wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przebudowa oczka w Rzekach
Autor Wiadomość
adxan 
Bywalec


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 12 Maj 2013
Posty: 114
Skąd: Okolice Częstochowy
  Wysłany: 2013-05-12, 14:57   Przebudowa oczka w Rzekach

Witam Wszystkich.
Postanowiłem przebudować istniejące juz od kilku lat oczko wodne. Na poczatku dodam ze nie jestem jego autorem. Oczko zostało zbudowane przez mojego ojca i mame (która zmarła w zeszłym roku). Przez chorobę mamy nie było czasu, a zwłaszcza motywacji na zadbanie o nie. Nie mniej gdy postanowiłem na stałe wrócić do domu, zabieram się za cięzką pracę.

Na początek dane:
Oczko ma około 6m3 pojemności, Obsadzona 3 liliami wodnymi, kosaćcem, kaczeńcem, strzałką wodną i sitem. Mieszkańcy to karasie, 10 dorosłych osobników, i około 20 sztuk młodzieży, w wieku od 1-3 lat:) a także dwa 30cm liny. (oswojone w stopniu ze prawie jedzą z ręki, dodam ze przyniesione przez szwagra wędkarza z łowów).
W oczku była zastosowana pomppa Aquashut 2000l/h , kóra podawała wodę na kaskadę. Był zastosowany tylko filtr prze pompie, co skutkowało, częstym zakwitem wody. Po przeczytaniu wielu tematów na forum, juz wiem jakie błędy konsrtukcyjne zostały wykonane.
Oczko wykonane z folii do oczka wodnego, 0,5mm. Brzegi zostały wykonane prawie pionowo, przez co filia była widoczna i narażona na ataki lodu zimą. Przez co w tym roku juz jest upust wody jakieś 25 cm.
Z upływem lat, trzeba przebudowć kaskadę, ponieważ, traci ona wodę, gdzieś musiało znaleść drogę ucieczki w kamieniach.

Co chcę zrobić?
Rozebrać kaskadę i przenieść je w inne miejsce. Zbudować filtr z beczki 200l (taką mam w domu) zasilana od dołu, pompą ok. 4000l/h (chyba będzie dobra do tak duzej beczki), Beczka będzie ukryta za altaną (sam zbudowałem 3 lata temu w trakcie wakacji na studiach) i świerkiem. Zasilała będzie ona kaskadę, z której będzie poprowadzony strumień z roślinnością (kosaćce i kaczeńce). W trakcie budowy mam nadzieje ze uda mi sie jeszcze znaleźć miejsce na filtr korzeniowy.
Chce tez delikatnie zmienić kształt oczka po stronie isteniejącej kaskady.
Od struny płota sąsiada posadzę po całej długości pałkę wodną, która go zasłoni troszkę.
Wymienię folie na folie o grubości 0,8mm. A starą po weryfikacji jej stanu mam zamiar wykorzystać na strumień i kaskadę.
Jakie widze problemy?
To posadzona magnolia przez moją mamę, której nie che przesadzić. Nie wiem czy jej rozrost nie spowoduje ingerencji w strumień. Co myślicie?
Oczywiście brak czasu. Prace miały się zacząć od 3 tygodni, ale kłopoty zdrowotne kręgosłupa uniemożliwiły mi start.
Zdjęcie planu przebudowy,


A tak wyglada oczko z balkonu i od podwórka
 
 
twister47 
Entuzjasta



Pomógł: 10 razy
Dołączył: 03 Kwi 2012
Posty: 632
Skąd: Radomsko
Wysłany: 2013-05-12, 16:14   

Witam na forum. Widzę że czeka cię ogrom roboty. Możesz trochę powiększyć oczko w stronę planowanego strumienia. Jeśli masz możliwość to zrób dużą głębokość w jednym miejscu to zwiększy pojemność tak chociaż 1,7 a nawet 1,8m. Od strony sąsiada zrób bardziej pionową ścianę a na głębokość 40cm od górnego poziomu wody całą półkę 40cm szerokości i tam wsadź kosaćce tatarak i inne wysokie rośliny tylko nie w ziemi a hydroponicznie w kamieniach będą oczyszczały wodę. Myślę że 8m3 wody może ci się udać zrobić.
_________________
Życie jest piękniejsze gdy choć jedna ściana jest zielona.
 
 
 
adxan 
Bywalec


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 12 Maj 2013
Posty: 114
Skąd: Okolice Częstochowy
Wysłany: 2013-05-12, 16:34   

Dzięki twister47. Oczko w najgłębszym miejscu ma teraz 1,2 metra i owszem planowałem pogłębienie. Sadzenie hydroponiczne rozważałem, ale przyznam się ze się obawiałem troche, ze korzenie pałki ( są bardzo ostre) uszkodzą folie. Ale co do szczegółów. Na półce tej rozłożyć kamienie i żwir i w nie wsadzić rośliny? Tyle im wystarczy? W tej chwili rośliny są w donicach z mieszanką gliny i piasku.
_________________
Moje oczko: http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=5957
 
 
KILERK1 
Entuzjasta



Pomógł: 15 razy
Dołączył: 26 Mar 2012
Posty: 767
Skąd: TRZEBNICA
Wysłany: 2013-05-12, 16:43   

Zrób głębokość oczka (jak radzi twister)na min 1.80 cm, rzeczywiście postaraj się jeszcze powiększyć lustro wody ile się da na maxa (ja rozebrał bym trochę tej kostki :-D ),im większe oczko zrobisz ,ty bardziej cieszyło będzie oko :-D :-D
...filtr zrób z trzech beczek (rozwiązanie znajdziesz na forum) i ukryj go w wiacie.
Może zamiast strumienia powiększ oczko , a przy świerku wybuduj ścianę skalną ,z której spuścisz wodę do oczka, porób w niej jakieś kieszenie ,półki i posadź rośliny -powodzenia :-D
kup dobrą folię żeby dwa razy oczka nie robić :-D
_________________
PAWEŁ
oczko ok. 90 m3

https://www.youtube.com/watch?v=cs9BJuKxhvw
http://youtu.be/P4GE-x_xM5c
http://youtu.be/lqGzwxdLgAE
 
 
twister47 
Entuzjasta



Pomógł: 10 razy
Dołączył: 03 Kwi 2012
Posty: 632
Skąd: Radomsko
Wysłany: 2013-05-12, 17:22   

Półka musi mieć spadek w stronę brzegu a nie do środka oczka żeby kamienie się nie obsuwały z niej. Rząd kamieni musi być z takich dużych prawie jak głowa a reszta dopiero jak mała pięść i sadzić rośliny jednocześnie jak będziesz kładł kamienie. Jak są w koszach a ziemią to więcej zanieczyszczają wodę niż ja oczyszczają. Jeśli podłoże pod folią będzie twarde to kłącza pałki będą się ślizgać po folii i wychodzić między kamieniami. Ja w tym roku zrobiłem strumień w połączeniu z filtrem korzeniowym nie mam żadnych beczek i woda wyklarowała się w dobry tydzień a roślin tam jak na lekarstwo dopiera startują. Beczki możesz dołożyć później jeśli zajdzie taka konieczność. Ale jeśli już to proponuję BIOklar trzykomorowy np. 15. Jak dobrze policzyć to 3 beczki złączki do nich dobre wkłady i zrobienie tego wyjdzie parę groszy taniej niż taki gotowy http://sklep.oczkowodne.net/p462,bioklar-15.html
Ale decyzję musisz przemyśleć i podjąć sam.
_________________
Życie jest piękniejsze gdy choć jedna ściana jest zielona.
 
 
 
zuzi10 
Hobbysta


Pomogła: 19 razy
Dołączyła: 05 Wrz 2009
Posty: 486
Skąd: sląskie
Wysłany: 2013-05-12, 18:01   

twister47 napisał/a:
Jak dobrze policzyć to 3 beczki złączki do nich dobre wkłady i zrobienie tego wyjdzie parę groszy taniej niż taki gotowy
przepraszam twister47, czy Ty naprawde wierzysz w to co piszesz. ? :P
Beczki i złączki to groszowa sprawa w porównaniu do ceny tego urządzenia.
 
 
twister47 
Entuzjasta



Pomógł: 10 razy
Dołączył: 03 Kwi 2012
Posty: 632
Skąd: Radomsko
Wysłany: 2013-05-12, 18:20   

zuzi10,

W sumie to wierzę w to co piszę. Tylko nie można brać dosłownie tego że "parę groszy" oznacza tyle co na czteropak piwka bo chyba o to chodzi. Nie miałem zamiaru nikogo wprowadzić w błąd. Ja w zeszłym roku też zrobiłem filtr z jednej beczki ale okazała się że to na jeden sezon wytrzyma bo przyłącza były tanie i liche. A jeśli chce się zrobić taki filtr z 3 beczek chociaż 120l każda i w pierwszej dać np. szczotki w drugiej mate japońską a w trzeciej przynajmniej biobale lub coś droższego to wszystko połączyć dobrymi złączami a potrzeba ich 6szt to już kwotę robi. Myślę że spokojnie wyjdzie więcej niż połowa tego co za BIOklar. Trzeba sobie to wszystko policzyć. Jeśli nie mam racji to mnie popraw gniewał się nie będę bo przecież po to jest to forum żeby takie rzeczy przedyskutować.
_________________
Życie jest piękniejsze gdy choć jedna ściana jest zielona.
 
 
 
zuzi10 
Hobbysta


Pomogła: 19 razy
Dołączyła: 05 Wrz 2009
Posty: 486
Skąd: sląskie
Wysłany: 2013-05-12, 18:48   

twister47 napisał/a:
Myślę że spokojnie wyjdzie więcej niż połowa tego co za BIOklar.
A więc juz nie parę groszy a połowa, a to robi różnicę. A poza tym adxan będzie miał oczko może 8 m3 wody, a wiec po co mu taki kombajn filtracyjny który docelowo jest przeznaczony do oczek 2 x większych.Jak sobie zrobi dobry filtr z beczki i do tego strumień jako filtr glebowo-korzeniowy i dużo roślin to na pewno będzie miał wódę kryształ, a koszt nieporównywalny. Chyba,że kasa dla niego nie ma znaczenia i np kilkaset złotych to co najwyżej znaczy"parę groszy" :-D
 
 
adxan 
Bywalec


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 12 Maj 2013
Posty: 114
Skąd: Okolice Częstochowy
Wysłany: 2013-05-12, 18:50   

Decyzje co do beczki juz podjąłem. Z uwagi ze nie moge poki co dzwigać, kupiłem już złączki, rurę pcv i przyłącza. W sumie około 150 złotych. Beczkę mam juz (200 litrów). Będę budował ją zgodnie z podpowiedziami Jarka G. Więc dochodzi jeszcze koszt, karamezyu, około 50 złotych, peszla, maty kokosowej i żwiru, W sumie myśle ze wyniesie to około 200 złotych i gotowe:) Zobaczymy jak to podsumuje po budowie. Co do przebudowy oczka to strumień musi zostać, ponieważ wierze ze połączenie strumienia z filtrem korzeniowym i beczki filtracyjnej zda egzamin. Budowę kaskady zostawiam na koniec, do niej mam najwięcej watpliwości co do konstrukcji i musze poczytać forum dokładniej.
Dziękuję za wskazówki i czekam na więcej :)

[ Dodano: 2013-05-12, 18:54 ]
Pytanie,
Jak uważacie? jesli zostawie między strumieniem a oczkiem magnolie, będzie ona zagrozeniem dla folii (korzenie)? Q dodatku wiem ze opadające kwiaty i liście z niej mogą zasmiecać oczko. Ale sentyment do niej sprawia, że nie chce jej przesadzać. Ale z drugiej strony za kilk lat zrobi się z niej drzewo i co wtedy. Pomóżcie
 
 
zuzi10 
Hobbysta


Pomogła: 19 razy
Dołączyła: 05 Wrz 2009
Posty: 486
Skąd: sląskie
Wysłany: 2013-05-12, 19:16   

Jesli chodzi o korzenie to nie przypuszczam, aby folii wyrządziły szkode jeśli będa miały gdzie rosnąć. Mam przy samiusieńkim oczku wierzbę i jak w ub, roku przebudowywałam oczko to widziałam,że przesuwały sie wzdłuż foli. W trakcie budowy zabezpieczałam jedynie grube korzenie skrócone. Jako zaporę wkładałam np płytki PCV, aby zmienić im kierunek gdyby ew. chciały rosnąc w dalszym ciagu w stronę oczka. Jeśli chodzi o liście, to możesz kupić sobie u Aurory http://sklep.oczkowodne.n...om-6m-szer.html siatkę i rozpinać jesienią nad oczkiem od strony drzewa i nie będzie problemu z liśćmi. Ja tak osłaniam właśnie od wierzby i aronii rosnących przy samym oczku.Rozumiem doskonale Twoje skrupuły, ale musisz tez brać pod uwagę,że magnolia dorasta do 5 m, a nawet i więcej i rośnie dość szybko jak ma dobre warunki i wtedy może byc problem i z korzeniami i z wielkością.
 
 
Adacho 
Moderator



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 02 Lut 2013
Posty: 785
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2013-05-12, 19:48   

Witaj na forum adxan
------------------------------------
Z tego co piszesz, o przebudowie swojego oczka, widać , że przygotowałeś się do tematu filtracji b. dobrze.
Beczkę już masz, i te 200l, na Twoje oczko spokojnie wystarczy. W połączeniu ze strumieniem, obsadzonym roślinnością, woda będzie czysta.
Zasil ją od dołu, daj ruszt i układaj w siatkach pocięty peszel, następnie keramzyt, i na górę żwir - trochę... jako docisk.
Matę kokosową sobie daruj, rozsypie się po krótkim czasie, a drobne zanieczyszczenia wychwyci strumień.
U mnie przed filtrem, pracuje filtr wstępny, w którym mam szczotki filtracyjne. Wyłapują one większe zanieczyszczenia, zanim zapchają beczkę.

Co do kaskady,- hmmm ... coś musi napowietrzać wodę.
Głębokość oczka, zwiększ do 1.5m. Są oczka 1.2m, i ryby zimują, ale bezpieczna granica, to 1.5m.

Rychłego powrotu do zdrowia i rozpoczęcia prac oczkowych ;)
_________________
Adam pozdrawia
MOJE OCZKO WODNE
 
 
czester 1 
Entuzjasta


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 01 Cze 2012
Posty: 549
Skąd: slask
Wysłany: 2013-05-12, 20:24   

tam tez mam spora magnolie i jakos mi to nie przeszkadza. przy intesywnych opadach lisci i kwiatow oprocz skimmera musze radzic sobie podbierakiem, to tylko dwa razy e roku. jakos sitka na oczku nie zabardzo dobrze wyglada
twister47 napisał/a:
Myślę że spokojnie wyjdzie więcej niż połowa tego co za BIOklar.

tyle ze beczki to nie to samo co bioklar.
 
 
twister47 
Entuzjasta



Pomógł: 10 razy
Dołączył: 03 Kwi 2012
Posty: 632
Skąd: Radomsko
Wysłany: 2013-05-12, 20:47   

tyle ze beczki to nie to samo co bioklar.

No właśnie bo BIOklar jest wiele lepszy z tego co tu na forum wyczytałem bo ja takiego nie mam.
_________________
Życie jest piękniejsze gdy choć jedna ściana jest zielona.
 
 
 
shiftman 
Hobbysta



Pomógł: 14 razy
Dołączył: 03 Gru 2010
Posty: 445
Skąd: bestwina
Wysłany: 2013-05-12, 20:56   

Zależy, patrząc na to oczko nie buduj strumienia dobry filtr i lampa UV załatwia sprawę zrób polki obsadzisz ładnie strzałkami i kosacciami i będzie ładnie jak powiększysz będziesz mógł kupić najwspanialsze ryby którymi sa KOI. :-D :-D
Ale decyzja należy do ciebie bo to twoje oczko ;)
_________________
Pozdrawiam Kamil:D
 
 
 
adxan 
Bywalec


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 12 Maj 2013
Posty: 114
Skąd: Okolice Częstochowy
Wysłany: 2013-05-12, 21:04   

Adacho napisał/a:
Z tego co piszesz, o przebudowie swojego oczka, widać , że przygotowałeś się do tematu filtracji b. dobrze.
Staram się jak najwięcej wiedzieć, ale bez Waszego doświadczenia się nie obędzie.

Cytat:
Głębokość oczka, zwiększ do 1.5m. Są oczka 1.2m, i ryby zimują, ale bezpieczna granica, to 1.5m.

Oczko ma kilka lat i od zawsze były tam ryby, nawet karpie Koi, poki ich koty nie wyłowiły:/, ale zawsze doskonale zimowały. Zawsze był stosowany patent, ze w momencie kiedy przyszły wieksze mrozy i oczko zamarzło na przynajmniej 10 cm, wypompowywalismy troche wody i tworzyła się kieszeń powietrza pod spodem, Działało, jeśli nie było nagłych roztopow, bo pozniej lód się załamywał i po sprawie.

Z magnolią muszę się jeszcze przespać, moze coś wymyśle.

Najwięcej obawy mam do ukształtowania półek, ponieważ juz istnieją i nie wiem co wyjdzie jak szpadel i łopata pojdzie w ruch:)

Kurde, dalej mam wątpliwości jeśli chodzi i korzenie pałki wodnej, Zeby tylko nie przebiły folii, bo cała inwestycja w błoto. Chociaż w strumieniu tez muszą być tak samo posadzone.
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny