąd: slask
Wysłany: 2013-04-12, 13:52   

zabezpiecz ten kabel wylacznikiem RCD, przy okazji bedzie to ochrona dla podlaczanych urzadzen.
 
 
czorny27- 
Uczestnik


Dołączył: 03 Maj 2012
Posty: 67
Skąd: kutno
Wysłany: 2013-04-13, 06:35   

czester 1, kurde az taki elektryk to ja nie jestem inne sprawy tak ale z elektryki to cienkie podstawy.Może to wstyd ale....jak ten wyłącznik wpina się w kabel?
_________________
Pozdrawiam Radek
 
 
woody 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 06 Mar 2011
Posty: 202
Skąd: łódź
Wysłany: 2013-04-13, 07:01   

http://www.bud-forum.pl/n...roznicowka-rcd/
 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2013-04-13, 08:42   

To ja może zadam pytanie nieco z innej beczki: trudno jest zrobić na kablu wyłącznik podwodny? Konkretnie to pracuję nad odkurzaczem własnej roboty robionym z pompki do brudnej wody. Chciałbym odciąć wyłącznik pływakowy i w jego miejsce wstawić zwykły wyłącznik, którym mógłbym włączać i wyłączać pompę. Da się to prosto zrobić, by ten wyłącznik nie bał się zanurzenia?
 
 
woody 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 06 Mar 2011
Posty: 202
Skąd: łódź
Wysłany: 2013-04-13, 11:57   

luzio, a nie możesz zrobić z pływakowego?? tylko pływak zdjąć i czymś zaczep zrobić ??
 
 
frostdrag 
Początkujący


Dołączył: 04 Mar 2013
Posty: 10
Skąd: Dębica
Wysłany: 2013-04-13, 12:47   

Kolego ja z domu pociągnąłem (tak jak wyżej koledzy piszą) czarny 3 żyłowy kabel ziemny (można go kupić w każdym sklepie z akcesoriami elek.) Zakopując go na głębokości szpadla. W domu wpiąłem go do puszki elek. w piwnicy, a przy oczku zrobiłem skrzynkę elek. z różnicówkami i włącznikami do każdego urządzenia w oczku. Koszt nie mały, ale jest wygodnie i bezpiecznie.
_________________
Oczko wodne ok. 15000L
Akwarium 240L
 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2013-04-13, 17:50   

woody napisał/a:
luzio, a nie możesz zrobić z pływakowego?? tylko pływak zdjąć i czymś zaczep zrobić ??
Teoretycznie tak ale wydaje mi się to niezbyt dobre. Pompka łatwo może się majdać. Jakoś nie widzę tego zaczepu i pływaka stabilnego. No i jeśli będę ją chciał gdzieś przestawić to trzeba pamiętać by pływak był w pozycji wyłączony itd. Zbyt łatwo o niekontrolowane włączenia/wyłączenia.
Tak jak ja to sobie wymyśliłem to chcę przedłużyć kabel od pływaka. Umocować go do węża - np. opaskami czy jakąś taśmą by się nie plątał. Włącznik umocować na końcu kabla gdzieś przy uchwycie rury wciągającej. Tak by był pod ręką. W ten sposób mógłbym łatwo w dowolnym momencie włączać i wyłączać pompkę. Np w przypadku jakiegoś zapchania czy coś nie musiałbym szybko brodzić przez pół oczka do pompy czy dalej do gniazda zasilania ale wyłączałbym ją od ręki.

[ Dodano: 2013-04-13, 20:21 ]
Wpadłem też na inny pomysł. Można sobie zapodać gniazdko elektryczne sterowane pilotem. Nie trzeba by wtedy nic kombinować z pompą i przewodami. Chyba bezpieczniejsze rozwiązanie.
 
 
Aznar33 
Oczkomaniak



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 21 Kwi 2011
Posty: 879
Skąd: Plymouth
Wysłany: 2013-04-14, 10:53   

woody napisał/a:
http://www.bud-forum.pl/najlepsze-forum-budowlane/artykuly-instalacje-elektryczne/podlaczenie-roznicowki-wylacznik-roznicowo-pradowy-roznicowka-rcd/


Łomatko... RCD wcale nie musi podłączać wykwalifikowany elektryk.
Tutaj pierwsze lepsze ustrojstwo, które wyrzuciło mi google:

http://www.tesco.com/dire...CFZIPtAodLAkAyw

Wprawdzie wtyczka angielska, ale jestem przekonany, że dla polskiego standardu przy minimum wysiłku też można znaleźć.

Ja mam prąd puszczony z gniazdka w domu przez RCD i najgrubszy kabel, jaki mogłem znaleźć w handlu. Nie wyobrażam sobie pracy z prądem na zewnątrz bez RCD - tym bardziej pracy ciągłej i to jeszcze przy wodzie.
Mój RCD jest nieco inny - bez przejściówki. Musiałem tam podłączyć kabel samodzielnie, ale instalacja była banalna.

O kradzież prądu raczej nie musisz się obawiać. Ktoś niby ma się zakraść podłączyć ładowarkę i naładować telefon? Albo podłączyć przedłużacz i wykosić trawę w ogródku?
Główny problem to raczej bezpieczeństwo instalacji.

luzio napisał/a:
To ja może zadam pytanie nieco z innej beczki: trudno jest zrobić na kablu wyłącznik podwodny?


Nie.
Tylko po co?
Nie możesz zainstalować wyłącznika na części kabla, która nie jest zanurzona?
 
 
Adacho 
Moderator



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 02 Lut 2013
Posty: 785
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2013-04-14, 11:26   

Najlepsze są proste rozwiązania.
Zwykły kabel 3x1.5 , wkopać na szpadel lub dwa, z puszki do gniazdek przy oczku i gotowe.
Czytając posty wyżej, stwierdzam, że każdą prostą czynność przy odrobinie fantazji można skomplikować. ;)
_________________
Adam pozdrawia
MOJE OCZKO WODNE
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny