wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak zarybić coś takiego?
Autor Wiadomość
Kaktus050770 
Nowy


Dołączył: 30 Lip 2012
Posty: 4
Skąd: opolskie
Wysłany: 2012-07-30, 14:05   Jak zarybić coś takiego?

Witam. :-D
Mam na imię Arek i jestem tutaj nowy. Trochę czytałem na forum i zauważyłem że można liczyć na życzliwe wsparcie przy zakładaniu stawu.
Na zdjęciu przedstawiam mój specyficzny staw.



Spróbuję podzielić temat na dwa posty ponieważ godzinę się napociłem i wywaliło mnie razem z wypocinami z forum. Za chwilkę ciąg dalszy.

[ Dodano: 2012-07-30, 14:28 ]
Udało się :brawo: .
Jak widać staw jest świeży. Estetyką chciałbym się również zająć ale to wszystko w zależności od możliwości zagospodarowania.
Wymiary stawu to ok. 5x12 m, głębokość 2/3 ok. 1-1,2 m, 1/3 0,7-0,9 m. pojemność ok. 50 m3. Lustro wody położone jest ok. 1 m powyżej poziomu terenu. Zależy mi na zarybieniu stawu rybami jadalnymi typu karp, karaś, lin itp. przy czym zależy mi na bioróżnorodności oraz równowadze biologicznej bez korzystania z chemii.
Staw jest na razie biologiczną pustynią, chociaż miałem już fazę ogromnej ilości glonów, które skutecznie skonsumowały gęsi, teraz woda jest klarowna i widać dno, na dnie utworzył się zielony nalot ale nie rozrasta się już tak gwałtownie. Jednak na wnioski jest za wcześnie ponieważ roślin musi pojawić się dużo więcej, wtedy będzie można myśleć o jakiejś regulacji.
Nie wiem, czy gęsi mogą odwiedzać taki staw, czy też kłóci się to z zamiarem zarybienia.
Staw jest zasilany wodą wylewającą się ciągłym strumieniem ze studni głębinowej. Woda zanim trafi do stawu przepływa ok. 100 m przez mały rów wykopany w pobliskim torfowisku. Potem jest przepompowywana i wlewa się z wysokości 15-20 cm do stawu (4-5 m3/h). Przypuszczam, że pozwala to na odpowiednie napowietrzanie wody, ponieważ wokół wlewającego się strumienia kotłuje się sporo bąbelków. Z drugiej strony stawu jest zamontowany przelew i tamtędy woda wypływa wężami na pastwisko lub do ogrodu. Pompa, mimo małej mocy (84 Watt/4-5 m3/h) chodzi przeważnie na taryfie nocnej, czyli 10 godzin na dobę. Koszt to ok. 5 zł na m-c, więc żaden.
Co sądzicie o moim pomyśle? Z zainteresowaniem oczekuję komentarzy :pa:
 
 
jurek47 
Entuzjasta



Pomógł: 21 razy
Dołączył: 12 Lip 2009
Posty: 776
Skąd: swietokrzyskie
Wysłany: 2012-07-30, 14:43   

Jeżeli dobrze widzę to wyłożony jest folią to w jakim celu jest tak duży przepływ wody przez staw.Jeżeli będą gęsi to nigdy nie uzyskasz równowagi biologicznej w stawie bo gęsi okropnie będą zanieczyszczać ,a i rybkę też skonsumują.Sadz rośliny bo na razie to pustynia.
_________________
Oczko 12m3
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=3546
 
 
Kaktus050770 
Nowy


Dołączył: 30 Lip 2012
Posty: 4
Skąd: opolskie
Wysłany: 2012-07-30, 14:56   

Aha zapomniałem uzupełnić, że staw służy do nawadniania pastwiska oraz ogrodu. To był główny motyw aby prostym sposobem wybudować taki zbiornik. Pomysł zarybienia pojawił się kiedy zaczął on pełnić już swoją funkcję. Po prostu jest zbiornik wody i realne wydało się jego zarybienie. Woda wylewa się poprzez przelew i jest rozprowadzana do miejsc które potrzebują wody.
 
 
rewi 
Moderator
Mini Oczko Wodne



Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 18 Cze 2011
Posty: 2376
Skąd: woj. Lubelskie
Wysłany: 2012-07-30, 15:20   

Możesz pokazać ten system nawadniania na fotkach?
rośliny, rośliny, rośliny ;)
_________________
Pozdrawiam, Ewa!

Moje Oczko Wodne
Ogród i rośliny
 
 
Kaktus050770 
Nowy


Dołączył: 30 Lip 2012
Posty: 4
Skąd: opolskie
Wysłany: 2012-07-30, 16:28   

System to może za dużo powiedziane ale wygląda to tak:

W obwałowanie wkopałem rurę kanalizacyjną 50 mm. Na dnie jest kolanko 90 stopni, do kolanka jest włożony kawałek rury pionowej regulujący poziom wody (ok. 5 cm poniżej poziomu obwałowania) w stawie i służący jako przelew kiedy pompa pompuje wodę. Jeśli chcę np. wypuścić wodę ze stawu lub zwiększyć strumień nawadniania wyciągam pionową rurę z kolanka i mogę wypuścić maks. ok. 80-90% wody. Rurę mogę włożyć w każdej chwili z powrotem. Kiedy chcę zatrzymać nawadnianie wyłączam pompę.

Tutaj przyłącze węża strażackiego do wylotu ze stawu.

Poniżej wylot węża, wąż ma po drodze szybkozłączki i może zalewać pastwisko w dowolnym miejscu, będzie jeszcze przedłużony o ok. 70 m do dużego ogrodu warzywnego

Na razie zrobiłem takie małe rozlewisko które służy jako poidło i kąpielisko dla gęsi i innych zwierząt, też będzie stopniowo powiększane. W tej chwili jest dużo ziemi, bo ziemia świeżo kopana i rozprowadzana ale wokół rozlewiska trawa zaczyna kiełkować, nie dosiewam dzieje się to naturalnie.

Oto cały tzw. system nawadniania. Impulsem do jego budowy jest strumień wody (4-5 m3/minutę) bijący z pobliskiej (ok. 100 m) studni głębinowej. Woda wylewa się i rozlewa na mokradła znajdujące się ok. 1 m poniżej poziomu mojego pola. Zrobiłem rów w którym woda podchodzi pod mój teren i zrobiłem tam mały stawik umieściłem w nim pompę która z kolei przepompowuje wodę do stawu który opisuję. ;)
 
 
rewi 
Moderator
Mini Oczko Wodne



Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 18 Cze 2011
Posty: 2376
Skąd: woj. Lubelskie
Wysłany: 2012-07-30, 16:56   

Musisz mieć sporą działeczkę ;)
A jeśli chodzi o rybki to najpierw musisz posadzić rośliny żeby "coś" było na starcie i to najlepiej jak najwięcej potem możesz pomyśleć jakie ryby chcesz mieć może lepiej jakieś dzikusy z rzeki lub karasie ozdobne na nic więcej ja bym się nie porywała :piwko:
_________________
Pozdrawiam, Ewa!

Moje Oczko Wodne
Ogród i rośliny
 
 
ewa535 
Przyjaciel forum



Pomogła: 84 razy
Dołączyła: 22 Mar 2009
Posty: 2513
Skąd: Słupsk
Wysłany: 2012-07-30, 22:57   

Witaj Arek ! sorry, ze nie w temacie ale co to za ładna krówka albo byk ? U mnie na Pomorzu to tylko biało czarne zwykłe mućki a ta Twoja jakaś taka egzotyczna jak w Argentynie ;)
_________________
Mój akwenik online: http://91.222.160.54:7777/
Użytkownicy I Explorera logują się w oknie po lewej, wszyscy inni po prawej.
Użytkownik: "oczko" , Bez hasła
Dzwoń do mnie jak zobaczysz szczura, kota, obcego lub brak wody ;)
Jeśli nie masz mojego numeru wyślij priv.
Dzięki za czujność i pomoc !
 
 
 
Kaktus050770 
Nowy


Dołączył: 30 Lip 2012
Posty: 4
Skąd: opolskie
Wysłany: 2012-07-31, 06:40   

Witaj Ewcia! To krówka Jersey. W sumie znana rasa. Słynie z tego, że daje tłuste mleko 6%.
Nasza na razie jeszcze nie daje, bo za młoda. Dopiero w przyszłym roku latem. To takie zabezpieczenie na nadchodzący kryzys ;) . Mamy też świnki wietnamki, bynajmniej nie do celów wegetariańskich :) , Kury, gęsi. Mamy sporą działkę więc jest miejsce, które można wykorzystać dla celów żywieniowych. Właśnie zbudowałem staw do nawadniania pastwiska oraz ogrodu. Teraz myślę o zarybieniu, żeby mieć swoją rybkę na święta. Niestety nie wiem jakie rośliny posadzić i jak go zarybić.
 
 
rewi 
Moderator
Mini Oczko Wodne



Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 18 Cze 2011
Posty: 2376
Skąd: woj. Lubelskie
Wysłany: 2012-07-31, 09:10   

Kaktus050770, no jak nie wiesz jakie rośliny posadzić :evil:
Bierzesz wiadro, szpadel, kalosze i wio nad najbliższy staw w jakiś rów melioracyjne gdzie jest wilgotno, nad jakoś rzekę, nad jakieś bagna zabierasz sobie sadzonki i do swojego stawu czym więcej roślin tym lepiej dla wody i ryb. Skoro chcesz mieć rybkę (na święta)
to na pewno żadnych ozdobnych z rzeki dzikusów też nie polecam typu płotka bo to wolno rośnie a jak się wytrą to narybku w ciul ( 3 wiadra moich już poszło do stawu 3cm ) możesz np. zarybić okoniem dość szybko rośnie ale żarłoczny i potrafi zjeść drugiego okonia. Albo zaryb sobie stawik zwykłym karpiem co go w wigilię wcinasz i już :P :P
_________________
Pozdrawiam, Ewa!

Moje Oczko Wodne
Ogród i rośliny
 
 
Gosik 
Przyjaciel forum
Polonistka Forum



Pomogła: 129 razy
Dołączyła: 06 Maj 2010
Posty: 4150
Skąd: Warszawa/Radzymin
Wysłany: 2012-07-31, 18:36   

Gratuluję pomysłu z tym nawadnianiem ( Polak potrafi) :brawo: Całkiem fajnie wymyśliłeś też ten przelewowy staw- znów gratulacje :brawo: w ogóle gospodarz z Ciebie jak się patrzy-nawet myślisz o przyszłości :piwko: Co do roślin, to Rewi bardzo dobrze Ci doradziła, właściwie każdy tu tak robi ( oprócz lilii które trzeba zakupić). Mając tak przelewowy staw nie potrzebujesz dezynfekować roślin przed posadzeniem. Myślę że jak nasadzisz pałki, kosaćce, mięte, czy każdą inną roślinę którą znajdziesz w rowach melioracyjnych, będzie dobrze. Ryby dopiero jak rośliny zaczną się rozrastać.No i najważniejsze-witam na forum maniaków oczek wodnych :piwko:
_________________
Moje pierwsze oczko 2010r. http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4290
Płazarium 2013
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
 
szam1953 
Początkujący


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 16 Lip 2012
Posty: 31
Skąd: Polska
Wysłany: 2012-08-04, 22:39   

Jak sklarujesz wodę, to przy tych przepływach utrzyma się parę pstrągów. Nie polecam żadnych karpi, karasi linów itp., zas.....sz sobie tylko wodę, a pożytku żadnego. Chcesz mieć staw w którym widać żerujące ryby a nie prosiaki to tylko pstrągi. Ile ich to wygoogluj na Twój przepływ wody. Chcesz półdzikie to wsadź ukleje,na dokarmianie drapieżników, łatwo je dołowić gdziekolwiek. W moim stawie łąkowym obok rzeki żyją: ukleje , płocie, okonki, kiełbie, cierniki, klenie , bolenie, no i pstrągi. Ta woda żyje jak w naturze, niczym ich nie dokarmiam, staw to nie obora. Mam problemy z równowagą biologiczną (staw założony w ubiegłym roku), alem czytam forum, uczę się, wyciągam wnioski, dużo pytam i polegam na radach doświadczonych. Wiele osób odpowiada na moje pytania np. Gosik. :yahoo:
 
 
Artur 
Administrator



Pomógł: 54 razy
Dołączył: 21 Cze 2010
Posty: 1268
Skąd: Długołęka/Wrocław
Wysłany: 2012-08-05, 10:22   

Do Pstrągów polecam także Orfy, też kochają taką wodę, poza tym każdą rybę rzeczną.
_________________
Pozdrawiam Artur!
 
 
shiftman 
Hobbysta



Pomógł: 14 razy
Dołączył: 03 Gru 2010
Posty: 445
Skąd: bestwina
Wysłany: 2012-08-05, 21:20   

Do takiej wody możesz dorzucić np jesiotra ;) on też lubi taką wodę

[ Dodano: 2012-08-05, 21:22 ]
A zrób zdjęcie tego strumyka który zasila twój stawek :good:
_________________
Pozdrawiam Kamil:D
 
 
 
dbsokpvc871
[Usunięty]

Wysłany: 2022-03-11, 21:07   

Cheap MLB Jerseys From China
Wholesale NHL Jerseys
NFL Jerseys
NBA Jerseys Shop
NFL Fan Shop
NFL Team Shop
Official NFL Jersey
NHL Store Online
NHL Jerseys
NFL Shop Official Online Store
Wholesale NBA Jerseys
Cheap NBA Basketball Jerseys
Cheap NFL Jerseys
MLB Store
Wholesale NFL Jerseys
Football Jerseys
MLB Shop Online
NFL Shop Online
MLB Jerseys
Wholesale Jerseys China
NBA Jersey
Cheap NFL Jerseys
NFL Store Online Shopping
Wholesale Jerseys
Cheap Hockey Jerseys
Cheap NBA Jerseys From China
Official NFL Jersey
Cheap Jerseys
Custom NHL Jerseys
NFL Store Online Shopping
Jerseys Cheap
MLB Store
Wholesale Jerseys China
Baseball Jerseys
NFL Clothing
Cheap Jerseys Wholesale
MLB Shop
Cheap NBA Jerseys
New NBA Jerseys
Cheap NFL Jerseys From China
Football Jerseys
Cheapest Jerseys
NFL Jerseys
Custom NFL Jersey
Cheap Football Jerseys
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny