wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Optymalizacja przepływu wody przez system filtracyjny.
Autor Wiadomość
Aznar33 
Oczkomaniak



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 21 Kwi 2011
Posty: 879
Skąd: Plymouth
Wysłany: 2012-08-02, 15:24   Optymalizacja przepływu wody przez system filtracyjny.

Witam

Postanowiłem zebrać w jednym poście trochę informacji na temat optymalizacji przepływu wody przez system filtracyjny. Mam nadzieję, że pomoże to tym wszystkim, którzy są, lub będą na etapie projektowania oczka i systemu filtracyjnego.
Postaram się przedstawić to w telegraficznym skrócie.

Im szybszy przepływ wody przez system filtracyjny, tym lepiej (oczywiście przy założeniu, że filtr temu podoła).
Niestety nie ma róży bez kolców, więc są i negatywy - szybszy przepływ oznacza pompę o większej mocy i większy pobór prądu, a co za tym idzie i większe koszty zakupu i eksploatacji. Pewnych kosztów nie da się uniknąć, ale będąc świadomym pewnych prostych zasad można te koszty ograniczyć nawet o 80%.

Po pierwsze - pompy mają różne zastosowania i do tych zastosowań są optymalizowane przez producentów. Podobnie jak z samochodami - są sportowe, terenowe, rodzinne itp. Każdy z nich dobrze sprawuje się w swojej dziedzinie, a wypada kiepsko w innych. Pierwszym etapem będzie więc wybór pompy przeznaczonej do ciągłej pracy w oczku, a nie na przykład pompy głębinowej przeznaczonej do pompowania wody ze studni na duże wysokości.

Po drugie - należy zwrócić uwagę na parametry pompy. Przeważnie sprzedawcy podają trzy - Moc pompy, maksymalną wysokość tłoczenia i ilość litrów, jakie przepompowuje pompa w ciągu godziny.
Należy pamiętać, że ten trzeci parametr jest mierzony na wysokości powierzchni wody, realna wydajność pompy zależy od wysokości na którą tłoczona będzie woda. Przy zakupie pompy należy więc zwracać głównie uwagę na wielkości praktyczne przepływów, które można odczytać z krzywych przepływów:



Obrazek ściągnąłem ze sklepu Aurory (mam nadzieję, ze się nie pogniewa), a on z kolei skopiował go z pudełka pompy. To wykres zbiorowy dla grupy pomp, a każda jest oznaczona innym kolorem.
Dla przykładu pompa Jebao FTP 4600 oznaczona jest kolorem niebieskim. Z wykresu można odczytać, że maksymalna wysokość tłoczenia to 2,6m a na wysokości 1m pompa pracuje z wydajnością 3200l/g. Niestety jak pokazują testy praktyczne naszych forumowiczów strata wydajności jest jeszcze większa i faktyczny przepływ na wysokości 1m wynosi około 2500l/g

Po trzecie - z tego, co pisałem wyżej wynika, że należy dobrać pompę nie tylko do pracy w oczku, ale również do wysokości na którą będzie tłoczyła. Dla przykładu pompa Jebao FTP 16000:



Ma przepustowość 16000l/g i ciągnie 180W, podczas gdy pompa Jebao LP 16000:



Ma taką samą przepustowość na poziomie zero, wynoszącą 16000l/g, a ciągnie tylko 100W.

Na pierwszy rzut oka ta druga wydaje się oczywistym wyborem, ale jak się spojrzy na krzywe przepływów, to będzie jasne, że Jebao LP bardzo szybko traci wydajność wraz z wysokością tłoczenia. Czyli Jebao LP jest lepszym wyborem do systemów gdzie woda jest tłoczona na niewielkie wysokości, a FTP do systemów, gdzie na przykład jest kaskada.

Po czwarte każdy centymetr, na który podnosimy wodę to czysta strata. Wynika to z tego, co pisałem wcześniej i bardzo jasno widać to na krzywych przepływów.
Nasi forumowi koledzy i koleżanki mierzyli faktyczne krzywe przepływów - z eksperymentów wynika, że pompy tracą na wydajności więcej, niż skłonni są przyznać producenci. Dla przykładu na wysokości 1m pompa potrafi stracić 50% swojej mocy. Po prostu para idzie w gwizdek, a konkretnie w energię potencjalną wody na tej wysokości.

WAŻNE - wysokość tłoczenia liczy się od powierzchni oczka do najwyższego miejsca na które jest pompowana woda. Przeważnie jest to szczyt kaskady, albo poziom wody w filtrze.
Głębokości, na którą zanurzona jest pompa nie dodaje się do tej wysokości.

Najwydajniejszym więc systemem filtracyjnym jest więc system pracujący na zasadzie naczyń połączonych z oczkiem (gdzie poziom wody w filtrze i w oczku jest taki sam). Ze względów praktycznych trudno jest coś takiego osiągnąć. Trudno, nie znaczy, ze jest to niemożliwe, ale najczęściej w systemach zoptymalizowanych maksymalny poziom wody nieznacznie przewyższa poziom wody w oczku.

Najprościej można taką optymalizację osiągnąć zakopując system filtracyjny, jak zrobiła to Viola:





Przy okazji podziękowania za wyrażenie zgody na wykorzystanie jej zdjęć.


Po piąte - kaskady i fontanny to czyste marnotrastwo energii. Jeśli już ktoś musi je mieć, to proponuję założyć jakiś trójnik, czy inny system czasowego wyłączania tych upiększeń. Nie ma sensu, żeby to działało, jeśli nikt na to nie patrzy (na przykład w nocy, albo gdy wszyscy są w pracy).

Po szóste - należy stosować rury/węże o możliwe największym przekroju.

Czy warto zoptymalizować system? Moim zdaniem warto. Wydajność filtracji można podnieść nawet o 100%, albo zdecydowanie zmniejszyć koszty.

Nie wiem jakie są ceny prądu w Polsce, więc szybkie obliczenie ile potrafi przynieść oszczędności obcięcie 100W zużycia przy pracy 24g/7dni/52tygodni
U mnie wychodzi w przeliczeniu jakiś 1000zł rocznie. A będzie to chodziło...5... 10... 15 lat?
 
 
Piotrek.P.
[Usunięty]

Wysłany: 2012-08-02, 17:00   Re: Optymalizacja przepływu wody przez system filtracyjny.

Aznar33 napisał/a:


WAŻNE - wysokość tłoczenia liczy się od powierzchni oczka do najwyższego miejsca na które jest pompowana woda. Przeważnie jest to szczyt kaskady, albo poziom wody w filtrze.
Głębokości, na którą zanurzona jest pompa nie dodaje się do tej wysokości.



Dla mnie to kompletna pomyłka. Włącz pompę na głębokości 20m pod poziomem wody i wypompuj mi wodę pompką 600/h na wys. 100cm nad poziomem wody.
 
 
Aznar33 
Oczkomaniak



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 21 Kwi 2011
Posty: 879
Skąd: Plymouth
Wysłany: 2012-08-02, 18:16   Re: Optymalizacja przepływu wody przez system filtracyjny.

Piotrek.P. napisał/a:
Dla mnie to kompletna pomyłka. Włącz pompę na głębokości 20m pod poziomem wody i wypompuj mi wodę pompką 600/h na wys. 100cm nad poziomem wody.


Piotrze... jeśli zanurzysz pompę na 20m, to będziesz miał straty ciśnienia spowodowane przez opór hydrauliczny węża. Będą jednak one takie same, jak straty na wężu o długości 20m, jeśli podepniesz do niego pompę zanurzoną na 20cm.

W realnych warunkach przy głębokościach rzędu 2m te straty możesz sobie zaniedbać.
 
 
Piotrek.P.
[Usunięty]

Wysłany: 2012-08-02, 20:20   Re: Optymalizacja przepływu wody przez system filtracyjny.

Aznar33 napisał/a:


Piotrze... jeśli zanurzysz pompę na 20m, to będziesz miał straty ciśnienia spowodowane przez opór hydrauliczny węża. Będą jednak one takie same, jak straty na wężu o długości 20m, jeśli podepniesz do niego pompę zanurzoną na 20cm.

W realnych warunkach przy głębokościach rzędu 2m te straty możesz sobie zaniedbać.


No chyba jednak nie. Co innego jest pompować wodę w pionie, a pompować wodę w poziomie.
Powiedz mi czym różni się woda pchana na wys. 4m (2m pod wodą ,a 2m nad wodą)? od wody pchanej na wys. 2m (pompa na poziomie 0)? Przepływ wody będzie taki sam ? raczej nie , powód? 2m pod wodą to nadal wysokość.
 
 
Aznar33 
Oczkomaniak



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 21 Kwi 2011
Posty: 879
Skąd: Plymouth
Wysłany: 2012-08-02, 21:31   Re: Optymalizacja przepływu wody przez system filtracyjny.

Piotrek.P. napisał/a:
Powiedz mi czym różni się woda pchana na wys. 4m (2m pod wodą ,a 2m nad wodą)? od wody pchanej na wys. 2m (pompa na poziomie 0)? Przepływ wody będzie taki sam ?


Tak.
...prawie... pewne straty będą na tych dodatkowych 2m węża, ale bardzo niewielkie w porównaniu z tymi dwoma metrami nad powierzchnią oczka.
Dlatego też zalecałem możliwie jak największy przekrój węża, żeby zminimalizować te straty, które przecież są nieuniknione, bo pompę trzeba umieścić w oczku tak, żeby wymusić cyrkulacje wody.

Cytat:
raczej nie , powód? 2m pod wodą to nadal wysokość.


Mylisz się Piotrze. Wody nie musisz pchać z dwóch metrów pod powierzchnią. To proste prawa fizyki. Jeśli wyłączysz pompę, to woda i tak będzie w rurze dokładnie na wysokości poziomu oczka.
 
 
vivit 
Przyjaciel forum
oczko ze strumieniem



Pomógł: 18 razy
Dołączył: 02 Cze 2006
Posty: 1181
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2012-08-02, 22:31   Re: Optymalizacja przepływu wody przez system filtracyjny.

Piotrek.P napisał/a:

No chyba jednak nie. Co innego jest pompować wodę w pionie, a pompować wodę w poziomie.
Powiedz mi czym różni się woda pchana na wys. 4m (2m pod wodą ,a 2m nad wodą)? od wody pchanej na wys. 2m (pompa na poziomie 0)? Przepływ wody będzie taki sam ? raczej nie , powód? 2m pod wodą to nadal wysokość.


Piotrze a skąd Ty takie informacje wiołeś. Mnie przez 5 lat studiów do głowy wkładali, że wysokość tłoczenia liczy się od poziomu zwierciadła (pomijając niewielkie straty w przewodzie powstałe w wyniku tarcia o ścianki). A tu taka rewelacja...no proszę człowiek cały czas się czegoś dowiaduje ;)
_________________
OCZKO , OGRÓD

PAWEŁ
 
 
 
Piotrek.P.
[Usunięty]

Wysłany: 2012-08-02, 22:47   Re: Optymalizacja przepływu wody przez system filtracyjny.

vivit napisał/a:


Piotrze a skąd Ty takie informacje wiołeś. Mnie przez 5 lat studiów do głowy wkładali, że wysokość tłoczenia liczy się od poziomu zwierciadła (pomijając niewielkie straty w przewodzie powstałe w wyniku tarcia o ścianki). A tu taka rewelacja...no proszę człowiek cały czas się czegoś dowiaduje ;)


Już piszę dlaczego. Mam pompę 600l/h i nijak mi nie chce pompować wody z dna (1,80m) na wysokość od lustra wody 50cm jej pełną mocą. Czyli jednak opór jest i to dość spory. Mówię jak jest w praktyce. Pompa musi mieć moc żeby wypchnąć wodę która jest w wężu.

Wg Was pompa nie powinna mieć żadnych oporów z wtłoczeniem wody na górę nawet przy tej wysokości wiec powinna tłoczyć nawet połowę wartości podanej przez producenta ,a tak nie jest .

Jestem :dupa: z fizyki wiec mnie to dziwi :piwko:
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2012-08-02, 23:05   

Już kiedyś na ten temat dyskutowałem Co z tego ze w teorii macie rację a praktyka jest całkiem inna Dla przykładu macie TU strona 4 i 5 na dole instrukcje do pomp o wydajnościowy od 15000l/h do 20000l/h gdzie wyraźnie jest napisane że maksymalna głębokość zanurzenia to 3m więc nie opowiadajcie ze pompą do oczka o wydajności 600l/h wypompuje cokolwiek z głębokości 20m :bum:
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
Aznar33 
Oczkomaniak



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 21 Kwi 2011
Posty: 879
Skąd: Plymouth
Wysłany: 2012-08-02, 23:12   

To jest głębokość, dla której producent gwarantuje szczelność układu elektrycznego.
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2012-08-02, 23:26   

Dam Ci drugi przykład Strona 2 Tabelka z danymi technicznymi pomp o wydajności od 500l/h do 2000l/h gdzie głębokość maksymalne zanurzenia w zależności od mocy pompy jet od 0,8m do 1,5m i pewnie powiesz mi że tu też chodzi o szczelność układu elektrycznego :???: Dokładnie te same pompy stosowane są w oczkach różnią się dodatkowym osprzętem, Reasumując jak kupisz pompę o wydajności 500l/h i wrzucisz ją na głębokości 1m to masz :dupa:
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
vivit 
Przyjaciel forum
oczko ze strumieniem



Pomógł: 18 razy
Dołączył: 02 Cze 2006
Posty: 1181
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2012-08-03, 09:29   

JAREK G napisał/a:
Już kiedyś na ten temat dyskutowałem Co z tego ze w teorii macie rację a praktyka jest całkiem inna ...


I tu pełna zgoda.

Po pierwsze opory w naszych wążach nie są pomijalne, bo sa spore (nie liczę tego, że potrafią się nawet zdeformować - nie sa okrągłe a idelanej okrągłości to nawet nie wspominam).
Przy pompach o małych wydatkach vel wysokościach tłoczenia jest to już dość mocno istotne. Stąd tak jak w przypadku Piotra może to mieć istotne znaczenie.

Piotrze robiliśmy doświadczenia na uczelni i uwierz mi nie ma to istotnego wpływu, jeżeli tylko zapeni się minimalne straty na przewodzie do powierzchni. Poprostu są to naczynia połaczone. Jeżeli jednak opory na trasie do lustra wody rosną to wysokość tłocznia maleje i to znacznie.

No to mała zagadka.

Przypadek pierwszy :
Pompa leży na głębokości 2m i ma wysokość łoczenia 5m. W/g rozumowania jeżeli pominiemy opory w przewodach to na jaką wysokość doleci woda ?
Przypadek drugi :
Pompa jest na poziomie 0 (tuż po dpowierzchnią) ale króciec czerpalny ma doprowadzony na 2 m głębokości (czyli wodę pobierają z tego samego miejsca) to w tym przypadku na jaką wysokość doleci woda ?
_________________
OCZKO , OGRÓD

PAWEŁ
 
 
 
Piotrek.P.
[Usunięty]

Wysłany: 2012-08-03, 12:56   Re: Optymalizacja przepływu wody przez system filtracyjny.

Dziwnym trafem Wasza fizyka nie chce pompować mi wody pompą z dna o wydajności 600l/h. Mniejsza o to.

Aznar33 napisał/a:


Pierwszym etapem będzie więc wybór pompy przeznaczonej do ciągłej pracy w oczku, a nie na przykład pompy głębinowej przeznaczonej do pompowania wody ze studni na duże wysokości.


Tu bym się zastanowił. To zależy jaki chcesz uzyskać efekt na kaskadzie. Stosuje się też pompy głębinowe i pompy do brudnej wody. Zaraz powiesz że znowu wymyślam nowości wiec fotka:

 
 
Adalbert 
Oczkomaniak



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2645
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2012-08-03, 13:01   

Wg mnie fontanna z poziomu 0 powinna być wyższa gdyż pomija opory na wężu ssawnym.

Sorry, nie doczytałem dokładnie. Drugi wariant ma opory na tłoczeniu więc powinno być, że pchną wodę na tą samą wysokość.
_________________
Pozdro! Wojtek

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
Aznar33 
Oczkomaniak



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 21 Kwi 2011
Posty: 879
Skąd: Plymouth
Wysłany: 2012-08-03, 13:53   Re: Optymalizacja przepływu wody przez system filtracyjny.

Piotrek.P. napisał/a:
Tu bym się zastanowił. To zależy jaki chcesz uzyskać efekt na kaskadzie. Stosuje się też pompy głębinowe i pompy do brudnej wody. Zaraz powiesz że znowu wymyślam nowości wiec fotka


Ależ to dla mnie żadna nowość Piotrze. To, że się stosuje pompy do brudnej wody w takich przypadkach, to ja wiem dobrze. Był to jeden z powodów, dla których zdecydowałem się otworzyć ten wątek. Ja właśnie zachęcam do świadomego wyboru pompy do odpowiedniego zadania.

Jeśli ktoś po lekturze tego, co napisałem wpisze w Ceneo "pompa do wody brudnej", weźmie pierwszą lepszą pompę z brzegu, porówna parametry
(mi wyskoczyła w Ceneo Graphite Pompa zanurzeniowa 550W 59G442)

Max wydajność 11500 l/h
Moc 550 W
Max wysokość 7 m

i wybierze tą pompę do zasilania kaskady o wysokości 1m zamiast pompy

Jebao FTP13000
Max wydajność 13000 l/h
Moc 130 W
Max wysokość 5 m

... to się bardzo zdziwię... ale oczywiście wybór uszanuję.
 
 
vivit 
Przyjaciel forum
oczko ze strumieniem



Pomógł: 18 razy
Dołączył: 02 Cze 2006
Posty: 1181
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2012-08-03, 14:03   

W dłuższej perspektywie trochę drogo by ta kaskada była... ;)
_________________
OCZKO , OGRÓD

PAWEŁ
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny