wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Oczko Moniki i Rafała
Autor Wiadomość
radams 
Początkujący


Dołączył: 02 Sie 2012
Posty: 32
Skąd: Halinów
Wysłany: 2012-10-30, 12:06   Oczko Moniki i Rafała

Witajcie, to moja pierwsza wiadomość na forum, choć skrytoczytaczem jestem od kilku miesięcy.
Pomysł na oczko w naszym ogrodzie wziął się w sposób dosyć oryginalny, mianowicie mam nowego sąsiada, który nabył dom z wykopaną dziurą w ziemi głęboka na ponad dwa metry, średnicy ok 5 m, wybetonowanymi stromymi brzegami i z nieszczelnym dnem. Było w nim ok 70 cm wody brak roślin i jakieś ryby, jakie nie było wiadomo z racji tego, że woda przypominała tę z kałuży.
Nowy właściciel zdecydował, że ta dziura w ziemi mu przeszkadza i postanowił ja zasypać, gdy zapytałem co zrobi z rybami, wzrok mu się zrobił taki dziwny... :-(
Tak zostało posiane ziarenko, wujek google podpowiedział gdzie szukać informacji o budowie oczka (dziękuję Wam) i po kilku dniach o pomyśle na oczko dowiedziała się moja żona. Poniżej pokazuję trochę zdjęć z budowy, ale najbardziej żałuję, że nie mogę pochwalić się zdjęciem miny mojej żony, gdy o moich planach usłyszała. :hehe:

W każdym razie, wykorzystując jej oszołomienie, raźno zabrałem się do wytyczania oczka w ogrodzie, zdecydowałem tez w porozumieniu z sąsiadem, że ziemię z mojego wykopu wykorzystam do zasypania jego dziury. Odłowiliśmy ryby i okazało się, że był jeden ok 30 cm karp koi, którego córka nazwała Gibson, 2 orfy ok 15 cm, dwie płotki, amur i jeszcze jedna ryba, której nie potrafiłem zidentyfikować. Karp i orfy wylądowały w beczce, reszta cieszyła się z wolności w rzece.

Wykop powstał w 1,5 dnia, wymiary to ok. 3-5 m.







Jak widać, za Waszymi radami zrobiłem szereg półek o głębokościach (docelowych) 2-3 cm, 20 cm, 50 cm, 80 cm, oraz głębia ok 1,1 m

Po wyrównaniu wykopu położyliśmy geowłókninę



Potem folia PCV 1 mm





No i tutaj zrobiłem wbrew sztuce, po wlaniu 5,5 m3 wody, i jej odstaniu i napowietrzaniu przez 24 h wpuściłem karpia i jedną orfę, druga... no cóż :((
Po prostu wybrałem mniejsze zło.

Potem obmurowałem brzegi, obmurowałem wszystkie półki kamieniem polnym, i na półki nasypałem piasku zmieszanego z ziemią ogrodniczą. Zdecydowałem, że lepiej mi rośliny będą rosły w takim podłożu niż w doniczkach, zdaję sobie sprawę, że przy ewentualnych przeróbkach będą problemy, ale cóż, mężczyzna pracujący żadnej pracy się nie boi ;)

Jeśli chodzi o rośliny, to dostałem od znajomego trochę pistii i hiacynta, wszystko działo się w sierpniu tego roku, oczko jest w pełnym słońcu więc wszystkie dwie rybki ochoczo skorzystały z odrobiny cienia.



Jako, że naszą pasja jest żeglarstwo, nadarzyła się okazja przywiezienia z rzeki Pisy roślinek. I tak do oczka trafiła pałka, tatarak, strzałka, moczarka i wywłócznik.



Od Aurory dokupiłem jeszcze dwie lilie i i szereg innych roślinek, w tym miejscu należą mu się podziękowania bo oprowadził mnie po swoim obejściu i naopowiadał tyle o wszystkim, że połowy nie spamiętałem, pozytywnie zakręcony gość :brawo: Dziękuję Arku, wszystko się przyjęło mimo późnej, wrześniowej już pory.

Ponieważ woda była super czysta, zaryzykowałem i dokupiłem jeszcze dwa koi, 5 karasi i 6 małych orf. Wraz z rybami przywlokłem pierwotniaka, który wykosił jednego karasia i 3 małe orfy, pierwotniaka wykosiłem przy pomocy MFC.

Poza incydentem z pierwotniakiem, woda cały czas super czysta, filtr z beczki działa jak należy.

W ostatnią sobotę musiałem odłączyć pompę do filtra bo oczko stanęło, zasypała je śnieżna breja, która powierzchniowo zamarzła, zaraz więc uruchomiłem napowietrzanie.










To tyle na początek, będę wdzięczny za Wasze, najlepiej krytyczne uwagi.
Podsumuję tylko, że cała rodzina (tak tak, żona też) :piwko: zachorowali na oczko, więc nowe hobby będzie się rozwijać :)
 
 
saper 
Bywalec


Dołączył: 23 Mar 2012
Posty: 274
Skąd: sopot
Wysłany: 2012-10-30, 13:18   

jest potencjał : ) mz na wiosnę więcej roślin, roślin, roślin ; ) powodzenia
 
 
czester 1 
Entuzjasta


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 01 Cze 2012
Posty: 549
Skąd: slask
Wysłany: 2012-10-30, 13:47   

na wiosne powinno sie fajnie rozrosnac.
kamien na brzegi gdzie dostales? szukam takiego, bo jest idealny na kaskade :)
 
 
radams 
Początkujący


Dołączył: 02 Sie 2012
Posty: 32
Skąd: Halinów
Wysłany: 2012-10-30, 14:04   

czester 1 napisał/a:
na wiosne powinno sie fajnie rozrosnac.
kamien na brzegi gdzie dostales? szukam takiego, bo jest idealny na kaskade :)


Kamień zakupiony w specjalistycznym składzie, z kamieniami, mieli takie, że wpadłem w zachwyt a potem smutek, gdy usłyszałem ceny. Jesteś z innych okolic, na pewno u Was też są takie miejsca.

Co do roślin, to zdjęcia "sprzed lodu" są mocno niekatulane, rośliny błyskawicznie się rozrastały, młode pędy strzałki i tataraku poprzerastały w ciągu 2 miesięcy bardzo daleko. Może to dzięki temu, że nie mam doniczek i czują swobodę ;)
Niestety, gdy ustała wegetacja, pojawiły się nitkowate, ale po lekturze forum wiem, że powinien być to powód do dumy, mam dojrzałe, choć tylko 2 miesięczne oczko hehe.

Jak zejdzie lód zrobię więcej zdjęć
 
 
lasoch 
Oczkomaniak
Komplemenciarz forum



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 22 Wrz 2012
Posty: 1851
Skąd: Lasochów - woj. Św.
Wysłany: 2012-10-30, 15:57   

no bardzo fajne kamienie ale dla mnie niedostepne a oczko super
radams napisał/a:
wymiary to ok. 3-5 m.
chodzi o 3x5 m
a jakie byly wymiary tej folii :?
_________________
https://www.facebook.com/...f_type=bookmark
Ostatnio zmieniony przez lasoch 2012-10-30, 16:01, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
lis_ek 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 06 Lut 2011
Posty: 188
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2012-10-30, 15:59   

Witam nowego użytkownika ;) . Wasze oczko jak dla mnie ekstra, jedyne co, to możesz dołożyć na wiosnę więcej roślinek i będzie fajowo :-D
_________________
Pozdrawiam ;)
 
 
 
Gosik 
Przyjaciel forum
Polonistka Forum



Pomogła: 129 razy
Dołączyła: 06 Maj 2010
Posty: 4150
Skąd: Warszawa/Radzymin
Wysłany: 2012-10-30, 19:05   

Witam nowego oczkomaniaka :piwko: Akwen bardzo mi się podoba :good: w ogóle teren przyległy też, bo bardzo zadbany.
_________________
Moje pierwsze oczko 2010r. http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4290
Płazarium 2013
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
 
Zac 
Entuzjasta



Pomógł: 9 razy
Dołączył: 06 Maj 2012
Posty: 559
Skąd: DĘBICA,podkarpackie
Wysłany: 2012-10-30, 20:06   

Oczko swietne,bardzo duzo uroku dodały mu te głazy :brawo: :brawo:
_________________
Ptaki są moją pasią-golębie to ukoronowanie tej pasji.
 
 
 
radams 
Początkujący


Dołączył: 02 Sie 2012
Posty: 32
Skąd: Halinów
Wysłany: 2012-10-31, 09:51   

lasoch napisał/a:
no bardzo fajne kamienie ale dla mnie niedostepne a oczko super
radams napisał/a:
wymiary to ok. 3-5 m.
chodzi o 3x5 m
a jakie byly wymiary tej folii :?


Kurcze, nie pamiętam już wymiarów folii, wyliczyłem zgodnie z wzorem podanym na forum.
Jak widać na fotkach oczko ma zatoczkę o głębokości 20 cm i w tym miejscu ma szerokość prawie 4 m.

Dzisiaj rano po lodzie nie było prawie śladu i zaczynam się zastanawiać czy nie podłączyć jeszcze raz filtra, nic nie demontowałem, więc nie byłby to żaden problem.
Choć po 5 dniach pewno pożyteczne bakterie wyginęły :?:
 
 
shiftman 
Hobbysta



Pomógł: 14 razy
Dołączył: 03 Gru 2010
Posty: 445
Skąd: bestwina
Wysłany: 2012-10-31, 11:05   

One juz po paru nastu minutach giną wiec nie wiem czy się opłaca na nowo ale jak chcesz. ;)
_________________
Pozdrawiam Kamil:D
 
 
 
Gosik 
Przyjaciel forum
Polonistka Forum



Pomogła: 129 razy
Dołączyła: 06 Maj 2010
Posty: 4150
Skąd: Warszawa/Radzymin
Wysłany: 2012-10-31, 12:51   

Odradzałabym, bakterie nitryfikacyjne dawno wyginęły, a ocieplenie ma być tylko kilka dni, więc po co schładzać mieszaniem ( poprzez włączenie pompy) wodę rybom.
_________________
Moje pierwsze oczko 2010r. http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4290
Płazarium 2013
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
 
radams 
Początkujący


Dołączył: 02 Sie 2012
Posty: 32
Skąd: Halinów
Wysłany: 2012-10-31, 14:20   

Macie rację, chyba dam sobie spokój z filtrem, w weekend wyjmę wkład i po przepłukaniu schowam na zimę
 
 
radams 
Początkujący


Dołączył: 02 Sie 2012
Posty: 32
Skąd: Halinów
Wysłany: 2012-11-21, 15:14   Nasze ryby

Zgodnie z Waszymi sugestiami filtr został zwinięty do wiosny.
Kilka dni temu zrobiłem kilka zdjęć naszych pupilków, na powierzchni wody widać źdźbła trawy i pianę, to oczywiście efekt koszenia i łowienia trawy podbierakiem.


 
 
ewa535 
Przyjaciel forum



Pomogła: 84 razy
Dołączyła: 22 Mar 2009
Posty: 2513
Skąd: Słupsk
Wysłany: 2012-11-21, 15:45   

Ten nakrapiany Koi identyczny jak mój Tiger :)
Z orf będziesz bardzo zadowolony, kręcą fajne ósemki w oczku. Warunek żeby były przynajmniej dwie. U mnie ostała się tylko jedna i po ósemkach zostało tylko wspomnienie.
JAki duży jest ten Koi ?
_________________
Mój akwenik online: http://91.222.160.54:7777/
Użytkownicy I Explorera logują się w oknie po lewej, wszyscy inni po prawej.
Użytkownik: "oczko" , Bez hasła
Dzwoń do mnie jak zobaczysz szczura, kota, obcego lub brak wody ;)
Jeśli nie masz mojego numeru wyślij priv.
Dzięki za czujność i pomoc !
 
 
 
Zac 
Entuzjasta



Pomógł: 9 razy
Dołączył: 06 Maj 2012
Posty: 559
Skąd: DĘBICA,podkarpackie
Wysłany: 2012-11-21, 18:03   

O co chodzi z tym szczurem?
Ja patrzylem i nic niewidzialem.
_________________
Ptaki są moją pasią-golębie to ukoronowanie tej pasji.
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny