wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
BUDUJEMY STRUMIEŃ
Autor Wiadomość
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-06-09, 21:14   

Każdej długości strumień będzie pełnił funkcję oczyszczającą - ważne by był odpowiednio głeboki i wysypany żwirem na którym będą się rozwijać bakterie nitryfikacyjne (oczywiście im dłuższy tym lepszy). Do obsadzania takie strtumienia najlepiej wybrać gatunki żarłoczne, które pozbawią wodę substancji azotowych.
Polecam szczególnie: kosaciec żółty, tatarak, pałki. Poza tym sity, ponikło, mięta wodna.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
konrii
Początkujący


Dołączył: 14 Cze 2006
Posty: 11
Wysłany: 2006-08-04, 12:43   

rispetto napisał/a:
Jak zabezpieczyć wąż transportujący wode w górę, do źródełka strumyka? Boję się głównie tego, że pod ciężarem ziemi, śniegu po prostu się zgniecie. W czasie jednego z długich zimowych wieczórów Smile wpadłem na pomysł, żeby umieścić go w rurce PCV (takiej do budowy kanalizacji. Czy to dobry pomysł Question


Tak jak napisał Pawel, nie baw się w żaden wąż. Ja mam porpowadzoną rurke od kanalizacji o średnicy 50mm i już 3 rok mi się dobrze trzyma. Jest zasypana ziemią tak że wychodzi na czubku górki. Pamietaj o tym spadzie zeby Ci woda nie zamarzła.
To jest chyba nawet tańsze rozwiazanie niz wąż. Ostatnio w Obi była promocja, rurka 50mm , 2m za 5zł.
Polecam ten sposób.
 
 
magdalena 
Początkujący


Dołączyła: 04 Wrz 2006
Posty: 39
Skąd: grodzisk wlkp
Wysłany: 2007-06-13, 08:32   do Pawła

dzięki za tak szczegółowe informację na temat budowy strumienia, dobrze to opisałeś, a już narobiłabym głupot. DZIĘKI
jestem w trakcie kopania, muszę trochę poprawić wg. twoich zaleceń. Ma ok 50 m długości i 1,3 szerokości ,naturalny spadek na 50m 0,6m - to porobie kaskady
jeszcze raz dzięki
_________________
3 miliony litrów wody
 
 
lukasz0207 
Początkujący


Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 19
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-03-31, 13:07   

A czy w strymieniu moze zrobic jakies malutkie polki na rosliny, czy poprosty sadzic je bezposrednio w glinie,zwirze i w piasku?? Jakie rosliny polecacie do strumienia, zamierzam zrobic dosc dlufi strumien dlatego rolsin moze byc sporo
 
 
monkeymonk 
Oczkomaniak



Pomógł: 7 razy
Dołączył: 05 Mar 2007
Posty: 804
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2008-03-31, 16:06   

irysy to podstawa. do tego moze byc tatarak, palki - wszystko to masz pare postow wyzej. do tego trzcina, calla. wedle uznania - fajnie jak wybierzesz zarloczne rosliny - beda czyscily wode
_________________
pozdrawiam
Marcin

http://www.twojapogoda.pl...ozasezonowa.htm
 
 
lukasz0207 
Początkujący


Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 19
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-03-31, 16:32   

Tak czytam o tych strumieniach i ogladam zdjecia i zastanawiam sie czy nie zrobis sobie strumienia przez cala dlugosc dzailki. Tak gdybym zrobil strumien 20m to jakiej gdzies pompy bym potrzepowal. Zrodlo by bylo na skalniaku okolo 1,5m nad wysokoscia lustra oczka. A czy strumien moze plynac po rownej powierzchni czy wtedy nie bedzie takiego efektu i bedzie bardzo wolny??
 
 
monkeymonk 
Oczkomaniak



Pomógł: 7 razy
Dołączył: 05 Mar 2007
Posty: 804
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2008-03-31, 17:19   

bez spadkow terenu nie bedzie wygladalo to tak efektownie. dobrze kombinujesz ze skalniakiem - tam powinno byc zrodlo. jak juz bedziesz robil sam strumien to staraj sie nie robic prostej "autostrady" w dol - jak wylaczysz pompe to cala woda splynie do najnizszego punktu a bakterie z gornej czesci strumienia umra z braku wody. raczej staraj sie laczyc ze soba caly szereg mini oczek, gdzie woda bedzie przelewala sie z tych wyzej polozonych, do tych nizszych.

nie polecam plaskiego strumienia
_________________
pozdrawiam
Marcin

http://www.twojapogoda.pl...ozasezonowa.htm
 
 
lukasz0207 
Początkujący


Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 19
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-03-31, 17:38   

No to bedzie dosc ciezko moja dzialeczka jest rowna, no ale bede mial ziemie z wykopu pod oczko. Troche glupio moze wygladac taki podwyzszony pas na dzialce. No ale jak bym go obsadzil roslinami to by go zbytnio nie bylo widac. Oczywiscie nie bede robil strumienia prostego, troche go powije. Moze stworrze kilka etapow strumienia. Moglbym zaczac go w mini lasku iglastym i tam wygladal by jak taki zwykly strumien lesny czyli piasek i malel granulacji zwir. A potem wrzucil bym kamienie i obsadzil go roslinami, bylby troche taki jakby gorski, a na koncu bylby spokojny jak rzeczka i bardzo zarosniety. Co o moim pomyslie sadzicie??
 
 
bogdan12121966 
Bywalec


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 22 Kwi 2007
Posty: 263
Skąd: DRAWNO
Wysłany: 2008-04-04, 20:02   

witam
ja mam strumyk 17m zasilany jest pompą 8000l/g ,pompa jest połączona rurkami 50 pcv na sztywno pod ziemią besposrednio do wodospadu ,strumien jest wypoziomowany tak że woda powolutku płynie.strumyk obsadziłem gęsto kosaczami i tatarakami besposrednio między kamieniami,woda jest cały czas w strumyku nawet wtedy gdy pompa nie pracuje tz jak chodzi pompa ma 30cm ,jak stoi 20cm dzięki temu życie w strumyku nie zamiera.
powiem jedno
to najlepsza filtracja
zarąbisty efekt
największa witaminka dla rybek w oczku ,woda natleniona ,ryby czują się cudownie pływając
w nurcie wylotu strumyka
zawsze o tej porze miałem problem z wodą ,teraz woda jest czysciutka a mam około 150rybek 10-15cm obecnie tataraki wystają już 5cm nad lustrem wody
 
 
koczisss
[Usunięty]

Wysłany: 2008-08-31, 21:08   

Tak sobie przeglądam ten wątek i zastanawiam się nad budową strumienia, ale mam mały problem, u mnie źródłem musiało by być oczko, czyli z niego by wypływał i kończył się gdzieś w ogrodzie. Trochę odwrotnie, ale ukształtowanie terenu na nic innego nie pozwala. Czy ma to jakiś sens?
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2008-08-31, 21:15   

koczisss napisał/a:
Czy ma to jakiś sens?
Kierunek nie ma większego znaczenia, na końcu zrobisz zbiornik na pompę i będzie ok.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
koczisss
[Usunięty]

Wysłany: 2008-08-31, 21:22   

AurorA napisał/a:
koczisss napisał/a:
Czy ma to jakiś sens?
Kierunek nie ma większego znaczenia, na końcu zrobisz zbiornik na pompę i będzie ok.


Okej, ten zbiornik mógłby być np. z zakopanej beczki?
Teraz mam jeszcze takie pytanko, czy można by było strumień zrobić z folii LDPE, czyli do budowy basenów, bo jakby nie patrzeć jest znacznie tańsza niż choćby PVC. Co prawda jest gorsza w układaniu, bardziej sztywna, ale tak myślę, że w przypadku strumienia nie ma to takiego znaczenia jak przy oczku, a i kolor jest nie istotny, bo będzie cała zasypana.

Jeśli się nada, to czy da się ją połączyć z folią PVC, bo taką mam w oczku?
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2008-08-31, 22:05   

Folii PE nie bierze klej wiec nie połączysz z PCV, lepiej zainwestować w pcv lub siatkobeton.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
koczisss
[Usunięty]

Wysłany: 2008-08-31, 22:09   

AurorA napisał/a:
Folii PE nie bierze klej wiec nie połączysz z PCV, lepiej zainwestować w pcv lub siatkobeton.


To kiszka, jednak cena pvc jest wyższa przynajmniej dwukrotnie.

Na razie tylko tak rozmyślam, muszę dokładnie pomierzyć, policzyć. Raczej w tym roku nic nie zrobię, bo czasu nie mam w ciągu tygodnia, a w same weekendy dużo nie zrobię.

A ten zbiornik na końcu strumienia jaki ma być?
Trzeba wziąć pod uwagę ubytek wody poprzez parowanie i nie może być zbyt płytki, żeby pompa podczas nieobecności w domu nie musiała pracować na sucho.
 
 
Adalbert 
Oczkomaniak



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2645
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2008-09-01, 04:54   

AurorA napisał/a:
Kierunek nie ma większego znaczenia, na końcu zrobisz zbiornik na pompę i będzie ok.

koczisss napisał/a:
A ten zbiornik na końcu strumienia jaki ma być?
Trzeba wziąć pod uwagę ubytek wody poprzez parowanie i nie może być zbyt płytki, żeby pompa podczas nieobecności w domu nie musiała pracować na sucho.

Ten zbiornik na końcu strumienia musiał by być spory skoro zdarzają ci się dłuższe nieobecności przy oczku. Słusznie zauważyłeś, że przy większym ubytku wody w tym zbiorniku musi być na tyle wody by "przepełnić" oczko i by woda mogła grawitacyjnie spływać strumieniem. Jak będzie za mały to może być kicha. Ale sam pomysł fajny :good:
_________________
Pozdro! Wojtek

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny