wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Uszkodzona lilia (cebula)
Autor Wiadomość
barteko 
Bywalec


Dołączył: 06 Lis 2012
Posty: 172
Skąd: Hażlach
Wysłany: 2015-04-20, 10:50   Uszkodzona lilia (cebula)

Witam mam taki problem otóż niedawno przesadzałem lilie po wykopaniu jej zacząłem kopać na nią dołek i podczas kopania zorientowałem się, że w tym miejscy posadziłem już lilie niestety zdałem sobie z tego sprawę dopiero, kiedy wykopałem cebulę przeciętą przeze mnie prawie w połowie. Przeciętą cebulę posadziłem i teraz czekam czy może coś z niej będzie. Mam pytanie czy z tej cebuli coś jeszcze będzie czy wytworzy przynajmniej jakieś cebulki (stożek wzrostu nie był całkowicie zniszczony) ?
 
 
rewi 
Moderator
Mini Oczko Wodne



Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 18 Cze 2011
Posty: 2376
Skąd: woj. Lubelskie
Wysłany: 2015-04-20, 13:58   

Trzeba czekać u mnie to standard na wiosnę przy pieleniu, zawsze muszę uciąć pęd lub kawałek cebuli. Po prostu czekaj. ;)
_________________
Pozdrawiam, Ewa!

Moje Oczko Wodne
Ogród i rośliny
 
 
barteko 
Bywalec


Dołączył: 06 Lis 2012
Posty: 172
Skąd: Hażlach
Wysłany: 2015-04-20, 15:40   

Dzięki pomyślę jeszcze nad wykopaniem jej i oddzieleniu kilku łusek. Przez moje uporczywe dłubanie przy liliach też w zeszłym roku kilka połamałem przez co pędy miało tylko 40% z nich. Na szczęście niektóre odbijają z podwójną siłą.
 
 
rewi 
Moderator
Mini Oczko Wodne



Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 18 Cze 2011
Posty: 2376
Skąd: woj. Lubelskie
Wysłany: 2015-04-20, 18:14   

barteko, nie wykopuj zostaw tak jak jest ewentualnie trzeba było zasypać miejsce przecięcia sproszkowanym węglem drzewnym, bo w takim miejscu łatwo przenikają drobnoustroje i bakterie, cebula zazwyczaj gnije.
_________________
Pozdrawiam, Ewa!

Moje Oczko Wodne
Ogród i rośliny
 
 
barteko 
Bywalec


Dołączył: 06 Lis 2012
Posty: 172
Skąd: Hażlach
Wysłany: 2015-04-21, 09:28   

Nie posłuchałem twojej rady i jeszcze wczoraj odkopałem cebulę i ... jednak przeżyła !!!. Wypuszcza nawet pęd, a rana wyglądała na zaschniętą, teraz postawiłem obok niej patyk, żeby na przyszłość wiedzieć gdzie jest. Mam jeszcze pytanie w sprawie dwóch lili drzewiastych honeymoon, otóż w zeszłym roku kupiłem w Castoramie dwie takie lilie ale w domu okazało się, że obie mają miękkie cebule. Więc obie zakopałem niedaleko drzewka w cieniu i po jakimś czasie wyrosłe jedna, którą przesadziłem obok oczka a o drugiej myślałem, że zgniła. Ta obok oczka wyrosła chyba coś ok metra i zakwitła jak na tak małą lilię miała wielkie kwiaty, które w dodatku pachniały. W tym roku wiosną przesadziłem ją w inne miejsce i niedawno zobaczyłem też, że druga lilia, którą uważałem za zgniłą też zaczęła wyrastać a po wykopaniu jej zobaczyłem, że w zeszłym roku wypuściła dwie małe cebulki zamiast pędu, ale jedna po oddzieleniu zgniła a druga została przy niej i również zasadziłem je obok oczka. Mam takie pytanie po ilu latach takie poniszczone lilie mogą osiągnąć swoje naturalne rozmiary ? Na ich opakowaniu było napisane,że mogą mieś nawet 1,8 m lilia, a która wypuściła pęd w zeszłym roku już teraz pokazuje, że tegoroczny pęd będzie większy niż w zeszłym roku.
 
 
rewi 
Moderator
Mini Oczko Wodne



Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 18 Cze 2011
Posty: 2376
Skąd: woj. Lubelskie
Wysłany: 2015-04-21, 12:55   

barteko napisał/a:
Nie posłuchałem twojej rady i jeszcze wczoraj odkopałem cebulę i ... jednak przeżyła !!!.


Dobrze, że dała radę zazwyczaj zawsze u mnie są okaleczone i dają radę. Choć nie popieram pomysłu z wykopaniem i oglądaniem, przyroda sama sobie daje radę i nie ma po co na siłę grzebać. ;)
_________________
Pozdrawiam, Ewa!

Moje Oczko Wodne
Ogród i rośliny
 
 
barteko 
Bywalec


Dołączył: 06 Lis 2012
Posty: 172
Skąd: Hażlach
Wysłany: 2015-05-02, 15:57   

Sprawdziłem wczoraj i wypuszcza też korzenie (z cebuli).
 
 
barteko 
Bywalec


Dołączył: 06 Lis 2012
Posty: 172
Skąd: Hażlach
Wysłany: 2015-12-03, 22:46   

Lilia się zregenerowała, z oderwanych łusek wyrosły 2 małe cebulki i na pędzie też wypuściła małe, nawet zakwitła i okazało się że to lilia OT Debby (pomyliłem przy sadzeniu) a wsadzona zamiast niej trąbkowa pink perfection zakwitła kilkoma kwiatami :) .
 
 
Leliana 
Początkujący



Dołączyła: 23 Paź 2015
Posty: 13
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-12-04, 16:21   

Jak będą miały dobrą, świeżą glebę to już na drugi rok może Ci wyrosnąć kolos - ale takie podniszczone cebule są bardziej narażone na choroby grzybowe niestety, więc na dwoje babka wróżyła :(
_________________
Moje zdjęcia oczek wodnych
 
 
rewi 
Moderator
Mini Oczko Wodne



Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 18 Cze 2011
Posty: 2376
Skąd: woj. Lubelskie
Wysłany: 2015-12-09, 19:22   

Oj lilia ma w sobie bardzo dużo woli życia! Wiem z autopsji będzie dobrze! :piwko:
_________________
Pozdrawiam, Ewa!

Moje Oczko Wodne
Ogród i rośliny
 
 
barteko 
Bywalec


Dołączył: 06 Lis 2012
Posty: 172
Skąd: Hażlach
Wysłany: 2016-02-02, 21:40   

W tym roku o nie spróbuję bardziej zadbać :) , tylko muszę dokończyć przebudowę ogródka.
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny