wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Oczko luzia
Autor Wiadomość
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2012-10-26, 20:46   Oczko luzia

Oczko to fajna sprawa ale także diabelnie czasochłonna!
Właściwie to nigdy nie myślałem o żadnym oczku choć jestem fanem wody i lubię jeździć na Mazury. Mimo to generalnie wystarczała mi ładnie przystrzyżona trawka :)
W tym roku nastąpiło rozgrzebywanie ziemi. Związane z czym innym ale mama powiedziała że może przy okazji zrobiłbym jakąś dziurę w ziemi z wodą. Już od pewnego czasu przebąkiwała o zakopaniu wanny tudzież dużej miski by sobie żabki i ptaszki piły wodę :) To jednak wydawało mi się mało estetyczne ;) W sumie do to końca nie wiem dlaczego ale pomyślałem że można by jakieś oczko zrobić. Zapewne głównie dlatego że w okolicy brak fajnej wody a gorące dni wzmagają pragnienie oczka...
Skoro już więc decyzja zapadła to należałoby się dowiedzieć co i jak. I tak trafiłem na to forum. Bo lubię wcześniej dużo sobie poczytać i zanalizować zanim się za coś wezmę. A że kasy się nie ma to lepiej wiedzieć jak najwięcej by zrobić jak najtaniej ale dobrze ;)
Plany zostały wykonane. Naszkicowane idealne oczko :)
Roboty zaczęły się pod koniec maja. Koparka wykopała dół. Taki z grubsza ale jasne było że inny niż na planach. To nic. Czyż za pomocą łopaty się nie poprawi? Oczywiście. To zajęło mi 2 miesiące :) Wakacje, praca no i fakt że wszystko robię własnoręcznie. Ale w końcu dół wykopałem. Inny niż był zaplanowany ale w sumie ok!

W tym roku susza panowała straszna. Może coś podświadomie w organiźmie pragnęło oczka? Chyba tak. Zostało zrobione tak by można się w nim zamoczyć. Sam się zamierzam w nim pławić, rybek narazie nie przewiduję...
c.d.n.

[ Dodano: 2012-10-26, 22:37 ]
Jeszcze jedno ujęcie.

Generalnie mają być 2 głębokości: 20-30cm oraz 50-70cm plus dół ok 1,70m. Oczko wybudowane na łagodnym zboczu. Z lewej teren jest wyraźnie wyżej niż z prawej, choć może tego nie widać.

[ Dodano: 2012-10-26, 23:30 ]
Rzut oka na płytką strefę, w tle skalniak czyli pozostałość po starej zburzonej dawno chałupie.


Folia, Oase EPDM. Tak jak gdzieś tu wspomniałem, rzucana bezładnie i napełniana eksperymentalnie.Potem już nie chciało się tego wypompowywać więc została.

Miało być tanio. I mam nadzieję że będzie. W sensie już nie będę musiał już nic z nią kombinować. Poza tym naciągnęła się więc zyskałem trochę powierzchni.

[ Dodano: 2012-10-26, 23:43 ]
Mój sposób na wykończenie brzegów. Po starej, zburzonej dawno chałupie, zostało mi coś w rodzaju skalniaka (widać go wyżej) i trochę kamienia. Koniecznie chciałem uniknąć wieńca z otoczaków :evil:
To już wrześniowa robota.




[ Dodano: 2012-10-26, 23:48 ]
Wokoło drzewa i krzaki. Liści nie brakuje. Mam nadzieję że oczko da sobie z nimi radę. Bo jeden skimmer nie daje. Chyba będzie konieczny drugi :???:
A tu mały przerywnik. Ostatnio tak było po Chernobylu. Teraz po Fukuszimie. Grzyby jak wiadomo lubią trochę radioaktywności :)


[ Dodano: 2012-10-26, 23:52 ]
Prace z października tak ma wyglądać część brzegów. Docelowo poziom wody będzie wyżej. Trawa zapewne szybko całkiem zasłoni kamienie. Bo też chciałem by ich nie było widać.


I to narazie na tyle. Teraz buduję wodospad. Ciekawe kiedy skończę :)
 
 
Gosik 
Przyjaciel forum
Polonistka Forum



Pomogła: 129 razy
Dołączyła: 06 Maj 2010
Posty: 4150
Skąd: Warszawa/Radzymin
Wysłany: 2012-10-27, 10:30   

Bardzo podoba mi się pomysł wykończenia brzegów oczka, jak trawa zarośnie, będzie bardzo naturalnie :brawo: Sam wykop też interesujący, duża strefa płytka da możliwość wielu roślinom, no i samemu spokojnie będzie można po nim chodzić, a strefa głęboka idealna. Bardzo mi się podoba :piwko:
_________________
Moje pierwsze oczko 2010r. http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4290
Płazarium 2013
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
 
Pawlak 
Oczkomaniak



Pomógł: 15 razy
Dołączył: 09 Cze 2007
Posty: 852
Skąd: Władysławowo
Wysłany: 2012-10-28, 15:32   

Bardzo fajnie ,zawsze chciałem mieć tak brzeg wykończony :)
_________________
https://wizjonerbezwizji.blogspot.com/ Mój Blog osobisty.
http://ogrodwodny.blogspot.com/ Mój blog o oczkach wodnych.
 
 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2012-10-28, 15:38   

Dzięki. Moją ideą jest jak najbardziej naturalny zbiornik. Już teraz znajomi mi mówią że to wygląda jakby to oczko było od zawsze :) A jeszcze niedawno było tam małe wywyższenie - fundamenty po starej chałupie. To z nich mam kamienie.
 
 
monikzi 
Początkujący



Dołączyła: 30 Maj 2012
Posty: 16
Skąd: mazury
Wysłany: 2012-10-28, 19:10   

Na poczatku komplement- widze tu duzo pracy- czy pozim wody taki zostanie? Czy planujesz jakis odplyw, gdy np. zacznie duzo padac?:)
_________________
monikzi
 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2012-10-28, 19:53   

No narobiłem się nielicho. Pół roku przerzucania ziemi i kamieni z jednego miejsca w drugie a kilogramów mi nic nie ubyło :P Odpływ jest teoretycznie zbędny gdyż gdzieś w jakimiś miejscu woda teoretycznie przeniknie pod darnią która teoretycznie została ułożona trochę ponad docelowym poziomem wody. Czyli np. patrząc na ostatni obrazek to folia kończy się na takiej wysokości gdzie zaczyna się darń.
W praktyce przewiduje jedno miejsce którędy woda będzie ewentualnie uciekać by mieć to pod kontrolą. Mam pewien pomysł, którego narazie nie chcę zdradzić bo nie wiem czy wypali. Ale jak wypali to będzie to fajne i się pochwalę :P Jak będzie ciepło to może jeszcze to zrobię w tym roku.
 
 
ewa535 
Przyjaciel forum



Pomogła: 84 razy
Dołączyła: 22 Mar 2009
Posty: 2513
Skąd: Słupsk
Wysłany: 2012-10-28, 19:59   

Luzio tez mi się bardzo podoba ! Fajnie półki rozplanowałeś :brawo:
Dołączam do fanów brzegów ale z jednym zastrzeżeniem: ta trawa jak najdalej od oczka. Widok fajny ale ona niestety rośnie i taka jak jest zostanie tylko na zimę. A potem nie wiadomo = kosiarką po brzegu ? czy wykaszarką ? albo nożyczkami ? Jakby nie było źdżbła w wodzie i zaglonienie murowane. To taka porada w kwestii Twojego wolnego czasu ;)
Chyba ,że masz go w nadmiarze i skórka warta wyprawki to już nic nie gadam ;)
_________________
Mój akwenik online: http://91.222.160.54:7777/
Użytkownicy I Explorera logują się w oknie po lewej, wszyscy inni po prawej.
Użytkownik: "oczko" , Bez hasła
Dzwoń do mnie jak zobaczysz szczura, kota, obcego lub brak wody ;)
Jeśli nie masz mojego numeru wyślij priv.
Dzięki za czujność i pomoc !
 
 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2016-07-13, 15:48   

Niestety wyżej, zdjęcia z budowy wcięło. Kiedyś może je wrzucę znowu. Kilka świeżych zdjęć.

Ale jeszcze nie wszystko zrobione. Ta szara rura jest tymczasowa :)
 
 
zbiho 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 25 Lip 2012
Posty: 184
Skąd: Borek nad Balatonem
Wysłany: 2016-07-13, 16:22   

Uwielbiam taki trawiasty brzeg.Jak grobla na stawie w dawnym stylu.
_________________
albo rybki i akwarium
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-07-13, 17:15   

Eee, nawet doczepić się do czego nie ma. Wszystko ekstra.
 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2016-07-13, 18:08   

No to jeszcze kilka zdjęć :)
Pokazujących dodatkowo małe bajorko kąpielowe. Dokończone ma stać się taką kamionką wypełnioną wodą spadającą do głównego oczka. Ale i tak już działa i spełnia swoje zadanie podczas upałów. Można się w tym bajorku wygodnie położyć i ochłodzić ciało wodą.


Woda do bajorka - kamionki pobierana jest za pomocą skimmera z powierzchni głównego oczka. Dzięki czemu jest ciepła. Patent Ryby2008 z workiem służy wychwyceniu syfu. Później zostanie to dopracowane i uładnione :P
Fajne jest że mam teren ze spadkiem. Dzięki czemu łatwo mogę sobie tworzyć różne wodospady i przepływy. Więcej pokaże w innym wątku.
 
 
freerider89 
Uczestnik



Dołączył: 17 Mar 2016
Posty: 60
Skąd: okolice Bydgoszczy
Wysłany: 2016-07-13, 20:38   

Sama natura, bardzo fajnie to wyglada :)
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-07-27, 20:17   

Jak nie lubię otoczaków w oczku, tak to twoje bajorko "chodzi mi po głowie" Świetnie je wkomponowałeś w otoczenie. Skopiowałbym ale boję się, że jak żona mnie zobaczy z łopatą przy oczku to może się źle dla mnie skończyć.
 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2016-07-27, 21:11   

Otoczaki są nieszczególne ale tylko jeśli są małe. Duże otoczaki to głazy a te dobrze ułożone robią świetne wrażenie. Ja staram się używać głazów największych z jakimi mogę sobie poradzić. Kilka musiałem wtaczać z ojcem i bratem bo sam nie dałem rady. A na skalniak wrzuciłem 3 takie co już koparką musiałem się wspomagać ;)
Pyknę zdjęcia innym razem.
W każdym razie na tym polega sztuka: duże głazy nie mieszane z małymi. Co nie jest łatwe nie tylko ze względu na ciężar ale po prostu ogrągławe głazy mają to do siebie że niełatwo się je dopasowuje...
Czasem pół godziny rozmyślałem jakby tu ustawić jeden kamień.

Kąpielowe bajorko wyżej nie jest jeszcze skończone. Część kamieni jest jedynie przymierzona by wyrobić sobie wyobrażenie co dalej :)

A poza tym to po testach bajorka doszedłem do kilku wniosków. Np. że jeśli jest stosunkowo małe to nawet dobrze gdyż łatwo można wodę spuścić do głównego oczka i przeczyścić bajorko z glonowego osadu. Dno dobrze zrobić betonowe, równe gładkie. Dobre i przyjemne do czyszczenia i leżenia. No i musi być zapas wysokości brzegu. Tzn. podczas pluskania się, poruszania w takim małym bajorku woda mocno się buja i podnosi. Trzeba mieć to na uwadze by się nie wylewała tam gdzie nie trzeba.
Muszę wprowadzić więc jeszcze pewne poprawki ale ogólnie wszystko działa jak należy.
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2016-07-28, 13:18   

Żeby dno betonowe było gładkie i przyjemne, to trzeba je bardzo dokładnie przeszlifować jakąś tarczą z kamieniem lub z papierem ściernym. Przekonałem się, że beton wygładzony jedynie jakimś narzędziem na mokro w styczności ze skórą działa jak raszpla.
Nie bardzo rozumiem Twoje zdanie co do koniecznej równej wielkości dużych kamieni. Oczywiście im większe tym lepiej, ale w naturze raczej obserwuje się tu przypadkowość.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny