wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
pompa + filtr + skimmer / jak ?
Autor Wiadomość
Lomiarz 
Początkujący


Dołączył: 03 Sie 2012
Posty: 24
Skąd: WWA
  Wysłany: 2012-08-03, 01:10   pompa + filtr + skimmer / jak ?

Witam,
Przeprowadziłem właśnie kompletne czyszczenie oczka, które przez 10 lat żyło własnym życiem.
Oczko ma wymiary około 5m x 3m w najgłębszym miejscu 1,2m, po krótkich pomiarach wychodzi około 8m3.
Folia obłożona kamieniami, ściany pomiędzy półkami obłożone kamieniami, na płaskie miejsca wypełnione otoczakami. Tak było! wszystko poza dużymi kamieniami wywalone, nowa folia gardeny, duże kamienie wyjęte i umyte karcherem, nowe otoczaki a pomiędzy kamieniami a folia agrowłóknina. Jest też strumyk około 10m kręci i jakieś 1,2m powyżej poziomu wody się zaczyna (w prostej lini od oczka około 5m).
Jako, że po czyszczeniu chciałbym wszystko doprowadzić do należytego porządku szukam sprzętu jaki będzie potrzebny. Pompa do strumyka przestała działać także wszystko trzeba kupić od nowa.
Po krótkim zapoznaniu się z materiałami z googli i zaopatrzeniem pobliskich sklepów doszedłem do wniosku, że chciałbym zamontować taką kombinację.
POMPA + FILTR CIŚNIENIOWY + SKIMMER + out wody na strumyk.
czy jest to możliwe ? czy filtr i skimmer muszą działać oddzielnie czy pompa może ssać z 2 miejsc? Chciałbym rozwiązania sklepowe gdyż nie mam zbytnio czasu na budowę wszystkiego samemu a pobliskie sklepy oferują głównie GARDENe (GARDENA 7872-20 FILTR CIŚNIEN.+LAMPA UVC PF10000). Skimmer wydaje się niezbędny gdyż obok oczka stoi ogromna brzoza a dalej rosną sosny i latanie z siatką co 5min było fajne ale jak już wszystko wyczyściłem to chciałbym teraz zrobić wersję AUTO.
Roślinki nowe to dalsza część budowy i poza 1 karasiem czekającym na remont chciałbym hodować jeszcze kilka innych ryb.
Z góry dziękuję za odpowiedź
 
 
vivit 
Przyjaciel forum
oczko ze strumieniem



Pomógł: 18 razy
Dołączył: 02 Cze 2006
Posty: 1181
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2012-08-03, 07:54   

Z tym ssaniem z dwóch miejsc przez pompę to może być dość kłopotiwe do zrealizowania. Nie mówię niemożliwe tylko kłopotliwe.
Trzeba by zastosować jakiś zawór trójdrożny, który mógłby rozdzielić zasysanie wody.
No i pytanie główne czy pompa podoła....?
_________________
OCZKO , OGRÓD

PAWEŁ
 
 
 
Lomiarz 
Początkujący


Dołączył: 03 Sie 2012
Posty: 24
Skąd: WWA
Wysłany: 2012-08-03, 09:23   

Teoretycznie mogę zamontować osobno skimmer i filtr ale pomysłałem, że takie podwójne rozwiązanie będzie tańsze. Poza tym przy dwóch pompach jedna by dmuchała na strumyk a druga musiała wylewać z powrotem obok do oczka, a może podwójne by miało większe ciśnienie na strumyk? Myślałem też, że podwójne rozwiązanie będzie oszczędniejsze w kupnie i utrzymaniu chociaż z drugiej strony jak na jesieni założę siatkę to skimmer można by wyłączyć. Pompa od filtra jest przewidziana na 10m3 więc zastanawiam się czy potrzebne jest dorzucanie drugiej do skimmera, która jest jeszcze mocniejsza (po co mi taki przepływ wody?). Mógłbym też puścić tą ze skimmera na strumyk bo on nie musi być cały czas włączony (ale czy skimmer musi działać non stop?)
I jeszcze jako, że interesują mnie kupne komercyjne rozwiązania co myślicie o
GARDENA 7872-20 FILTR CIŚNIEN.+LAMPA UVC PF10000
i jaki skimmer ewentualnie z jaką mocą, żeby do góry około 1,5m wypompował wodę
(oczko powierzchnia około 15m2)
Jeszcze raz dziękuję za odpowiedzi
 
 
Aznar33 
Oczkomaniak



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 21 Kwi 2011
Posty: 879
Skąd: Plymouth
Wysłany: 2012-08-03, 11:05   

To jest bardzo słaba pompa (1500l/g). ledwo pociągnie ten filtr ciśnieniowy. Kiepski wybór do takiego oczka. Do tego drogo.

Ile masz ryb i jakiej wielkości?

Możesz dodać zdjęcia oczka i strumienia?
 
 
Lomiarz 
Początkujący


Dołączył: 03 Sie 2012
Posty: 24
Skąd: WWA
Wysłany: 2012-08-03, 11:21   

Wyczytałem gdzieś, że powinno się przelewać całe oczko 3 - 4 razy w ciągu doby. Czyli jeśl 3x8m3 to wychodzi 1000L/h < 1500L/h. Jest też większa do oczek 15m3 GARDENA 7873-20 FILTR CIŚNIEN+LAMPA UVC PF15000 2500L/h.
Jeśli miałbym też skimmer to wychodziłoby 1500L/h albo 2500L/h plus pompa od skimmera czyli wiecej. Tyle tylko, że skimmer osobno nie filtrowałby (szedłby na strumyk a pompa z filtrem do oczka bezpośrednio - nie za duży przepływ ?) albo wersja o której pisałem czyli skimmer plus pompa = filtr i out.
 
 
Aznar33 
Oczkomaniak



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 21 Kwi 2011
Posty: 879
Skąd: Plymouth
Wysłany: 2012-08-03, 11:31   

Lomiarz napisał/a:
Wyczytałem gdzieś, że powinno się przelewać całe oczko 3 - 4 razy w ciągu doby. Czyli jeśl 3x8m3 to wychodzi 1000L/h < 1500L/h.


No tak... tylko, że ten 1500l/h to przepływ na wysokości zerowej. Ta pompa ma maksymalną wysokość podnoszenia 1,9m, czyli dostarczając wodę do strumienia na 1,2m przez filtr ciśnieniowy, to pewnie będzie ledwo ciekła... jeśli będzie ciekła w ogóle.

2,500l/h jest trochę lepsza. Trochę...

Nie jestem fanem filtrów ciśnieniowych. Jeśli już koniecznie taki chcesz, to wybierz taki z możliwością łatwego czyszczenia. Ten filtr gardeny mi na taki nie wygląda choćby przez to, że ma tylko dwa otwory na wodę.

Nie odpowiedziałeś na moje pytania.
 
 
Lomiarz 
Początkujący


Dołączył: 03 Sie 2012
Posty: 24
Skąd: WWA
Wysłany: 2012-08-03, 11:36   

Wczoraj zacząłem układać nową folię na starą ale w nocy popadało i musiałem teraz z dołu spod niej wylewać wodę. Zaczynam od układania dużych kamieni od spodu i idę do zewnątrz, później na płaskie miejsca będą otoczaki 2 - 3cm. Wszystko na agrowłókninę białą.



Rybkę narazie mam jedną, która czeka na remont. Będzie kilka więcej docelowo plus roślinki.
Filtr mógłby pompować bez zmiany wysokości od razu do oczka a na strumyk by wtedy szła pompa ze skimmera. Jakie filtry polecacie, które mogę kupić gotowe?
 
 
Aznar33 
Oczkomaniak



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 21 Kwi 2011
Posty: 879
Skąd: Plymouth
Wysłany: 2012-08-03, 11:48   

Oczko fajne... choć bardziej zależało mi na zobaczeniu ilości roślin. Cień jest, mało rybek masz... moim zdaniem filtrację możesz sobie odpuścić.

W sumie to dlaczego chcesz zakładać filtr?

Strumień możesz obniżyć? Tak, żeby pracował na wysokości niewiele wyższej od poziomu wody w oczku?
 
 
Lomiarz 
Początkujący


Dołączył: 03 Sie 2012
Posty: 24
Skąd: WWA
Wysłany: 2012-08-03, 12:08   

Dzieki. Strumienia nie mogę obniżyć i skrócić bo jest wymurowany. Jeszcze poza tym zdjęciem wije się parę metrów. Filtr chciałem założyć bo wcześniej miałem glony i się brudziło ogólnie. Poza tym w ramach remontu chciałem żeby było porządnie. Roślinek w oczku nie ma żadnych a będą sadzone. Wokół oczka jest dużo a nad oczkiem rośnie brzoza i wszystko z niej do niego leci. Wcześniej oczko wyglądało tak

 
 
Aznar33 
Oczkomaniak



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 21 Kwi 2011
Posty: 879
Skąd: Plymouth
Wysłany: 2012-08-03, 12:25   

Szkoda, ze nie dałeś tego strumienia niżej...

Glony miałeś zapewne dlatego, że żywiły się produktami materii organicznej z rozkładających się liści. Jeśli wyeliminujesz pokarm dla glonów i dosadzisz roślin, żeby z nimi współzawodniczyły o niego, to powinieneś mieć krystalicznie czystą wodę. Skimmer wydaje się logicznym rozwiązaniem.
Przy odrobienie cierpliwości, woda powinna się wyklarować sama. Jak chcesz pomóc naturze, to UV, albo I-tronic.


Jeśli mogę coś zasugerować, to postarałbym się bardziej popracować nad wygładzeniem zagięć filii i ograniczyłbym ilość tych głazów w oczku. W sumie to po co Ci one? Zmniejszysz sobie pojemność oczka.
 
 
Piotrek.P.
[Usunięty]

Wysłany: 2012-08-03, 12:27   

Aznar33 napisał/a:
Ten filtr gardeny mi na taki nie wygląda choćby przez to, że ma tylko dwa otwory na wodę.




Nie oceniaj książki po okładce. Filtry ciśnieniowe są jedne z łatwiejszych w czyszczeniu. Otwierasz pokrywę i wyciągasz gąbki i czyścisz z nieczystości. Jeżeli chodzi Ci o trzeci otwór żeby sam filtr się oczyszczał to powiem Ci że to jest pic na wodę. Nie ma to jak ręczne czyszczenie. Do tego można go zakopać w ziemi. Nie widziałem jeszcze lepszego rozwiązania. Możesz je łączyć szeregowo, a w przypadku innych filtrów tak się nie da (z małymi wyjątkami ale wtedy są one trudne do zamaskowania).
 
 
Aznar33 
Oczkomaniak



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 21 Kwi 2011
Posty: 879
Skąd: Plymouth
Wysłany: 2012-08-03, 12:41   

Piotrek.P. napisał/a:
Nie oceniaj książki po okładce.


Nie oceniam. Mam dwa filtry ciśnieniowe.

Cytat:

Filtry ciśnieniowe są jedne z łatwiejszych w czyszczeniu.
Otwierasz pokrywę i wyciągasz gąbki i czyścisz z nieczystości.


Jeśli to nazywasz łatwym czyszczeniem, to... masz moje pełne błogosławieństwo.

Cytat:

Możesz je łączyć szeregowo, a w przypadku innych filtrów tak się nie da (z małymi wyjątkami ale wtedy są one trudne do zamaskowania).


Ej Piotrze Piotrze... co krok to jakaś nowa rewelacja. Mam Ci rozrysować 10 filtrów grawitacyjnych połączonych szeregowo, z możliwością zakopania i łatwego maskowania?
 
 
Piotrek.P.
[Usunięty]

Wysłany: 2012-08-03, 12:49   

Aznar33 napisał/a:


Nie oceniam. Mam dwa filtry ciśnieniowe.



No to ja mam 8 , 2 u siebie a reszta po ludziach pracuje. Jeżeli to zależy od ilości to jesteś do tyłu.

Aznar33 napisał/a:

Ej Piotrze Piotrze... co krok to jakaś nowa rewelacja. Mam Ci rozrysować 10 filtrów grawitacyjnych połączonych szeregowo, z możliwością zakopania i łatwego maskowania?


Nie musisz , zauważ że jak zamierzasz budować oczko to bierzesz pod uwagę wszystkie czynniki. Dla filtrów połączonych szeregowo w których są oddzielne wkłady (gąbki o różnych rozmiarach , żwiry, piasek , itp.) budowane są komory w których takie filtry stoją (oczywiście w ziemi). Dopiero na podstawie tego planujesz nasadzenia. Czyszczenie jest w tym przypadku bezproblemowe. Zadasz pytanie dlaczego wiec Cię uprzedzę. System nawadniania który jest projektowany daje możliwość podpięcia węża dzięki puszce poboru wody i czyszczenia wszystkiego na trawniku (czysty nawóz). Tyle możliwości a ile radości. Czyszczenie 4 filtrów to kwestia 20 minut. Czyszczenie odbywa się 2 razy w sezonie. Dla Ciebie to są nowości, a dla mnie codzienność.
 
 
Aznar33 
Oczkomaniak



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 21 Kwi 2011
Posty: 879
Skąd: Plymouth
Wysłany: 2012-08-03, 14:08   

Piotrek.P. napisał/a:
Dla Ciebie to są nowości, a dla mnie codzienność.


Co ma być dla mnie nowością? Filtry ciśnieniowe, czy czyszczenie gąbki na trawniku?
 
 
Lomiarz 
Początkujący


Dołączył: 03 Sie 2012
Posty: 24
Skąd: WWA
Wysłany: 2012-08-03, 14:59   

No dobra. Oczko jest teraz w takim stanie jak na pierwszych zdjęciach czyli układanie folii. Na tą folię poza dużymi kamieniami na ściany wszystko będzie nowe więc jeszcze nie zaplanowałem roślin ani ilości ryb. Chciałbym i ryby i rośliny, o których zbawiennych właściwościach dowiaduję się dopiero teraz. Po bardziej wnikliwych lekturach i poradach może będę wiedział co kupić :D stwierdziłem, że głównym zakupem powinien być skimmer bo leci strasznie wszystko, który pompował by wodę na strumyk. Filtr może być następnym albo jednoczesnym zakupem. Moim jedynym zmartwieniem jest to aby skimmer zbierał większość (jaki?) i aby całość razem z filtrem osobnym nie zużywała za dużo prądu i nie hałasowała zbytnio. Promuje ktoś jakieś egzemplarze dokładniej ?
czytałem jeszcze o I-Tronic ale to chyba dopiero jak już by się glony pojawiły
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny