wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Spust denny a filtr Bioklar30
Autor Wiadomość
sebi 
Początkujący


Dołączył: 25 Mar 2013
Posty: 38
Skąd: Toruń
Wysłany: 2013-03-25, 18:07   Spust denny a filtr Bioklar30

Witam wszystkich. Jestem pierwszy raz na tym forum. W maju zamierzam zbudować sobie własne oczko wodne takie o pojemności około 30m3. Chciałbym go zarybić karpiami Koi. Chcę zastosować filtr Bioklar30. Czytałem, że w oczku z karpiami Koi zalecany jest tzw. spust denny. Nie za bardzo wiem jak go połączyć z filtrem Bioklar. Wejście filtra to fi32 wyjście fi75. Poza tym chyba trzeba by zakopać filtr, żeby miał on poziom lustra wody w oczku. A gdzie powinna być pompa? Może zaproponujecie jakieś inne rozwiązanie do oczka z karpiami Koi. A może w ogóle nie bawić się ze spustem dennym tylko wpakować pompę do oczka i podłączyć do wejścia fi 32 a wylot fi75 do oczka i po sprawie. Na ile skuteczna będzie taka filtracja. Chciałbym, żeby moje oczko nie było brudną sadzawką.
 
 
Bartosz888 
Początkujący


Dołączył: 06 Maj 2012
Posty: 47
Skąd: Waganiec
Wysłany: 2013-03-26, 06:00   

Witam :soczek:
Sebi
Sprawdź u dystrybutora filtra , podobniez są bioklary w wersji do wkopania w ziemi .
Nie wiem czy , bioklar tak ma , ale pompa chyba powina być w ostatniej kommorze ( kilka osób , na forum ,ma wkopane filtry i tak pompę :-D )
Pozdrawiam :soczek:
_________________
Bartosz888
 
 
czester 1 
Entuzjasta


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 01 Cze 2012
Posty: 549
Skąd: slask
Wysłany: 2013-03-26, 08:12   

Bartosz888 napisał/a:
podobniez są bioklary w wersji do wkopania w ziemi .
mozna jakies foto?

Bartosz888 napisał/a:
Nie wiem czy , bioklar tak ma , ale pompa chyba powina być w ostatniej kommorze

jak filtr bedzie na tym samym poziomie co lustro wody z oczka. ale co to za filtracja, skoro woda bedzie wplywac do filtra z gornej czesci oczka. najwiekszy syf jest na dnie oczka. ja mam wrzucona pompe do wody brudnej na dno i wciaga to wszystko do filtra. jak narazie sprawdza sie.

Bartosz888 napisał/a:
kilka osób , na forum ,ma wkopane filtry i tak pompę :-D )

bioklary maja zawory spustowe, chcialbym zobaczyc jak jest rozwiazane odprowadzenie wody z tych zaworow przy wkopanych filtrach.
wiem ze jest to do zrobienia np. odprowdzenie do kanalizacji, ale czy realne...?
 
 
Bartosz888 
Początkujący


Dołączył: 06 Maj 2012
Posty: 47
Skąd: Waganiec
Wysłany: 2013-03-26, 08:51   

Sprawdziłem są wersje grawitacyjne
Np. Proponuje wejść na sklep aurory.
Oto fragment z opisu bioklar 30

"BIOklary 15 do 120 dostępne są także w wersji grawitacyjnej gdzie woda ze stawu napływa grawitacyjnie i wypompowywana jest z ostatniej komory filtra,,

Wiec pompa w ostatnim zbiorniku... :-D
Jak osad wypływa , tego nie wiem.
Może aurora coś napisze .. :soczek:
Pozdrawiam

[ Dodano: 2013-03-26, 08:58 ]
Witam w dziale technika jest temat ,, odpływ denny ".
koi mark tam pisze ( gościu znna sie na rzeczy ) , tam jest odpowiedz i zdjęcia odnośnie tematu .
Pozdrawiam
_________________
Bartosz888
 
 
czester 1 
Entuzjasta


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 01 Cze 2012
Posty: 549
Skąd: slask
Wysłany: 2013-03-26, 13:40   

Bartosz888 napisał/a:
Sprawdziłem są wersje grawitacyjne
Np. Proponuje wejść na sklep aurory.
Oto fragment z opisu bioklar 30

"BIOklary 15 do 120 dostępne są także w wersji grawitacyjnej gdzie woda ze stawu napływa grawitacyjnie i wypompowywana jest z ostatniej komory filtra,,

grawitacyjny nie oznacza ze musi byc wkopany w ziemie, wystarczy ze oczko bedzie polozne na jakims wzniesieniu.

Bartosz888 napisał/a:

Jak osad wypływa , tego nie wiem.
Może aurora coś napisze .. :soczek:


tez jestem ciekaw jak to wyglada przy opcji wkopania w ziemie. dlatego mysle ze opcja grawitacyjny bioklar jest do oczek polozonych na wzniesieniu lub nierownych terenach, i przy takim rozwiazaniu filtr musisz ustawic na odpowiednim pozomie.
 
 
Aznar33 
Oczkomaniak



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 21 Kwi 2011
Posty: 879
Skąd: Plymouth
Wysłany: 2013-03-26, 17:04   Re: Spust denny a filtr Bioklar30

sebi napisał/a:
A może w ogóle nie bawić się ze spustem dennym


Nie baw się w to.

Cytat:
tylko wpakować pompę do oczka i podłączyć do wejścia fi 32 a wylot fi75 do oczka i po sprawie.


Proste i skuteczne.

Cytat:

Na ile skuteczna będzie taka filtracja. Chciałbym, żeby moje oczko nie było brudną sadzawką.


Skuteczność systemu filtracyjnego będzie zależała od wielu czynników. Spust denny jest pomocny, ale kłopotliwy w wykonaniu. Nie wart zachodu.

Podczas zakopywania filtra uwzględnij jego czyszczenie - musisz się jakoś dostać do zaworów dennych i jakoś odprowadzić wodę/zanieczyszczenia. Jak nie dasz rady go zakopać całego, to weź pod uwagę częściowe zagłębienie jako pewien kompromis pomiędzy wzrostem przepływu a kłopotliwością instalacji i czyszczenia.
 
 
Adacho 
Moderator



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 02 Lut 2013
Posty: 785
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2013-03-26, 19:49   

Witaj sebi.
U mnie pracuje filtr grawitacyjny, dwukomorowy, własnej roboty, zagłębiony w ziemi.
Woda bez przeszkód wpływa do filtra, skutecznie się oczyszcza, płynie do komory pompy, która podaje ją na kaskadę i strumień.
Ważne w systemie biologicznego oczyszczania wody są rośliny, duuuużo roślin .Najlepiej sadzić w strumieniu, bagienku, czy w innej strefie wody bez ryb, przez którą woda powraca do oczka (filtr GK). Woda po przepłynięciu przez filtr GK traci bardzo dużo azotanów, którymi żywią się rośliny i w samym oczku nie jest już tak odżywcza.

Filtr sam się oczyszcza, więc odpada mi spuszczanie osadu - w którym żyje całe mnóstwo pożytecznych stworzeń...po co je likwidować?
Jesienią płuczę wkład filtra, i czeka do wiosny. Spust denny sobie daruj - niepotrzebna zabawa.

Bioklar jest drogi, lepiej zrobić filtr samemu, a za oszczędności można kupić ładne koi.
_________________
Adam pozdrawia
MOJE OCZKO WODNE
 
 
mishka2 
Uczestnik



Dołączył: 21 Paź 2006
Posty: 56
Skąd: Rzeszów /okolice
Wysłany: 2013-03-30, 16:48   

Co jest trudnego w wykonaniu spustu dennego na etapie budowy oczka? Pomijając kopanie rowka na rurę zajęło mi to jakieś 5-10 minut. Koszt z rurą kanalizacyjną i najdroższym na rynku śrubunkiem oase i zaworem fi 50 koszt nie przekroczył 250zł. Pompę mam zainstalowana poza oczkiem na ,,sucho".
Zalety:
- pompa i wąż nie szpeci wyglądu oczka.
- w razie uszkodzeni kabla zasilającego odpada porażenia prądu mnie i zwierząt w oczku.
- spust denny umożliwia spuszczenie oczka praktycznie do ,,0"
- i ma mniej lub bardziej istotne zalety takie jak pompa zainstalowana na dnie oczka.

Jak już zbudujesz oczko i nie zrobisz spustu dennego a przekonasz się do niego to koszt dorobienia będzie taki sam tylko łopata pomachasz nie godzinkę a cały dzień. Jak zrobisz i uznasz że nie warto to zatkasz go i nie będziesz używał do czasu kiedy się do niego na pewno przekonasz.
_________________
http://www.youtube.com/ch...Q/videos?view=0

https://www.facebook.com/...118600021564826
 
 
sebi 
Początkujący


Dołączył: 25 Mar 2013
Posty: 38
Skąd: Toruń
Wysłany: 2013-04-02, 16:14   

Rozumiem, że pompa jest bezpośrednio podłączona do spustu dennego, skąd zaciąga wodę i pcha ją przez zespół filtrów np. Bioklar. Czy większe zanieczyszczenia nie uszkodzą pompy? Patrząc na zagraniczne strony to spust denny jest podłączony zazwyczaj bezpośrednio do filtra, a z ostatniej komory jest odpompowywana czysta woda do oczka. Czy to może nie ma takiego znaczenia. Nie znam się do końca na takiej filtracji. Jestem na razie akwarystą i w akwariach na filtracji się znam. Zamierzam zbudować oczko i hodować karpie koi, a żeby z rybami było wszystko ok to na pewno w pierwszej kolejności należy zadbać o dobrą i prawidłową filtrację. Nie chcę popełnić błędu. Dlatego pytam i oczekuję podpowiedzi osoby, która ma taki system przetestowany i spełniający wymogi przy hodowli karpi koi.
 
 
rafik 
Uczestnik


Dołączył: 11 Paź 2009
Posty: 59
Skąd: WROCLAW
Wysłany: 2013-04-02, 18:05   

Witam transport wody może być bez pompy pokombinuj z powietrzem
http://www.youtube.com/watch?v=xZBxolr2SbY :piwko: :piwko:
_________________
POZDRAWIAM RAFAŁ ŚWIAT KOI
http://www.youtube.com/watch?v=j-1AJfvIAl4
http://www.youtube.com/watch?v=3HXTwMRkSCQ
 
 
mishka2 
Uczestnik



Dołączył: 21 Paź 2006
Posty: 56
Skąd: Rzeszów /okolice
Wysłany: 2013-04-02, 20:51   

Chyba najlepiej by było gdyby bioklar był w wersji grawitacyjnej i woda trafiała do pierwszej komory a pompa była w ostatniej lub przykręcona na śrubunku poza filtrem. Sam w pierwszej wersji chciałem tak zrobić. Czemu tego nie zrobiłem?
Doszedłem do wniosku skoro do filtra woda ma napływać grawitacyjnie to mniej więcej poziom wody w filtrze musi być taki sam jak w oczku. W przypadku kiedy będę miał niższy to cześć wkładów będzie w powietrzu a nawet sama pompa co uniemożliwi prace filtra. także to co było wcześniej wspomniane to że zawory spustowe musiał bym mieć poniżej lustra wody praktycznie 1m. Także rurą 50mm nie napływa wystarczająco szybko woda jaka by mi pasował do systemu filtracyjnego.
Wlot wody przy spuście dennym mam zabezpieczony koszem ochronnym pompy,ale jak woda napływa grawitacyjnie do filtra to nawet jakiekolwiek sito było by nie wskazane. Wtedy spust denny zbierał by duże zanieczyszczenia.
_________________
http://www.youtube.com/ch...Q/videos?view=0

https://www.facebook.com/...118600021564826
 
 
Adacho 
Moderator



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 02 Lut 2013
Posty: 785
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2013-04-03, 14:01   

mishka2 - fajnie piszesz o tej filtracji grawitacyjnej,- której nie masz... i o spuście dennym.
Oczko wodne to nie Koi Pond, który ma strome ściany i dno wyprofilowane w kierunku odpływu dennego, wyposażonego w przewymiarowany system filtracyjny, napowietrzanie wymuszające obieg wody i zanieczyszczeń do odpływu. "Zero roślin,... 50 szt KOI - 50cm,... w 10m3 wody". Z reguły jest to system grawitacyjny, bez żadnych koszy na odpływie dennym, bo nie nadążymy z czyszczeniem.
W oczku na dnie mamy bogate życie biologiczne , które radzi sobie z zanieczyszczeniami doskonale.
Dążymy do stworzenia mini systemu wodnego(mini stawu), radzącego sobie z czystością wody poprzez rośliny, rozsądną obsadę ryb, nitryfikację.
Nie spotkałem jeszcze stawu, który ma odpływ denny. W naturze woda wlewa się do stawu górą, i wypływa też górą.

sebi - oczekujesz gotowego projektu oczka dla koi.
-------------------------------------------------------------------
Poczytaj forum - są ludzie mający koi. Piszą o swoich problemach z hodowlą, dzielą się doświadczeniami.
Japończyków jeszcze nie mam , ale przygotowałem dla nich oczko najlepiej jak umiałem - też korzystając z wiedzy forum.
Albo skopiujesz oczko od kogoś z forumowiczów, albo na własnych błędach ucząc się, wykonasz je sam.
Jest jeszcze jeden sposób -- doświadczenie, ale ono przyjdzie z czasem.
Miłej pracy przy budowie oczka. ;)
_________________
Adam pozdrawia
MOJE OCZKO WODNE
 
 
Aznar33 
Oczkomaniak



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 21 Kwi 2011
Posty: 879
Skąd: Plymouth
Wysłany: 2013-04-03, 16:28   

mishka2 napisał/a:
Co jest trudnego w wykonaniu spustu dennego na etapie budowy oczka?


W porównaniu do klasycznej metody - sznurek-pompa-wąż-filtr-oczko, to wszystko jest trudniejsze. Poczynając od projektowania przez wykonanie (choćby samo uszczelnienie takiego spustu) a na konserwacji kończąc.
Jest to jak najbardziej do wykonania, ale dla przeciętnego zjadacza chleba może stwarzać problemy. Materiałów w sieci na ten temat jest bardzo dużo. Można zacząć choćby od youtube.

Nie chcę zniechęcać, ale zaznaczam, że to rozwiązanie problematyczne.
 
 
sebi 
Początkujący


Dołączył: 25 Mar 2013
Posty: 38
Skąd: Toruń
Wysłany: 2013-04-03, 17:39   

Dobra. Dzisiaj rozmawiałem z hodowcą karpi koi i powiedział, że on w swoim oczku nie ma żadnego spustu dennego tylko pompę no a dalej to już wiadomo. Ponadto jego oczko nie ma wcale stromych brzegów tak jak to pokazuje niby literatura, ma rośliny w oczku a nie jak niby się zaleca oczko bez roślin, względnie z roślinami ale tak, żeby karpie nie miały do nich dostępu. Może za bardzo się wczułem i należy zrobić standardowe oczko o głębokości 1,5 metra z roślinami i podłożem w oczku oraz z pompą i bioklarem. Hodowca powiedział, że woda jest czysta i ryby spokojnie zimują już 8lat. Poza tym oczko z roślinami bardziej mi się podoba.
 
 
rafik 
Uczestnik


Dołączył: 11 Paź 2009
Posty: 59
Skąd: WROCLAW
Wysłany: 2013-04-03, 20:00   

jeśli mogę doradzić to przy budowie oczka wodnego proponuję budowę spustów dennych a obok oczka wymurować filtr 4 komorowy dobrze zaizolowany np. styropianem 10-15 cm. żeby filtracja działała jak najdłużej chodzi o zimowanie i bakterie nitryfikacyjne . Do wylotu wody z ostatniej komory używałbym pęcherzyków powietrza (bardzo ekonomiczne) a jeśli chodzi o obsadzenie roślin to wybudowałbym półkę na wysokości 30 cm. w dół od lustra wody i tam zasadził typowe rośliny filtracyjne (irys, tatarak pałka wodna) nie polecam sadzenia np. grzybieni ponieważ ich rozrastające się liście utrudniają nawet bardzo wyłowienie np. chorej rybki a to podstawa w hodowli koi. Proponuję pionowe ściany gdyż ułatwi ona ucieczkę w próbie ataku kota albo czapli.Nie mając spustów dennych na koniec i początek sezonu powinno się odkurzyć oczko aby pozbyć się nagromadzonych osadów które wydzielają trujące gazy szczególnie zimą przy zamarzniętym oczku gdy ryby schodzą do dna.
_________________
POZDRAWIAM RAFAŁ ŚWIAT KOI
http://www.youtube.com/watch?v=j-1AJfvIAl4
http://www.youtube.com/watch?v=3HXTwMRkSCQ
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny