wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Oczko z oknem Adacho
Autor Wiadomość
Adacho 
Moderator



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 02 Lut 2013
Posty: 785
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2013-02-06, 23:07   

Gosik to okno jest po lewej na dole.
Gdy siedzimy z żonką na ławce to patrzymy przez nie na rybki. Spędzamy w ogrodzie całe lato.
_________________
Adam pozdrawia
MOJE OCZKO WODNE
 
 
Adacho 
Moderator



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 02 Lut 2013
Posty: 785
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2013-02-07, 14:21   Oczko z oknem Adacho

Witam wszystkich :)
Na imię mam Adam i postanowiłem podzielić się z Wami moją radością, jaką sprawia mi moje oczko wodne, które nazywamy w domu stawek...czyli mały staw. Projekt i wykonanie to moja robota a natchnienie i wiedzę czerpałem na tym forum wiele lat... z małym dodatkiem Anglii.W efekcie powstało coś prawie bezobsługowego i bezproblemowego czyli STAWEK (Anglię testuję tej zimy).
STAWEK
Stawek nie jest duży, bo ogranicza mnie ilość miejsca jaką mam w ogrodzie. Jego wymiary to 6m dł., 4m szer.( w najszerszym miejscu) i 1.5m gł. Kształt stawku jest bardzo nieregularny, więc nie znam pojemności, a wodę nalewam ze studni.
Wykop uszczelniłem folią PVC grubości 1mm na podsypce piaskowej-gr 2cm. Jest to trzecia wersja stawku ( pierwsza była 9 lat wcześniej).
Roślin w samym stawku mam niewiele, ze względu na brak stref....nie mam na nie miejsca. Mam dookoła tylko jedną półkę o głębokości 30 cm. i w pięciu dużych koszach rosną kosaćce, pałki wąskolistne ,strzałka , mięta wodna i dwie roślinki których nazw nie znam. :x
Kosze wyłożyłem agrowłókniną żeby ryby nie wysysały podłoża, na dno kilka kamieni polnych (balast),mieszaninę gliny, piasku,kompostu,ziemi ogrodowej i substratu do warzyw - wszystko w jednakowych ilościach. Widać roślinkom to smakuje bo dobrze rosną.
W stawku chodzi jedna pompa 2200l\h , która zasila strumień o dł.6mb i kaskadę a druga pompa 2000l\h włączana jest kiedy przebywamy w ogrodzie i dodatkowo zasila kaskadę...(fajnie pluszcze).Pompy może nie są duże ,ale wystarczą ;) .....a i za prąd mniej się płaci.
Brzeg stawku murowany jest z kamienia łamanego na betonowym fundamencie. Z tego kamienia murowałem też kaskadę, stawek liliowy i przylegającą do stawku altankę z wędzarnią, którą moja najdroższa...czyt.Żonka nazwała tawerną--- ze względu na bliskość wody.

Tawerna zagłębiona jest ok 0,5 m pod poziomem wody , żeby wprowadzić do stawku Anglię-czyli okno z szybą . Okno zrobiłem z betonowej, solidnej ramy,do której jest wklejona szyba, folia i silikonem akwa wszystko skręcone przez ramę aluminiową z ramą betonową...do tej pory 100% szczelności :yahoo:
W stawku panuje równowaga biologiczna i mam czystą wodę.Żyje w niej 10 szt małych 10 cm azjatyckich koi, 4 szt 30 cm polskich koi, 4 szt 15 cm motylka koi,jeden karaś weloniasty i dwa 40 cm jesiotry
Na czystą wodę wpływ ma non stop (od wiosny do jesieni) pracująca pompa 2200l\h, która zasila filtr mechaniczno-biologiczny i strumień.


FILTR
Filtr składa się z dwóch 90-cio litrowych beczek, zagłębionych w ziemi i przykrytych pokrywą z desek- latem stoją na nim kwiaty, więc go prawie nie widać. Jest bezobsługowy . :yahoo:
Wiosną wkładam do niego złoże filtracyjne a jesienią wyjmuję, czyszczę, zatykam wlot i czeka do wiosny :ziew:
Filtr jest grawitacyjny, obie komory podłączone są szeregowo,zasilane od dołu.Złoże to:
-kamień łamany
-peszel
-keramzyt
-żwir
!!!!!-wszystko w siatkach( żeby ułatwić czyszczenie)leży na ruszcie.
Wlot rura fi 50 połączenie też. Na wlocie do filtra mam w pojemniku szczotki do czyszczenia kaloryferów - łapią farfocle.... dwa razy na sezon trzeba czyścić :crazy:
Z filtra rurą fi 50 woda leci do komory pompy(2200l\h 45w).Woda jest czysta, to pompy cały sezon nie ruszam(kiedyś była w stawku to regularnie trzeba było czyścić gąbkę) :-(
Pompa podaje wodę do strumienia i kaskady.

KASKADA
Na czubku kaskady znajduje się duży dzban z którego wylewa się woda i płynąc dość szybko po trzech kamiennych stopniach wpada do małego stawku liliowego a z niego do oczka.Kaskada ma długość 2mb i wysokość ok 1m.Wyłożona jest folią PVC gr 1mm, na niej z kamienia łamanego wymurowałem koryto kaskady.

Widok stawku kaskady i fruwające rybki

STAWEK LILIOWY
Ze względu na to , że słabo rosły mi lilie wodne w oczku zrobiłem im specjalny mini stawek liliowy.Wymiary : średnica 1,3m,gł 90 cm.Rośliny rosną w żyznym podłożu o grubości 30cm-bez koszy i są w dużo lepszej formie w stosunku do tych które rosły w koszach.....,a są to te same lilie.Mam je tylko trzy,ale pięknie rosną,kwiaty mają białe,czerwone i żółte a liście o średnicy 30 cm wychodzą nad wodę. :yahoo: Oprócz lilii wstawiłem na dno duży kosz pałki wodnej.
Stawek liliowy doskonale sprawdza się jako filtr korzeniowo-glebowy,poszerzając strefę wody bez ryb,w której rozwija się życie biologiczne.


STRUMIEŃ
Strumień zasilany jest tą samą pompą co kaskada,tylko skierowałem do niego większą część wody.Pełni on rolę filtra glebowo- korzeniowego, natleniacza i poszerza strefę wody bez ryb.
Wykonany jest w formie trzech kieszeni wodnych, o łącznej długości 6mb.Kieszenie wodne nie pozwalają wodzie całkowicie ujść ze strumienia.Uszczelniony jest folią PVC gr. 0,5mm na podsypce piaskowej.
Początkiem strumienia jest murowany z kamienia rzecznego wylot wody o wys.90cm.Woda spadając natlenia się i zasila pierwszą kieszeń o średnicy 1.5m, gł 40cm.Wypełniłem ją żyznym podłożem o gr.25cm posadziłem kosaćce , tatarak i przysypałem grubym żwirem.
Następnie wpada do drugiej kieszeni o wym.dł 100x70cm szer, gł.20cm. ,wypełnionej żwirem i obsadzonej kniecią błotną.

początek strumienia-wylot wody

Trzecią kieszenią jest 3.5 metrowej długości odcinek wolno płynącej wody,wypełniony 20cm warstwą żwiru, w którym rośnie przęstka,bobrek, knieć błotna i dwie roślinki których nie znam.
Kamienie spiętrzające zapewniają stały poziom wody nad żwirem 5 cm - jest to ważne np. przy awarii energetycznej.Brzegi całego strumienia są betonowe i zamaskowane kamieniem rzecznym. Prawidłowo wykonany strumień sprawia, że płynąca w nim woda ożywa, przez co staje się zdrowsza dla ryb i wszystkich żyjątek w moim stawku.



widok na strumień i stawek


prosto wejście do tawerny na lewo na pomost

kaskada i stawek liliowy
a tu STRAŻNIK TEKSASU I POGROMCA DUCHÓW w jednym wabi się Kubek. Dzięki niemu kotki sąsiadów omijają nasz ogród szeeeroookim łukiem. :yahoo:

ZAKOŃCZENIE
Wiosną muszę popracować nad tematem glonów nitkowatych. Mam czystą wodę więc glony też. Aż tak bardzo mi nie przeszkadzają, wolę je niż szczawiową....ale jak da się bez chemii, to czemu nie.U MNIE CHEMII NIET.!!!
Drugim tematem na ten rok jest zakup kilku koi - najlepiej od Yoshikigoi ale nie wiem czy sprzedają :?
To na razie wszystko. Zdjęcia są zimowe innych nie mam,ale wiosna blisko to wstawię nowe.
_________________
Adam pozdrawia
MOJE OCZKO WODNE
 
 
Bartosz_n 
Entuzjasta



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 02 Wrz 2010
Posty: 666
Skąd: W-wa
Wysłany: 2013-02-07, 15:53   

Widać , że wiedzę miałeś sporą przy projektowaniu oczka.
Większość osób wykopuje dołek i dopiero zaczynają myśleć co dalej. I co ?
Tysiące przeróbek.
Ty zrobiłeś inaczej śledziłeś forum i to widać gołym okiem.
Wszystko jest fajnie zgrane. Piękne kojaki no i piesek też.
Mi się bardzo podoba i czekam już z niecierpliwością na świeże fotki.
Co do glonów to najlepszym sposobem jest się do nich przyzwyczaić ;)
Aj zapomniałbym : świetny opis :-) a nie tam dwa zdjęcia i się cieście.
_________________
Pozdrawiam

Bartek
MOJE OKO
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=5051
 
 
Adacho 
Moderator



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 02 Lut 2013
Posty: 785
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2013-02-07, 18:39   

Do glonów się przyzwyczaiłem ,ale może ktoś je zwalczył?...Jak?
_________________
Adam pozdrawia
MOJE OCZKO WODNE
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2013-02-07, 19:27   

Bardzo fajny zakątek udało ci się zrobić. Profesjonalna robota i na pewno wiele osób zapożyczy sobie jakieś pomysły. :good:

Na pewno wiele osób zaciekawiła ta konstrukcja:




możesz napisać coś więcej. Czy ryby same tam chętnie wpływają, jak to posadowiłeś itd.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Adacho 
Moderator



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 02 Lut 2013
Posty: 785
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2013-02-07, 19:51   

AurorA- sam się dziwię po co te ryby tam wpływają. Mają przecież ciekawsze miejsca...he he. :idea:
Trudniej nauczyć rybki jeść w jednym miejscu, niż wpływać do akwarium.
A tak serio, wszyscy lubimy ciepełko....one też.
_________________
Adam pozdrawia
MOJE OCZKO WODNE
 
 
Bartosz_n 
Entuzjasta



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 02 Wrz 2010
Posty: 666
Skąd: W-wa
Wysłany: 2013-02-07, 20:17   

A jak to umocowałeś?
_________________
Pozdrawiam

Bartek
MOJE OKO
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=5051
 
 
Adacho 
Moderator



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 02 Lut 2013
Posty: 785
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2013-02-07, 20:51   

Akwarium stoi na dwóch betonowych kostkach, posadowionych na betonowym precyzyjnie wypoziomowanym fundamencie.
_________________
Adam pozdrawia
MOJE OCZKO WODNE
 
 
lukaszp2201 
Bywalec


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 02 Kwi 2010
Posty: 191
Skąd: góry
Wysłany: 2013-02-07, 22:41   

kurcze no fajny pomysł z tym akwarium :) pewnie te szyby trzeba często czyścić z glonów :???:
 
 
Adacho 
Moderator



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 02 Lut 2013
Posty: 785
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2013-02-07, 22:57   

Czyszczenie akwarium raz na dwa tygodnie- w pełnym słońcu.
_________________
Adam pozdrawia
MOJE OCZKO WODNE
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2013-02-08, 00:41   

Tez mi się podoba :good: Choć jak mogę pomarudzić :P to kaskada trochę za masywna, dużo tych kamieni a i strumyk byłby bardziej naturalny jak kamieni z boku też było by trochę mniej
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
Adacho 
Moderator



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 02 Lut 2013
Posty: 785
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2013-02-08, 00:52   

JAREK G napisał/a:
Tez mi się podoba :good: Choć jak mogę pomarudzić :P to kaskada trochę za masywna, dużo tych kamieni a i strumyk byłby bardziej naturalny jak kamieni z boku też było by trochę mniej

Jest zima,wszystko czarno -białe ,wiosną jak nabierze barw , to się wszystko zmieni.
_________________
Adam pozdrawia
MOJE OCZKO WODNE
 
 
Adacho 
Moderator



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 02 Lut 2013
Posty: 785
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2013-02-09, 16:49   

Korzystając z odwilży zdjąłem styropian i pokażę jak zabezpieczyłem szybę przed zamarznięciem.



okno, na górze stelaż z desek ,od lewej płynąca po szybie woda



wypływająca z węża woda utrzymuje przy oknie przerębel---widok z boku





i znowu zima.
_________________
Adam pozdrawia
MOJE OCZKO WODNE
 
 
Bartosz_n 
Entuzjasta



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 02 Wrz 2010
Posty: 666
Skąd: W-wa
Wysłany: 2013-02-09, 17:55   

O dopiero teraz dokładnie widać na tych zdjęciach jak prezentuje się to okno na świat. ;)
Jak woda czyściutka to na pewno super to wygląda. I fajnie sobie tak usiąść przy :piwko: i po obserwować swoje rybki z boku :)
_________________
Pozdrawiam

Bartek
MOJE OKO
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=5051
 
 
Adalbert 
Oczkomaniak



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2645
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2013-02-10, 13:57   

Ciekawi mnie jak sobie poradziłeś ze szczelnym połączeniem szkła, kamienia (betonu) i folii w sensie uwzględnienia różnej rozszerzalności cieplnej tych materiałów. Jest tam jakaś elastyczna dylatacja? Szkło mnie zawsze przerażało stąd moje wyobrażenie pękającej szyby pod wpływem ściskania przez te murki z boku.
_________________
Pozdro! Wojtek

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny