wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
trzy długaśne pytania dotyczące budowy nowego oczka
Autor Wiadomość
Paweł Oczko 
Początkujący


Dołączył: 24 Lut 2010
Posty: 11
Skąd: ŁÓDŹ
Wysłany: 2012-12-31, 01:59   trzy długaśne pytania dotyczące budowy nowego oczka

Witam,
Z dużym zainteresowaniem przestudiowałem sporą ilość wpisów, ukształtował mi sie pewien plan działania celem budowy oczka i zasilającego je strumienia. Oczko nie będzie małe: wymiary ze strefami bagiennymi: ok. 5mx8m., od 1,2 do 1,5 głębokie. Strumień ma mieć ok. 24m, różnica poziomów terenu to ok.60cm. Zamierzam wykorzystać PCV, ok 1mm.

Pierwsza wątpliwości jaka mi się nasuwa jest taka, iż nie wiem z którego miejsca w oczku powinienem zrobić pobór wody celem przepompowania na szczyt strumienia:
a. rurą PCV mógłbym połączyć dno oczka z sąsiadującą obok małą komorą na pompę (ta komora z zewnątrz wyglądałaby jak część strefy bagiennej oczka zasadniczego). Zakładam, iż rura biegnąca pod dnem oczka dużego wprost do dna oczka małego w naturalny sposób podawałaby wszelkie denne osady, celem ich przepompowania na strumień. Zaletą byłoby, iż na strumień pompowałbym jedynie brudną wode z osadami z dna. Wymuszając w ten sposób cyrkulację zwiększyłbym wydajność systemu oczyszczania, co w konsekwencji pozwoliłoby na oszczędność przy ilości pompowanej wody, mocy pompy, zużywanego prądu, etc.. Drugą zaletą byłaby lepsza dostępność pompy, niż gdyby znajdowała się daleko, na dnie dużego zbiornika, mogłoby to mieć znaczenie przy demontażu. Wadą rozwiązania byłaby konieczność przebicia folii pod spodem celem przejścia między jednym a drugim zbiornikiem. Nie wiem czy zaklejanie łączenia między folią a rurą nie powoduje z czasem rozszczelnień, kłopotów.
b. inna ewentualność jest taka, iż mógłbym zrezygnowac z rury łączącej dno obu zbiorników. W tej sytuacji małe oczko (tj. komora na pompę) zasilana byłaby zwykłym grawitacyjnym przelewaniem sie wody od gory. Zaletą jest uproszczenie systemu, wadą zaś rezygnacja z korzyści rozwiązania pierwszego,
c. jeszcze inne rozwiązanie to rezygnacja z odrębnej komory na pompę i umieszczenie jej bezpośrednio w zbiorniku zasadniczym, zakładam iż w najniżej położonej jego części. Zaleta: dalsze uproszczenie systemu, wadą: konieczność przebicia sie przez folię celem doprowadzenia zasilenia do pompy i odprowadzenia wody na zewnątrz (bądź też koniecznośc poprowadzenia tych dwóch ciągów górą i ukrywanie ich jakoś przed widokiem),
d. jeszcze inne rozwiązanie to zapewne możliwość umieszczenie pompy na zewnątrz i zasilanie jej wodą czerpaną z dna zbiornika, ale to chyba nie byłoby rozwiązanie standardowe?

Druga wątpliwość związana jest z pompą. Po dodaniu różnicy poziomu terenu, głębokości zbiornika i wysokości ewentualnej kaskady otrzymuję ok.2,5m. Odległość, na jaką pompa powinna przepompować wodę to ok. 35m. Z grubsza wychodzi mi, iż stawik ze strumykiem razem będą miały może ok. 25m3 objętości wody. Zastanawiam się czy pobierając brudniejszą wodę z dna zbiornika powinienem zastosować się do zalecenia aby przepompować całość wody w ciągu doby przynajmniej jeden raz? Być może wystarczy mniej, np. 50%? Jaka pompa byłaby wystarczająco mocna, z jedynie małym zapasem, ale bez nadmiaru mocy, której nie będe wykorzystywał?

Trzecie pytanie dotyczy tego, iż nie wiem w jaki sposób zabezpieczyć folię od uszkodzeń mechanicznych. Chciałbym mieć możliwość wejścia do oczka celem kąpieli, również obawiam się, iż moja psina (raczej duże bydlątko) z pewnością nie będzie słuchała zakazu kąpieli. W czasie takich kąpieli o uszkodzenie będzie łatwo. Na forum wyczytałem iż od spodu podłożyć można geowłókninę, maty termoizolacyjne lub stare dywany, po kilku przeprowadzkach i remontach nie będzie z tym kłopotu. Tym niemniej martwię się w jaki sposób zabezpieczyć folię od góry? Oczywiście mógłbym rozciągnąć geowłókninę równiez od góry, ale nie wiem jak to się będzie sprawdzało w odniesieniu od celu: czy rzeczywiście ta włóknina stanowiła będze wystarczające zabezpieczenie? A może byłoby lepiej wyłożyć taką włóknine tylko od strony łagodnego zejścia, a na to dodatkowo położyć cienką lekko zbrojoną wylewką betonową? Czy ktoś próbował takiego rozwiązania? Może macie inne dobre pomysły? (A tak nawiasem, czy ktoś może poradzić co powinniśmy rozumieć pod hasłem “geowłóknina”? Wikipedia tłumaczy hasło rozmaicie, nie wiem jaki materiał byłby najlepszy pod folię i na folię.

Jeśli ktoś wytrwał do końca to dzięki! Chciałem krócej ale nie dałem rady. Ale wierzę, iż na świecie oprócz tych, którzy wolą czytać mniej są również i tacy, którzy kochają czytać dużo, :yahoo: . Poza tym jestem nowy i liczę na wyrozumiałość, :-D . Będę wdzięczny za dyskusję na poruszone trzy tematy.
_________________
Pozdrawiam
Paweł
 
 
Piotrek.P.
[Usunięty]

Wysłany: 2012-12-31, 08:31   

Witaj na forum ;)
Zacznę od końca:

3. Otoczaki połącz "zaprawą cementową" szczelnie dokładając jeden do drugiego, może to być też inny kamień a pies nie zniszczy folii. Ja akurat łączę ze sobą w małych oczkach bazalt. Dlaczego otoczaki? niższy koszt zakupu materiału. Dlaczego "zaprawa" ? przy małych oczkach wychodzi taniej niż klej jakiego używam. ;)

2. Nie bierz na serio wszystkiego co pisze na forum, np to że zbiornik musi być przepompowany minimum raz na dobę. Znajdziesz też nawet na to wzory które nijak mają się do rzeczywistości.
Moc pompy dobierasz do wielu czynników. Najważniejsze z nich to : obsada ryb, objętość oczka, wysokość terenu, gatunki ryb, roślinność, jaki efekt chcesz uzyskać "na wyjściu" np kaskady lub strumienia, rodzaj filtra, karma, nasłonecznienie, itd.
Tutaj bezpośredno mało kto Ci coś doradzi. Ja bym Ci doradził pompę minimum 50 000 tys. litrów/godzinę ale to duża moc i koszta. Efekt na kaskadzie niezapomniany.

3. Jeżeli nie miałeś do czynienia z klejeniem folii z rurą czy innym materiałem to nie polecam. Między kamieniami w dnie umieść rurę od filtra i prowadź ją na szczyt strumienia. Powód? masz folię w całości i śpisz spokojnie. Jak zakupisz pompę ro wyciągasz z niej wszelkie gąbki i ustawiasz ją na dnie. Wtedy zapominasz o niej na kilka dobrych lat. Zaufaj mi że nie zapcha się , przy dość dobrej pompie wirnik zmieli wszystko i wciągnie do strumienia.

Jesteś chyba jedyną osobą która podała konkretne informacje o co chodzi i najpierw czytasz, a potem pytasz :piwko:
 
 
Bolekso 
Hobbysta


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 06 Gru 2008
Posty: 302
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2012-12-31, 09:51   Oczko Pawła

Piotrek wyjaśnił prawie wszystkie wątpliwości .Dodam tylko że głębokość zbiornika nie ma znaczenia. Wysokość podnoszenia liczy się od poziomu wody w zbiorniku bez względu na
głębokość na jakiej jest umieszczona pompa. Ze względu na odległość pompowania i związane z tym opory użyj większych przekrojów rur. Założenie jest ambitne, życzę powodzenia .
Bolek
_________________
Murowane 3 m³. 4,5 m². Filtr,lampa UV + żabi dołek 1,5 m ³ bez żadnych urządzeń.
Karasie i orfy.
 
 
Adalbert 
Oczkomaniak



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2645
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2012-12-31, 10:11   

Paweł Oczko napisał/a:
Po dodaniu różnicy poziomu terenu, głębokości zbiornika i wysokości ewentualnej kaskady otrzymuję ok.2,5m.


Witaj!
Ja z uporem maniaka będę powtarzał, że głębokość umieszczenia pompy nie ma wpływu na wysokość podnoszenia słupa wody. Liczy się on od lustra wody do wylotu.Obniży się on tylko o straty wynikające z oporów powstałych w rurze od pompy do lustra wody. Największe straty będziesz miał na rurach z oczka do początku strumienia (35 m :-o ) bo te 60 cm różnicy poziomów to niewiele. Będziesz musiał zastosować możliwie duże przekroje żeby te straty zminimalizować.

Przydał by się szkic Twojego założenia bo być może od oczka do początku strumienia będzie w linii prostej mniej niż te 35 m.

[ Dodano: 2012-12-31, 10:20 ]
Upss! Widzę, że zdublowałem wpis Bolka. Zbyt długo szukałem w necie ustrojstwa, które pozawala na szczelne przepuszczenie rury przez folię zanim kliknąłem "wyślij". Niestety nie znalazłem.
Ale idea jest taka, że są takie "flansze" (?) , które dają taką możliwość.
Pomysł z grawitacyjnym doprowadzeniem wody do studzienki z pompą jest fajny. Pozwolił by skrócić drogę mechanicznego przemieszczania wody i odciążył by pompę.

[ Dodano: 2012-12-31, 10:38 ]
O ! tu jest coś takiego o czym myślałem:
http://www.bwt.pl/PL/Prod...ementy-z-brazu/
_________________
Pozdro! Wojtek

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
KILERK1 
Entuzjasta



Pomógł: 15 razy
Dołączył: 26 Mar 2012
Posty: 767
Skąd: TRZEBNICA
Wysłany: 2012-12-31, 12:39   

Jeśli chodzi o pompę to ta napewno zda egzamin w każdych warunkach
Oase Aquamax Eco Typ 16000 CWS lub 12000 cws ;) :-D

[ Dodano: 2012-12-31, 12:40 ]
lub jeszcze 8000 cws
_________________
PAWEŁ
oczko ok. 90 m3

https://www.youtube.com/watch?v=cs9BJuKxhvw
http://youtu.be/P4GE-x_xM5c
http://youtu.be/lqGzwxdLgAE
 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2012-12-31, 16:14   

To ja przy okazji zadam takie pytanie: jakie są zalety i wady posiada pompy na zewnątrz oczka (jak planuję)? Może ktoś ma doświadczenie z oboma wariantami.
 
 
Gosik 
Przyjaciel forum
Polonistka Forum



Pomogła: 129 razy
Dołączyła: 06 Maj 2010
Posty: 4150
Skąd: Warszawa/Radzymin
Wysłany: 2012-12-31, 17:06   Re: trzy długaśne pytania dotyczące budowy nowego oczka

Paweł Oczko napisał/a:

Trzecie pytanie dotyczy tego, iż nie wiem w jaki sposób zabezpieczyć folię od uszkodzeń mechanicznych..

Pies wbiega do wody tylko do pewnego jej miejsca ( później płynie, bo łapy nie sięgają dna), najlepiej wysyp zejście do wody kamykami ( kupuje się takie średniej wielkości jak do drenażu, tona 30 zł.) wygląda to kolorowo i ładnie, a psie pazury nie zniszczą folii. Oczywiście zejście do wody powinno być łagodne, aby pies nie musiał się wdrapywać, bo jak nic użyje pazurów.
_________________
Moje pierwsze oczko 2010r. http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4290
Płazarium 2013
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
 
Piotrek.P.
[Usunięty]

Wysłany: 2012-12-31, 17:39   

luzio napisał/a:
jakie są zalety i wady posiada pompy na zewnątrz oczka (jak planuję)?


Po za tym że jest łatwy dostęp do pompy i nie zalega ona w oczku to nie ma innych zalet ;)
 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2012-12-31, 17:59   

Piotrek.P. napisał/a:
Po za tym że jest łatwy dostęp do pompy i nie zalega ona w oczku to nie ma innych zalet ;)
No tak... Dlatego właśnie myślę by mieć je na zewnątrz. Ale może są jakieś wady? Bo jeśli nie ma to w takim razie lepiej mieć je poza oczkiem ;)
 
 
Paweł Oczko 
Początkujący


Dołączył: 24 Lut 2010
Posty: 11
Skąd: ŁÓDŹ
Wysłany: 2012-12-31, 19:06   

Wszystkim, którzy życzliwie odpowiedzieli bardzo dziękuję. Nie będę Was zanudzać swoją historią, ale raz na jakiś czas wrzucę relację z postępu robót. Jak Pani Zima łaskawą sie okaże to może już za kilka tygodni wezmę szpadel do łapek i hajda.

Na razie to niezbyt jasno poukładało mi sie czy lepiej zasysać wodę z dna czy też zostawić, aby sama sie przelewało górą do studzienki, jakoś to jednak z czasem się rozwiąże, pewnie po lini łatwości rozwiązania. Albo taniości, na „chłopski rozum” to zdaje mi się iż wystarczy aby system działał „ino, ino”, tyle tylko, aby woda poruszała się ciut ciut. Jasne iż jednych cieszy kaskadzisko, że ho-ho, trzeba uszanować, innych zaś ucieszy cisza i spokój wody płynącej płasko. I tak sobie kumam, kum-kum, iż jak wezme wodę z dna to mniej jej muszę wziąć, a jak mniej to taniej.

Też muszę sobie rozważyć czy może kupić taką pompę do nieczystości, bo jak mi się szambo przepełni to może uda się jedną maszyną obskoczyć ten problem również. Czy ktoś ma opinie na taki temat?

Nie zrozumiałem podpowiedzi Gosika. No bo jak to mam „wysypać” te kamyki tylko do zejścia, jeśli one po spadzie same poturlają się dalej. Gosiku, czy miałaś na myśli aby je jakoś do tego zejścia poprzyklejać? Może jakąś taką ramkę, opaskę, zrobić, np. ze zbrojonego betonu, aby w tej ramce siedziały i dalej sie nie obsuwały? A może jak wysypywać to już do samego dna, zaprą sie o siebie i już tak zostaną aż mułek je poskleja. A może zrobić tak jak Piotr radził aby je szczelnie połączyć zaprawą cementową. Ale przy takim rozwiązaniu to one też muszą chyba aż do dna sięgać, bo pod własnym ciężarem ta cała skorupa w pewnym momencie sie obsunie i będą hocki klocki z naprawianiem, a jak przy okazji pozrywają folię to wogóle byłbym mniej niż pod wrażeniem.

Również zastanawiam się czy ścieląc na folię, pod te kamienie, stary dywan nie zaszkodzę środowisku. Bo taki stary dywan to jedna wielka chemia i z czasem, jak będzie się rozkładał, to rybki rakiem zaczną chodzić. Czy ktoś już jakoś taki stary dywan w oczku przerabiał i może podpowiedzieć?

Co zaś do dylematu Luzia to tak sobie myślę iż pompa na zewnątrz to kłopot bo trzeba ją jakoś schować, bo a nuż ktoś zobaczy i będzie mu to głowę zajmowało, dylematy moralne stwarzało. A tak, pod spodem to jak oczy nie widzą, to i sercu nie żal. Poza tym na zimę jak rzecz jest na zewnątrz, to chyba trzeba demontować i chować, bo wszystko w środku może pozamarzać, a tak na dnie to sobie spokojnie poleży, wśród śpiących rybek płakać z powodu samotności nie będzie. Temat jest ciekawy, bo ma pewnie też i inne aspekty, których teraz jeszcze nie dostrzegam,

Rok sie kończy, wiec Wszystkich Sylwestrowo pozdrawiam, Serdeczności dla Was na Nowy Roczek, :pa:

P.S. Zdaje się, iż już mamy jasność, że hasło „trzy długaśne pytania” to tylko taka zmyłka była. Te „trzy” pomnożą się przez trzy, potem znowu przez coś i tak długo jak będzie fajnie, to będziemy sobie o tym i o owym, ku pokrzepieniu serc wszystkich i wszystkiego, którzy z oczka radość czerpią,
_________________
Pozdrawiam
Paweł
 
 
Piotrek.P.
[Usunięty]

Wysłany: 2013-01-01, 15:45   

luzio napisał/a:
Ale może są jakieś wady? Bo jeśli nie ma to w takim razie lepiej mieć je poza oczkiem ;)


Jeżeli zbiornik gdzie jest pompa jest dość mały to woda zamarznie razem z pompą , a to nie jest wskazane. Musisz system rozmontowywać na zimę, a na wiosnę znowu składać. Mi by się osobiście nie chciało.

[ Dodano: 2013-01-01, 15:52 ]
Paweł Oczko

A szambo to gdzie wylewasz? pompa w strumieniu/oczku musi być przystosowana do pracy ciągłej a 90% pomp do brudnej wody nie ma takich właściwości. Nie kombinuj bo przekombinujesz.

Paweł Oczko napisał/a:



A może zrobić tak jak Piotr radził aby je szczelnie połączyć zaprawą cementową. Ale przy takim rozwiązaniu to one też muszą chyba aż do dna sięgać, bo pod własnym ciężarem ta cała skorupa w pewnym momencie sie obsunie i będą hocki klocki z naprawianiem, a jak przy okazji pozrywają folię to wogóle byłbym mniej niż pod wrażeniem.


Kamienie łączysz od dna , wznosząc się ku brzegowi. Troszkę mozolna praca ale warto.
Jeżeli chodzi o rozerwanie folii to już uwarunkowane jest to od "klejącego" i od materiału jaki użyjesz. Musisz brać kamienie o łagodnych brzegach np. otoczaki.

Paweł Oczko napisał/a:


Również zastanawiam się czy ścieląc na folię, pod te kamienie, stary dywan nie zaszkodzę środowisku. Bo taki stary dywan to jedna wielka chemia i z czasem, jak będzie się rozkładał, to rybki rakiem zaczną chodzić. Czy ktoś już jakoś taki stary dywan w oczku przerabiał i może podpowiedzieć?



Kto powiedział CI żeby dawać dywan na folię pod kamienie? dywany daje się pod folię żeby złagodzić grunt na którym kładziemy folię. Jak już chcesz coś koniecznie dawać na folię pod kamienie to użyj agrotkaniny.
 
 
jurek47 
Entuzjasta



Pomógł: 21 razy
Dołączył: 12 Lip 2009
Posty: 776
Skąd: swietokrzyskie
Wysłany: 2013-01-01, 17:32   

Ja mam przepust zrobiony /epdm/i chwalę sobie bo latem do rury podłączam pompę ,a na zimę puszczam tą rurą wężyk do napowietrzania.Przepust jest na głębokości 30cm.i nie było żadnych problemów.
_________________
Oczko 12m3
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=3546
 
 
krysiek 
Bywalec


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 12 Lip 2009
Posty: 152
Skąd: centrum
Wysłany: 2013-01-01, 18:42   

Na wiosnę będę wykonywał przepust przez folię PCV, który połączę ze złączką PE 50 GW2″.
Obecnie posiadam przepust wykonany na rurę PE 32. Całość sprawuje się prawie dobrze,
gdyby nie za mały przekrój rury stąd wymiana na PE 50 (oczka o pojemności ok. 8 m3 razem). :-D

Dlatego tak ważne jest położenie max dużych przekrojów rur, szczególnie przy układzie grawitacyjnym.
Niestety nigdzie w handlu nie spotkałem odpowiednich przepustów, dlatego zleciłem do wykonania.
_________________
Pozdrawiam
Oczko
2014
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2013-01-02, 01:25   

Do tak długiego strumienia proponuje pompę AQUAEL AQUAJET PFN 25000 PLUS z regulacja lub AQUAJET PFN 20000 PLUS. Pompy te mogą pracować również na zewnątrz zbiornika ( na sucho ) z tym że muszą być ustawione poniżej poziomu lustra wody
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
Gosik 
Przyjaciel forum
Polonistka Forum



Pomogła: 129 razy
Dołączyła: 06 Maj 2010
Posty: 4150
Skąd: Warszawa/Radzymin
Wysłany: 2013-01-02, 13:39   

Paweł Oczko napisał/a:


Nie zrozumiałem podpowiedzi Gosika. No bo jak to mam „wysypać” te kamyki tylko do zejścia, jeśli one po spadzie same poturlają się dalej.,

Może być tak, jak poradził Ci Piotr, ale ja myślałam o czymś innym. Budując oczko i mając na uwadze swoje psy, które będą wchodzić do wody, zrobiłabym jeden brzeg bardzo łagodny i właśnie ten brzeg wysypała kamieniami. Taka mini plaża.
_________________
Moje pierwsze oczko 2010r. http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4290
Płazarium 2013
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny